Denny
22.04.05,10:55
Naši zamestnanci absolvovali vstupnú lekársku prehliadku. Lekár si vyúčtoval poplatok od 200-400,-Sk na osobu. Otázka znie : Má zamestnanec nárok na preplatenie sumy od zamestnávateľa ? Možno túto sumu zahrnúť do výdavkov ?

Ak niekto vie zákon, ktorý o tom pojednáva, nech prosím poradí..
Zita5
22.04.05,09:00
Je to uznateľný výdavok , je zákonom stanovené , že zamestnanec musí mať vstupnú lekársku prehliadku . Hľadaj v porade , už sa tu o tom debatovalo .Zaklikni hore v lište "hľadať" a napíš vstupná lekárska prehliadka , potom klikni GO .
DanielaSL
23.04.05,20:21
Naši zamestnanci absolvovali vstupnú lekársku prehliadku. Lekár si vyúčtoval poplatok od 200-400,-Sk na osobu. Otázka znie : Má zamestnanec nárok na preplatenie sumy od zamestnávateľa ? Možno túto sumu zahrnúť do výdavkov ?

Ak niekto vie zákon, ktorý o tom pojednáva, nech prosím poradí..
Na jednom školení k ZP nám to školiaca vysvetlila takto : keď je to pracovník ktorý do zamestania má nastúpiť tak nemá nárok na preplatenie, keď ho pošlem ja už zamestnaného u mňa v rámci povinných prehliadok k lekárovi, tak má nárok na preplatenie.
účtovník 007
20.07.05,06:35
Využijem už zadanú tému pre svoju otázku:

v bezpečnostnom projekte máme uvedené, že pracovníci autodopravy majú chodiť na pravidelné lekárske prehliadky. Nie je tam presne uvedené, aké lekárske prehliadky. Mám požiadať bezp. technika o presnú špecifikáciu, alebo si to mám určiť v internej smernici sama, aby som to mohla dať bez problémov do nákladov. Začínajú sa mi totiž kopiť doklady z lek. prehliadok od obvoďákov a očných lekárov. Zatiaľ som si vytvorila nový účet 527-999, prip. položka a prípadne to potom preúčtujem. Čo si myslíte o tom Vy?
Chobot
20.07.05,06:44
Nemusís si to urcovat v smernici (aj ked nic Ti to nezakazuje), ale odvolaj sa na Vyhlásku min. zdravotníctva c. 164/97 o zdravotnej spôsobilosti na vedenie mot. vozidla, kde je presne uvedené v akých intervaloch sa musia pracovníci - vodici z povolania zúcastnit lekárskych a psychologických prehliadok a v prílohe je obsah týchto prehliadok upresnený.

Pokial chcete rozsírit okruh zamestnancov aj na zamesntnancov autodopravy - nesoférov (napr. mechanikov, manipulantov,..) je to na firme, aké zdravotné prehliadky a ako casto budete vyzadovat, tam to budete musiet specifikovat, aby vedeli, co musia absolvovat, lebo to zákon nevyzaduje.
mimuška
20.07.05,06:56
Na jednom školení k ZP nám to školiaca vysvetlila takto : keď je to pracovník ktorý do zamestania má nastúpiť tak nemá nárok na preplatenie, keď ho pošlem ja už zamestnaného u mňa v rámci povinných prehliadok k lekárovi, tak má nárok na preplatenie.
mne to auditorka z nákladov vyhodila
účtovník 007
20.07.05,07:53
Trochu som sa potrápila s hľadaním, dúfam, že bude fungovaťhttp://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm

Názov predpisu je: Vyhláška 164/1997 Z.z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, platnosť od 20.6.1997, účinnosť od 1.7.1997.

A ďakujem za odpoveď.
Lucy
20.07.05,07:57
Trochu som sa potrápila s hľadaním, dúfam, že bude fungovaťhttp://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm

Názov predpisu je: Vyhláška 164/1997 Z.z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, platnosť od 20.6.1997, účinnosť od 1.7.1997.

