ada1602
28.07.08,10:12
Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.
Martin Mocko
28.07.08,08:20
Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.

Na dovolenku je právny nárok na základe zákonníka práce. Je to podľa mňa vydieranie, ktoré by zamestnanec nemal akceptovať.
Chobot
28.07.08,08:24
Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008. Zamestnávateľ s jeho odchodom súhlasí iba v tom prípade že mu nepreplatí nevyčerpanú dovolenku a chce dať zamestnancovi podpísať prehlásenie kde sa zamestnanec tejto dovolenky zriekne . Má na to zamestnávateľ právo ? Podľa mňa nie.

Zamestnanec sa nemôže zriecť dovolenky, je to jeho zákonný nárok.

Výpoveď nemôže zamestnávateľ podmieňovať, je to jednostranný právny akt. On nemá čo súhlasiť alebo nesúhlasiť - zamestnanec jednoducho dá výpoveď a PP po uplynutí VD skončí a hotovo.
ada1602
28.07.08,08:26
Ďakujem
Jara
28.07.08,09:00
Zamestnanec sa nemôže zriecť dovolenky, je to jeho zákonný nárok.

Výpoveď nemôže zamestnávateľ podmieňovať, je to jednostranný právny akt. On nemá čo súhlasiť alebo nesúhlasiť - zamestnanec jednoducho dá výpoveď a PP po uplynutí VD skončí a hotovo.

Súhlasím, až na to, že nejde vlastne asi o výp. dobu ale o dohodu o skončení PP, keď chce odísť k 01.08, tak sa má zriecť dovolenky. Ale takéto vydieranie...
Chobot
28.07.08,09:25
Súhlasím, až na to, že nejde vlastne asi o výp. dobu ale o dohodu o skončení PP, keď chce odísť k 01.08, tak sa má zriecť dovolenky. Ale takéto vydieranie...

TO nám musí upresniť ada1602, či ide teda o výpoveď alebo dohodu, lebo pôvodnej napísala :" Zamestnanec dal výpoveď k 1.8.2008."
ada1602
29.07.08,04:24
Želám všetkým pekný deň a ďakujem za Vaše ohlasy.Jedná sa o výpoveď podanú zamestnancom zamestnávateľovi dohodou , nakoľko vo firme kde chalan pracuje sú biedne platy a je živiteľ rodiny z toho čo zarobí nevyžijú, našiel si lepšie platené miesto. Zamestnávateľ s výpoveďou súhlasiť môže alebo nemusí to viem/ je tam výpovedná lehota aj v tomto prípade/, tu však súhlas s výpoveďou podmienil nepreplatením dovolenky. V mzdovej oblasti sa veľmi nevyznám preto som žiadala skúsených o pomoc. Ešte raz Vám všetkým ďakujem .
Jara
29.07.08,05:06
Čiže je jasné, že zamestnanec chce výpoveď dohodou a zamestnavateľ to podmienil nevyplatením dovolenky. Protizákonne...
tigrik81
28.02.12,13:38
Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
Tweety
28.02.12,13:40
Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
AK by si sa ho zriekla, bude to podľa ZP neplatné.
Zamestnanec sa nemôže zriecť svojich práv, a napokon, čo by ho k tomu tak viedlo?
veronikasad
28.02.12,13:42
Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem
"zriecť" sa môžeš len tak, že ti zamestnávatel vykáže na dni keď si bol v práci čerpanie dovolenky.
Tweety
28.02.12,16:13
Prajem pekny den. Chcela by som sa aj ja informovat ci ja ako zamestnanec sa mozem zriect nevycerpanej dovolenky / i jeho preplatenia/ dobrovolne v pripade ze dostanem od zamestnavatela vypoved dohodou. Dakujem

Výpoveď dohodou náš ZP nepozná. Buď skončíš PP dohodou, alebo výpoveďou.