ingjanko
22.04.05,00:43
Pekny den.
Na
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5412
som sa nepriamo docital odpoved na svoju otazku, ale xcem si to este overit.

Ak som navrh na vklad do katastra podal 10.10.2003 a zapis bol uskutocneny 5.4.2005 (ANO, po dvoch rokoch) v kt. "datume" mi vznikla danova povinnost?

BTW:
Cim sa lisi PREVOD a PRECHOD nehnutelnosti?

Dakujem pekne a bru noc
lucinka1
22.04.05,08:21
danova povinnost pri dani z prevodu a prechodu vznikala dnom zapisu vlastnickeho prava do katastra nehnutelnosti...

ale v tvojom pripade ide o dar, takze by to malo podliehat dani z darovania a nie dani z prevodu a prechodu, jej predmetom su iba ODPLATNE prevody a prechody nehnutelnosti...
bea
22.04.05,08:35
Zákon č. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností úplne zrušil zákon č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov.
Predmetom úpravy nového zákona je už len zdaňovanie odplatného prevodu a odplatného prechodu nehnuteľností, za ktoré sa považujú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom v zmysle platného Občianskeho zákonníka, ale aj byty a nebytové priestory.
Prechodné a záverečné ustanovenia v § 17 citovaného zákona upravujú daňovú povinnosť k dani z dedičstva a dani z darovania. Podľa citovaných ustanovení sa pri daňovej povinnosti k dani z dedičstva a dani z darovania postupuje podľa doterajších predpisov, ak daňová povinnosť vznikla pred 1. januárom 2004.
Podľa zrušeného zákona č. 318/1992 Zb. v znení neskorších predpisov k dani z dedičstva vzniká daňová povinnosť dňom právoplatnosti rozhodnutia príslušného orgánu o nadobudnutí dedičstva alebo dňom právoplatnosti osvedčenia o dedičstve a k dani z darovania pri darovaní nehnuteľnosti dňom zápisu práv k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností.