eripot
28.07.08,21:22
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Toho času som na rodičovskom príspevku a plánujem sa vrátiť do pôvodného zamestnania (z ktorého som odišla na materskú) od budúceho roka 2009. Teraz sa mi však naskytla príležitosť pracovať od septembra 2008 pre jednu s.r.o. na polovičný úväzok.

Poraďte mi, aký druh pracovného pomeru by bol pre mňa najvhodnejší, keďže v tejto s.r.o. neplánujem pracovať v hlavnom pracovnom pomere a chcem sa vrátiť od januára 2009 do pôvodného zamestnania (a zároveň poberať aj rodičovský príspevok)?

Mám nejaké povinnosti voči zamestnávateľovi, ak by som pracovala v s.r.o. v tej istej oblasti ako som pôvodne pracovala pred materskou u neho?
Veľmi pekne ďakujem za radu.
jankasm
29.07.08,08:41
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Toho času som na rodičovskom príspevku a plánujem sa vrátiť do pôvodného zamestnania (z ktorého som odišla na materskú) od budúceho roka 2009. Teraz sa mi však naskytla príležitosť pracovať od septembra 2008 pre jednu s.r.o. na polovičný úväzok.

Poraďte mi, aký druh pracovného pomeru by bol pre mňa najvhodnejší, keďže v tejto s.r.o. neplánujem pracovať v hlavnom pracovnom pomere a chcem sa vrátiť od januára 2009 do pôvodného zamestnania (a zároveň poberať aj rodičovský príspevok)?

Mám nejaké povinnosti voči zamestnávateľovi, ak by som pracovala v s.r.o. v tej istej oblasti ako som pôvodne pracovala pred materskou u neho?
Veľmi pekne ďakujem za radu.

Počas RD pracovať môžeš bez problémov, ak dieťa nedáš do štátneho zariadenia, tak budeš naďalej poberať aj rodičovský príspevok.
Od januára chceš potom robiť v obidvoch zamestnaniach?
Môžeš mať kľudne aj 2 pracovné pomery. Myslím, že v tom druhom zamestnaní, záleží od druhu práce, môžeš pracovať aj na dohodu. Takže záleží na Vás, ako sa dohodnete.
Nemyslím, že je potrebné nahlasovať niečo zamestnávateľovi, jedine, ak máš také niečo zakotvené v PZ. ;)
Chobot
29.07.08,10:12
Nemyslím, že je potrebné nahlasovať niečo zamestnávateľovi, jedine, ak máš také niečo zakotvené v PZ. ;)

Práveže si myslím, že bude musieť písomne požiadať pôvodného zamestnávateľa o súhlas s výkonom činnosti u iného zamestnávateľa, pokiaľ ide o zhodný predmet činnosti - viď § 83 ZP:

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.


Ostatné súhlas.
jankasm
29.07.08,11:02
Ďakujem za opravu. :cool:
A myslíš, že tento súhlas bude potrebovať aj keď bude tento PP ešte počas trvania RD v prvom zamestnaní? Vtedy asi nie, však? Až pri súbehu obidvoch PP.
Chobot
29.07.08,11:21
Ďakujem za opravu. :cool:
A myslíš, že tento súhlas bude potrebovať aj keď bude tento PP ešte počas trvania RD v prvom zamestnaní? Vtedy asi nie, však? Až pri súbehu obidvoch PP.

Tak toto už znenie zákona nerieši. To je už hra so slovíčkami. Podľa mňa áno, pretože jej pracovný pomer trvá aj počas RD a to ustanovenie sa nevzťahuje len na obdobie vykonávania práce. Potom by aj cez riadnu dovolenku mohla niekde inde pracovať bez súhlasu zamestnávateľa. Preto si myslím, že to platí všeobecne, takže súhlas by mala mať.
Duša
29.07.08,12:32
Ja si myslím, že tu ide o trochu iné. Ten citovaný § 83 ZP sa podľa mňa vzťahuje na predmet činnosti zamestnávateľa, t.j. ak pracuje vo firme, ktorá vyrába stoličky a bude zamestnankyňa vo firme vyrábajúcej stoličky alebo sama (napr.ako živnostníčka) bude vyrábať stoličky, tak potrebuje súhlas. Ale ak bude tá druhá firma vyrábať traktory, tak nie. A pritom v oboch môže byť zamestnaná napr.ako mzdová účtovníčka.
Chobot
29.07.08,12:51
Ja si myslím, že tu ide o trochu iné. Ten citovaný § 83 ZP sa podľa mňa vzťahuje na predmet činnosti zamestnávateľa, t.j. ak pracuje vo firme, ktorá vyrába stoličky a bude zamestnankyňa vo firme vyrábajúcej stoličky alebo sama (napr.ako živnostníčka) bude vyrábať stoličky, tak potrebuje súhlas. Ale ak bude tá druhá firma vyrábať traktory, tak nie. A pritom v oboch môže byť zamestnaná napr.ako mzdová účtovníčka.

