mariannak
29.07.08,11:52
Novovzniknutá s.r.o., platca DPH v SR bude vykonávať stavebné práce na stavbách v ČR pre českého odberateľa - platcu DPH.
Faktúry za práce bude vystavovať s DPH alebo bez DPH?
Aké má povinnosti - ak podniká v čechách? registrácie a pod.
Zoltán Kovács
29.07.08,10:01
Bez DPH.
mariannak
29.07.08,10:40
Nevieš mi poradiť, v ktorom paragrafe zák. o DPH to nájdem?
Milan Benka
29.07.08,10:44
Nevieš mi poradiť, v ktorom paragrafe zák. o DPH to nájdem?

§ 15 /2 zák. 222/2004 Zz.
Zoltán Kovács
29.07.08,10:45
Treba zistiť miesto plnenia podľa §15

(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Marína
29.07.08,11:24
Novovzniknutá s.r.o., platca DPH v SR bude vykonávať stavebné práce na stavbách v ČR pre českého odberateľa - platcu DPH.
Faktúry za práce bude vystavovať s DPH alebo bez DPH?
Aké má povinnosti - ak podniká v čechách? registrácie a pod.
Pozri http://www.porada.sk/t72221-p2-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
Téma je síce o SZČO, čo sa týka prevádzky a účtovania, platí aj pre právnicke osoby. Podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia čl.5 ods.3 písm.a) (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-cesko) stála prevádzareň vzniká, ak stavebné práce trvajú dlhšie ako 12 mesiacov.
Príklad nájdeš tu http://www.porada.sk/641212-post5.html
mariannak
29.07.08,12:26
§ 15 /2 zák. 222/2004 Zz.

Miesto dodania je v ČR. Ale ktorý § hovorí o tom, že je to dodanie bez DPH?
Milan Benka
29.07.08,12:28
Miesto dodania je v ČR. Ale ktorý § hovorí o tom, že je to dodanie bez DPH?

§2 / 1 b; §2/ 2 a,b;
Monika Kováčová
29.07.08,12:28
PRESNE TEN § 15/2
Milan Benka
29.07.08,12:29
Iba to čo je predmetom dane môže tejto dani podliehať.
Monika Kováčová
29.07.08,12:29
§2 / 1 b; §2/ 2 a,b; AJ:)
Milan Benka
29.07.08,12:32
§§ 15,16 určujú miesto dodania služby, § 2 určuje čo je predmetom dane. A predmetom dane je iba dodanie služby v tuzemsku, t.z. miesto dodania služby musí byť tuzemsko.

Odporúčam použiť vyhľadávač. Tieto §§ tu boli vysvetľované nespočetne veľa krát.
KEJKA
29.07.08,12:50
miesto dodania je v ČR (nehnutelnosť je v ČR).
Takže dodanie je potrebné fakturovať s CZ DPH.
Teda treba sa zaregistrovať za platiteľa DPH.
blcha
29.07.08,14:38
S KEJKOU nesúhlasím, odberateľ je český DPH-čkár, preto sa daňová povinnosť môže preniesť na neho.
Zaregistrovať sa treba ak sa fakturuje pre neplatiteľa.
Pozor si musia dať subdodávatelia - napr. typický slovenský živnostník-stavbár ak robí síce pre slovenskú firmu ale v zahraničí. Keďže on nefakturuje zahraničnému DPH-čkarovi, podľa miesta nehnuteľnosti vyváža službu, nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, musí sa teda registrovať pre DPH PRED začiatkom vykonávania činnosti v zahraničí (tu neplatí hranica obratu).
Milan Benka
29.07.08,18:10
S KEJKOU nesúhlasím, odberateľ je český DPH-čkár, preto sa daňová povinnosť môže preniesť na neho.
Zaregistrovať sa treba ak sa fakturuje pre neplatiteľa.
Pozor si musia dať subdodávatelia - napr. typický slovenský živnostník-stavbár ak robí síce pre slovenskú firmu ale v zahraničí. Keďže on nefakturuje zahraničnému DPH-čkarovi, podľa miesta nehnuteľnosti vyváža službu, nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, musí sa teda registrovať pre DPH PRED začiatkom vykonávania činnosti v zahraničí (tu neplatí hranica obratu).

