matus1900
29.07.08,19:07
Prave som zacal zateplovat, a po tom ako som polystyren obtiahol sietkou a lepidlom vyberam omietku... Napadlo ma, ci by som teraz popri oblepenom polystyrene nemohol vytiahnut kamenny mur.. V podstate, akoby som ten polystyren /namiesto omietky/ oblozil kamenom, ale vl. by som vytvaral aj novy mur o hrubke asi 20-30 cm ... co myslite je to mozne? dik za nazor..
misomiso
29.07.08,17:10
Na co by to bolo? A hlavne - na com by taka hmotnost stala??
matus1900
29.07.08,17:14
no, stavba je v podstate drevena a stoji na betonovej platni, a a bolo by to pre efekt, pretoze sa jedna o horsku chatku..
koňo
29.07.08,17:28
Nie som stavbár, ale starí chlapi v dedine hovorili, že drevo by sa obkladať nemalo. Musí mať priestor pre dýchanie.
chandler
29.07.08,17:42
preco si zateploval horsku chatu?
AndrejG
29.07.08,17:54
Nie som stavbár, ale starí chlapi v dedine hovorili, že drevo by sa obkladať nemalo. Musí mať priestor pre dýchanie.

a dovnutra nemoze "dychat", iba von?
kabul
29.07.08,18:29
ja tomu polystyrenu nechápem, Ak by ste pred 15 rokmi zateplovali polystyrenom ludia by krutili hlavou že to nebude dýchať a tak začne vlhnut a plesnivieť........dnes to je jedno biznis je biznis a mania je mania
zatepluje sa vsetko asi aj suché WC da sa tomu cukíková fasáda a hned mame úsmev na tvári.

Teda ak sa zatepluje v podstate - hodi sa dom do igelitky. Zrejme je velmi vhodne riešit zaroven výmenu vzduchu v budove vzduchovým systemom rekuperačnou jednotkou a podobne

Zatepleniu som chápal tak že medzi múrom a polystyrénom sa nechávajú vzduchové medzery aby tam mohol prúdit vzduch a bol zabezpečený odvoz vlhkosti.
No teraz ked pozerám ako zateplujú tie paneláky...tak som v pomykove, stav. firmy na to kašlú a lepidlo nanášajú celoplošne ako sa to robí na bežne obklady.....chcel by som vidiet ten dom o 20rokov
chandler
29.07.08,18:49
vies kabul, ked nezateplis tak vyzeras ako nejaky luzer :)
ja fakt neviem co ludia s tym zateplovanim maju?
AndrejG
29.07.08,19:05
ja tomu polystyrenu nechápem, Ak by ste pred 15 rokmi zateplovali polystyrenom ludia by krutili hlavou že to nebude dýchať a tak začne vlhnut a plesnivieť........dnes to je jedno biznis je biznis a mania je mania
zatepluje sa vsetko asi aj suché WC da sa tomu cukíková fasáda a hned mame úsmev na tvári.

Teda ak sa zatepluje v podstate - hodi sa dom do igelitky. Zrejme je velmi vhodne riešit zaroven výmenu vzduchu v budove vzduchovým systemom rekuperačnou jednotkou a podobne

Zatepleniu som chápal tak že medzi múrom a polystyrénom sa nechávajú vzduchové medzery aby tam mohol prúdit vzduch a bol zabezpečený odvoz vlhkosti.
No teraz ked pozerám ako zateplujú tie paneláky...tak som v pomykove, stav. firmy na to kašlú a lepidlo nanášajú celoplošne ako sa to robí na bežne obklady.....chcel by som vidiet ten dom o 20rokov

Ludia sa vzdy boja novych veci alebo veci ktorym nerozumia. Dobre zatepleny dom bude za 20 rokov vyzerat lepsie ako nezatepleny. Mur je chraneny vyborne voci vonkajsim vplyvom. A ake vetranie vlhkosti? To si kedy videl, ze vlhkost sa vetra cez mury? Ved samotne murivo neprepusti vlhkosti ovela viac ako polystyren, vlhkost ide von oknami alebo dierami okolo starych okien.
AndrejG
29.07.08,19:07
Inak najlepsie potom nedavat ani hydroizolaciu pod mury, predsa nechces aby tam bol "igelit". Nech mury pekne tahaju vodu, ved voda je zdrava. Aj tak sa robilo kedysi, takze to musi byt predsa spravne.
chandler
29.07.08,19:16
hydroizolacia sa dava pod mury odkedy ju vymysleli... ale neviem o tom ze by polystyren davali na steny odkedy ho vymysleli.
murivo prepusta asi 7-8 krat viac vlhkosti ako polystyren. a ci je to dobre alebo zle uvidime za 20 rokov.
AndrejG
29.07.08,20:05
hydroizolacia sa dava pod mury odkedy ju vymysleli... ale neviem o tom ze by polystyren davali na steny odkedy ho vymysleli.
murivo prepusta asi 7-8 krat viac vlhkosti ako polystyren. a ci je to dobre alebo zle uvidime za 20 rokov.

