nesca
29.07.08,11:57
Príjemný deň poraďáci,hľadám a nenachádzam , tak mám otázočku:
Môže zamestnávateľ od odchádzajúcich zamestnancov požadovať vyplatenie zostatkovej hodnoty osobných ochr.pomôcok? Príklad: Roboš vyfasuje gumáky ,majú životnosť 24 mesiacov,ale zame-nec po 16 mesiacoch odíte.Co včul,môže to od neho chcieť?Ak áno na základe čoho,nejakej vnútropodnikovej smernice,hmotnej zodpovednosti...?
Ďakujem
Tweety
29.07.08,10:07
Príjemný deň poraďáci,hľadám a nenachádzam , tak mám otázočku:
Môže zamestnávateľ od odchádzajúcich zamestnancov požadovať vyplatenie zostatkovej hodnoty osobných ochr.pomôcok? Príklad: Roboš vyfasuje gumáky ,majú životnosť 24 mesiacov,ale zame-nec po 16 mesiacoch odíte.Co včul,môže to od neho chcieť?Ak áno na základe čoho,nejakej vnútropodnikovej smernice,hmotnej zodpovednosti...?
Ďakujem
Bolo by vhodné vypracovať smernicu o poskytovaní OOP, kde by ste si určili čo a ako. Na zrážku zo mzdy musíte mať súhlas zamestnanca. To, že gumáky majú napr. životnosť 24 mes., ešte neznamená, že sa dajú ešte použiť, čo ak sa už pouzívaním napr. roztrhali? V tej IS sa môžu takéto prípady zohľadniť.
nesca
29.07.08,11:03
A keby aj taká smernica existovala a niečo by sa v nej spomínalo,mal by ju zam-nec vidieť a podpísať niečo? Potom pri odchode by nemohol nič vravieť? Lebo zam-teľ mu je zo zákona povinný poskytnúť OOP.Vyfasuje nejakú kvalitnú obuv,vetrovku, atď..v cene 9000,0Sk.Mal to mať na rok, po 2 mesiacoch odíde.Vetrovku vráti,tá sa dá vyprať,ale boty odmietne prevziať,pretože tie už po ňom nikto neobuje,tak "musí" zaplatiť tú zostatkovú hodnotu trebars 3000Sk.Veď je to od veci niečo také žiadať.Môže oponovať tým,že on také drahé nechcel,mali mu kúpiť niečo lacnejšie.V čom to má oporu,iba v tej smernici,alebo blbosti roboša,že s tým súhlasí?
A ak sa tak stane,čo sa potom deje s tými botami-myslím skladovo,treba ich prijať späť,ale ďalší človek ich už nedostane,alebo sa to "nejak" odpisuje.
Jara
29.07.08,11:30
Myslím, že máš aj ty svoju pravdu aj zamestnavateľ. Tie topánky musí kúpiť, nakoľko patria k ochrane a bezpečnosti pri práci. On týmto zaručuje, že napr. obuv je bezpečná pre tú ktorú prácu, teda ak by zamestnanec mal napr. svoju obuv a zapričinil si tým úraz, tak by zamestnavateľ mohol oponovať, že obuv nebola vhodná a ešte aj porušenie prac. disciplíny v zmysle ZP ap. takže to je treba brať tiež v úvahu. No a tiež vieme všetci, že obuv je ozaj drahá a z hľadiska hygieny ozaj nemožno dať pracovníkovi používanú obuv. Sú to rôzné plesne ap... Iné riešenie teda zrejme neexistuje, len v internej smernici urobiť opatrenia, ktoré by možno mohli zohľadniť výšku vrátenia %-tuálne, aby aj zamestnanec aj zamestnávateľ boli spokojní.

No a keď sa pýtaš, čo sa s tými botami deje, tak keď si ich zaplatí zamestanec tak si ich vezme domov /na záhradku...
nesca
29.07.08,11:43
Nejaká smernica existuje,musím ju nájsť.Mali by niečo podpisovať, že ju videli a súhlasia s podmienkami?A ak nepodpíšu,nemá právo si niečo také vymáhať..?
:-) je mi jasné,že v nich bude behať po záhrade,ale ja som myslela na sklad v počítači-skladové hospodárstvo.Raz som ich už prijala i odpísala a keď ich nevráti ale zaplatí? či to už je vecou účtovníka?
Tweety
29.07.08,11:45
Nejaká smernica existuje,musím ju nájsť.Mali by niečo podpisovať, že ju videli a súhlasia s podmienkami?A ak nepodpíšu,nemá právo si niečo také vymáhať..?
:-) je mi jasné,že v nich bude behať po záhrade,ale ja som myslela na sklad v počítači-skladové hospodárstvo.Raz som ich už prijala i odpísala a keď ich nevráti ale zaplatí? či to už je vecou účtovníka?
Samozrejme, že by s jej znením mali byť zamestnanci oboznámení. Takže ,daj im ju prečítať a podpísať to, že sú oboznámení a súhlasia s uvedenými podmienkami v nej.
Jara
29.07.08,11:50
Iste to nie je žiaden problém, keď zaplatí, tak sa to zaúčtuje na mimoriadne výnosy. Ak je obuv odpísaná, tak nevidím problém. No a ešte si pozri, či napr. v prac. zmluve nemá že bol oboznámený s bezpečnosťou a ochranou pri práci, ak náhodou nepodpísal tú smernicu tak možno to máte ošetrené v prac. zmluve, aby sa bolo čoho chytiť.
Vieš, ja osobne som za kompromis, napr. ak stáli topánky 2 tis. a ich životnosť je napr. 2 roky a on odchádza po roku, tak vlastne zost. hodnota je napr. 1 tis. Tak aspoň tých 500 Sk by mohla byť tá sankcia...
nesca
29.07.08,11:57
Dík za odpovede,idem popozerať do papierov,či sa tam niečo spomína a čo vlastne podpisujeme