Origos
22.04.05,11:44
Zdravím Vás všetkých!! :)

Podnikať som začal od 4.1.2005 v oblasti poradenstva (technik pož. ochrany a BOZP). V decembri 2004 s výhľadom na moju budúcu činnosť som si zakúpil videokameru (cena okolo 20 000, Sk, aby som si mohol zachytiť - nahrať pracovné miesta a pracovnú činnosť mojich nastávajúcich klientov. Takže som si -vlastne pripravoval materiál na podnikanie.
Môžem si tento materiál - videokameru zahrnúť do firmy a po roku vyradiť? Viem, že je to špekulácia, ale som zvedavý aj na Váš názor.
Teším sa na každú odpoveď!
Ďakujem!
pyton
22.04.05,09:46
videokameru si nemôžeš uplatniť ako daňový výdavok /bližšie viď zákon o daniach z príjmov/
Zita5
22.04.05,09:51
Ak videokameru preukázateľne využívaš na zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov , potom aj nákup na takúto kameru môžeš zaradiť do výdavkov . Musíš daňovej kontrole preukázať na čo resp. na akú prácu uvedenú kameru využívaš . V podstate, aby nevzbudzovala nedôveru daň.kontrolórov . Ty si to musíš obhájiť . Pokiaľ Ti to uznajú tak bude dobre, pokiaľ nie tak to dodaníš .

Čo sa týka toho vyradenia , no neviem ......, záleží to od Teba , ale mne sa to nevidí .
lucinka1
22.04.05,10:04
ak kamera nestala 30 000 Sk, nesplna definiciu hmotneho majetku a teda sa moze zahrnut jednorazovo do vydavkov - do spotreby, nemusi sa zahrnat do majetku a potom vyradovat...

na druhej strane si myslim, ze naozaj budes musiet spravcu dane doveryhodne presvedcit, ze si tu kameru naozaj potreboval, viac- menej zavisi len od rozhodnutia kontrolora
Evanka
22.04.05,10:05
Zdravím Vás všetkých!! :)