Áno, je to tak, veď to priamo vyplýva z citácie zákona:

zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa
eripot
30.07.08,11:25
Ďakujem pekne za odpovede... podľa nich mi vychádza, že by som mohla pracovať v oboch firmách ako účtovníčka, pretože predmet činnosti u firiem je u každej iný (každý podniká v inej oblasti) takže potom by som nemusela, podľa zákona, hlavnému zamestnávateľovi nič nahlasovať.

Ešte k tej dohode : myslím, že keď ide o pravidelne sa opakujúcu činnosť, ako napr. pravidelné mesačné účtovanie, tak dohoda o vykonaní práce nie je možná.. alebo áno? Išlo mi hlavne o to, dozvedieť sa, či sa môžem zamestnať v takomto prípade na dohodu ...

No a ešte: zrejme musím v každom prípade do ôsmych dní nahlásiť zmenu do soc. poisťovne a úradu práce, rod. a soc.vecí... ???

Ďakujem ešte raz za odpovede.
brčko
30.07.08,11:38
No a ešte: zrejme musím v každom prípade do ôsmych dní nahlásiť zmenu do soc. poisťovne a úradu práce, rod. a soc.vecí... ???

Ďakujem ešte raz za odpovede.

do soc.poistovne z dôvodu dôch.poistenia treba zaslať odhlášku len v prípade, ak by si pracovala na prac.pomer, teda bola by si dôchodkovo poistená ako zamestnanec. Pri dohode dôch.poistená nebudeš, takže odhlášku netreba.

Na UPSVaR neviem iste či treba nahlásiť aj dohodu. Radšej si to ešte popredu zistiť.
eripot
31.07.08,20:17
Preštudovala som si nejaké príspevky a myslím, že zamestnať by som sa mohla na dohodu o pracovnej činnosti (10 hod. týždenne - odmena za prácu 7000 SK hrubého za mesiac, trvanie činnosti od 1.9.2008 do 31.12.2008), odvody bude za mňa naďalej platiť štát a zamestnávateľ je povinný ma prihlásiť do SP - platí za mňa len do garančného a úrazového fondu. Keď podpíšem vyhlásenie, uplatním si aj odpočitateľnú položku, to znamená, že neplatím daň a tých 7000 sk mesačne bude môj čistý príjem popri rodičovskom príspevku.
Pošlem Úradu práce čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará rodinný príslušník a pôvodnému zamestnávateľovi, (u ktorého som stále v trvalom pracovnom pomere a pracujem tiež ako účtovníčka), nemusím, (vzhľadom na rôzny predmet podnikateľkej činnosti u oboch firiem), nič nahlasovať.

Prosím o potvrdenie, či som to správne pochopila a či to takto môžem realizovať. Ďakujem.
jankasm
01.08.08,10:23
Preštudovala som si nejaké príspevky a myslím, že zamestnať by som sa mohla na dohodu o pracovnej činnosti (10 hod. týždenne - odmena za prácu 7000 SK hrubého za mesiac, trvanie činnosti od 1.9.2008 do 31.12.2008), odvody bude za mňa naďalej platiť štát a zamestnávateľ je povinný ma prihlásiť do SP - platí za mňa len do garančného a úrazového fondu. Keď podpíšem vyhlásenie, uplatním si aj odpočitateľnú položku, to znamená, že neplatím daň a tých 7000 sk mesačne bude môj čistý príjem popri rodičovskom príspevku.
Pošlem Úradu práce čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará rodinný príslušník a pôvodnému zamestnávateľovi, (u ktorého som stále v trvalom pracovnom pomere a pracujem tiež ako účtovníčka), nemusím, (vzhľadom na rôzny predmet podnikateľkej činnosti u oboch firiem), nič nahlasovať.

