remenova
29.07.08,07:54
Dobrý deň, potrebovala by som radu.
Mám konkrétny príklad. Živnostník sa prihlásil 25.6.2008 do SP ako zamestnávateľ, s tým istým dátumom prihlásil svojho prvého zamestnanca (na DOPČ). Pričom DOPČ mal od 26.6.2008. Ale v mesiaci jún neodpracoval nič, pretože ho nepotreboval. Takže mu nebola vyplatená ani mzda.Musím do konca mesiaca (ak nemám určený výplatný termín) zaslať nulový výkaz do SP?
A ako je to s registráciou na DU (ako platca dane zo závislej činnosti)?
V zákone je že registrovať sa treba do 15 dní od povinnosti zrážať daň. Znamená to, že ak nebola vyplatená mzda, nebola ani povinnosť zrážať daň, teda ešte ani nebola povinnosť registrovať sa?
Zoltán Kovács
29.07.08,06:11
Dobrý deň, potrebovala by som radu.
Mám konkrétny príklad. Živnostník sa prihlásil 25.6.2008 do SP ako zamestnávateľ, s tým istým dátumom prihlásil svojho prvého zamestnanca (na DOPČ). Pričom DOPČ mal od 26.6.2008. Ale v mesiaci jún neodpracoval nič, pretože ho nepotreboval. Takže mu nebola vyplatená ani mzda.Musím do konca mesiaca (ak nemám určený výplatný termín) zaslať nulový výkaz do SP?
A ako je to s registráciou na DU (ako platca dane zo závislej činnosti)?
V zákone je že registrovať sa treba do 15 dní od povinnosti zrážať daň. Znamená to, že ak nebola vyplatená mzda, nebola ani povinnosť zrážať daň, teda ešte ani nebola povinnosť registrovať sa?

Výkaz do SP treba zaslať aj nulový.
remenova
29.07.08,07:12
ďakujem, ale čo s tým daňovým úradom?
Zoltán Kovács
29.07.08,07:22
ďakujem, ale čo s tým daňovým úradom?

Ja to robím k dátumu podpisu prvej zmluvy so zamestnancom, nakoľko aj keď nemali mzdu zamestnávaš, tým pádom ti vzniká povinnosť podávať 1/4 ročné prehlady o zrazených daniach z príjmov, aj keď nulové.
evina
29.07.08,07:51
Ja to robím k dátumu podpisu prvej zmluvy so zamestnancom, nakoľko aj keď nemali mzdu zamestnávaš, tým pádom ti vzniká povinnosť podávať 1/4 ročné prehlady o zrazených daniach z príjmov, aj keď nulové.

S týmto nesúhlasím z nasledovných dôvodov.

Zákon o správe daní a poplatkov ....
§31
4/ Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Zákon o dani z príjmov....

§ 35
1/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený ....

3/ Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca.....

§40
11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Záver:
Podľa mojej mienky mi povinnosť registrácie za platiteľa zo závislej činnosti nevzniká preto, že zamestnávam ale preto že odvádzam preddavky na daň zo závislej činnosti.

Ten zamestnávateľ, ktorý už je registrovaný za platiteľa tiež nemá za každých okolností povinnosť podávať nulové výkazy...

http://www.porada.sk/t34309-p3-dohodari-a-prehlad-na-du.html
Zoltán Kovács
29.07.08,07:52
Ale dúfam, že nič s tým nepokazím. Totiž neskôr môže sa stať, že zabudnem na registráciu k plateniu dane zo závislej činnosti. A takto mám všetko za sebou.
evina
29.07.08,07:57
Ale dúfam, že nič s tým nepokazím. Totiž neskôr môže sa stať, že zabudnem na registráciu k plateniu dane zo závislej činnosti. A takto mám všetko za sebou.

Pokaziť nemôžeš, len viac papieruješ- len nemám takú povinnosť ako píšeš:)