e.va
28.07.08,22:03
Potreboval by som vedieť ako to je so zásobami z materiálom nakúpeným pred registráciou k DPH.Mám urobiť inventúru a daň odpočítať na vstupe?
Materiál vyskladním cez výdajku a potom ponížený o DPH znovu napríjemkujem?
Som začiatočník ak by ste mi vedeli povedať postup.ˇUčtujem v ALFE .Ďakujem.
betka
28.07.08,20:06
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
e.va
29.07.08,05:17
Aj tak som z toho jeleň.Trošku menej odborne by som to potreboval vysvetliť.
Ale ďakujem Betka.
Hlavne by ma v súčasnosti zaujimali tie zásoby čo s nimi.Postup aký by mal byť dodržaný,tak ako to vyžaduje daňový úrad.Inventúra,poníženie zásob o hodnotu DPH a následný príjem na sklad teraz už s odpočítanou 19%DPH.
Treba k inventúre doložiť kópie dokladov?
Ďakujem Emil.
e.va
30.07.08,05:08
Asi na to kašlem ako na všetko.Nech štát má,nič s tým robiť nebudem keď neviem ako.A ak by som aj vedel nemám na to čas a možno sa to pre tých pár tisíc ani neoplatí.

S pozdravom .Emil.
Zoltán Kovács
30.07.08,05:29
Aj tak som z toho jeleň.Trošku menej odborne by som to potreboval vysvetliť.
Ale ďakujem Betka.
Hlavne by ma v súčasnosti zaujimali tie zásoby čo s nimi.Postup aký by mal byť dodržaný,tak ako to vyžaduje daňový úrad.Inventúra,poníženie zásob o hodnotu DPH a následný príjem na sklad teraz už s odpočítanou 19%DPH.
Treba k inventúre doložiť kópie dokladov?
Ďakujem Emil.

Ku dňu registrácie urobíš inventúru. Z hodnoty materiálu si vypočítaš DPH, ktorú si uplatníš. Nie je potrebné vyskladnenie a znovu prijatie materiálu na sklad. Len znížiš skladové ceny o uplatnené DPH. To je všetko čo musíš urobiť. K DPH priznaniu nič neprikladáš, potrebné doklady (inventúra, doklady o nadobudnutí skladových zásob....) budeš predkladať raz pri prípadnej daňovej kontrole.
Lucia Vac
31.07.08,22:51
este jedna otazocka,
uctujem sposob B zasoby, vo firme nakupovali material, ktory svojim povodom siel hned do spotreby, (pred registraciou DPH - uctovala som to v plnej sume do nakladov, DPH bez naroku na odpocet) ale mam material ktory by som aj co sa tyky sposobu pouzitia asi mala dat na "sklad" material bol neskor pouzity na zhotovenie diela a FA za dielo bola s DPH. Obdobie registracie bolo v polovici marca, mesacny platca. Uz som asi presvihla moznost inventury...mozem to teda nechat cele v nakladoch, alebo musim DPH dat do daň. neuznanych?

ako postupovat v pripade "zapatrosenej" faktury pri naroku na odpocet DPH, existuje neaka moznost okrem opravneho daň.priznania?

za odpoved dakujem
Zoltán Kovács
01.08.08,06:00
este jedna otazocka,
uctujem sposob B zasoby, vo firme nakupovali material, ktory svojim povodom siel hned do spotreby, (pred registraciou DPH - uctovala som to v plnej sume do nakladov, DPH bez naroku na odpocet) ale mam material ktory by som aj co sa tyky sposobu pouzitia asi mala dat na "sklad" material bol neskor pouzity na zhotovenie diela a FA za dielo bola s DPH. Obdobie registracie bolo v polovici marca, mesacny platca. Uz som asi presvihla moznost inventury...mozem to teda nechat cele v nakladoch, alebo musim DPH dat do daň. neuznanych?

ako postupovat v pripade "zapatrosenej" faktury pri naroku na odpocet DPH, existuje neaka moznost okrem opravneho daň.priznania?