Prosím o potvrdenie, či som to správne pochopila a či to takto môžem realizovať. Ďakujem.

Myslím, že je to všetko OK. ;)
Podľa mňa to na ÚPSVaR nahlasovať netreba, nahlasuje sa len PP. A keďže ide len o 10 hod týždenne ... Ale na druhej strane, keď pošleš, nič tým nepokažíš. :)
eripot
04.08.08,08:59
Ďakujem, že ste mi potvrdili správnosť pochopenia daných odpovedí, človek sa radšej dvakrát spýta, ako keby to mal raz zle urobiť ;).
Táto stránka je zaujímavá a poučná, zrejme tu budem chodiť od septembra častejšie, keďže v niektorých oblastiach účtovníctva budem musieť čo-to ešte naštudovať. Je to fain, že si človek môže veľa vecí overiť, poradiť sa... keďže je tu viac múdrych hláv "pokope. Prajem všetkým pekný deň a veľa úspechov v práci, aj v osobnom živote :):):).
veronikasad
04.08.08,09:05
Preštudovala som si nejaké príspevky a myslím, že zamestnať by som sa mohla na dohodu o pracovnej činnosti (10 hod. týždenne - odmena za prácu 7000 SK hrubého za mesiac, trvanie činnosti od 1.9.2008 do 31.12.2008), odvody bude za mňa naďalej platiť štát a zamestnávateľ je povinný ma prihlásiť do SP - platí za mňa len do garančného a úrazového fondu. Keď podpíšem vyhlásenie, uplatním si aj odpočitateľnú položku, to znamená, že neplatím daň a tých 7000 sk mesačne bude môj čistý príjem popri rodičovskom príspevku.
Pošlem Úradu práce čestné vyhlásenie, že o dieťa sa stará rodinný príslušník a pôvodnému zamestnávateľovi, (u ktorého som stále v trvalom pracovnom pomere a pracujem tiež ako účtovníčka), nemusím, (vzhľadom na rôzny predmet podnikateľkej činnosti u oboch firiem), nič nahlasovať.

Prosím o potvrdenie, či som to správne pochopila a či to takto môžem realizovať. Ďakujem.
Pozor na Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, ak ho máš podpísané u prvého zamestnávateľa, aj keď tam žiadne príjmy nepoberáš, nemôžeš ho podpísať pre druhého a uplatniť si tam nezd.časť ZD. Treba si to dať do poriadku podpísaním zmeny.
Ľudka75
22.09.08,17:36
Pozor na Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, ak ho máš podpísané u prvého zamestnávateľa, aj keď tam žiadne príjmy nepoberáš, nemôžeš ho podpísať pre druhého a uplatniť si tam nezd.časť ZD. Treba si to dať do poriadku podpísaním zmeny.

Zdravím. Aj ja som nastúpila u nového zamestnávateľa (k 1.9.2008), u ktorého som podpísala vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, ale zatiaľ som u svojho pôvodného zamestnávateľa, od ktorého som odišla na MD (momentálne poberám rodičovský príspevok) nebola žiadnu zmenu nahlásiť. Je tam dáke časové obmedzenie na podpísanie zmeny?!

