scevo
29.07.08,20:32
Mam otázku: Ak ide firma do likvidacie, maju zamestnanci pravo na odstupne alebo to pri likvidacii neplati?

Vdaka
Andyke
29.07.08,19:04
Áno, majú nárok na odstupné :

§ 63 Zák.práce
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

§76 Zák.práce
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
scevo
30.07.08,04:24
ano, ale co v pripade, ze zamestnavatel nechce dat normalnu vypoved zamestnancovi, a nechava to na likvidatora firmy
Chobot
30.07.08,05:43
ano, ale co v pripade, ze zamestnavatel nechce dat normalnu vypoved zamestnancovi, a nechava to na likvidatora firmy

Tak likvidátor musí ukončiť pracovné pomery, inak naďalej trvajú a zamestnanci majú nárok na mzdu.
paťuška
30.07.08,06:29
Ja som bola v podobnej situácii, keď som bola ako posledný zamestnanec a likvidátor mi vyplatil mzdu s 2 mesačným odstupným.
iva1979
05.08.12,15:10
A ako to je,ak firma v likvidacii je insolventna (nema majeto ani financie). Som na RD a v tejto firma som uz ako jediny zamestnanec. Počas fungovania firma platila do soc. poistovne odvody do rezervneho fondu, mozu mi odstupne vyplatit odtial? Ak ano,aky je pri tom postup? ďakujem