Nieje to v realnych podmienkach ani zdaleka 7-8. Navyse na to ide este vonkajsia omietka, ktora toho prepusti este menej(aj ked chodia krasne reklamy na silikonovu omietku). Ale ked si niekto mysli, ze dom vetra murmi, nech postavi dom bez okien a nezatepli.


Su krajiny kde je tepelne izolacia na domoch ovela viac ako 20 rokov a problemy su iba tam, kde davali izolacie malo a rosny bod bol medzi murivom a zateplenim.
matus1900
29.07.08,20:45
no tak teraz neviem... sa tu rozprúdila celkom slušná debata..ale neviem si zne urobit konkretny a jasny zaver.. Otazka teraz znie, ci bude vlhkost, ktoru bude tahat kamenny mur presakovat cez polystyren obtiahnuty lepidlom..alebo medzi nim a polystyrenom ponechat priestor? hmm
jojkoz
30.07.08,04:20
hydroizolacia sa dava pod mury odkedy ju vymysleli... ale neviem o tom ze by polystyren davali na steny odkedy ho vymysleli.
murivo prepusta asi 7-8 krat viac vlhkosti ako polystyren. a ci je to dobre alebo zle uvidime za 20 rokov.

TO je super ze EPS prepusti iba 1/8 zo 4% vlhkosti ktora prejde cez murivo :D
Ludia uz sa zobudte a dychanie a vymenu vzduchu robte pre seba (vy potrebujete dychat) a nie mury !
Aj ked este stale mi nikto nevysvetlil z ktorej strany ma ten mur nadych a z ktorej vydych :D

A reci typu ze predtym sa to nedavalo - je jasne - ked to nebolo treba !
Energie boli lacne - tak ludia radsej kurili von do priestoru a nemali potrebu zateplovat ....
chandler
30.07.08,05:36
urcite sa nenecham zatiahnut do neodbornej debaty o dychani stien :)
len velmi kratko... dychanie stien je laicky nazor pre prenikanie vodnej pary stenou (takze z dychanim to samozrejme nema absolutne nic spolocne).. ma to suvis s tym kolko sa za rok do konstrukcie dostene vody a kolko odpari... murivo a omietky maju priblizne rovnaky sucinitel difuzie vodnych par - na rozdiel od polystyrenu.

ale ako som hovoril, urcite sa nebudem bavit na urovni, dom dycha oknami :) a hlavne sa nepovazujem za odbornika v oblasti tepelnotechniky takze nebudem robit ani osvetu.
ako andrejg spravne poznamenal problemy so zateplovanim polystyrenom boli a su - ale zjednodusit problem na to ze to bolo mala hr. izolacia je neodborne.
AndrejG
30.07.08,09:23
ale zjednodusit problem na to ze to bolo mala hr. izolacia je neodborne.

Ked sam vidis, ze aj dnes kopec ludi dava 5cm izolacie na 44cm mur, vidis, ze to nieje az take zjednodusene, ked vacsina ludia ani o tom este nevie. A je to fakt jediny problem, ked udrzis mur v teple, nema tam co robit problemy, ked je izolacie malo, vlhkost tam moze kondenzovat. Zavisi to aj od lokality, v Spanielsku postaci mozno aj tych 5cm a nikdy nebudu problemy, inde moze byt malo 15cm. Ale tej vlhkosti aj tak nieje nejako vela, murmi sa z domu odvetra asi 1% vlhkosti, 99% ide von oknami.
leonq
30.07.08,11:09
rad by som mal technicku otazku ohladom hrubky zateplenia

ak mam 40 cm mury z palenej plnej tehly

uvazujem nad zataplenim nobasilom

aku hrubku odporucate, resp na aku hrubku sa dostanem spolu s fasadou

pytam sa preto lebo potreubijem objednat vonkajsie parapety a rad by som vedel aky maju mat presah
jojkoz
30.07.08,11:37
rad by som mal technicku otazku ohladom hrubky zateplenia

ak mam 40 cm mury z palenej plnej tehly

uvazujem nad zataplenim nobasilom

aku hrubku odporucate, resp na aku hrubku sa dostanem spolu s fasadou

pytam sa preto lebo potreubijem objednat vonkajsie parapety a rad by som vedel aky maju mat presah

Ja osobne by som nesiel pod 10 cm ;) - najlepsie 12-15 cm a vies na 100% ze rosny bod mas v izolacii ( ale zalezi samozrjme aj na lokalite a priemernych rocnych teplotach ...)