A ďakujem za odpoveď.
Nefunguje :(
účtovník 007
20.07.05,08:01
Skúšala som to, mne to funguje, len to dlhšie trvá.Potom si zadaj klúčové slovo spôsobilosť , číslo právneho predpisu 164/1997 a platnosť od 01.01.1998
Alebo som antitalent a natvrdo si naťukaj http://jaspi.justice.gov.sk
ilona
21.07.05,05:13
Ja lekárske prehliadky zamestnancom preplácam a zaučtujem to zo soc.fondu,môže z toho byť problém?
Kobra
18.10.05,12:50
Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo.
karol.za
18.10.05,15:51
Ak dáte zamestnacovi tlačivo v ktorom žiadate v mene firmi o lekárske vyšetrenie ,o posúdenie lekárskej spôsobilosti na vykon dane činnosti,je v tom problém
Aký:
žiadate lekára o vyjadrenie zdravotného stavu zamestnanca
má to platiť zamestnanec,
keď ide on súkromne k lekárovi zaplatí 20 Sk
ale o posúdie zdravotného stavu žiada zamestnávateľ a ten to platí viď Zakonník práce,Zákon o bezpečnosti práce a zákon o Zdravotnej starostlivosti
ajobs
18.10.05,15:54
Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo.
Dávame vlastné tlačivo, žiadny právny predpis neurčuje, čo má byť jeho obsahom, musí tam byť však jednoznačne určená jeho zdravotná spôsobilosť vykonávať danú prácu.
DanielaSL
18.10.05,19:03
Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo. Aj my dávame naše tlačivo.
karol.za
18.10.05,19:11
Dúfam že keď dávate vlastné tlačivo to znamená že vy ako zamestnávateľ žiadate ale dúfam že aj platíte.
DanielaSL
19.10.05,05:44
Dúfam že keď dávate vlastné tlačivo to znamená že vy ako zamestnávateľ žiadate ale dúfam že aj platíte.Neplatíme , vysvetlila som to tu vyššie. Pozri príspevok č.3
vladan
19.10.05,08:44
my máme tlačivo Žiadosť o prijatie do zamestnania a na rube tlačiva je kolonka, kde lekár uvádza, či je adept na pracovnú pozíciu zdravotne schopný vykonávať požadovanú funkciu. Vstupné lekárske prehliadky nepreplácame, nakoľko dobrý zdravotný stav je jednou z podmienok prijatia adepta do zamestnania.

neviem, či som niečo zameškala, tak sa pýtam: je nejaký zvláštny predpis, ktorý hovorí o tom, že ak má budúci zamestnanec tlačivo od zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný preplatiť vstupnú prehliadku? A ak by tlačivo od zamestnávateľa nemal, tak to akože je dôvod prečo si má zaplatiť vstupnú prehliadku sám?
Kobra
19.10.05,10:57
Mohli by ste tu niekto prilepiť text/formulár, čo by presne malo byť na žiadosti pre lekára uvedené? Vďaka.

Vladan: čo si spomínam, predpis to neupravuje (ale mohlo sa to zmeniť). Predtým vo firme sme mali zazmluvneného lekára, kde všetci budúci pracovníci išli na prehliadku (týkalo sa to aj preventívnych a výstupných prehliadok). Lekár nám posielal faktúru na našu firmu, ktorú sme uhrádzali v plnej výške.

Podľa môjho názoru, by firma takéto prehliadky mala preplatiť, lebo je to aj v jej záujme mať lekárske potvrdenie najmä na rizikovejšie profesie.
karol.za
19.10.05,14:17
Priatelia asi vám nič nehovoria: zákon o ochrane zdravia,
zakon obezpečnosti a ochrane zdravia, zákonník práce, a nariadenia vlády týkajúce sa vykonávania určitých pracovných činnosti,ale nie o tom.Môs súhla s rizikovými prácami,nastúpi na rizikovú prácu bez potvrdenia zdravotnej spôsobilosti a po napr.2 mesiacoch mu zistia chorobu z povolania,ktorej základ si doniesol od predchádzajúce zamestnavateľa ale nikto nezistil že chorobu už mal a tak celá ťarcha z tejto choroby je prenesená na Vaše plecia a to je o poniazoch odškodnenie /jeden bod pre odškodnenie:2% z priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa zistenia štatistického úradu v dnešnej dobe Nad 300 Sk.
ajobs
19.10.05,19:08
my máme tlačivo Žiadosť o prijatie do zamestnania a na rube tlačiva je kolonka, kde lekár uvádza, či je adept na pracovnú pozíciu zdravotne schopný vykonávať požadovanú funkciu. Vstupné lekárske prehliadky nepreplácame, nakoľko dobrý zdravotný stav je jednou z podmienok prijatia adepta do zamestnania.