Podnikať som začal od 4.1.2005 v oblasti poradenstva (technik pož. ochrany a BOZP). V decembri 2004 s výhľadom na moju budúcu činnosť som si zakúpil videokameru (cena okolo 20 000, Sk, aby som si mohol zachytiť - nahrať pracovné miesta a pracovnú činnosť mojich nastávajúcich klientov. Takže som si -vlastne pripravoval materiál na podnikanie.
Môžem si tento materiál - videokameru zahrnúť do firmy a po roku vyradiť? Viem, že je to špekulácia, ale som zvedavý aj na Váš názor.
Teším sa na každú odpoveď!
Ďakujem!Mne sa to tiež nezdá, že by si to obhájil, ale to je ozaj na tebe. Ako to chceš zdôvodniť? Obhájiš nutnosť dokumentácie? Kameru by bolo možné dať do nákladov, keby si mal v činnosti vytváranie videozáznamov (neviem, či ešte takáto činnosť medzi ŽČ je-kedysi bola) a keby si ju využíval na tento účel. Porozmýšľaj, či si nerozšíriš činnosť :).
anto
22.04.05,10:09
Asi najlepšie by bolo, keby v živnostenskom liste bolo uvedené, že kameruješ svatby, tak potom by nikto nemal pochybnosti o tom, že ju potrebuješ. Však nemôžeš kamerovať bez kamery, že?
via
22.04.05,10:09
celkom súhlasím so Zitou, my tiez mame takto zakupenu firmu (stavbarina), mame nahrate hadam vsetko z nasich stavieb, pouzili sme to na prezentacie, postupy prac, skolenia nasich ludi, a pod. myslim, ze nemal by byt problem to obhajit. a s tym vyradenim? fakt spekulacia, musel by si ju "rozbit", mat na to papier zo servisu ... celkom spekulativne
dara
22.04.05,10:54
No ak si to obhájiš tak prečo nie. Podľa mňa už v živnosti by mala figurovať činnosť z ktorej je zrejmé, že pri jej výkone potrebuješ kameru. Potom by som to ak je nakúpená do 30 tisíc zaúčtovala do PR ako výdavok OVZD a zaviedla kartu DHIM a sledovala samostatne. K tomu nakúpené videopásky, taška a ostatné by bolo tiež daňovo uznaný náklad. A vyradenie ? Myslím, že by som vyradila z používania iba v prípade, že je kamera už natoľko poškodená, že nie je možné fungovania, ale tiež napr. na základe neakého prehlásenia z opravy. V prípade, že je len neaká časť nefunkčná tak tam sa to ťažko obháji, lebo stále je možnosť dať to opraviť.
Ak sa nemýlim, kameru určite využívaš na súkromné účely. A v takýchto veciach to nie je jednoduché.
via
22.04.05,12:10
a este jedna vec, na tu kameru je urcite minimalne zarucna doba 2 roky. a v pripade nejakej tej opravy, by si sa mal obratit na predajcu, tam ju riadne reklamovat ..... co v pripade "vymyslenej" zavady urobit nemozes :)
Zuziana
23.04.05,13:53
Myslím, že tá kamera v stavarine by sa obhájiť dala, podobne ako píše via, ale načo ju chce vyraďovať? Tomu nerozumiem. Ja osobne by som ju viedla v evidencii krátkodobého majetku.
Ibaka
24.04.05,13:58
Tiež podnikám ako technik BOZP aj revízny technik pre plyn a tlak. Ja na dokumentovanie napríklad porušenia bezp.postupov, pri pracovných úrazoch, požívam digitálny fotoaparát. Často tieti snímky používam na školeniach ako príklady. Mám to uvedené aj v Projekte, na základe ktorého som dostal osvedčenuie na činnosť BOZP. Myslím že toto je obhájitelné, rád by som poznal Váš názor
ondrejvla
24.04.05,14:51
Tiež podnikám ako technik BOZP aj revízny technik pre plyn a tlak. Ja na dokumentovanie napríklad porušenia bezp.postupov, pri pracovných úrazoch, požívam digitálny fotoaparát. Často tieti snímky používam na školeniach ako príklady. Mám to uvedené aj v Projekte, na základe ktorého som dostal osvedčenuie na činnosť BOZP. Myslím že toto je obhájitelné, rád by som poznal Váš názor
Samozrejme, že pokiaľ to potrebujete k svojej práci, viete to zdôvodniť, tak máte nárok mať to v nákladoch, prípadne v hnuteľnom majetku a odpisovať. Dôležité je to, prečo to potrebujete, skrátka mať na to dôvod.
Ale prečo to hneď aj vyradiť, to nechápem?! Asi je to len špekulácia, a to vidí aj kontrolór. Takže ešte raz, všetko vedieť zdôvodniť!
Vlasta
Slava2
25.04.05,08:28
My sme mali podobný problém s fotoaparátom. Zaradili sme ho do HIM a uplatňovali sme si ročný odpis vo výške 100%. Sme firma, ktorá montuje satelity a fotoaparát sme využívali na zdokladovanie montáží a najmä ako reklamu. Kontrlórka z DÚ nam to síce za predošlé roky z nákladov nevyhodila, ale odporučila nám, aby sme v ďalších rokoch uplatňovali odpis len vo výške 50% s odôvodnením: "som si istá, že ten fotoaparát využívate aj na súkromné účely". Či by bola taká zhovievavá aj iná kontrolórka, ťažko povedať.
KON-EKON
25.04.05,11:07
Ak chceš kameru dostať do nákladov, tak to musí prebehnúť ako vklad podnikateľa a ak máš doklad o nákupe, použiješ sumu z dokladu. Zaradíš do drobného majetku do 30 tis. Sk s evidenciou na karte a potom sa už musíš správať ako daňovník.Inventarizácia majetku k 31.12. atď. Menej podozrivé by bolo dať sumu len 10 tis. Sk, 1/2 z hodnoty kamery, nakoľko hneď preukážeš použitie aj na súkromné účely tejto kamery. to by malo daňových kontroloórov uistiť, že to nie je špekulácia.Nuž a vyradiť môžeš len vtedy ak máš na to dôvod. To je nefunkčnosť, neopraviteľná porucha, vyradenie z podnikania. Nuž a povedz si sám, na základe čoho vyradíš z podnikania, keď si mal dôvod zaradiť? A tam je tá špekulácia. Vyradí sa z podnikania napr. už splatené auto po leasingu, keď kúpiš nové, ale na to aby si to nezdanil nesmieš 5 rokov predať danú vec. Dá sa vyradiť, ale DÚ by Ti to vyradenie asi ťažko uznal. Stojí Ti za to tých 10 resp. 20 tis.? Náklady sa predsa dajú aj inak riešiť. Keď chceš dať kazetu do nákladov môžeš, s tým, že si svoju súkromnú kameru použil na podnikanie. Budeš ju mať niekde v inventúre, resp. na faktúre pri vyúčtovaní služby. Mám zubára, ktorého účtujem a samozrejme som mu dala kameru do nákladov, preukázal, že ju potrebuje. Sníma nové postupy, zachytáva stav preto, aby vedel urobiť tú svoju zákazku dobre a nemusí si pamätať ako to tam vyzeralo. Nuž je to indidviduálne u každého. Opodstatnenosť daňového výdavku je na prvom mieste, musí slúžiť, tak ako tu kolegovia písali na dosahovanie a udržanie príjmov. Ešte pred rokom 2004 platil zákon, kedy stačilo mať po vyradení z podnikania rok majetok v osobnom vlastnctve,potom predať a nezdaniť, ale od roku 2004 je to 5 rokov. Zdravím.