joevi
28.07.08,21:18
pozdravujem vas

moja manzelka odpracovala v UK 3.5 roka a otehotnela.vraciame sa domov ale vypoved v praci nedala-pokracuje na materskej dovolenke.....tu v UK trva iba 9 mesiacov.
po tych 9 mesiacoch by chcela dat vypoved ale nevieme ci bude mat narok na slovensku na matersku...do tych 3 rokov dietata????
niekde som cital ze nebude mat narok na matersku zo slovenska ak neplatila poistne do socialnej poistovni 270 dni.....
neviem ako to bude so socialnou poistovnou,ked este nebude prihlasena na slovenku.
neviem ako to funguje,ale mozno by mala narok na matersku nezavisle od zahranicneho zamestnavatela???

nemate s tym skusenosti alebo niekto kto bol v podobnej situacii???
dakujem za kazdu odpoved
Chobot
28.07.08,20:30
pozdravujem vas

moja manzelka odpracovala v UK 3.5 roka a otehotnela.vraciame sa domov ale vypoved v praci nedala-pokracuje na materskej dovolenke.....tu v UK trva iba 9 mesiacov.
po tych 9 mesiacoch by chcela dat vypoved ale nevieme ci bude mat narok na slovensku na matersku...do tych 3 rokov dietata????
niekde som cital ze nebude mat narok na matersku zo slovenska ak neplatila poistne do socialnej poistovni 270 dni.....
neviem ako to bude so socialnou poistovnou,ked este nebude prihlasena na slovenku.
neviem ako to funguje,ale mozno by mala narok na matersku nezavisle od zahranicneho zamestnavatela???

nemate s tym skusenosti alebo niekto kto bol v podobnej situacii???
dakujem za kazdu odpoved

Ty tomu možno chápeš, ale napísal si to tak, že druhý sa z toho ťažko vysomári. Porodila už? Poberá príspevok v materstve v UK?

Je na SLovensku poistená v Soc. poisťovni? Ak nie, tak nemôže očakávať nejaké materské.

Kde porodila? V UK alebo na SK? Kde má trvalé bydlisko? Jediné na čo by mohla mať tu nárok je rodičovský príspevok vo výške cca 4700 SKK, ak má trvalé alebo prechodné bydlisko na SK - zákon o rodičovskom príspevku:


"(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1. do troch rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,
b) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky."
Katy a R
28.07.08,21:03
Len pre upresnenie ..
Na Slovensku sa poberá materské 28 týždňov (samozrejme po splnení podmienok - platí SP) .... zvyčajne 6 týždňov pred pôrodom a 22 po. (výnimku majú osamelé matky)
.. potom - rodičovský príspevok(platí UPSVaR) - podmienky v predch. príspevku
joevi
29.07.08,06:58
dakujem vam za vase prispevky,a prepacte mi ze to bolo troska zle napisane,pisal som to neskoro vecer a uz unaveni

manzelka prave zacina 8 mesiac tehotenstva a vraciame sa natrvalo na slovensko.Matersku dovolenku jej zacnu vyplacat od 18.08.2008 po dobu 9 mesiacov.Bude to nase prve dieta.Bude mat manzelka narok na prispevok na prve dieta?Rodit bude na SVK a trvaly pobyt ma na uzemi SVK.
Manzelka si plati odvody do poistovne ako samoplatca,ale do porodu to nebude stanovenych 270 dni,budu jej chybat nejake 2 mesiace.
Katy a R
29.07.08,08:13
dakujem vam za vase prispevky,a prepacte mi ze to bolo troska zle napisane,pisal som to neskoro vecer a uz unaveni

manzelka prave zacina 8 mesiac tehotenstva a vraciame sa natrvalo na slovensko.Matersku dovolenku jej zacnu vyplacat od 18.08.2008 po dobu 9 mesiacov.Bude to nase prve dieta.Bude mat manzelka narok na prispevok na prve dieta?Rodit bude na SVK a trvaly pobyt ma na uzemi SVK.
Manzelka si plati odvody do poistovne ako samoplatca,ale do porodu to nebude stanovenych 270 dni,budu jej chybat nejake 2 mesiace.

Tú materskú, čo píšeš, jej bude vyplácať kto? Je to podľa predpisov UK?

Lebo aj naša SP zohľadňuje obdobie zamestnania v UK pre nárok na materské...
pozri toto http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=4999
Chobot
29.07.08,10:34
Bude to nase prve dieta.Bude mat manzelka narok na prispevok na prve dieta?Rodit bude na SVK a trvaly pobyt ma na uzemi SVK.

Tu máš podmienky nároku na príplatok podľa § 3a zákona o príspevku pri narodení dieťaťa:

(1) Podmienky nároku na príplatok k príspevku sú:

a) splnenie podmienok nároku na príspevok podľa § 3 a
b) narodenie prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

(2) Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

(3) Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa osobitného predpisu.5a)

(4) Nárok na príplatok k príspevku nevzniká oprávnenej osobe podľa § 2 ods. 2 písm. a), ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Za účasť oprávnenej osoby podľa § 2 ods. 2 písm. a) na preventívnej prehliadke podľa prvej vety v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti. - Tento odsek je dôležitý, to jej bude musieť potvrdiť gynekológ, ku ktorému chodila na pravidelnú prenatálnu starostlivosť, že bola na preventívnych prehliadkach.

A § 3 znie takto:

(1) Podmienky nároku na príspevok sú:

a) narodenie dieťaťa,
b) trvalý pobyt3a) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.3b)

(3) Nárok na príspevok na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok vzniká na každé dieťa.