neviem, či som niečo zameškala, tak sa pýtam: je nejaký zvláštny predpis, ktorý hovorí o tom, že ak má budúci zamestnanec tlačivo od zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný preplatiť vstupnú prehliadku? A ak by tlačivo od zamestnávateľa nemal, tak to akože je dôvod prečo si má zaplatiť vstupnú prehliadku sám?
Vlaďka, nič si nezmeškala, vstupnú prehliadku zamestnanca zamestnávateľ neprepláca, to je fakt. Právne predpisy týkajúce sa nástupu do zamestnania hovoria iba o zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, nie o platení výdavkov na lek.prehliadku.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
vgabka
26.10.05,10:17
Prosim, kde sa docitam o tom ako casto sa maju zamestnanci zucastnovat preventivnych lekarskych prehliadok? Dakujem
Denda
26.10.05,10:31
Prosim, kde sa docitam o tom ako casto sa maju zamestnanci zucastnovat preventivnych lekarskych prehliadok? DakujemTo záleží od toho akú činnosť vykonávate a aké máte povinnosti voči zamestnancom z hľadiska napr. BOZP:)
vgabka
26.10.05,11:03
No veď práve by som chcela vedieť, kde najdem aké sú povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi z hľadiska BOZ. My konkrétne pracujeme v školstve.
ajobs
26.10.05,12:05
Napríklad pre vodičov platí vyhláška MZdr. č. 164/1997 Z.z., tu je link

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm.
Ale neviem, či v školstve také niečo potrebujete. Ak na niečo ďalšie narazím, napíšem to tu.;)
Janka6685
03.02.06,14:57
Ak mám zamestnancov, ktorí nepracujú v nebezpečnom prostredí, mám ich každý rok posielať na prev. prehliadky a každého aj pred nástupom do zamestnania?
ondrejvla
03.02.06,19:23
Ak mám zamestnancov, ktorí nepracujú v nebezpečnom prostredí, mám ich každý rok posielať na prev. prehliadky a každého aj pred nástupom do zamestnania?

Preventívne prehliadky sú daňovým nákladom, pred nástupom do zamestnania prehliadka nie je daňovým nákladom, ešte to nie je zamestnanec.
Janka6685
04.02.06,11:24
Preventívne prehliadky sú daňovým nákladom, pred nástupom do zamestnania prehliadka nie je daňovým nákladom, ešte to nie je zamestnanec.

Ďakujem.
... ale nešlo o daňový aspekt, ale ja som skôr chcela vedieť, či je v tomto mojom prípade povinnosťou posielať zamesntnancov na každoročnú prehliadku.
vladan
04.02.06,12:18
Preventívne prehliadky sú daňovým nákladom ...

na preventívnu prehliadku má nárok každý občan (raz za rok, raz za dva roky) a je bezplatná, takže zamestnancovi nevznikne žiadny výdavok
vladan
04.02.06,12:23
Ďakujem.
... ale nešlo o daňový aspekt, ale ja som skôr chcela vedieť, či je v tomto mojom prípade povinnosťou posielať zamesntnancov na každoročnú prehliadku.

viď môj názor:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=6580&postcount=5
Janka6685
05.02.06,07:51
Ďakujem Vlaďa.
To je správna pripomienka, že preventívne prehliadky sú zadarmo, ale za pečiatku doktor pýta od 50,- do 250,-.
vladan
05.02.06,15:52
Ďakujem Vlaďa.
To je správna pripomienka, že preventívne prehliadky sú zadarmo, ale za pečiatku doktor pýta od 50,- do 250,-.

akú pečiatku máš na mysli?
Tweety
05.02.06,16:36
akú pečiatku máš na mysli?
Asi mala na mysli pečiatku na potvrdení o vykonaní LP.:eek:
ondrejvla
05.02.06,16:55
Citát:
Pôvodca textu príspevku: ondrejvla
Preventívne prehliadky sú daňovým nákladom ...





na preventívnu prehliadku má nárok každý občan (raz za rok, raz za dva roky) a je bezplatná, takže zamestnancovi nevznikne žiadny výdavok

To mi je jasné, že má nárok na to každý občan, ale myslela som tým poplatky lekárovi za preventívne prehliadky za zamestnancov, ktorí sú povinní ich mať pri výkone svojej práce.
vladan
05.02.06,19:28
To mi je jasné, že má nárok na to každý občan, ale myslela som tým poplatky lekárovi za preventívne prehliadky za zamestnancov, ktorí sú povinní ich mať pri výkone svojej práce.

treba si uvedomiť, čo je preventívna prehliadka a čo je povinná lekárska prehliadka ... preventívna lekárska prehliadka = prevencia, t.j. predchádzanie, ochrana; čo je na svedomí každého občana, nie na svedomí zamestnávateľa ... týmito prehliadkami máme predísť chorobe, preto je táto možno prevencie ponúkaná každému občanovi zdarma. Takže ešte stále nerozumiem aké poplatky lekárovi za preventívne prehliadky máš na mysli?

