Darana
29.07.08,10:45
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem
Zoltán Kovács
29.07.08,08:47
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem

Dlžka neplateného voľna je na vzájomnej dohode. Počas NV sa platí do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Do SP nahlásiš prerušenie poistenia na RLFO počnúc dátumom začatia NV.
Tweety
29.07.08,08:48
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem
Áno, môžeš, odvody z MM budeš platiť do ZP. V SP nahlásiš cez RLFO prerušenie poistenia.
Darana
29.07.08,08:54
Dlžka neplateného voľna je na vzájomnej dohode. Počas NV sa platí do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Do SP nahlásiš prerušenie poistenia na RLFO počnúc dátumom začatia NV.


Vrelá vďaka za rýchlu radu...

a tým pádom by si mal tento zamestnanec platiť odvody do SP, alebo mu takáto povinnosť z uvedeného nevyplýva???
jankasm
29.07.08,08:55
Vrelá vďaka za rýchlu radu...

a tým pádom by si mal tento zamestnanec platiť odvody do SP, alebo mu takáto povinnosť z uvedeného nevyplýva???

Nie, taká povinnosť mu z uvedeného nevyplýva, ale ani nie je zakázaná. :o
Do SP, pokiaľ má záujem, sa môže prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie.
ada159
12.08.08,13:01
chcem sa opýtať, resp. potvrdiť. Pri neplatenom volne odvádza zamestnávateľ do zdr.poisťovne z vym.základu z 8100,- a do soc.poisťovne z hrubej mzdy a nemusí dodržať min.vym.zákl. 8100,-?
brčko
12.08.08,13:43
chcem sa opýtať, resp. potvrdiť. Pri neplatenom volne odvádza zamestnávateľ do zdr.poisťovne z vym.základu z 8100,- a do soc.poisťovne z hrubej mzdy a nemusí dodržať min.vym.zákl. 8100,-?

za mesiac, v ktorom nemá zamestnanec žiadnu hrubú mzdu, z dôvodu čerpania neplateného volna, musí zamestnávatel:
- odviesť zdravotné poistenie z min.mzdy 8100,-,
- do soc.poistovne neplatí zamestnávatel nič.

To je na zamestnancovi, či sa sám dobrovolne poistí v soc.poistovni (vid príspevok vyššie) a platí si z ním určeného vymeriavacieho základu. Ak sa však rozhodne platiť dobrovolne, je určený min.mesačný VZ t.č. 8100,-.
Môže sa rozhodnúť platiť si napr. len nemoc.poistenie, alebo len poist.v nezam., alebo len dôchodk.poistenie (v tom je starobné+invalidné+rez.fond). Alebo z každého si môže stanoviť iný VZ v rozmedzí danom zákonom. Dolná hranica je však rovnaká = aktuálna min.mzda.
ada159
12.08.08,16:04
ide mi o to, že zamestnanec mal v mesiaci 7 dní NV, pričom mu vyšla nižšia mzda ako min.VZ. CCa 4.700,- Sk a zamestnávateľ odviedol z min.VZ 8100,-. Je správne odviesť zo 4.700,- alebo 8.100,-? Jedná sa o soc.p.
brčko
12.08.08,19:11
ide mi o to, že zamestnanec mal v mesiaci 7 dní NV, pričom mu vyšla nižšia mzda ako min.VZ. CCa 4.700,- Sk a zamestnávateľ odviedol z min.VZ 8100,-. Je správne odviesť zo 4.700,- alebo 8.100,-? Jedná sa o soc.p.

Ak má prac.pomer na plný uväzok,
- tak zdrav.poistenie malo byť odvedené, myslím z tých 8100,-Sk
- a poist. do soc.poist. z VZ 4700,- ak ovšem na 1kalen.den (bez kalen.dní neplat.volna) pripadá minimálny odvod. Minim. odvod by mal byť 8100: počet kalen.dní v mesiaci x počet kal.dní poistenia (t.j. bez kalen.dní nepl.volna).
bianka117
13.08.08,06:41
U nás to bolo tak, že keď som bola ja na neplatenom volne jeden rok, tak do sociálnej poistovne som neplatila ani ja ani zamestnávateľ a do zdravotnej poistovne som si musela zaplatiť sama, zamestnávatel to za mna odmietol zaplatiť. Takže závisí to od zamestnávatela.Marcela