Pavol Hantsok
27.07.08,13:55
Dobrý deň,

prezeral som stránky tochto fóra hodnú chvíľku a chcel by som si utvrdiť niektoré informácie pretože by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

Takže:

1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?
3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?
4. Zakladáme obchod teda najlepšie by bolo riešenie Združenie podnikateľov ?
Ak áno tak čo všetko k tomu potrebujem keďže zmluvu mám tú som si tu našiel teda vzor a ako potom zapisovať elektrinu, vodu, všetky energie a berie sa Združenie tak isto ako SZČO teda na odvody to vpliv mať nebude ?
5. Nechcem byť platca DPH teda na začiatku určite nie. Aký veľký je základ aby som musel byť platca DPH
Za odpovde veľmi ďakujem veľmi mi pomôžu v ďaľšej činnosti.
Pavol Hantsok
27.07.08,15:59
fakt by mi pomohlo keby ste niekto zareagovali...
Jozef Mihál
27.07.08,16:28
... by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

Takže:

1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?

Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete príjem (hrubý, bez odpočítania výdavkov) vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009, čiže pôjde o sumu cca 100000 Sk.

Je pritom jedno, či SZČO je alebo nie je vysokoškolák.

3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?

ZP: vysokoškolák neplatí preddavky, vy áno. Podstatné nie sú preddavky ale ročné zúčtovanie a to budete podávať po skončení roka 2008. Vysokoškolák ak bude mať vymeriavací základ do približne 64000 Sk/12 x počet mesiacov podnikania, nebude za rok 2008 platiť žiadne zdr. poistenie
Pavol Hantsok
27.07.08,21:03
Velmi pekne dakujem moc ste mi pomohol.

Vyplinulo mi z toho ze ak nebudem platca DPH tak jedine co ma v danom momente ked zacnem podnikat bude zaujimat je zalozit zivnost, zdruzenie a rozbehnut obchod odvody do SP a ZP ma budu zaujimat az po skonceni roku 2008 ?
Ľubica 025
28.07.08,06:56
Keď budete mať v ruke živnostenský list, choďte sa nahlásiť do SP, že sa stávate SZČO, vyplníte tam jeden formulár.
Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete hrubý príjem vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009.
Takisto je potrebné zájsť so živnostenským listom do ZP.
Do ZP by si mal odvádzať mesačné preddavky vo výške 1134,- Sk.
Zoltán Kovács
28.07.08,07:09
Keď budete mať v ruke živnostenský list, choďte sa nahlásiť do SP, že sa stávate SZČO, vyplníte tam jeden formulár.
Odvody do SP budete platiť najskôr od 1.7.2009 a to vtedy, ak za rok 2008 dosiahnete hrubý príjem vyšší ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009.
Takisto je potrebné zájsť so živnostenským listom do ZP.
Do ZP by si mal odvádzať mesačné preddavky vo výške 1134,- Sk.

Do SP nie je potrebné, do ZP áno, pri začatí živnosti.

P.S. SP totiž v takýchto prípadoch, ak začínajúci szčo z vlastnej iniciatívy ide to ohlásiť, dosť často urobia registráciu szčo na dobrovoľného platiteľa, o čom szčo ani "nevie", aj keď podpíše RLFO.
Johanka
28.07.08,07:11
... ani do ZP netreba chodiť. Živnostenský úrad vybaví všetko za živnostníka, stačí dať v ohlásení živnosti "X" do príslušného okienka ;).
Ľubica 025
28.07.08,07:21
Čo sa týka združenia, v ňom treba uviesť, kto bude poverený viesť účtovníctvo za spoločnosť ty, alebo tvoj spoločník + uviesť číslo účtu. So zmluvou o združení treba ísť na daňový úrad, kde vám už povedia bližšie informácie.
arven
28.07.08,07:29
Dobrý deň,

prezeral som stránky tochto fóra hodnú chvíľku a chcel by som si utvrdiť niektoré informácie pretože by som chcel začať podnikať ako SZČO spolu s kamaratom, ktorý je vysokoškolák.

Takže:

1. Je študent teda neplatí odvody do SP resp. môže si určiť pokiaľ je študent vymeriavací základ 0 ?
2. Odvody do SP neplatí ani on ani ja prvý rok ?
3. ZP musí platiť tak isto on ako aj ja ? Od kedy ?
4. Zakladáme obchod teda najlepšie by bolo riešenie Združenie podnikateľov ?
Ak áno tak čo všetko k tomu potrebujem keďže zmluvu mám tú som si tu našiel teda vzor a ako potom zapisovať elektrinu, vodu, všetky energie a berie sa Združenie tak isto ako SZČO teda na odvody to vpliv mať nebude ?
5. Nechcem byť platca DPH teda na začiatku určite nie. Aký veľký je základ aby som musel byť platca DPH -za posledných 12 kalendárnych mesiacov nasledujúcich po sebe nesmiete presiahnuť obrat 1.500.000,- Sk (POZOR ! nie za kalendárny rok! )
Za odpovde veľmi ďakujem veľmi mi pomôžu v ďaľšej činnosti.

:) Odpoveď v texte.
Pavol Hantsok
29.07.08,06:58
Ďakujem. Pochopil som to teda tak, že do ZP ani do SP ísť nemusím lebo všetko potrebné za mňa spraví živnostenský úrad ? Čo sa týka združenia tak to má výhodu v tom, že keď platím inkaso platím ho ako združenie nie ako SZČO. Teda hlavne kôly tomu to tak chcem a aj nájomná zmluva by znela na združenie nie na nás oboch.
Johanka
29.07.08,07:21
Ďakujem. Pochopil som to teda tak, že do ZP ani do SP ísť nemusím lebo všetko potrebné za mňa spraví živnostenský úrad ? Čo sa týka združenia tak to má výhodu v tom, že keď platím inkaso platím ho ako združenie nie ako SZČO. Teda hlavne kôly tomu to tak chcem a aj nájomná zmluva by znela na združenie nie na nás oboch.
Podčiarknuté prosím vysvetliť :).
Pavol Hantsok
30.07.08,14:36
ked platim elektrinu, vodu, plyn, atd. ako platcu uvediem podnikatela teda jedneho z nas dvoch alebo zdruzenie podnikatelov ?
Zoltán Kovács
30.07.08,14:43
ked platim elektrinu, vodu, plyn, atd. ako platcu uvediem podnikatela teda jedneho z nas dvoch alebo zdruzenie podnikatelov ?

Uvedieš toho, kto je poverený s vedením účtovníctva. Táto osoba musí byť aj na DÚ nahlásená.
hanelie
30.07.08,15:05
takéto poverenie je súčasťou zmluvy o občianskom združení FO
Pavol Hantsok
31.07.08,07:06
super. Dakujem vsetkym velmi mi to pomohlo uz sa na vsetko pracuje do dvoch tyzdnov je obchod otvoreny a hladina radosti u mna stupa aj ked viem ze s tym bude este veeelmi vela roboty no tesim sa na nu. Este raz Dakujem