miňuška
29.07.08,11:54
Dobrý deň, bývam v obci, kde sa rozvíja cestovný ruch. Chcela by som prenajímať dve izby v rodinnom dome, ale nechcem si založiť živnosť, pretože som zamestnaná a kvôli dvom izbám sa mi to veľmi neoplatí. Je možné, aby som ich prenajímala bez živnostenského oprávnenia, keď by som neposkytovala žiadne iné služby? Zrejme by bola potrebná registračná povinnosť na daňovom úrade. Bolo by potrebné uzatvárať nájomné zmluvy s ubytovanými, alebo dá sa postupovať aj nejakým iným spôsobom? Ďakujem za radu.:)
svetlik
29.07.08,10:04
V otázke si v podstate aj sama odpovedáš. To, či by tvoja činnosť spĺňala definičné znaky živnosti (a teda bolo by potrebné živnostenské oprávnenie)treba posúdiť podľa ust. § 4 ods. 1 živnostenského zákona. Podľa tohto ustanovenia prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Ak nebudú splnené podmienky uvedené v tomto ustanvoení (t.j. prenajmeš izbu + maxim. základné služby a nič viac) nejde o živnosť, ergo nie je potrebné živnostenské oprávnenie.
Nájomné zmluvy môžeš v pohode uzatvárať a samozrejme treba plniť povinnosti voči strýčkovi Samovi, malo by ísť o príjmy podľa § 6 ods. 3 zák. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.
dogicka
29.07.08,10:54
Súhlasím so Svetlíkom. Dodám len, že nie je potrebné registrovať sa na Dú. A jedná sa o príjem, ktorý je oslobodený od dane do výšky 5-násobku životného minima.
miňuška
29.07.08,11:27
Ako sa neregistrovať na DÚ? Veď to potom bude "čiernota", nie? A to by som nechcela....
Fragaria
29.07.08,11:27
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať, kde nájdem zákon, ktorým sa menil prenájom nehnuteľností, tuším od 1,9,2007. Na DÚ som sa prihlásila.Budem platiť aj odvody do SP.
Marína
29.07.08,11:54
Ako sa neregistrovať na DÚ? Veď to potom bude "čiernota", nie? A to by som nechcela....
Ak neprenajímaš celý byt alebo dom a neposkytuješ služby s prenájmom spojené, nemusíš sa registrovať. Viď otázka a odpoveď 1 a 2 na stránke DR SR (http://209.85.135.104/search?q=cache:_eMRC4toSLwJ:www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/otazkybyt.doc+Odpovede+na+ot%C3%A1zky+k+problemati ke+registra%C4%8Dnej+a+oznamovacej+povinnosti&hl=cs&ct=clnk&cd=1&client=firefox-a)
Marína
29.07.08,11:59
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať, kde nájdem zákon, ktorým sa menil prenájom nehnuteľností, tuším od 1,9,2007. Na DÚ som sa prihlásila.Budem platiť aj odvody do SP.
Nájdeš tu Zák. 215/2007 Z. z. (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25523)
evakr
30.07.08,05:17
Ja by som si zase rada založila živnosť na ubytovanie /ubytovanie v súkromí/, ale popri zamestnaní. Ale nemám ani predstavu o tom, čo všetko si musím vybaviť a kde sa prihlásiť. A ako je to s platením odvodov? Koľko to asi mesačne vychádza? Alebo kde by som niečo našla nejaké informácie pre tých, ktorí sú zamestnaní a zároveň majú živnosť? Ďakujem.