V zmysle českého zákona sa takáto osoba stáva platiteľom dňom poskytnutia služby ( aj bez predchádzajúcej registrácie )
betka
29.07.08,18:53
Novovzniknutá s.r.o., platca DPH v SR bude vykonávať stavebné práce na stavbách v ČR pre českého odberateľa - platcu DPH.
Faktúry za práce bude vystavovať s DPH alebo bez DPH?
Aké má povinnosti - ak podniká v čechách? registrácie a pod.

Osobne môžem chápať túto otázku dvojzmyselne, nechcem nejako domotávať, ale:
1. či ide naozaj o dodanie stavebných prác, kt. sa vzťahujú k nehnuteľnosti - miestom dodania služby je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza- stavebné práce, oprava, údržba, murárske práce, projekty, stavebný dozor .....-ide o prenesenie DP

2. alebo ide o dodanie stavby, rep. jej časti na základe zmluvy o dielo. V tomto prípade ide o dodanie tovaru, nie služby. Miestom dodania tovaru, ak je dodanie bez odoslania alebo prepravy, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje-kde sa stavba nachádza- ČR.
betka
29.07.08,19:36
§ 94
Plátci




(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle §108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.
(12) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osoba povinná k dani, které nejsou registrovány jako plátci a je jim dodáno zlato podle §92a s místem plnění v tuzemsku, se stávají plátcem dnem uskutečnění dodání tohoto zlata.

______________________________________

§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen

f)
plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 odst. 1,2,4,5,9,12 a 13 s místem plnění v tuzemsku, osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,
g)
osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18 osobám, které nejsou plátcem ani osobou identifikovanou k dani, pokud hodnota dodaného zboží, s výjimkou zboží, které je předmětem spotřební daně, přesáhne částku 1 140 000 Kč za kalendářní rok,
h)
osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18, které je předmětem spotřební daně, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani,
i)
osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle §13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,
j)
osoba, které je při dovozu zboží toto zboží propuštěno do celního režimu, u kterého vznikla daňová povinnost,
k)
osoba, která pořizuje nový dopravní prostředek z jiného členského státu,
l)
zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje služby podle §10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 10, 11 a 12 nebo dodává zboží podle §13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, popřípadě uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,
m)
osoba, která uvede daň na daňovém dokladu,
n)
zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby podle zvláštního režimu,
o)
plátce, osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osoba povinná k dani, kterým je dodáno zlato podle §92a.
(2) Osoby povinné přiznat a zaplatit daň mají procesní postavení daňového subjektu.
(3) Osoba určená k zajištění prodeje obchodního majetku plátce, která přijala úplatu za uskutečněný prodej obchodního majetku, je povinna zajistit daň a odvést ji na osobní daňový účet plátce vedený u místně příslušného správce daně. Tato osoba je povinna oznámit správci daně uskutečnění a výši zdanitelného plnění ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém se uskutečnil prodej obchodního majetku plátce.
KEJKA
29.07.08,19:54
Osobne môžem chápať túto otázku dvojzmyselne, nechcem nejako domotávať, ale:
1. či ide naozaj o dodanie stavebných prác, kt. sa vzťahujú k nehnuteľnosti - miestom dodania služby je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza- stavebné práce, oprava, údržba, murárske práce, projekty, stavebný dozor .....-ide o prenesenie DP

2. alebo ide o dodanie stavby, rep. jej časti na základe zmluvy o dielo. V tomto prípade ide o dodanie tovaru, nie služby. Miestom dodania tovaru, ak je dodanie bez odoslania alebo prepravy, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje-kde sa stavba nachádza- ČR.
tomuto teda asi dobre nerozumiem. sice su body 1 a 2, ale v oboch prípadoch ide o miesto dodania v %CR - resp. v inom členskom štáte.
Tak o čo je reč?
NEJDE o slov.DPH, teda sa nič nemôže prenášať.
IDE o českú DPH...teda sa musí registrovať - je fakt, že zákon to formuluje ako je to tu už odcitované. Podstata je, že vznika daňová povinnosť v Česku.
betka
29.07.08,20:01
tomuto teda asi dobre nerozumiem. sice su body 1 a 2, ale v oboch prípadoch ide o miesto dodania v %CR - resp. v inom členskom štáte.
Tak o čo je reč?
NEJDE o slov.DPH, teda sa nič nemôže prenášať.
IDE o českú DPH...teda sa musí registrovať - je fakt, že zákon to formuluje ako je to tu už odcitované. Podstata je, že vznika daňová povinnosť v Česku.