ešte pre doplnenie: na prevenciu má nárok nielen zamestnaný človek, ale aj nezamestnaný ;)
ondrejvla
06.02.06,16:43
treba si uvedomiť, čo je preventívna prehliadka a čo je povinná lekárska prehliadka ... preventívna lekárska prehliadka = prevencia, t.j. predchádzanie, ochrana; čo je na svedomí každého občana, nie na svedomí zamestnávateľa ... týmito prehliadkami máme predísť chorobe, preto je táto možno prevencie ponúkaná každému občanovi zdarma. Takže ešte stále nerozumiem aké poplatky lekárovi za preventívne prehliadky máš na mysli?

ešte pre doplnenie: na prevenciu má nárok nielen zamestnaný človek, ale aj nezamestnaný ;)

Preplácala som zamestnancom za povinnú preventívnu prehliadku, ktorá musí byť vykonaná u rizikových povolaní 1 x ročne, tak mi vystavil lekár doklad - poplatok za povinnú preventívnu prehliadku pri rizikových povolaniach.
Mám pocit, že viem, čo je prevencia...
Takéto poplatky lekárovi mám na mysli!
lenkak
06.02.06,20:13
"tak mi vystavil lekár doklad - poplatok za povinnú preventívnu prehliadku pri rizikových povolaniach." - už som sa stretla aj s poplatkom 500Sk. A aj od doktora doniesom PPD.
tancok
07.02.06,07:38
My sme vyrobna prevadzka a mame rizikovych zamestnancov, tak sme lekarske prehliadky poriesili tak, ze mame zmluvneho lekara, pracuje na Dohodu o VP a platime ho raz za rok.
Vstupnu LP preplacame len vtedy, ak zamestnanec je schopny vykonu prace a nastupi do zamestnania-mame to aj v pracovnom poriadku. Ci to dava uctovnicka do nakladov,neviem.
Vzhladom na to, ze zamestnanci pracuju v zdraviu skodlivom prostredi, preplacame aj vystupne prehliadky. Vzdy lepsie, ako mu platit dozivotne nasledky.
Janka6685
07.02.06,09:01
Takže ako? Mám poslať zamestnancov (ktorí ale nepracujú v zdraviu škodlivom prostredí) na LP pravidelne raz do roka a dať to do nákladov?
Tweety
07.02.06,09:12
Takže ako? Mám poslať zamestnancov (ktorí ale nepracujú v zdraviu škodlivom prostredí) na LP pravidelne raz do roka a dať to do nákladov?
Táto LP nebude uznaným daňovým nákladom.:eek:
Janka6685
07.02.06,09:24
Táto LP nebude uznaným daňovým nákladom.:eek:

A odhliadnúc od toho, mám povinnosť poslať ich na LP?
tancok
07.02.06,09:47
To musis vediet ty. My mame vypracovanu Smernicu BOZP, kde mam napisane, kto a kolkokrat ma chodit na LP. Samozrejme, ze my - kancelarske krysy, na LP chodit nemusime. Pre rizikovych pracovnikov mam zase od Okresneho hygienika nariadene, ze maju ist 1x za rok na LP. Ucitelia maju tiez povinne LP na zaklade nejake zakona. Vsetko by malo byt odovodnene.
Janka6685
07.02.06,09:49
To musis vediet ty. My mame vypracovanu Smernicu BOZP, kde mam napisane, kto a kolkokrat ma chodit na LP. Samozrejme, ze my - kancelarske krysy, na LP chodit nemusime. Pre rizikovych pracovnikov mam zase od Okresneho hygienika nariadene, ze maju ist 1x za rok na LP. Ucitelia maju tiez povinne LP na zaklade nejake zakona. Vsetko by malo byt odovodnene.

Ďakujem:) .
Denda
07.02.06,11:46
To musis vediet ty. My mame vypracovanu Smernicu BOZP, kde mam napisane, kto a kolkokrat ma chodit na LP. Samozrejme, ze my - kancelarske krysy, na LP chodit nemusime. Pre rizikovych pracovnikov mam zase od Okresneho hygienika nariadene, ze maju ist 1x za rok na LP. Ucitelia maju tiez povinne LP na zaklade nejake zakona. Vsetko by malo byt odovodnene.
Aj pre kancelárske krysy poznám jednu povinnú prehliadku.:-)
viď príloha.
vladan
07.02.06,12:10
Preplácala som zamestnancom za povinnú preventívnu prehliadku, ktorá musí byť vykonaná u rizikových povolaní 1 x ročne, tak mi vystavil lekár doklad - poplatok za povinnú preventívnu prehliadku pri rizikových povolaniach.

