Anonymka
22.04.05,09:55
Chcem sa s Vami poradiť, ako vypracovávate Vy inventúrne súpisy majetku, záväzkov, zásob, pohľadávok, atď. Mám vzor tlačiva, už som ho aj upravila podľa vlastnej potreby, ale neviem, ako mám vyplňovať.

Napr. pri záväzkoch - vypisujete iba jeden IS na všetky záväzky, alebo vypisujete zvlášť podľa účtov - skupín, alebo aj podľa analytík. Ako je to najlepšie? Prosím poradte, lebo už sa z toho zbláznim. Už som začala 10 krát robiť IS, a nedostala som sa na koniec celej záležitosti. Už som to robila aj podľa riadkov súvahy, ale už som z toho mimo.

Díky za rady vopred.
Adula
22.04.05,09:04
Ja som si robila podľa časopisu Dane a učtovníctvo. Ak máš emailovú adresu, pošli mi ju ako súkromnú správu, môžem ti to poslať, nieje to nič zložité. Robila som to - pohľadávky, záväzky, pokladne.Adula
dara
22.04.05,09:40
Pozri si stránku www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk) a tam sú aj vzory inventúrnych súpisov, taktiež čo všekto to má obashovať.
Anonymka
22.04.05,10:50
No veď od cenigovej mám aj knihu. Mne neide o vzor ale o ten spôsob, ako členíte a rozpisujete podľa účtov. Ja mám problém s vyplnením tých tlačív.
Anonymka
22.04.05,10:56
Ešte jednu otázku by som mala ohľadom tejto témy: vypisujem IS pozemkov a tam treba rozpísať mj, cena za jednotku a cenu celkovo a ešte aj výmeru pozemku. Pri nákupe ten pozemok mal inú výmeru, ako teraz. Mám to upraviť podľa nového výpisu z LV? Ale veď pri obstaraní som mala jednu cenu, ktorá je aj v účtovníctve, na účte 031 a keď tie výmery zmením, zmení sa aj cena. Ako to tam mám uviesť?
dara
22.04.05,11:02
No ak tomu dobre rozumiem, kúpili ste pred rokmi pozemok o neakej výmere. Teraz ale máte odlišnú výmeru ? Tak sa pýtam, Vy ste časť pozemku odpredali ? Lebo ak áno, potom musíte mať zmenu aj v liste vlastníctva, a toto musíš mať premietnuté aj v účtovníctve. Čo sa týka inventúry, tu je povinnosť vykonávať kôli zisteniu či porovaniu reálnosti s neakou evidenciou. Musíš do IS zapísať výmeru podľa skutočnosti tak ako je fyzicky, inak vykonaná inventúra stráca úplne zmysel.
dara
22.04.05,11:07
No veď od cenigovej mám aj knihu. Mne neide o vzor ale o ten spôsob, ako členíte a rozpisujete podľa účtov. Ja mám problém s vyplnením tých tlačív.
O čo konkrétne Ti ide ? Priblíž :)
Anonymka
22.04.05,11:10
No vlastne zle som sa vyjadrila. Celková výmera ostala nezmenená, zmenila sa výmera jednotlivých pozemkov.

Doteraz existoval v LV údaj:

zast.plocha parc. 1250, výmera 938 v účt.cena 158 355,80 Sk
zast.plocha parc. 1252/2, výmera 13212 v účt. cena 2 230 486,90 Sk

podľa znal.posudku je LV, ktorý obsahuje:

zast.plocha parc. 1250, výmera 814
zast.plocha parc. 1252/2, výmera 13 148
zast.plocha parc. 1252/18, výmera 188

Čo mám s týmto urobiť? Ako to uvediem do IS?
dara
22.04.05,11:20
Do inventúrnych súpisov by som zaznamela podľa reálneho stavu. Takže druhá časť tvojho príspevku. A podľa mňa je potrebné aby na základe nového znaleckého posudku bol pozmenený aj LV.
Anonymka
22.04.05,11:24
No ale potom čo s účtovníctvom?

Tam mám uvedené 2 pozemky a podľa LV sa jedná o 3 - lebo 1252 je rozdelený na 2 časti. Čo s tým? A dokonca ako cenovo rozdeliť? Prispôsobiť cenu účtovnú - celkovú pozemku 1252 a rozdeliť podľa novej výmery?
dara
22.04.05,11:27
Cena pozemku už je podľa mňa dnes iná ako keď ste ju nadobudli. Inventúrou by si mala zaúčtovať reálny stav. Čiže by som to spravila tak ako som písala predtým.
V akom účtovníctve účtuješ ?
Anonymka
22.04.05,11:31
v podvojnom.