Vďaka za rady.
blazonko
21.10.09,08:41
Ahojte. Sestra nastúpi na budúci mesiac na rodičovskú dovolenku. Nárok na materské jej nevznikol. Chcela by však pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Ako jej to ovplyvní rodičovský príspevok? Resp. koľko najviac môže zarobiť, aby jej ho neovplyvnilo?
veronikasad
21.10.09,08:43
Ahojte. Sestra nastúpi na budúci mesiac na rodičovskú dovolenku. Nárok na materské jej nevznikol. Chcela by však pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Ako jej to ovplyvní rodičovský príspevok? Resp. koľko najviac môže zarobiť, aby jej ho neovplyvnilo?
Znamená to, že nesplnila podmienku 270 dní poistenia, alebo v čase nástupu na MD nebola vôbec v pracovnom pomere ?
blazonko
21.10.09,08:46
Aj jedno, aj druhé.
Gong
29.10.09,12:12
Ahoj mám známu ktorá poberá rod.príspevok, čo jej mám poradiť, ked od 1.1.09 poberala RP, a zároveň prac.na dohodu, lenže neprerušila si živnosť. Pokiaľ viem, živnosť mala mať prerušenú, alebo ukončenú. V takomto prípade neviem, čo jej mám poradiť, nechce prísť o RP, len preto, že sa neodhlásila. Poradíte prosím, ja tuto oblasť moc nepoznám a to čo som si poprečitovala, tak podľa mňa na RP nemala nárok. Tak neviem.
Gong
29.10.09,14:52
Ahoj mám známu ktorá poberá rod.príspevok, čo jej mám poradiť, ked od 1.1.09 poberala RP, a zároveň prac.na dohodu, lenže neprerušila si živnosť. Pokiaľ viem, živnosť mala mať prerušenú, alebo ukončenú. V takomto prípade neviem, čo jej mám poradiť, nechce prísť o RP, len preto, že sa neodhlásila. Poradíte prosím, ja tuto oblasť moc nepoznám a to čo som si poprečitovala, tak podľa mňa na RP nemala nárok. Tak neviem.

... prosím nikto mi nevie poradiť?
vikinka
29.10.09,15:09
V roku 2009 môže poberať RP a pracovať v prípade ak dieťa nie je umiestnené v štátnom školskom zariadení,to sa týka aj živnosti,pokiaľ živnosť nie je pozastavená tak si aj počas poberania RP musí platiť SP a ZP ako SZČO.
Po novele zákona nebude môcť poberať RP a dosahovať príjmy z § 6 a 5,iba z dohôd.
Zákon 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku § 3 nárok na RP
Gong
29.10.09,20:45
V roku 2009 môže poberať RP a pracovať v prípade ak dieťa nie je umiestnené v štátnom školskom zariadení,to sa týka aj živnosti,pokiaľ živnosť nie je pozastavená tak si aj počas poberania RP musí platiť SP a ZP ako SZČO.
Po novele zákona nebude môcť poberať RP a dosahovať príjmy z § 6 a 5,iba z dohôd.
Zákon 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku § 3 nárok na RP

Ďakujem, to znamená, že si nemusela pozastaviť živnosť a mohla zároveň poberať RP po celý rok 2009? Alebo ako to je?
Gong
30.10.09,14:50
Ďakujem, to znamená, že si nemusela pozastaviť živnosť a mohla zároveň poberať RP po celý rok 2009? Alebo ako to je?

... nie som si istá, teraz som počúvala školenie p. Mihála o rod.prísp. a t.j. že v roku 2009, mala mať pozastavenú živnosť a tak poberať RP, alebo mohla pracovať na dohodu, mať príjmy z prenájmu atď. až v roku 2010 to bude prísnejšie zatial nová novela nie je parlamentom schválená, ale tam sa hovorí, že už ani na dohodu nemôže mať matka príjem. Preto sa pýtam, lebo ak od 1.1.2009 poberala dotyčná rod.príspevok a nemala pozastavenú živnosť, tak čo s tým teraz?
brčko
30.10.09,15:18
Ahoj mám známu ktorá poberá rod.príspevok, čo jej mám poradiť, ked od 1.1.09 poberala RP, a zároveň prac.na dohodu, lenže neprerušila si živnosť. Pokiaľ viem, živnosť mala mať prerušenú, alebo ukončenú. V takomto prípade neviem, čo jej mám poradiť, nechce prísť o RP, len preto, že sa neodhlásila. Poradíte prosím, ja tuto oblasť moc nepoznám a to čo som si poprečitovala, tak podľa mňa na RP nemala nárok. Tak neviem.

podla mna, ak začala poberať RP v r.2009
- ak pracovala na dohodu a počas práce na dohodu sa o dieťa staral niekto bez živnosti, kto nepoberá rodič.príspevok (t.j. nesmie chodiť ani do súkromnej škôlky, jaslí ani sa on nesmie starať niekto na živnosť) a
- živnosť má bud pozastavenú (podla zákona o živnostenskom podnikaní) alebo ukončenú,
tak má nárok na RP

ak má živnosť aktívnu, tak by nemala mať podla zákona o RP účinného od 1.1.09 nárok na RP ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa, lebo je považovaná za zárobkovo činnú osobu.