nepoznám síce reč doktorov, ale vidím tam povinná ... prehliadka, z toho mi vyplýva, že podľa nejakého osobitného predpisu mal takýto zamestnanec povinnosť ísť na takúto prehliadku...
tancok
07.02.06,12:21
DENDA
Diky za tu Vyhlasku. Poslala som Ti body.
Hned som to precitala sefovi. Mame v kancelarii teplo a sucho.
Trom zamestnancom sa zvysili dioptrie, dame si preplatit sosovky, hydratacne kremy na plet, nove stolicky - bolia nas zadky....:-)))
Hor sa do boja za pracovne podmienky kancelarskych krys!
kajab
15.05.06,10:08
Cize ak chcem, aby sa preventivne prehliadky platene zamestnavatelom zo socialneho fondu nezdanovali zamestnancom vo vyplate, mam urobit smernicu, kde bude:
- zamestnanci, ktori maju pridelene firemne vozidlo (napri. softveristi, skladnik, manazeri) su brani podla vyhlasky č. 164/1997
- ostatni THP : podla nariadenia vlady c. 247/2001 o minimalnych bezpecnostnych a zdravotnych poziadavkach pri praci so zobrazovacimi jednotkami?
Chobot
15.05.06,10:23
Cize ak chcem, aby sa preventivne prehliadky platene zamestnavatelom zo socialneho fondu nezdanovali zamestnancom vo vyplate, mam urobit smernicu, kde bude:
- zamestnanci, ktori maju pridelene firemne vozidlo (napri. softveristi, skladnik, manazeri) su brani podla vyhlasky č. 164/1997
- ostatni THP : podla nariadenia vlady c. 247/2001 o minimalnych bezpecnostnych a zdravotnych poziadavkach pri praci so zobrazovacimi jednotkami?

Povinné zdravotné prehliadky nemusíš (alebo by si ani nemala) uhrádzať zo soc. fondu, ale idú priamo do daňových nákladov firmy. škoda je na to míňať soc. fond.

Treba však prihliadať na typ prehliadky - každá je zameraná na niečo iné (z tých, čo uvádzaš). Pre vodičov je zameraná na spôsobilosť vedenia MV, tá druhá je očná (zmerajú ľuďom dioptrie, očné pozadie, očný tlak a v prípade nálezu si ďalšie vyšetrenia platí každý sám), tú u nás absolvujeme každý rok.

Komplexná preventívna prehliadka sa sem nedá zahrnúť, lebo tá nie je povinná. Tá býva aj podstatne drahšia a táto sa hradí zo soc. fondu a zdaňuje sa. Pre porovnanie - očná prehliadka stojí cca 750,- SKK, preventívna cca 4500,- SKK.
Anonymka
15.05.06,11:02
Ahojte. Aj ja riešim podobný problém. Zamestnancov posielame na prehliadky a podľa mňa by to malo byť nákladom firmy a nie ich. Veď predsa to nie je pre ich súkromné účely. A u nás by to mal byť daňový výdavok ... :) Uvažujem správne? Prosím, kto vie, nech poradí (inak nepracujú v rizikových podmienkach)

dík
Chobot
15.05.06,12:02
Ahojte. Aj ja riešim podobný problém. Zamestnancov posielame na prehliadky a podľa mňa by to malo byť nákladom firmy a nie ich. Veď predsa to nie je pre ich súkromné účely. A u nás by to mal byť daňový výdavok ... :) Uvažujem správne? Prosím, kto vie, nech poradí (inak nepracujú v rizikových podmienkach)

dík

Pokiaľ tá prehliadka vypýva zo zákona, tak to má hradiť zamestnávateľ a je to pre neho daňový náklad. (napr. zdravotná prehliadka vodičov z povolania, očné prehliadky,...)

Ak je to podľa nejaké interného predpisu, ktorý si určí zamestnávateľ, ale nevyplýva to zo zákona, tak tam treba zvážiť účelnosť prehliadky a prípadne ju zamestnancom preplatiť. Či to bude daňový alebo nedaňový náklad, to si musí firma zvážiť, či to obháji pred daň. kontrolou. (napr. potvrdenie o zdrav. stave pre stavbárov).

Preventívne zdravotné prehliadky, ktoré sú formou benefitu zamestnancom a sú hradené zo soc. fondu, musia byť zamestnancom dodanené. Takéto nemôžu byť daňovým nákladom firmy, lebo nesúvisia s činnosťou. (napr. komplexná preventívna prehliadka).
Anonymka
16.05.06,06:09
No takže je to preventívna prehliadka a je z dôvodu, že idú na školenie - na viazačský kurz (ide o opravárov strojov a prístrojov). Podľa mňa by to mal byť náklad firmy.
Dík za radu. :)
kajab
16.05.06,06:47
Povinné zdravotné prehliadky nemusíš (alebo by si ani nemala) uhrádzať zo soc. fondu, ale idú priamo do daňových nákladov firmy. škoda je na to míňať soc. fond.