za odpoved dakujem

Uplatnenie DPH pri registrácii je možnosť a nie povinnosť. Teda ak si neuplatnila dph tak to ostane v nákladoch. V prípade zapatrošenej faktúry (asi dodávateľskej) treba sa pozrieť či sa dá aplikovať § 51 ods. 2 zákona o DPH, teda uplatniť DPH na vstupe v ďalšom zdaňovacom období.
e.va
01.08.08,13:05
Pre tých ktorý majú ALFU postup ako sa to robí v PC.
e.va
07.08.08,10:28
Podľa toho postupu uvedenom hore sa to pekne šikovno urobiť.Odporúčam to kto má ALFU.
Len teraz by ma zaujimalo ako to všetko zaúčtujem do peňažného denníka.Napr.zistil som porovnaním hodnôt skladu A/tem boli položky starého skladu s DPH/a skladu B /nový sklad s položkami z ktorých bola daň 19% odpočítaná a dostanem niaku hodnotu povedzme 6000Sk.Ten rozdiel je v podstate odpočítaná DPH.
Ako toto mám zaúčtovať do peňažným denníka?Mám vystaviť interný doklad v materiálových výdavkoch ovplyv.daň z príjmov -6000Sk a následne na to interný doklad +6000Sk na výdavok iný neovplyvňujúci daň z príjmu?
Ďakujem.
Príroda
03.09.08,16:48
Zdravím. Manžel má živnosť - činnosť ťažba a približovanie dreva a podobné činnosti, služby so strojmi ako LKT a traktor. Teda nemáme v alfe žiadne skladové karty. Budeme nútení prejsť na platcu DPH v r. 2009. Čo treba urobiť ako prvé kroky v účtovníctve? Nie je mi jasná možnosť odpočtu pri registrácii. Keď nemám žiadne skladové karty / PHM tam nedávam, robíme ručne evidenciu spotreby, bločky účtujem v PN do výdaja/. Všetko mám vlastne už v nákladoch, IM v odpisoch. Potom ak dobre rozumiem, nebudem nič odpočítavať. Pri zmene na platcu DPH je potrebné asi dokúpiť ten modul DPH do programu z krosu. Nemôžem si len tak v režime účtovania kliknúť na platcu? Nemám s tým žiadne skúsenosti, prosím, poraďte, čo môžete. Veľmi Vám ďakujem a želám pekný večer.
Anja111
03.09.08,17:03
Zdravím. Manžel má živnosť - činnosť ťažba a približovanie dreva a podobné činnosti, služby so strojmi ako LKT a traktor. Teda nemáme v alfe žiadne skladové karty. Budeme nútení prejsť na platcu DPH v r. 2009. Čo treba urobiť ako prvé kroky v účtovníctve? Nie je mi jasná možnosť odpočtu pri registrácii. Keď nemám žiadne skladové karty / PHM tam nedávam, robíme ručne evidenciu spotreby, bločky účtujem v PN do výdaja/. Všetko mám vlastne už v nákladoch, IM v odpisoch. Potom ak dobre rozumiem, nebudem nič odpočítavať. Pri zmene na platcu DPH je potrebné asi dokúpiť ten modul DPH do programu z krosu. Nemôžem si len tak v režime účtovania kliknúť na platcu? Nemám s tým žiadne skúsenosti, prosím, poraďte, čo môžete. Veľmi Vám ďakujem a želám pekný večer.
1) Zaregistrovať sa za platiteľ DPH
2) Prípadným dodávateľom oznámiť IČ DPH
3) Odpočet DPH možno urobiť aj zo zostatkovej ceny DHM, ak máš doklad o nákupe od platiteľa DPH
4) Ak nemáš zásoby tovaru, tak nemáš z čoho uplatniť odpočet DPH
5) Odo dňa registrácie za platiteľa DPH treba vystavovať fa s DPH
6) Štvŕťročne podávať DP k DPH, (predpokladám, že budeš štvrťročný platiteľ) a uhrádzať DPH, vždy do 25. dňa po skončení štvrťroka
Príroda
03.09.08,18:08
