jankajankajanka
30.07.08,06:51
Dobry den.
Som zivnostnicka (a zaroven studentka denneho studia VS) v oblasti internetu a chcela by som sa opytat, ci je mozne ked si kupim auto, ci by som si ho mohla odratat z dani alebo nie?
A este mam jednu otazku, ak by som za rok podnikania nepresiahla ciastku 97 200sk, teda 12x min. mesacna mzda(8100sk) som povinna platit si socialne poistenie v druhom roku podnikania?
Za vase rady a odpovede vam vopred dakujem.
Pekny den zela Janka
Zoltán Kovács
30.07.08,04:55
Dobry den.
Som zivnostnicka (a zaroven studentka denneho studia VS) v oblasti internetu a chcela by som sa opytat, ci je mozne ked si kupim auto, ci by som si ho mohla odratat z dani alebo nie?
A este mam jednu otazku, ak by som za rok podnikania nepresiahla ciastku 97 200sk, teda 12x min. mesacna mzda(8100sk) som povinna platit si socialne poistenie v druhom roku podnikania?
Za vase rady a odpovede vam vopred dakujem.
Pekny den zela Janka

Auto sa dá uplatniť vo výdavkoch vo forme ročných odpisov. Osobné auta sa daňovo odpisujú 4 roky.

Ak obrat neprekročí 12x minimálnej mzdy tak nevzniká odvodová povinnosť do SP.
jankajankajanka
01.08.08,05:47
dakujem velmi pekne za tak rychlu odpoved. takze ak tomu spravne chapem, tak ak auto stoji 200 000sk tak si mozem rocne odpisat 50 000sk?
bz5
01.08.08,05:52
Áno, auto budeš mať zaradené v majetku a budeš si môcť uplatniť aj všetky náklady, ktoré súvisia s používaním auta na podnikateľské účely (napr: opravy, benzín, súčiastky...)
Zoltán Kovács
01.08.08,05:52
dakujem velmi pekne za tak rychlu odpoved. takze ak tomu spravne chapem, tak ak auto stoji 200 000sk tak si mozem rocne odpisat 50 000sk?

Odpisy sa môžu uplatniť ak auto bude zaradené do obchodného majetku . Ak sa nezaradí, a používa sa na podnikateľské účely, je nárok na náhradu za najazené km + výdavky za PHM.
Martin Mocko
01.08.08,05:54
dakujem velmi pekne za tak rychlu odpoved. takze ak tomu spravne chapem, tak ak auto stoji 200 000sk tak si mozem rocne odpisat 50 000sk?

Máš dve možnosti -
1. buď auto zaradíš do podnikania a máš nárok na ročný odpis 1/4 obstarávacej ceny + spotreba PHM pri cestách použitých na podnikanie v maximálnej hodnote spotreby uvedenej v technickom preukaze + všetky náklady na servis a podobné.
2. auto nezaradíš do podnikania a máš nárok na náhradu za PHM (taktiež podľa spotreby v technickom preukaze) + 5,50 SKK/km - pri cestách použitých na podnikanie (nie však servis a iné náklady na auto)
veronikasad
02.08.08,13:05
Dobry den.
...A este mam jednu otazku, ak by som za rok podnikania nepresiahla ciastku 97 200sk, teda 12x min. mesacna mzda(8100sk) som povinna platit si socialne poistenie v druhom roku podnikania?
Za vase rady a odpovede vam vopred dakujem.
Pekny den zela Janka

Pre posudzovanie povinnosti platiť odvody do sociálnej poisťovne od 1.7.2009 sa bude brať do úvahy výška minimálnej mzdy, ktorá sa bude meniť od 1.1.2009