Treba však prihliadať na typ prehliadky - každá je zameraná na niečo iné (z tých, čo uvádzaš). Pre vodičov je zameraná na spôsobilosť vedenia MV, tá druhá je očná (zmerajú ľuďom dioptrie, očné pozadie, očný tlak a v prípade nálezu si ďalšie vyšetrenia platí každý sám), tú u nás absolvujeme každý rok.

Komplexná preventívna prehliadka sa sem nedá zahrnúť, lebo tá nie je povinná. Tá býva aj podstatne drahšia a táto sa hradí zo soc. fondu a zdaňuje sa. Pre porovnanie - očná prehliadka stojí cca 750,- SKK, preventívna cca 4500,- SKK.

A ked to nebudem davat zo soc. fondu, ale do nakladov, mozem pouzit uvedene paragrafy? Jedna preventivna prehliadka stoji 2 900,- Sk (presne sa to vola komplexne preventivne vysetrenie na Oddeleni rychlej diagnostiky).
Chobot
16.05.06,11:57
A ked to nebudem davat zo soc. fondu, ale do nakladov, mozem pouzit uvedene paragrafy? Jedna preventivna prehliadka stoji 2 900,- Sk (presne sa to vola komplexne preventivne vysetrenie na Oddeleni rychlej diagnostiky).

Práve to sú tie zdravotné prehliadky, ktoré s podnikaním nemajú vôbec nič spoločné a sú čiste považované ako benefit pre zamestnancov. To máte asi tú základnú prehliadku, komplexná stojí až tých vyše 4 tisíc.

Treba to zamestnancom dodaniť a pre firmu to sú nedaňové náklady, lebo nesúvisia s podnikaním.

Pod pojmom paragrafy myslíš asi zákony, ktoré uviedla kajab? Nie, tie zákony sa na to nevzťahujú. To sú úplne iné zdravotné prehliadky.
kajab
17.05.06,05:10
Práve to sú tie zdravotné prehliadky, ktoré s podnikaním nemajú vôbec nič spoločné a sú čiste považované ako benefit pre zamestnancov. To máte asi tú základnú prehliadku, komplexná stojí až tých vyše 4 tisíc.

Treba to zamestnancom dodaniť a pre firmu to sú nedaňové náklady, lebo nesúvisia s podnikaním.

Pod pojmom paragrafy myslíš asi zákony, ktoré uviedla kajab? Nie, tie zákony sa na to nevzťahujú. To sú úplne iné zdravotné prehliadky.

Dobre. A ako to mam spravit, aby som nic nemusela dodanovat zamestnancom - nepracuju v ziadnych tazkych podmienkach. Mame softveristov, skladnika, manazment - tito vsetci maju pridelene firemne vozidlo. A dalej THP - su v kancelarii. Dakujem
Chobot
17.05.06,08:53
Dobre. A ako to mam spravit, aby som nic nemusela dodanovat zamestnancom - nepracuju v ziadnych tazkych podmienkach. Mame softveristov, skladnika, manazment - tito vsetci maju pridelene firemne vozidlo. A dalej THP - su v kancelarii. Dakujem

Asi sa nerozumieme, lebo ja stále píšem o benefitoch pre zamestnancov a Ty spomínaš nejaké iné zdravotné prehliadky.

Komplexná zdravotná prehliadka, ktorú ponúkajú zdravotnícke zariadenia, nevyplýva zo žiadneho zákona. Je to zhodnotenie celkového zdravotného stavu človeka a takáto prehliadka nemôže byť daňovým nákladom vo firme a musí sa zamestnanecom zdaniť, lebo to nie je povinnosť absolvovať. Takáto prehliadka trvá najmenej pol dňa, pretože človek absolvuje kopec rôznych vyšetrení.

Tí, čo vedú mot. vozidlo, musia mať zdravotnú prehliadku podľa osobitného predpisu - vyhláška č. 164/1997. Táto vyhláška presne popisuje, v akom rozsahu to vyšetrenie má byť. Určite to nebude stáť 2900 skk, ako tá preventívna a nebude v takom rozsahu vykonaná. Na potvrdenie zdrav. stavu na vedenie služ. mot. vozidla nie sú potrebné také vyšetrenia, aké sa robia pri komplexnej zdrav. prehliadke. Poplatky za takéto potvrdenie hradí firma a sú to daňové náklady.

A tým THP - aké vyšetrenie im chceš predpisovať, na základe čoho?