Všetci sa vyjadrujete k službe, a čo ak ide o tovar?
Monika Kováčová
29.07.08,20:12
Všetci sa vyjadrujete k službe, a čo ak ide o tovar?

myslíš dodanie tovaru podľa § 13 odst. 1 písm. b)??? teda dodanie tovaru s inštaláciou a montážou? tiež miesto dodania ČR.
betka
29.07.08,20:20
Súhlas, Monika, mne ide o pojmy tovar alebo služba, ........ale veď to je jedno, čert jak diabol. Potom pri reg. podľa českého, nech sa ujednotia pojmy.;)
Vranová
29.07.08,21:03
Aj ja mám problém! Klientka predáva v ČR tovar a je platcom DPH v SR. Takže podľa toho čo ste tu uviedli, vystavuje faktúry bez DPH platcom DPH v ČR a neplatcom v ČR s daňou! Registrovať v ČR sa má až keď predá tovar za 1.140.000 CZK za kalendárny rok. Dobré to chápem??? prosím Vás o odpoveď!
Vranová
30.07.08,20:07
Aj ja mám problém! Klientka predáva v ČR tovar a je platcom DPH v SR. Takže podľa toho čo ste tu uviedli, vystavuje faktúry bez DPH platcom DPH v ČR a neplatcom v ČR s daňou! Registrovať v ČR sa má až keď predá tovar za 1.140.000 CZK za kalendárny rok. Dobré to chápem??? prosím Vás o odpoveď!
Poradí prosím niekto???
Milan Benka
31.07.08,10:59
Aj ja mám problém! Klientka predáva v ČR tovar a je platcom DPH v SR. Takže podľa toho čo ste tu uviedli, vystavuje faktúry bez DPH platcom DPH v ČR a neplatcom v ČR s daňou! Registrovať v ČR sa má až keď predá tovar za 1.140.000 CZK za kalendárny rok. Dobré to chápem??? prosím Vás o odpoveď!

Je to mimotemy.


Ale aj tak:
Má tam predajňu ? Uskutočňuje zásielkový predaj ? Musíte popísať konkrétnu situáciu, aby sa dalo odpovedať na otázku.
Vranová
01.08.08,08:48
Ospravdlňujem sa , že je to mimo témy!
Nie, nemá tam predajňu, bude tam predávať po obchodoch, priamo ponúkať tovar na mieste z auta!
Bude mať zo sebou prenosný počítač a tlačiareň a hneď vystavovať faktúry! Nebude používať ERP!
Ďakujem benka, že mi má aspoň niekto snahu pomôcť, už som to tu viac krát písala, ale nikto mi nepomohol!
Kientka je platcom DPH v SR!
Ešte raz srdečná vďaka za každú radu!
Milan Benka
01.08.08,09:28
Ospravdlňujem sa , že je to mimo témy!
Nie, nemá tam predajňu, bude tam predávať po obchodoch, priamo ponúkať tovar na mieste z auta!
Bude mať zo sebou prenosný počítač a tlačiareň a hneď vystavovať faktúry! Nebude používať ERP!
Ďakujem benka, že mi má aspoň niekto snahu pomôcť, už som to tu viac krát písala, ale nikto mi nepomohol!
Kientka je platcom DPH v SR!
Ešte raz srdečná vďaka za každú radu!

!!!
Bude vykonávať činnosť podliehajúcu dani na území ČR. V zmysle toho sa o povinnosti registrovať k DPH treba pozrieť do českého zákona.

Môže sa síce tváriť, že dodáva tovar oslobodený podľa §43 ( v zmysle slov.zákona), ale skutočnosť je úplne iná.
Vranová
01.08.08,11:46
Srdečná vďaka kočky za odpoveď, veľmi ste mi pomohli!
Prajem krásny víkend........
Milan Benka
01.08.08,11:49
Srdečná vďaka kočky za odpoveď, veľmi ste mi pomohli!
Prajem krásny víkend........
mimotemy
Som on ........ :D:D:D
to len na upresnenie, ak náhodou to patrilo aj mne .... :D:D:D
betka
01.08.08,11:57
Tiež som raz v jednom príspevku poďakovala dievčatám a Milan mi na to:


Naozaj som on:D ale pre istotu sa pozriem dole:D:D

:D:D:D:D:D