(4) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a) alebo b), ak

a) pred uplatnením nároku na príspevok dala privolenie na osvojenie dieťaťa podľa osobitného predpisu4) alebo
b) dieťa bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu2) alebo príslušného orgánu3) alebo dieťaťu bola nariadená ústavná starostlivosť právoplatným rozhodnutím súdu.5)

(5) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a), ak po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení.

(6) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.



Manzelka si plati odvody do poistovne ako samoplatca,ale do porodu to nebude stanovenych 270 dni,budu jej chybat nejake 2 mesiace.

AK nebude spĺňať podmienku 270 dní, tak jej materský príspevok nepriznajú. Ale treba si podať žiadosť a možno jej to priznajú (možno ste zle počítali).

Ešte sa ťa opýtam - máš jasno v pojmoch:

- materský príspevok
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- prídavok k príspevku pri narodení dieťaťa
- detské prídavky

Vieš, čo čo znamená? Ak nie, treba si najprv ozrejmiť tieto pojmy, aby si vedel, na čo máš nárok a kde o to žiadať.
brčko
29.07.08,17:07
Predpokladala by som, že po odpracovaní 3,5roka v UK jej vznikne nárok na "materskú" (neviem ako sa v UK volá táto dávka) podla zákonov UK. Predpoklám, že poberanie tejto dávky v UK je aj jedným z dôvodov, že ukončí PP až po tých 9mesiacoch. Ak áno, predpokladala by som, že už na rovnakú dávku na Slovensku mať nárok nebude.
Ale s vyplácaním materského z dvoch krajín nemám skúsenosť. Pozrite však napr. tuto:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=221

Na Slovensku vzniká po ukončení poberania materského (vypláca ho sociálna poistovna) nárok na rodičovský príspevok počas riadnej starostlivosti o dieťa.
Rodič.príspevok vypláca UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny (nie sociálna poistovna) a nie je závislý od nemocenského poistenia. Obvykle je vyplácaný počas riadnej starostlivosti o dieťa do 3-och rokov dieťaťa. Počas poberania materského alebo obdobnej dávky zo zahraničia nie je nárok na vyplácanie rodičovského príspevku (vid § 3a zákona o rodič.príspevku).

info o ostatných dávkach + vzory žiadostí:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=109
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

príp. pozrite na skúsenosti a rady mamičiek v UK tu:
http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=46940&vGroupOffset=0
katkapekly
29.07.08,19:54
Počas poberania materského alebo obdobnej dávky zo zahraničia nie je nárok na vyplácanie rodičovského príspevku (vid § 3a zákona o rodič.príspevku).


Ahoj brčko, súhlasím s ostatným, čo si písala, ale toto sa mi nezdá. Neviem nájsť ten paragraf, ale moja skúsenosť je, že som porodila a dostávala materské (statutory maternity pay) v zahraničí, potom sme tam žili ešte asi rok a keď sme sa po návrate na Slovensko išli pýtať na ÚPSVaR, potrebovali od nás úradne preložené potvrdenie, kedy mi skončilo vyplácanie materského a v akej výške (to mi odfaxoval zamestnávateľ zo zahraničia) a predstav si, že nám od doby skončenia materského v zahraničí doplatili za ten rok rodičovský príspevok, a to na základe toho, že vo Veľkej Británii takáto dávka neexistuje. Po skončení materskej tam totiž dostávaš už len rodinné prídavky (child benefit). Tak neviem, možno sa odvtedy niečo zmenilo - ale nám to vtedy dosť pomohlo :)
katkapekly
29.07.08,20:12
Ale keď tak teraz uvažujem, tak je vlastne pravda, že rodičovský príspevok mi priznali až odkedy mi skončilo materské v zahraničí, ale vtedy trvalo materské približne toľko týždňov koľko u nás, lenže teraz je v UK materské 39 týždňov, takže proste vychádzam z toho, že keď sa u nás začína vyplácať rodičovský príspevok 28 (?) týždňov od začatia materskej, tak možno by jej ho na Slovensku odvtedy priznali (pretože v zahraničí nebude dostávať dávku toho istého druhu). Trochu špekulatívne, ale možno by to na úrade prešlo...
Katy a R
30.07.08,05:05
Aj u nás poberajú osamelé mamičky materské dlhšie ako 28 týždňov (výnimka). Až potom, po skončení poberania materského im priznajú (UPSVaR) rodičovský príspevok.
brčko
30.07.08,07:48
katkakapelky, na porade je zákon o rodič.príspevku len pre užívatelov Draka, tak tuto je priamo zo zbierky, zmena účinná od 1.7.05 vid ten § 3a:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18693&FileName=05-z244&Rocnik=2005&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=267&Flags=160&IndexFile=zz05&Text=rodičovský+príspevok
"Rodič.príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemoc.poistenia alebo nemoc.zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (dalej len "materské"), ak tento zákon neustanovuje inak."

Ona bude v zahraničí poberať dávku toho istého druhu ako je u nás "materské", o tom hovorí tento § 3a. Nehovorí o dávke toho istého druhu ako je "rodič.príspevok". To je možno písané v inom §, príp. inom zákone/nariadení EHS?

Malo by to byť tak, že RP dostane až za mesiac, v ktorom splní podmienku nepoberania tejto dávky ("materského") aspon jeden den. Aspon podla terajšieho zákona, v prípade ak by ukončila poberanie materkého napr. 30.7.08 a od 31.7.08 nepoberá materské, tak jej za júl 08 priznajú RP v plnej mesačnej sume 4560,- (neprepočítava sa na dni).