andrea_mar
29.07.08,14:01
Ahojte. Prosím Vás o radu, nakoľko som v účtovníctve obci nová, len niečo cez polroka. Organizovali sme podujatie Dni mesta a mala by som štyri otázky:
1. Na akú rozpočtovú skladbu? Mne pasuje 637002, ale kolegyna predo mnou dávala na 637003...
2. Kde to dať v účtovníctve? na 513?
3. Časť výdavkov nám bude preplatená z Euroregiónu. Aký je to kód zdroja? Je to správne, ak to budem teraz účtovať z našich peňazí a keď nám oni po vyčíslení konečnej sumy preplatie a prídu peniaze, ako to mám zúčtovať?
4. Vydávali sme knihu, monografiu o meste. Teda, autori písali, vydavateľstvo tlačilo. Platili sme honoráre autorom, ktoré kolegyna dávala na 518 + 637003 a potom bola v zmluve ešte cena za všetky knihy, ktoré zaúčtovala tiež takto. Tiež mi to nejak nesedí. Idem to účtovať ako predaj tovaru, kúpili sme to a teraz predávame. Len ked ja to zaúčtujem ako predaj tovaru, netreba k tomu aj nákup tovaru? Ako môžem predávať niečo, čo som nenakúpila. Dakujem velmi pekne.
Anežob
30.07.08,04:55
Ahoj, ja neúčtujem obec, ale na podujatiach Dni mesta sa podieľame ako príspevková organizácia. Pokúsim sa napísať ako to účtujem ja.
K otázke č.1 :
- na takého výdavky používam podpoložku EK 637002
K otázke č. 2 :
- v účtovníctve účtujem podľa povahy nákladov- materiál 501, služba 518 a tak ďalej. Aby sa mi to ľahšie vysledovalo používam samostatnú analytiku pod názvom - " Dni mesta "
K otázke č. 3 :
Kód zdroja asi 1151 alebo 1152. Teraz zaúčtuješ náklady, zaplatíš z penazí, ktoré máš k dispoizícii. Keď dostaneš transfer z Euroregiónu zaúčtuješ ho cez 223/359 a výške nákladov zaúčtuješ výnosy 359/693. Toto si ešte over, lebo ja neúčtujem obec.
K Otázke č. 4 :
Ak náklady na vydanie knihy boli zaúčtované vlani, tak podľa mňa s tým nič neurobíš, lebo ten tovar nie je zaúčtovaný na sklade na účte 132, čiže ho nemôžeš zo skladu vydať a ani zaúčtovať ako predaj tovaru.
Kolegovia, ak sa mýlim, prosím opravte moje odpovede, lebo nerada by som poplietla andrea _mar.
Majte sa pekne.
andrea_mar
30.07.08,06:36
ďakujem, veľmi mi to pomohlo. Ak všetky náklady súvisiace s tou knihou boli v tomto roku? A eštema v súvislosti s tým napadá jedna otázka, niektoré knihy sa predávajú, niektoré sa darujú? Ako s tým? ďakujem veeeľmi pekne za ochotu.
Anežob
30.07.08,09:47
ďakujem, veľmi mi to pomohlo. Ak všetky náklady súvisiace s tou knihou boli v tomto roku? A eštema v súvislosti s tým napadá jedna otázka, niektoré knihy sa predávajú, niektoré sa darujú? Ako s tým? ďakujem veeeľmi pekne za ochotu.
Keď to bolo v tomto roku a chceš to mať ako tovar tak pôvodné účtovanie oprav a vytvor si tovar, tak ako by to malo byť. Tie knihy čo budete darovať zaúčtuj ako repre náklady,alebo náklady na propagáciu a reklamu. Rozpočtovky by nemali poskytovať dary.
andrea_mar
30.07.08,12:40
Dakujem ti, veľmi si mi pomohla. :);)
Anežob
31.07.08,06:52
Dakujem ti, veľmi si mi pomohla. :);)
Som rada,že aj ja som nápomocná.
Týmto splácam svoj dlh, veď aj mne porada pomohla už vo viacerých prípadoch. Je to super vec, keď si takto môžeme pomáhať. Veľký obdiv a poďakovanie v prvom rade patrí a posielam ho zakladateľovi a správcovi tejto jedinečnej stránky.
andrea_mar
31.07.08,11:01
Ahoj, ak teda môžem eešte otravovať, opýtala by som sa jednu vec. V rámci týchto našich osláv sme dávali aj finančnú odmenu Cenu mesta 6x po 5000,-- Sk. Kde do dať? Na aký nákladový účet? Dakujem velmi velmi pekne
adi11
31.07.08,12:28
Ahoj, ak teda môžem eešte otravovať, opýtala by som sa jednu vec. V rámci týchto našich osláv sme dávali aj finančnú odmenu Cenu mesta 6x po 5000,-- Sk. Kde do dať? Na aký nákladový účet? Dakujem velmi velmi pekne
521-mzdy
Anežob
01.08.08,03:55
Budem protirečiť adi11.
Ako mzdy to neúčtujeme, lebo je to cena, ako keby sme kúpili nejaký pohár, medailu...Tak máme aj rozpočtované financie na takéto akcie. Aj keď sa to zdá byť trochu neštandartné účtujeme to na 501A-dni mesta. Prešlo to aj audítorskou kontrolou. Mzdy, preto nie, že s výhercom nemáme žiadnu zmluvu a táto osoba nemá s našou organizáciou žiadny pracovno-právny vzťah. Mám na mysli pracovnú zmluvu, alebo dohodu o vykonaní práce. Ak to nechceš zaúčtovať na 501, tak napr. ostatné náklady 548 alebo 568, ale mzdy by to nemali byť.
Ahoj, kľudne sa ešte ozvi, vôbec neotravuješ. Veď si navzájom vymieňame skusenosti.
adi11
01.08.08,05:28
Budem protirečiť adi11.
Ako mzdy to neúčtujeme, lebo je to cena, ako keby sme kúpili nejaký pohár, medailu...Tak máme aj rozpočtované financie na takéto akcie. Aj keď sa to zdá byť trochu neštandartné účtujeme to na 501A-dni mesta. Prešlo to aj audítorskou kontrolou. Mzdy, preto nie, že s výhercom nemáme žiadnu zmluvu a táto osoba nemá s našou organizáciou žiadny pracovno-právny vzťah. Mám na mysli pracovnú zmluvu, alebo dohodu o vykonaní práce. Ak to nechceš zaúčtovať na 501, tak napr. ostatné náklady 548 alebo 568, ale mzdy by to nemali byť.
Ahoj, kľudne sa ešte ozvi, vôbec neotravuješ. Veď si navzájom vymieňame skusenosti.
je to zvláštne, že finančnú odmenu na iný účet ako mzdy, ale keď to auditor schváli, tak potom to hádam môžte dať na ost. náklady
Anežob
01.08.08,08:03
Aj keď je zváštne, ale zoberte si, že mzdy vyplácate pracovníkovi a tiež aj zdaňujete a to nemáte ošetrené tak ako som spomínala ráno (pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce). Je to ocenenie nejakého výkonu. Čiže keď kúpite cenu ( medaila, pohár, kniha...) účtujete 501. A keď ho oceníte finančne, to je podľa nás tiež cena a nie odmena.