nelly1810
28.07.08,09:13
pri vypočítavaní mzdy nerozumiem čo znamená danené mesačné preddavky-ako ich možem vypočítať alebo z čoho a kedy sa počítajú.vie mi niekto prosím vás poraďiť?ďakujem
Martin Mocko
28.07.08,07:16
pri vypočítavaní mzdy nerozumiem čo znamená danené mesačné preddavky-ako ich možem vypočítať alebo z čoho a kedy sa počítajú.vie mi niekto prosím vás poraďiť?ďakujem

Zamestnanec, ktorý podpísal žiadosť o vykonanie RZ dane - odvádza mesačné preddavky na daň. A daň sa zúčtuje už v spomínanom ročnom zúčtovaní. To znamená, že vypočítaná suma v kolónke "daň" alebo "preddavok na daň" sa nepovažuje v tomto prípade za vysporiadanú daň - preto sa označuje slovom preddavok na daň.
Zoltán Kovács
28.07.08,07:20
Zamestnanec, ktorý podpísal žiadosť o vykonanie RZ dane - odvádza mesačné preddavky na daň. A daň sa zúčtuje už v spomínanom ročnom zúčtovaní. To znamená, že vypočítaná suma v kolónke "daň" alebo "preddavok na daň" sa nepovažuje v tomto prípade za vysporiadanú daň - preto sa označuje slovom preddavok na daň.


Opravím, nie žiadosť o RZD ale vyhlásenie k zdaneniu príjmov.
nelly1810
28.07.08,07:39
a keď sa možem opýtať ako sa vypočítava ten preddavok na daň?ďakujem
Zoltán Kovács
28.07.08,07:42
a keď sa možem opýtať ako sa vypočítava ten preddavok na daň?ďakujem

Z hrubej mzdy odrátaš odvody do ZP a SP zamestnanca. Dostaneš čiastkový základ dane. Z toho, ak má podpísané to vyhlásenie sa ešte odráta nezdaniteľná čiastka (v r. 2008 na mesiac to je 8208), a čo ostane to zdaníš 19% sadzbou dane z príjmov zo závislej činnosti.
arven
28.07.08,07:55
pri vypočítavaní mzdy nerozumiem čo znamená danené mesačné preddavky-ako ich možem vypočítať alebo z čoho a kedy sa počítajú.vie mi niekto prosím vás poraďiť?ďakujem
Mesačné preddavky sa vypočítajú z hrubej mzdy od ktorej sa odpočítajú poistné do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne + mesačná nezdaniteľná čiastka na daňovníka = základ , z ktorého sa vypočíta mesačný preddavok na daň 19 % .
Príklad : HM ..............10.000
SP + ZP .......- 1,340
nezd.č. ........- 8.208
ZD ............. 452
daň 19 % z 452 = 85 Sk
nelly1810
28.07.08,08:24
ďakujem vám velˇmi pekne .fakt ste mi pomohli.pekný ďen
variant
07.01.09,17:04
Pekný večer Vám prajem ! Mám takýto problém : Z mesačných úhrad za mesiac 09/2008 som jednoducho vynechala ,alebo neviem čo sa stalo preddavok na mzdy zamestnancom,v sume 270,- Sk.Až teraz som na to došla ,keď kontrolujem a sumarizujem všetko k uzávierke.Účtujem v JÚ.Ako to môžem opraviť ,prosím pomôžte mi !Ďakujem
veronikasad
07.01.09,17:09
Pekný večer Vám prajem ! Mám takýto problém : Z mesačných úhrad za mesiac 09/2008 som jednoducho vynechala ,alebo neviem čo sa stalo preddavok na mzdy zamestnancom,v sume 270,- Sk.Až teraz som na to došla ,keď kontrolujem a sumarizujem všetko k uzávierke.Účtujem v JÚ.Ako to môžem opraviť ,prosím pomôžte mi !Ďakujem
Ak si nesprávne vyplnila Prehľad za III.Q.08 - podáš dodatočný /alebo opravný, nemám poruke tlačivo/. Nedoplatok uvedieš v Hlásení za rok 2008 a uhradíš v januári 2009.
Nedoplatok budeš evidovať vo výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.08