Vďaka. K bodu 3. 19% zo zostatkovej ceny DHM? Neplatí to aj pri kúpe osobného auta, však? Je na to nejaká kolonka v DP k DPH alebo iným spôsobom? Vieš poradiť, kedy podať žiadosť o registráciu? Až v tom januári, no potom bude platca až asi od 1.2. a ten január neplatca, zdá sa mi to komplikované. Nebolo by výhodnejšie požiadať o registáciu už v decembri, aby bol už celý rok platca? Budem rada, keď ešte odpovieš, teraz mám čas si to trocha ujasniť. Ďakujem. E.
Anja111
03.09.08,18:18
Vďaka. K bodu 3. 19% zo zostatkovej ceny DHM? Áno. Neplatí to aj pri kúpe osobného auta, však? Nie. Je na to nejaká kolonka v DP k DPH alebo iným spôsobom? Je to r. 24 v DP k DPH. Vieš poradiť, kedy podať žiadosť o registráciu? V zmysle Zákona o DPH do 20. v nasledujúcom mesiaci, po dosiahnutí obratu. Ale požiadať môžeš aj o registráciu za dobrovoľného platiteľa DPH. Až v tom januári, no potom bude platca až asi od 1.2. a ten január neplatca, zdá sa mi to komplikované. Nie je to až také komplikované. Nebolo by výhodnejšie požiadať o registáciu už v decembri, aby bol už celý rok platca? Rozhodnúť sa musíš ty. Budem rada, keď ešte odpovieš, teraz mám čas si to trocha ujasniť. Ďakujem. E.
... odpovede v texte.
barborka.gsm
05.09.08,08:46
dobrý den.vie mi niekto poradit.vydala som proforma faktury na prijate zalohy,este pred tým nez som sa stala platca dph a uhrada mi prisla az teraz ked uz som platcom dph.mam teda odviest dph len z doplatku alebo aj zo zalohy,ktorú som prijala este pred registraciou na dph?dakujem za kazdu radu.
Lucinka23
04.12.08,19:24
ahojte prosím poraďte mi. SZČO sa stal platca DPH od 1.12. K tomuto dátumu urobil inventúru vo svojom obchode. Spísal mi všetky tovary, čo má, množstvá a súčasné predajné ceny. Kedže sklad sa má evidovať v cenách obstarávacích, začala som krvopotne hľadať v dodacích listoch, faktúrach. No po hodinách strávených nad tým, som zisitla, že viac ako pol tovarov mi ešte chýba. Sú to tovary, ktoré má na sklade od začiatku podnikania od júla. A kedže faktúr a dodačiek v takomto obchode je denne cca 10, tak by som to mohla hľadať strašne dlho. A mňa by zaujímalo, či môžem obstarávacie ceny vypočítať ako predajná mínus rabat (viem koľko na aké druhy tovar si dáva) a tak sa dostane k cene obstarávacej s DPH. Potom by som to všetko sčíta a vypočítala by som DPH, ktoré si môže odpočítať. Je to správne? Ďakujem
ekopo
04.12.08,19:31
Pri eventuálnej kontrole si danový úradník vypýta doklad o nadobudnutí tovaru a myslím si, že som týmto odpovedal na otázku. A doklad na odpočet DPH treba mať, nestačí inventúra.
Lucinka23
04.12.08,19:45
no takže krvopotné hľadanie ma neminie. Ale mňa by zaujímalo ako si ja alebo SZČO spomenie, že ten doklad je z júla, augusta a ešte z ktorého dňa. To je podľa mňa úplne nezmyselné. Ale dávam ti za pravdu, musí to by podložené
ekopo
04.12.08,19:55
...no ono sa má viesť aj skladová evidencia, kde zo skladových kariet je zrejmé, kedy čo bolo nakúpené......
Lucinka23
05.12.08,15:35
ja viem, že treba skladovú evidenciu, no ani po mojich upozorneniach to SZČO neberie v zreteľ. Skladovú nechce viesť, kto by sa vraj s tým papral, ale odpočet dane chce.