micicka
29.07.08,06:59
Moze mi prosim niekto poradit ako postupovat, pripadne co nas caka pretoze sme sposobili dopravnu nehodu - narazili sme zo zadu do stojacieho auta. Vodicka bola len v soku a citila bolest krku. Bola na pohotovosti a urobil sa jej RTG lebky a chrbtice, s tym, ze vsetko je OK ale kedze svalstvo bolo namahane, dostala "golier". O dva dni po kontrole, jej golier nechali a zevraj ma celu hlavu obviazanu a PN cca 3 tyzdne. Co by sme mali podniknut aby sme neobisli zle, kedze predpokladam, ze sa to bude riesit ako trestny cin ublizenia na zdravi.
Jara
29.07.08,05:10
Myslím, že momentálne nemôžte urobiť nič, len zájsť do nemocnice za dotyčnou a povedať jej, že Vás to mrzí a ako jej môžte pomôcť. V takom prípade by aj ona mohla byť ústretovejšia a ľudskejšia. Inak musíte bohužiaľ niesť následky.
micicka
29.07.08,06:41
Dotyčná bola po nehode v "pohode", tvrdila, že jej nič nie je, nič nepotrebuje, ale akonáhle dorazili jej rodičia a začali dávať rady, hneď od nás požadovali odvoz domov /aj ked naše auto bolo úplne nepojazdné/ a zaplatiť odťahovú sklužbu. mylím, že aj keby sme jej ničo ponúkli aby bola PN len do 7 dní, len by sme mali ďalšie problémy a požiadavky.
tinaM
29.07.08,07:17
Ako trestný čin sa posudzuje PN viac ako 42 dní. Vtedy sa to už rieši na súde. Teraz to bude pokuta a vodičák.:mee:
Zo skúseností viem, že poniektorí ľudia sú veľmi, ale veľmi zlí. Snažia sa využiť všetko aj na úkor iných. Ide im len o peniaze. Len si neuvedomujú, že keď jazdí, aj jemu sa môže v živote voľačo nepodariť a nik to nerobí naschvál.
Tohto roku manžel zažil čosi podobné. Dotyčný, ktorému zjavne nebolo nič, zašiel k známemu lekárovi a ten vedel okamžite, že PN potrvá 42 dní.
Policajti len krútili hlavou, ale papier je papier.
Mala som chuť napísať na Úrad pre dohľad nad zdrav.starostlivosťou, ale lekár proti lekárovi nepôjde.
Aj takto sa zneužívajú prostriedky z nášho odvedeného poistného.
hanelie
29.07.08,07:22
micicka
29.07.08,07:45
ďakujem za rady a informácie. 42 dní sa myslí kalendárnych alebo pracovných?
tinaM
29.07.08,07:47
Kalendárnych.
micicka
29.07.08,11:14
je to 42dní? pertože mi iné zdroje hovoria o 3 týždňoch, zatiaľ som nenašla nikde tento údaj.
riccado
29.07.08,19:15
§123 Trestného zákona

Ujma na zdraví
(1) Ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie akékoľvek poškodenie zdravia iného.
(2) Ublížením na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.
(3) Ťažkou ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je
a)zmrzačenie,
b)strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti,
c)ochromenie údu,
d)strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva,
e)poškodenie dôležitého orgánu,
f)zohyzdenie,
g)vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu,
h)mučivé útrapy, alebo
i)porucha zdravia trvajúca dlhší čas.
(4) Poruchou zdravia trvajúcou dlhší čas sa na účely tohto zákona rozumie porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť, vtrvaní najmenej štyridsaťdva kalendárnych dní, počas ktorých závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného.

Kodseku 2
Podmienkami ublíženia na zdraví sú:
a)porucha alebo poškodenie zdravia,
b)objektívna nutnosť lekárskeho vyšetrenia, ošetrenia alebo liečenia,
c)nie na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného, pričom pod pojmom nie na krátky čas sa rozumie doba okolo 7 dní.