A ako to mam spravit, aby som nic nemusela dodanovat zamestnancom

Zabezpečte im iné vyšetrenie, nie komplexnú prehliadku. Pošlite ich len k ich praktickému lekárovi, aby im potvrdil zdravotnú spôsobilosť na vedenie SMV.
kajab
18.05.06,11:52
Lenze sefka nas uz prihlasila na taketo prehliadky. A nechcela by som to zdanovat, lebo mam taku spolupracovnicku, ktora bude s manzelom velmi nadcena. No co uz. Zakon je zakon. Dakujem.
Anonymka
22.06.06,05:17
A počujte, aký že to bude účet??? 548?:confused:
MMM
22.06.06,05:33
Ja by som dala 528.
Anonymka
22.06.06,10:19
Nejak sa mi nepozdáva účet 528. Je to sociálny náklad? Skôr asi 527. Aký máte názor?
Tweety
22.06.06,10:22
Nejak sa mi nepozdáva účet 528. Je to sociálny náklad? Skôr asi 527. Aký máte názor?Patria medzi sociálne náklady.
PODAK
27.08.07,04:58
ahojte poraďáci, vraj sa objavila koncom týždňa v telke správa o tom, že 90% firiem neposiela svojich pracovníkov na preventívne prehliadky, ktoré však musia vykonávať nie obvoďáci ale poverené inštitúcie. Neviete niečo bližšie o tom. Ďakujem
willma
27.08.07,06:17
kiikaa
27.08.07,11:21
ahojte poraďáci, vraj sa objavila koncom týždňa v telke správa o tom, že 90% firiem neposiela svojich pracovníkov na preventívne prehliadky, ktoré však musia vykonávať nie obvoďáci ale poverené inštitúcie. Neviete niečo bližšie o tom. Ďakujem
Túto činnosť vykonávajú PRACOVNÉ ZDRAVOTNÉ SLUŽBY. Celý zoznam nájdeš na stránke www.uvzsr.sk pod :zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby. Potom je to jednoduché. Zavoláš do vybranej zdr.služby a oni ti pošlú dotazník a oboznámia ťa s celým postupom.
martina37
31.08.07,09:53
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké nariadenie, alebo predpis platí pre preventívne prehliadky pre učiteľov alebo zamestnancov školstva. náš riaditeľ nariadil všetkým zamestnancom školy prehliadky každé tri roky, ale podľa mňa sme my (teda učitelia a kancelárske krysy) v prvej kategórii, teda by mohol ten interval prehliadok aj natiahnuť. A ešte máme jeden problém, kuchárky v školskej jedálni potrebujú každé dva roky zdravotný preukaz, ale riaditeľ im to nechce preplatiť, lebo to je podmienka ich zamestnania, teda to berie ako vstupnú prehliadku.
ZuzanaP
31.08.07,10:57
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké nariadenie, alebo predpis platí pre preventívne prehliadky pre učiteľov alebo zamestnancov školstva. náš riaditeľ nariadil všetkým zamestnancom školy prehliadky každé tri roky, ale podľa mňa sme my (teda učitelia a kancelárske krysy) v prvej kategórii, teda by mohol ten interval prehliadok aj natiahnuť. A ešte máme jeden problém, kuchárky v školskej jedálni potrebujú každé dva roky zdravotný preukaz, ale riaditeľ im to nechce preplatiť, lebo to je podmienka ich zamestnania, teda to berie ako vstupnú prehliadku.


Ale aj vstupné prehliadky, pokiaľ ich zamestnávateľ vyžaduje, musí preplatiť.:cool:
sonička
03.09.07,11:27
Ja by som sa chcela spýtať, dostala som sa na stránku www.uvzsr.sk (http://www.uvzsr.sk) a neviem pod akou kolonkou to nájsť, viete niekto poradiť, ďakujem?
willma
03.09.07,12:14
je to skopírované priamo zo stránok RÚVZ
pskultety
10.09.07,11:00
viete mi poradit kde najdem prilohy k vyhlaske c. 164/1997 Z. z.???
Olice
10.09.07,11:23
viete mi poradit kde najdem prilohy k vyhlaske c. 164/1997 Z. z.???
Tu je vyhláška aj s prílohami:
http://www.bcp.sk/download/Vyhlaska.MZ.SR.c.164.1997.Z.%20z..pdf