No a cena v účtovníctve by sa mala meniť vždy podľa znaleckého posudku? Ale to by som možno ročne menila cenu. To nemá význam. A cenu už nemôžem zmeniť, ide o inv.k 31.12.2004. Len teraz dorábam papiere, lebo som nestíhala. :(
dara
22.04.05,11:37
A prečo sa Ti zmenila tá výmera vlastne aj cena ?
dara
22.04.05,11:39
No a ak účtuješ v podvojnom tak by Ti vznik rozdielu či už manko alebo prebytok ovplyvnil aj HV. Takže k 31.12.2004 už s tým nemôžeš hnúť. No neviem, potom by bolo jednoduchšie vykázať tak ako to máš v stave, ale zase sa poruší zákon, lebo skutočnosť je úplne iná. Ja by som navrhovala zaznamenať výmeru podľa reálnosti a cenu by som nemenila hm ?
Anonymka
22.04.05,11:43
Lebo máme pozemok, na ktorom stojí jedna veľká dielňa - výrobná hala s malou prístavbou. Vtedy bola výmera 938 a zvyšok 13 212 tvoril dvor. Ale vlani sme dali zbúrať tú malú prístavbu, tým sa znížila výmera pozemku na 814, na ktorom stojí výr.hala a zväčšila sa výmera pozemku - dvora. Lenže pripudla nová prístavba 188 - kancelárske a skladové priestrory a tým sa zmenila výmera pozemku - dvora na 13 148. Neviem, či tomu rozumieš :(
Zita5
22.04.05,11:45
A prečo sa Ti zmenila tá výmera vlastne aj cena ?
Ak máte menšiu výmeru , potom by som povedala , že sa z toho pozemku predalo . Lebo inak si to neviem vysvetliť . Lebo dara správne rozmýšľa , že prečo sa zmenila výmera ???
dara
22.04.05,11:46
Lebo máme pozemok, na ktorom stojí jedna veľká dielňa - výrobná hala s malou prístavbou. Vtedy bola výmera 938 a zvyšok 13 212 tvoril dvor. Ale vlani sme dali zbúrať tú malú prístavbu, tým sa znížila výmera pozemku na 814, na ktorom stojí výr.hala a zväčšila sa výmera pozemku - dvora. Lenže pripudla nová prístavba 188 - kancelárske a skladové priestrory a tým sa zmenila výmera pozemku - dvora na 13 148. Neviem, či tomu rozumieš :(
No ja rozumiem ale výmeru haly predsa musíš mať v účtovníctve aj zachytenú nie ? Veď ak sa pristavovala, tak musel byť neaký materiál a toto všetko kupované ? Tak potom by som spísala, budovy a pozemky a v rámci toho Ti musia výmery sedieť nie ?
Anonymka
22.04.05,11:50
tá prístavba ešte nie je ceklom dokončená - ešte nebola ani zkolaudovaná.To bude až v tomto roku. Práve s týmto súvisí aj moja ďalšia otázka. Materiál a stavebné práce spojené s prístavbou (čo nakoniec bude ako tech.zhodnotenie a zvýši nám VC) som účtovala na 042 - aký inv.súpis treba vyhotoviť na tieto veci? Viem, už ti určite leziem na nervy. Čo?
Zita5
22.04.05,11:51
Až teraz som si všimla , že tam stojí dáka budova . Ale keď pristavovali , tak muselo byť kolaudačné a na základe kolaudačného rozhodnutia sa mení aj na katastri LV a o to musela požiadať firma . Potom tam musia byť presne zaznačemé metre .Tak asi sa niečo zanedbalo , keď Ti to nesedí . Nemyslím , že s Tvojej strany .
dara
22.04.05,11:52
No ale už to nie je pozemok, lebo už tam zrejme stojí neaká budova aj keď nie je dokončená ? Tak tomu mám rozumieť ?
dara
22.04.05,11:52
Až teraz som si všimla , že tam stojí dáka budova . Ale keď pristavovali , tak muselo byť kolaudačné a na základe kolaudačného rozhodnutia sa mení aj na katastri LV a o to musela požiadať firma . Potom tam musia byť presne zaznačemé metre .Tak asi sa niečo zanedbalo , keď Ti to nesedí . Nemyslím , že s Tvojej strany .
No to isté si myslím aj ja.
Anonymka
22.04.05,11:58
zatiaľ to v LV figuruje ako stavebný pozemok - aspoň tá časť, kde stojí tá nedokončená budova. Asi si sadnem so šéfom a preberieme to, lebo už mi z toho haraší. Aj Vám, čo? Ale dík za trpezlivosť.;)
Zita5
22.04.05,11:58
tá prístavba ešte nie je ceklom dokončená - ešte nebola ani zkolaudovaná.To bude až v tomto roku. Práve s týmto súvisí aj moja ďalšia otázka. Materiál a stavebné práce spojené s prístavbou (čo nakoniec bude ako tech.zhodnotenie a zvýši nám VC) som účtovala na 042 - aký inv.súpis treba vyhotoviť na tieto veci? Viem, už ti určite leziem na nervy. Čo?
Já nerobím PÚ , ale si myslím , že pokiaľ neprebehla kolaudácia tak Ty nemôžeš meniť výmeru a cenu pozemku bez platného LV - kde sa prevedú úpravy na základe kolaudácie . Já by som v tomto zatiaľ nechala stav taký aký je .
dara
22.04.05,12:00
Súhlasím, ale tú výmeru by som v inventúre poznačila podľa skutočnosti, aj s tou budovou (nikde by som uviedla, že na časti wy stojí nedostavaná stavba). Tým pádom sa neporušil zákon, ktorý upravuje výkon inventarizácie a výmera sa tiež nezmení.
Anonymka
22.04.05,12:04
Tak fajn. Som Vám obom fakt vďačná. Dík.
dara
22.04.05,12:06
Nemáš zač, len dúfam, že som aspoŇ trošku pomohla :)
Anonymka
22.04.05,12:30
Viac, ako si myslíš. Príjemný weekend.:)
matig
29.11.08,17:15
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať nasledovne:

