erikaeg
29.07.08,08:47
Dobry den,
chcem sa opytat, ci predseda predstavenstva a clenovia predstavenstva musia mat zmluvu s a.s. o vykone funkcii, ak im za tuto funkciu nebola vyplatena ziadna odmena.
Celsus
29.07.08,11:51
Zmluvu o výkone funkcie uzatvárať netreba (zákon to neprikazuje), ale väčšinou je vhodné takú zmluvu uzavrieť.
asta
04.08.08,07:10
Akým spôsobom sa dá odvolať predseda predstavenstva? Akým spôsobom sa dá zistiť hodnota zaknihovaných - verejne neobchodovateľných akcii. Akým spôsobom sa dajú predať. Vlastním nadpolovičnú väčšinu týchto akcii. Akú právnu zodpovednosť má člen dozornej rady v prípade, keď by sa zistilo nejaké netransparentné hospodárenie a.s.
Celsus
04.08.08,16:29
Akým spôsobom sa dá odvolať predseda predstavenstva? Akým spôsobom sa dá zistiť hodnota zaknihovaných - verejne neobchodovateľných akcii. Akým spôsobom sa dajú predať. Vlastním nadpolovičnú väčšinu týchto akcii. Akú právnu zodpovednosť má člen dozornej rady v prípade, keď by sa zistilo nejaké netransparentné hospodárenie a.s.

1. Predsedu predstavenstva odvoláva valné zhromaždenie spoločnosti. Stanovy však môžu určiť, že členov predstavenstva volí a odvoláva dozorná rada - v takom prípade predsedu predstavenstva odvoláva dozorná rada. Závisí teda na tom, čo je v stanovách.

2. Nominálnu hodnotu zaknihovaných verejne neobchodovateľných akcií samozrejme nie je problém určiť. Určiť ich reálnu (trhovú) hodnotu je však zložitejšie, keďže nie sú kótované na burze cenných papierov. V podstate ju je možné len odhadnúť, príp. určiť znaleckým posudkom, a to najmä podľa stavu danej akciovej spoločnosti. V konečnom dôsledku je trhovou cenou cena, ktorú je kupujúci za ne ochotný zaplatiť.

3. Pokiaľ ide o spôsob predaja, pýtate sa na techniku (postup) predaja alebo na to, ako nájsť kupujúceho?

4. Ak člen dozornej rady porušil svoje povinnosti a spôsobil tým akciovej spoločnosti škodu, zodpovedá za ňu obdobne ako zodpovedá člen predstavenstva. Závisí na tom, o aké porušenie ide a aké malo následky.
asta
11.08.08,11:44
Vďaka za informácie Celsus. Mám skôr záujem ako nájsť kupujúceho? To ostatné by prebehlo cez právnika. Taktiež určiť trhovú cenu. Komu mám poslať abdikačný list, som v dozornej rade - figúrka, jednej akciovej spoločnosti, ktorá je ešte zapísaná v ORSR, ale prakticky nefunguje. Takže nepripadá do úvahy zvolať nejaké valné zhromaždenie. Ako to mám urobiť, aby moje meno z ORSR vymazali?