Zadal si takú istú otázku aj v inej porade , ale odpovede sa zhodujú, tak dúfam, že Ti to pomože;)
berny111
25.03.09,11:20
Od roku 2009 je v platnosti Zákon č. 8 / 2009 o cestnej premávke a podľa § 87 je potrebné Lekársku prehliadku o odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla vykonávať a zaznamenávať na nových tlačivách. Žiaľ na internete (aspoň zatiaľ) všade je uvádzané staré tlačivo a teda je už neplatné. Vedel by mi v tomoto niekto poradiť, prípadne kde sa dá k takémuto tlačivu dopracovať? Ďakujem
Gard
26.03.09,07:11
Tiez som take potreboval. Neviem, ci to bolo uz nove tlacivo. U mojej doktorky som absolvoval prehliadku na vodicak a nemal som problem s tlacivom. Zrejme bolo uz nove, ked mi ho uznali.
luck
07.05.10,08:02
Tlačivo na lek. prehliadku v súv. s prácou je uvedená v novom vestníku MZ SR ročník 58 zo dňa 1.marca 2010
Reve
30.09.10,07:06
k tejto téme som našla takéto vyjadrenie....
colSpan=2>
Dobry den,
nastupujem do novej prace a zamestnavatel odomna pozaduje vykonanie vstupnej prehliadky u mojho obvodneho lekara, nastupujem na poziciu vychovavatela ale budem pracovat s detmi s mentalnym postihom, je povinny zamestnavatel tuto prehliadku preplatiti alebo nie? Podla zakona 355/2007 by som to chapal ako ano, ale zamestnavatel tvrdi ze on taketo vstupne prehliadky nepreplaca...ako to je, vztahuje sa tato cast zakona o preplateni vstupnej prehliadky aj na moj pripad alebo len na povolanie zaradene do tretej a stvrtej kategorie?Zaslal: Pi august 13, 2010 8:40 am Predmet:
[/URL] [URL="http://www.uvzsr.sk/forum/viewtopic.php?t=491&sid=1c171cd267091599377e2e1990041a5a#top"] (http://www.uvzsr.sk/forum/posting.php?mode=quote&p=1398&sid=227c29fb83492a5a3c1adf5b075ebca5)
Dobrý deň,

lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci (LPP) sa vykonávajú u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do 3. alebo 4. kategórie, a aj u zamestnancov, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis (napr. práca v noci, práca so zobrazovacou jednotkou a pod.).

Podľa § 30 ods.14 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného uhrádza zamestnávateľ, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Týka sa to všetkých vykonávaných LPP – 3., 4. kategória, aj podľa osobitného predpisu.
_________________
moderátor diskusného fóra ÚVZ SR
asi som to trochu blbšie vložila, prepáčte. reve
allimpex
16.11.10,10:52
Ahojte, možem poprosiť o radu?:
Preventivná zdravotná prehliadka (nie vodiči) hradená zamestnancovi zo socialneho fondu tvoreného zo zisku po zdaneni - či sa toto zdaňuje zamestnancovi ako nepeňažný príjem?
Chobot
16.11.10,11:01
Ahojte, možem poprosiť o radu?:
Preventivná zdravotná prehliadka (nie vodiči) hradená zamestnancovi zo socialneho fondu tvoreného zo zisku po zdaneni - či sa toto zdaňuje zamestnancovi ako nepeňažný príjem?

Áno zdaňuje.
allimpex
08.12.10,16:58
Ďakujem.
JAJA11
03.11.11,07:24
Aká je bežná cena lekárskej prehliadky ? Mne zamestnanci nosia príjmové doklady od 7 do 25 EUR ? Aké máte s týmto skúsenosti, prípadne kde by som našla cenu za lekársku prehliadku.
Najviac ma hnevá, ak mi zamestnanci povedia, že lekár im to iba potvrdil, žiadne vyšetrenia nespravil .... :eek:
berry
08.02.12,13:38
Dobrý deň

Prepáčte , chcela by som opäť otvoriť túto tému.
Je nejako obmedzené do akej výšky sa môže táto lekárska prehliadka preplatiť ? Lebo všetci zamestnanci mi doniesli potvrdenia tak max 20 euro. Ale jeden mi doniesol za 150 euro potvrdenie (teda boli to tri potvrdenia ) Tak či sa to náhodou nejako neobmedzuje.
JAJA11
08.02.12,16:18
Dobrý deň

Prepáčte , chcela by som opäť otvoriť túto tému.
Je nejako obmedzené do akej výšky sa môže táto lekárska prehliadka preplatiť ? Lebo všetci zamestnanci mi doniesli potvrdenia tak max 20 euro. Ale jeden mi doniesol za 150 euro potvrdenie (teda boli to tri potvrdenia ) Tak či sa to náhodou nejako neobmedzuje.

V zákone to nie je určené. Ale lekái majú určené samosprávnym krajom aká najvyššia suma má byť za lekársku prehliadku. Asi by som zavolala dotyčným lekárom a žiadala by som vysvetlenie, za čo účtovali také vysoké sumy, aké úkony mu vykonali. Myslím, že to nie je primeraný poplatok. U nás bola najvyššia suma 25 EUR a to ma už hnevalo, táto zamestnankyňa však chodila k lekárovi do iného kraja a vraj tam majú vyššie taxy....