pen_eco
29.07.08,07:57
Ahojte,

potreboval by som vedieť, na čo všetko sa dajú použiť prostriedky za stravu v zmysle ustanovení Zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy (povolené prekročenie limitu čerpania výdavkov...) - zdroj 72..., a tiež aký ďalší predpis upravuje toto použitie (myslím okrem zákona).

Ďakujem...

J.
adi11
29.07.08,06:38
aké prostriedky za stravu máte na zdroji 72 ?
pen_eco
29.07.08,07:35
Máme kuchyňu, jedáleň, varíme pre vlastných zamestnancov a cudzích stravníkov (fyzické osoby alebo právnické osoby na základe zmluvy o poskytnutí stravovania).
Tržby za stravu teda máme od vlastných stravníkov (zamestnancov) a od zmluvných partnerov.
V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách je RO oprávnená prekročiť limit čerpania výdavkov rozpočtu o príjmy za stravu. Zákon však neuvádza, na čo sa môžu tieto prostriedky použiť, a tak sa to snažím zistiť.
Zatiaľ tieto prostriedky používame len na nákup potravín, ale hodili by sa aj inde.
adi11
29.07.08,07:53
tieto prostriedky potom je možné použiť len na výdavky, ktoré súvisia s kuchyňou a varením, ale v predpise som o tom nikde nečítala..
asi pred 15 rokmi som robila v št. podniku, kde sme mali kuchyňu a viem, že všetky tržby išli do kuchyne /potraviny a pod./
pen_eco
29.07.08,08:02
Logika je jasná, ale predpis chýba ...

Zdôvodnenie "lebo tak sa zvyklo..." akosi nemusím... :(

V praxi to robia (zvrchu) tak, že o predpokladané príjmy zo stravy nám znížia rozpočet na stravu a rozpočet na stravu dajú ako záväzný ukazovateľ.
Teda veľmi nie je narábať s čím, ale predsa by pomohlo...
adi11
29.07.08,10:14
..raz darmo účel je účel, neskúšali ste cez zriaďovateľa a následne MF o výnimku z použitia prostriedkov ?
pen_eco
29.07.08,11:44
No však práve zriaďovateľ zisťuje, aký predpis mi bráni v takom použití prostriedkov a veľmi sa mu zatiaľ nedarí...
asma
01.08.08,05:45
neviem aká ste organizácia - my se RO zriadená obcou a v takom prípade by za stravu nemali byť žiadne "tržby" ktoré by išli cez príjmový účet kód 72.
V rozpočte školskej jedálne by mali byť len prostriedky na zabezpčenie prípavy jedál pre žiakov školy (+ MŠ) - tzn. mzdy-odvody-tovary a služby. "Tržby" od vlastných a cudzích stravníkov by sa mali v stanovnej čiastke použiť na nákup potravín na prípavu jedla (ide to len cez potravinový účet) a ostatná čiatska by sa mala použiť na režijné náklady na prípravu týchto jedál - tzn. v praxi - znížiť celkové náklady (tzn. 610+620+630) šk. jedálne tak, aby na konci roka bolo čerpanie školskej jedálne len vo výške nákladov na prípravu stravy žiakom.
Takto nám to bolo vysvetlené na školení a ja si myslím, že je to takto správne. Ak pôjdete cez príjmový účet (ale len financie na režijné náklady), budú to vlastné príjmy, kód 72 sa použije len pri prekročení rozpočtu príjmov, inak je to 41 a ak vám ich zriaďovateľ vráti môžete ich použiť na akékoľvek prevádzkové náklady - 610+600+630+640
sojciakova
15.08.08,08:50
Ja som na začiatku tiež mala kód 72 no zmenila som ho na 41. Ako som zistila tento kód je správny. U nás strava funguje takto: Žiaci platia za potraviny + 5 Sk réžia, zamestnanci tak isto. Zamestnávateľ platí 55% z hodnoty jedla a cudzí stravníci plnú hodnotu. Vedúca školskej jedálne mi každý mesiac dá hlásenie koľko bolo obedov a koľko je z toho réžia. Ja tú čiastku presuniem na príjmový účet. Keď sa nazbiera dosť financií pošlem to na obec a tá nám to pošle naspäť. Dávam im pritom rozpis z čoho sa tie financie skladajú. Oni nám ich pošľú na hlavný účet odkiaľ financujeme modernizáciu kuchyne a energie.
Na mzdy a platy nám dáva obec plnú sumu+ ešte nejaké financie na energie, ale spravidla to nestačí. Energie preto hradíme aj z týchto peňazí a ostatok minieme na hrnce a tak čo potrebujeme.
večernica
21.08.08,19:43
Chcela by som dať do pozornosti nový školský zákon, kde v § 140 sa pojednáva o školskom stravovaní.
Taktiež nové kontrolné zistenia ohľadom stravovania na stránkehttp://www.ksupo.sk/ksupo/index.php?option=com_content&task=view&id=677&Itemid=32
sojciakova
26.08.08,04:39
Od 1.9.2008 sa už nebudú môcť od žiakov vyberať réžie, našich 5,- Sk. Čo je škoda, pretože na modernizáciu boli výborné, ale vie mi niekto povedať či to platí aj u zamestnancov? Aj oni nám platia 5,- Sk.
blazonko
26.08.08,05:56
Podľa mňa je to totálna hlúposť nevyberať réžie.Chcela by som vedieť, ktorý vôl to vymyslel. A pokiaľ viem, platí to aj pre zamestnancov.