Skutočný charakter poruchy alebo poškodenia zdravia sa skúma aj
a)príznakmi, bolesťami, ťažkosťami poškodeného,
b)intenzitou adobou, po ktorú sa tieto prejavovali,
c)ktorý orgán aktorá funkcia boli zasiahnuté, resp. narušené.

Ublíženie na zdraví je znakom trestných činov napríklad zabitia podľa § 148, ublíženia na zdraví podľa §156, 158, poškodenia zdravia podľa §162, opustenia dieťaťa podľa §206, ohrozenia bezpečnosti vzdušného dopravného prostriedku alode podľa §291, útoku na orgán verejnej moci podľa §322, útoku na verejného činiteľa podľa §323 a324, nadržovania podľa §339, neoznámenia trestného činu podľa §340, násilia proti skupine obyvateľov aproti jednotlivcovi podľa §359, urážky medzi vojakmi podľa §397 a398.
preboha
29.07.08,19:21
doporučujem zaplatiť na 1 -2 dni súkromného detektíva, ktorý pani nafotí ako si behá po meste bez golieru,prípadne okopáva na záhrade kvetiny. Treba reagovať rýchlo, aby ste stihli aj tých 7 dní po nehode.
rotwik
07.11.08,10:03
Pri podvrtnuti krcnej chrbtice ani znalec s odboru lekarstva nemoze posudit ci bolest pretrvava. Takze ak pani nosi golier po dobu viac ako 7 dni mas na krku trestny cin, neostava to len vyvratit ako uvadza preboha
mafiporada
06.07.09,08:46
Micinka, je sice rok od tvojej udalosti "dopravna nehoda a PN viac ako 7 dni" ale ma zaujima ako tvoj pripad dopadol. Ja mam teraz presne ten isty pripad, a tak by ma zaujimalo, ako dopadnem...a zaroven ak vie niekto mi zodpovedat na moje otazky nizsie budem rada. Vopred dakujem.
V skratke:
Vozidlo necakane a prudko zacalo brzdit kvoli prekazke , ja som aj napriek rychlosti len 30-40 km/h v kolone aut a podla mna primeranej vzdialenosti stihla strhnut volant aby som zabranila zrazke, zial rohy vozidiel sa stihli drcnut. Obe vozidla odisli po svojich, ziadna velka skoda cca 2000 € na oboch vozidlach...Je mi jasne...zakon hovori ...na vine je ten co je vzadu a nie ten v predu...cize vinnikom som bola ja. Potial by to bolo vsetko Ok...lenze...
V mojom pripade "madam"- spolusediaca vedla vodica je k dnesnemu dnu na PN 27 dni a vobec sa netvari, ze by ju chcela ukoncit, aj napriek snahe sa s nou dohodnut o financnom vyrovnani /nakolko mna VP zivi.../. Hned na druhy den, kedy som sa informovala, ako sa jej dari mi oznamila, ze ide na kontrolu o mesiac, ked som sa asi o tyzden znovu informovala o jej zdravotnom stave tak mi oznamila, ze bude na PN asi 3 mesiace...tak to som isla uz do kolien...ved tesne po nehode sa nejavila ze by jej nieco bolo, dokonca mi asi 10 min najprv nadavala az potom po dohode s rodinou sa rozhodli ze zavolaju zachranku a da sa osetrit. Tak som nelenila a jej aktivity v case volna som si dala zadokumentovat. "Madam" si v poobednajsich hodinach isla pekne na nakup, ziaden golier na krku, z obchodu na pivko do restauracie a ...domov. Je mozne ze ma vychadzky o com nepochybujem, pretoze nepochybujem ani o tom ze ma chyteneho svojho osetrujuceho lekara /preco by svoje rehabilitacne aktivity praktizovala kazdy den 40 km mimo svojho bydliska, ked v mieste svojho bydliska ich je dostatok??!/. "Madam" je podnikatelkou neplaticom do oboch poistovni, sidlo fimy v mieste svojho bydliska..takze kam by sa hnala do prace, vsak?!
Hned vedela ako a kde ma reagovat po poistovniach, dokonca mi povedala, ze podobny problem mali uz aj oni v rodine, a vie ako to chodi...takze snaha vytlct nieco na bolestnom z poistovne, preco nie... ale ci niekomu ublizi tym, ze mu odobrali na mieste VP do doriesenia situacie, ze ten clovek je odkazany na ten VP, pretoze denne v praci jazdi 5 hod...to ludi bez chrbtovej kosti nezaujima...
