Jana G.
29.07.08,07:06
Prajem pekný deň,
potrebujem poradiť ohľadom dobropisu, ktorý chcem po mne firma, ktorej sme v r. 2006 vykonali práce. Po dohode sme vystavili FA aj na práce, ktoré sme mali dokončiť v r. 2007. Teraz za nevykonanie niektorých prác chcú dobropis k tejto FA za rok 2006. Sme platci DPH. Čo s tým dobropisom? Bude potrebné opravné daňové priznanie aj DP z DPH? Ide o čiastku cca 100tis. bez DPH.
Poraďte.
Jana G.
29.07.08,05:16
Ešte doplním, že sme teraz dostali toto oznámenie listom a sa mi niečo zdá, že dobropis sa robí v čase zistenia t.j. môžem ho robiť aj o ňom účtovať v r. 2008? A nebude to mať vplyv na r. 2006?
Alena Šimová
29.07.08,06:13
podľa mňa to nie je správne, že ste vystavili faktúru aj na nevykonané práce. Podľa mňa to vychádza na dodatočné DPH aj daň z príjmu. Dobropis v roku 2008 by bol v poriadku vtedy, ak by ste teraz dali zľavu z ceny, prípadne uznali reklamáciu na zle vykonané práce.
Jana G.
29.07.08,12:15
Má ešte niekto iný názor? Poraďte, alebo máte všetci dovolenku?
Prosím,

Ďakujem.
Jana G.
29.07.08,12:37
Napadla ma jedna vec mi napadla. Vlastne v opravnom DP a DP DPH ja si vlastne budem znižovať základ dane, vlastne budem chcieť vrátenie dane z DU. Urobím dobropis pre partnera, kde sa odvolám na číslo FA a ja si vlastne iba upravím zisk, ktorý je síce schválený ale nie je z roku 2006 rozdelený je ponechaný na účte 428 , t.j. úprava nevýznamých chýb čo vlastne povoľuje aj zákon - keď zvyšujem základ dane som povinná urobiť opravné
keď ponižujem základ dane môžem urobiť opravné.
Opravte ma ak sa mýlim. Nemám sa s kým poradiť a dnes ani na DU.
Ďakujem za rady veľmi pekne. Vypínam PC a idem domov.
Alena Šimová
29.07.08,12:41
dá sa to tak urobiť, ak ide o nevýznamné chyby, účtuje sa na príslušných účtoch, v tomto prípade účt. skupina 6. Významné chyby sa účtujú na účtoch 428. Ale na DPh mi aj tak vychádza dodatočné daňové priznanie
Jana G.
30.07.08,04:53
Alenka, ďakujem za radu - pomohlo mi to.
Vrátim sa k DPH. Večer som si ešte v zákone DPH trošku vyjasnila tento problém. Vlastne ide o opravu základu dane pre DPH. A uprava sa urobí v daňovom priznaní v tom období, kedy sa vystavil doklad o oprave t.j. dobropis. Takže urobím dobropis 7/2008 a DPH si upravím v tomto DP.
Opravte ma ak to takto nie je.
Ďakujem.
Alena Šimová
30.07.08,05:09
súhlasím, ak ide o opravu základu dane, ktorý môže byť napr. pri vrátení plnenia alebo jeho časti, zľavy z ceny, zľavy z dôvodu odobratého množstva tovarov, ale v tomto prípade ide podľa mňa o chybu a tá by mala ísť na dodatočné DP. Možno by však bolo dobré podať otázku na drsr.
Jana G.
30.07.08,05:25
Alenka, tu išlo o dohodu Fa urobiť konečnú v 11/06 ale s tým, že časť služby, ktorá bola vyfakturovaná ale nedokončená sa dohodlo, že sa urobí na jar 2007. Neurobilo sa to a teraz prišiel list, že to máme tú časť dobropisovať. Keby som to vo FA uviedla ako čiastočné zrušenie dodávky v zmysle § 25 odst.1,2 zákona DPH, možno by mi to prešlo. Čo myslíš?
Alena Šimová
30.07.08,05:38
čiastočné zrušenie dodávky to asi nebude, podľa mňa je to vtedy, ak sa napr. vráti časť tovaru. Ale ešte uvažujem nad tým, že v tomto prípade ide o čiastočné dodanie služby a tam je daňová povinnosť najneskôr vtedy, kedy má byť zaplatené. Najprv treba pozrieť zmluvu, aké sú tam podmienky fakturácie. Či mesačne dokončené práce alebo pri dodaní časti diela,atď.