Nech živnosť čo najskôr preruší, aj je to možné. Záleží kto spravil chybu. či ona uviedla do žiadosti o RP aj to, že má aktívnu živnost (neviem, ako sa to takm vypisuje) alebo chybu urobila pracovníčka upsvar.
Ak by jej RP spätne odobrali (predpokladám, ak ona udala nepravdivé údaje), predpokladám, že PnSoD môže žiadať maximálne za obdobie 6mesiacov späť.
Gong
02.11.09,07:32
podla mna, ak začala poberať RP v r.2009
- ak pracovala na dohodu a počas práce na dohodu sa o dieťa staral niekto bez živnosti, kto nepoberá rodič.príspevok (t.j. nesmie chodiť ani do súkromnej škôlky, jaslí ani sa on nesmie starať niekto na živnosť) a
- živnosť má bud pozastavenú (podla zákona o živnostenskom podnikaní) alebo ukončenú,
tak má nárok na RP

ak má živnosť aktívnu, tak by nemala mať podla zákona o RP účinného od 1.1.09 nárok na RP ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa, lebo je považovaná za zárobkovo činnú osobu.

Nech živnosť čo najskôr preruší, aj je to možné. Záleží kto spravil chybu. či ona uviedla do žiadosti o RP aj to, že má aktívnu živnost (neviem, ako sa to takm vypisuje) alebo chybu urobila pracovníčka upsvar.
Ak by jej RP spätne odobrali (predpokladám, ak ona udala nepravdivé údaje), predpokladám, že PnSoD môže žiadať maximálne za obdobie 6mesiacov späť.

Nie RP začala poberať už v roku 2008 od oktobra, ale pýtam sa preto lebo od 1.1.2009 sa menil zákon a čo to pre nu znamená, ked si v roku 2008 podavala žiadosť na úrade, tak sa jej pýtala pracovníčka či si pozastaví živnosť alebo nie, ona jej povedala, že nie, a pracovníčka a kto sa bude starať o dieťa a ona jej povedala, že ona, lebo pracuje na PC a malá bude pri nej. A na úrade jej povedali že dobre, že tak to môže byť. Tak ja neviem, asi mala ísť od 1.1.2009 a zrušiť to. Teraz bude musieť vrátiť všetko? A prečo to na úrade posielali dalej ked vedeli, že je vedená a že má živnosť?A čo prosím poradíte, ako to má riešiť? Tak ako je to vyššie v prísp.uvedené? Dakujem
vikinka
03.11.09,08:11
Keďže začala poberať RP v roku 2008,vzťahuje sa ňu zákon platný v roku 2008,podľa ktorého môže mať živnosť otvorenú a poberať príjmy,musí však byť splnená podmienka,že dieťa nie je v starostlivosti v štátnom zariadení.
Gong
05.11.09,17:37
Keďže začala poberať RP v roku 2008,vzťahuje sa ňu zákon platný v roku 2008,podľa ktorého môže mať živnosť otvorenú a poberať príjmy,musí však byť splnená podmienka,že dieťa nie je v starostlivosti v štátnom zariadení.

Dakujem veľmi pekne za radu, to znamená, že keď prijmu dalšiu novelu zákona a od 1.1.2010 budú platiť zase iné predpisy, tak aj v roku 2010 sa bude tá moja známa riadiť zákonom z 2008?
Dakujem
Jozef Mihál
05.11.09,17:46
Dakujem veľmi pekne za radu, to znamená, že keď prijmu dalšiu novelu zákona a od 1.1.2010 budú platiť zase iné predpisy, tak aj v roku 2010 sa bude tá moja známa riadiť zákonom z 2008?
Dakujem

V princípe áno. Ak ale bude chcieť zvýšený príspevok 256 € (dieťa ešte nebude mať 2 roky) tak sa bude riadiť zákonom platným od 1.1.2010.
Gong
21.11.09,18:06
V princípe áno. Ak ale bude chcieť zvýšený príspevok 256 € (dieťa ešte nebude mať 2 roky) tak sa bude riadiť zákonom platným od 1.1.2010.

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. Pochopila som!