....Ak mi niekto vie zodpovedat, zaujimalo by ma par otazok:
1./ zohladnuje sa nejakym sposobom aj to, ze dotycna nemala hlavovu opierku na prednom sedadle spolujazdca. Myslim ze opierka je technickym vybavenim vozidla /sedadla/ , ktoré je tam od toho, aby sa pri zrážke alebo náhlom spomalení zmenšilo riziko poranenia prepravovanej osoby.
2./ Mozem ziadat zmenu jej osetrujuceho lekara, pre objektivne posudenie jej zdravotneho stavu?
3./ Zohladnuje sa doba PN a doba liecenia? Ved ak by chodila na rozne rehabilitacie aj pol roka alebo trebars to bude natahovat aj rok tak to bude cely ten cas na PN?
4./ Ako postupuje sudny znalec? Vstupuje na scenu az ked "Madam" sa uraci ukoncit PN alebo moze zacat konat i skor ?
5./ Je mozne, ze by trebars osetrujuca lekarka ani nevedela kolko dni nechava na PN uvedenu pani?
6./ Ako postupuje poistovna zo zakonneho poistenia motoroveho vozidla pri skode na zdravi? Im je jedno kolko dni je pani na PN, zasalutuju a vyplatia kolko tam lekar naboduje? Snad aj oni by sa mali asi pozastavit nad priehladnymi poistnymi podvodmi. Ja nehovorim ze pani nemohol par dni boliet krk, /podobna vec sa stala pred dvomi rokmi aj mne kedy do mna narazil vodic zo zadu, ale ani vo sne by ma nenapadlo vyuzivat situaciu takymto sposobom/. Asi tri dni som mala bolesti v oblasti krcnej ale tym to koncilo...

Dakujem za radu a odpoved Micinky, ako dopadol jej pripad...M.
Stanislav 1975
06.07.09,08:55
Ako trestný čin sa posudzuje PN viac ako 42 dní. Vtedy sa to už rieši na súde. Teraz to bude pokuta a vodičák.:mee:
Zo skúseností viem, že poniektorí ľudia sú veľmi, ale veľmi zlí. Snažia sa využiť všetko aj na úkor iných. Ide im len o peniaze. Len si neuvedomujú, že keď jazdí, aj jemu sa môže v živote voľačo nepodariť a nik to nerobí naschvál.
Tohto roku manžel zažil čosi podobné. Dotyčný, ktorému zjavne nebolo nič, zašiel k známemu lekárovi a ten vedel okamžite, že PN potrvá 42 dní.
Policajti len krútili hlavou, ale papier je papier.
Mala som chuť napísať na Úrad pre dohľad nad zdrav.starostlivosťou, ale lekár proti lekárovi nepôjde.
Aj takto sa zneužívajú prostriedky z nášho odvedeného poistného.
Tina, veru nie- nemáš pravdu-pravdu má riccardo- nieje to 42 dní ale 7 dní...
preboha
06.07.09,19:30
"madam" má určite predpísaný spôsob liečby (napr. trvale používanie golieru). Ak budete vedieť preukázať, že liečebný režim nedodržiavala, je jasné, že takýmto prístupom spôsobila predĺženie svojej PN. Fotografie nemusia stačiť, nezaujatý svedok je lepší. Doporučujem o svojich zisteniach informovať aj poisťovňu, kde máte zákonnú poistku (písomne) - tá si vie zabezpečiť nahliadnutie do zdravotných záznamov
janka1587
01.11.11,19:48
Dobrý deň viem, že je to už dávno, ale stalo sa nám niečo podobné. Priateľ spôsobil dopravnú nehodu. Poškodený nebol pripútaný čomu zodpovedajú zranenia. Vyzerá to tak, že bude naťahovať maródku, aby z toho ryžoval. Ako ste postupovali? Ďakujem.
preboha
03.12.14,16:25
zlomená noha sa cez víkend nehojí?