má byť v intentúrnych súpisoch k 31.12.2008 prepočítaná cena položky aj na Euro?
v inv. súpise sa musí uviesť aj posúdenie reálnej hodnoty majetku. Prosím poraďte mi, aké znenie mám tomuto bodu dať a či toto posudzovanie realizujete pri inventúre dlhodobého majetku, pretože neviem si vôbec predstaviť ako také porovnanie hodnoty vyzerá.:confused:ďakujem
eripot
30.11.08,16:56
Ahoj. Okrem iného, by mala interná smernica na určenie postupu inventarizácie k 31.12.2008 obsahovať aj "príkaz na vykonanie prepočtov majetku a záväzkov vyjadreného v Sk na €, podľa jednotlivých položiek analytickej evidencie".
Z toho vyplýva, že je účtovná jednotka by mala vykonať prepočty na €, aj keď na základe takýchto prípravných prepočtov sa k 31.12. žiaden účtovný zápis nevykoná.
matig
01.12.08,05:52
Ďakujem. Snažila som sa nájsť nejaký predpis, z ktorého vyplýva prepočet na euro v inv. súpisoch, ale nič som nenašla, kde je to napisané?
matig
01.12.08,06:24
Prosím Vás napíšte, či sa posúdenie reálnosti ocenenia robí pri strojoch, vozidlách.. a z akej ceny sa vychádza? z obstarávacej, zo zostatkovej?
matig
01.12.08,17:48
Ďakujem za odpoveď. Možno sa pýtam hlúpo, ale keď sa používa PC dávno odpísaný, v OC 50 000,- je potrebné to upraviť v učtovníctve?
Neviete, na základe akého predpisu je potrebné robiť prepočet na euro v inv. súpisoch?
m.hladka
01.12.08,18:11
Zatiaľ sú to pripravované návrhy: Novela postupov účtovania č. MF/23535/2008-74 a č. MF/24219/2008-74.
Ináč je to aj na stránke www.nrsr.sk
8alle
01.12.08,18:38
Prosím, prosím, presnejšiu adresu nemáme?
m.hladka
01.12.08,19:25
8alle
02.12.08,09:22
M.Hladka, toto je návrh zákona, ktorý rieši zákony v pôsobnosti MF SR, apropo: už aj bol schválený.
Novela postupov účtovania č. MF/23535/2008-74 a č. MF/24219/2008-74 - bude vo FS
vaneta
09.02.09,12:37
Prosím vás, nemáte niekto vzory inventúrnych súpisov? Nejaké excelovenské tabuľky, kde by boli uvedené stavy v účtovníctve, skutočne zistené stavy, zníženia hodnoty a pod. Ja som dokonca také aj vytvorila v bývalej práci, ale "zabudla" som si ich okopírovať.
michelle84
09.02.09,17:32
Teraz momentálne nemám poruke, ale aj tu na porade som našla v minulosti vzory. Skús pohľadať.
TatianaM
09.02.09,17:49
Prikladám tabuľky na inventúrne súpisy