xadox
27.07.08,19:17
Dobry den,

prosim o radu ako spravne postupovat v mojej situacii:
Zdedil som pozemok pod druzstvom. Konkretne na mojom pozemku je postavena budova, ktoru druzstvo prenajima ako sklad inej firme. Je to relativne zaujimavy pozemok pri hlavnej ceste, vhodny v buducnosti na cca 6 rodinnych domov.
Momentalne mi neplati druzstvo ani najomca budovy nic za prenajom pozemku, ktoreho som vlastnikom.
Pred nejakou dobou mi drustvo ponuklo za prenajom tohoto pozemku cca 500 Sk / rok. Tato suma sa mi zda nizka nakolko danu budovu druzstvo prenajima inej firme za cca 50 000 Sk

Ako by ste postupovali v mojej situacii?

Vopred dakujem za kazdu radu.
Celsus
27.07.08,18:10
V prvom rade si treba ujasniť, čo chcete dosiahnuť:
a) poberať nájomné?
b) dosiahnuť odstránenie stavieb?
c) odkúpiť stavby?
d) predať pozemky družstvu?
e) zriadiť na pozemkoch za odplatu vecné bremeno v prospech družstva?

Pokiaľ družstvo nemá k pozemkom právo stavby (ako právo zodpovedajúce vecnému bremenu viaznucemu na pozemkoch) ani nájomné právo ani žiadne iné oprávnenie, ktoré by ho oprávňovalo mať na pozemku stavby a užívať ich, môžete sa na družstvo obrátiť s návrhom na uzavretie nájomnej zmluvy (stanovte si, akú výšku nájomného požadujete). Pokiaľ sa na výške nájomného a ďalších podmienkach dohodnete, začnete inkasovať nájomné.

S družstvom sa samozrejme môžete dohodnúť aj na inej úprave vzťahov (viď. vyššie v písm. b) až e)).

Pokiaľ sa nedohodnete, neostáva Vám iné, než domáhať sa svojich práv na súde.

Ešte by som Vás chcel upozorniť, že za obdobie, ktoré už uplynulo a počas ktorého družstvo užívalo Vaše pozemky, môžete od družstva žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia vo výške obvyklého trhového nájomného v danej lokalite a za daných podmienok. Toto právo sa však premlčuje, takže si ho treba čím skôr riadne uplatniť.
xadox
27.07.08,19:07
Dakujem za rychlu reakciu.

Mometalne som este nezacal jednat s druzstvom, takze neviem aka bude ich ustretovost. Hned zajtra ich budem kontaktovat a napisem co som sa dozvedel.

Aka je sanca, ze by sa dalo dosiahnut riesenie b), teda odstranenie stavby. Existuje vobec realna sanca, ze by sud nariadil odstranenie stavby z mojho pozemku?
chandler
28.07.08,06:01
b) je mozne ale az po bode c)

najprv by si si mal zistit kolko by urcil sud ako trhove najomne (aspon priblizne) a z toho by som potom vychadzal pri rozhodovani
vieroslava
28.07.08,16:44
Jednoduchý prípad výpočtu nájomného za pozemok:
Desatina trhovej ceny pozemku krát m2 zastavanej plochy ti dá výšku ročného nájomného.
Príklad: Ak trhová cena pozemku je 1000.- Sk za m2 a budovou zaberajú 100 m2, tak si od nich môžeš pýtať nájomné 10000 Sk ročne za pozemok a podľa občianskeho zákonníka tri roky dozadu, ak tam budova už tak dlho stojí a žiadne nájomné ti doteraz nezaplatili.