O teplenych usporach ani nevravim. Ta 40 cm plna tehla + 15 cm izolacie - bude mat daleko vacsi tepelny odpor ako napriklad dnesna izolacna 44 cm tehla - a vdaka velkej akumulacii tepla v palenej tehle aj klima bude lepsia.
Milan.Žiška
30.07.08,12:09
Urobme si jasno v otázke zateplovania ako i v návrhu hrúbky tepelnej izolácie (TI).
1. Návrh TI sa realizuje v zmysle dvoch krytérií a to:
- teplotechnického - zabezpečiť tepelný odpor min podľa STN
- hygienického - aby sa zabránilo vzniku flóry ( huby, plesne) v miestach (povrchovej kondenzácie) tepelných mostov.
2. Hrúbka tepelnej izolácie sa stanovuje na základe výpočtu pomocou fragmentu rovnej obvodovej steny ( t.j. stávajúca konštrukcia + zateplenie). Vyhodnotenie sa preveruje pomocou detailov ( rohy, kúty, nadpražia ...) pomocou tepelnotechnického výpočtu dvoj a troj dimenzionálnych teplotných polí (jednoduchšie vypočíta sa ako to bude "fungovať" ) v kútoch a rohoch kde sú obyčajne najväčšie problémy - podľa toho sa hrúbka prípadne ešte upravuje a doriešujú detaily aby nedochádzalo v konštrukcii ku kondenzácii vodných pár, prípadne aby bilancia kondenzácie bola pozitívna ( jednoduchšie aby sa voda ktorá sa do konštrukcie dostane v priebehu roka vyschla).
Tieto posudky spracovávajú ľudia, ktorý sa tým živia odborne a garantujú za správnosť.
Na niektorých stránkach firiem predávajúcich TI so videl základný soft na výpočet fragmentu steny s návrhom TI. :)

Vždy sa dobre pozeraj, lebo nikdy nie je nič také, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Milan :)
GDP
29.09.08,07:53
Novy dom zatepleny polystyrenom moze vyzerat aj takto:

http://www.dimagb.de/info/bauneu/brands01.html
AndrejG
29.09.08,08:08
Novy dom zatepleny polystyrenom moze vyzerat aj takto:

http://www.dimagb.de/info/bauneu/brands01.html

Alebo aj takto:
http://www.priemstavstavebnaas.sk/images/Bytovka_Kanianka.jpg
GDP
02.10.08,10:54
no ale co ked niekto opaci polystyrenovu omietku zapalovacom tak ako to robia v nemecku?!? ;-(
evula0
02.10.08,11:09
Doporučujem pred vyjadreniami o zateplení navštíviť stránku tzb-info.cz , tam stavbu a energie . Zaujímavé je pokračovať na tabuľky a výpočty. Napr. úžasná jednoduchá kalkulačka "prestup tepla viacvrstvovou konštrukciou a priebeh teplôt v konštrukcii" pre tých, čo sa rozhodujú o zateplovaní.Nezabudni "leonq"!
A ešte k minimálnej hrúbke EPS pri zateplovaní už postavených objektov. Naozaj je na Slovensku doporučovaná(odborníkmi) minimálna hrúbka 10cm práve pre umiestnenie rosného bodu von zo starej steny do EPS.
Milan.Žiška
02.10.08,12:02
Každý kontaktný zateplovací systém pre objekt v rámci Projektovej dokumentácie by mal obsahovať aj Požiarny posudok/projekt. Materiál EPS - fasádny polystyrén je samozhášavý, po odstránení zdroja tepla zhasína.
Ak chcete mať záruky treba pracovať s materiálmi, ktoré majú certifikáty kvality. Zárukou je aj renomé firmy a Licencia garantujúca použitie certifikovaných materiálov.
Minimálna hrúbka sa vypočítava z fragmentu skladby steny a dopočítava sa v detailoch kútov, rohov a ....Všetko závisí od zabezpečenia hygienického a teplotechnického krytéria.
K rosnému bodu len toľko, je závislí od vlhkosti a povrchovej teploty konštrukcie. Zateplením sa povrchová teplota konštrukcie v detaile dostáva nad 13°C + súčiniteľ vplyvov. Čím sme sa zbavili povrchovej kondenzácie a plení v detailoch.
Tých 10cm je vo vzťahu univerzálnom pre začiatok posudzovania, ak sú výsledky pozitívne - je možné hrúbku z hladiska úspry znížiť a výpočet zopakovať atd.
brumteles
02.10.08,13:01
no ale co ked niekto opaci polystyrenovu omietku zapalovacom tak ako to robia v nemecku?!? ;-(
No ale ani sklenene okna by si nemal mat lebo tie ti zase moze niekto rozbit kamenom :)
evula0
03.10.08,08:00
Minimálna hrúbka sa vypočítava z fragmentu skladby steny a dopočítava sa v detailoch kútov, rohov a ....Tých 10cm je vo vzťahu univerzálnom pre začiatok posudzovania, ak sú výsledky pozitívne - je možné hrúbku z hladiska úspry znížiť a výpočet zopakovať atd.

Len doplním, že "porada" podľa môjho názoru nemá za cieľ vypracovať odborný posudok, ale usmerniť a poradiť pri rozhodovaní, vylúčiť totálne nezmysly, podeliť sa so skúsenosťami a možno aj pobaviť.
Milan.Žiška
03.10.08,10:41
Noo, ideálne by bolo pobaviť sa na odborných posudkoch.mimotemy

Niektorý zainteresovaní by vedeli rozprávať...:D:D:D