Monča
22.04.05,08:53
Moje prvé priznanie k DPH je vo finále. Avšak je tu problém. Spočítala som DPH z vystavených fa, základy dane a keď zo spočítaných základov dane vypočítam 19%, tak je rozdiel v dani 2,-Sk oproti tej z fa. Niekde v starých príspevkoch som našla, že sa nespočítava DPH na faktúrach, ale základy dane a z tých sa potom vypočíta daň, ktorá sa uvedie v daň. priznaní s pozn., že tam vzniknú príp. rozdiely, ktoré treba zaúčtovať. Takže ako to mám urobiť, nech to mám za sebou?
Zita5
22.04.05,06:56
To Ti určite robí zaokruhlovanie , až som to dobre pochopila . Ale já to robím tak , že radšej dám o korunu viacej štátu ako by mi mal on vrátiť .
petra:-)
22.04.05,06:57
Podľa môjho názoru sa do DP uvádzajú súčty z faktúr. Rozdiel, ktorý vznikol je možno v dôsledu zaokrúhľovania.
KVAKO
22.04.05,08:06
My dávame vo firme presne nápočet základov dane a takisto nápočet dane z faktúr a poviem Ti že niekedy je ten zaokrúhľovací rozdiel aj 5 - 6 korún a niekedy aj viac ale stým nič nenarobíš hlavne ak máš väčší objem faktúr. Myslím, že s tým nie je problém u DÚ.
anaka
24.01.08,11:02
Zdravím,
vypisujem priznanie DPH a rozmýšľam čo urobiť.
Keď vypočítam zo základu dane v riadku 03 - 19%daň, tak na riadku 04 mi vyjde o 6,-Sk vyšší výsledok, ako z faktúr a tržieb z účtovníctva. Bude to zrejme zaokrúhľovaním. Mám tam dať tú vyššiu vypočítanu daň, alebo z účtovníctva? :confused:
Poraďte prosím.
Johanka
24.01.08,11:07
.... z evidencie DPH :).
evina
24.01.08,11:07
Zdravím,
vypisujem priznanie DPH a rozmýšľam čo urobiť.
Keď vypočítam zo základu dane v riadku 03 - 19%daň, tak na riadku 04 mi vyjde o 6,-Sk vyšší výsledok, ako z faktúr a tržieb z účtovníctva. Bude to zrejme zaokrúhľovaním. Mám tam dať tú vyššiu vypočítanu daň, alebo z účtovníctva? :confused:
Poraďte prosím.
Do DP dávame DPH presne podľa DPH uvedenej na jednotlivých dokladoch - na tých je riešené aj zaokrúhlenie. V tržbách máš DPH presne vyčíslenú a takú tam treba uviesť.Vzniknutý rozdiel aj tu vzniká zaokrúhlením a s tým sa naozaj nedá nič robiť. Preúčtovávam rozdiel na 548/343. Mne osobne už na riadkoch DP sedí DPH vždy presne.
evina
24.01.08,11:07
Johanka dnes Ťa nestíham :D:D:D
evina
24.01.08,11:12
Moje prvé priznanie k DPH je vo finále. Avšak je tu problém. Spočítala som DPH z vystavených fa, základy dane a keď zo spočítaných základov dane vypočítam 19%, tak je rozdiel v dani 2,-Sk oproti tej z fa. Niekde v starých príspevkoch som našla, že sa nespočítava DPH na faktúrach, ale základy dane a z tých sa potom vypočíta daň, ktorá sa uvedie v daň. priznaní s pozn., že tam vzniknú príp. rozdiely, ktoré treba zaúčtovať. Takže ako to mám urobiť, nech to mám za sebou?

Základ dane aj DPH sa uvádza v evidencii DPH presne podľa dokladov, t.j. presne podľa jednotlivých odberateľských faktúr.
Súčet ntto a DPH v evidencii faktúr /teda pohľadávok/ slúži pre kontrolu. My nič následne nevypočítavame a neprispôsobujeme. Rozdiel vzniknutý so zaokrúhľovania nám ukáže účet 343....
anaka
24.01.08,11:42
Ďakujem zlaté osoby, urobím ako píšete, vlastne aj mne sa to tak zdalo, že z dokladov tam napíšem sumu, ale raz sa mi stalo, že to na daňovom úrade prepočítavali, tak to ma zmiatlo, ale to už je iná téma.

To sa hneď lepšie robí, keď sa dá viac hláv dohromady.:):):)