soprano911
30.07.08,07:47
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na jednu vec. Otec zomrel a nemal žiadny majetok len spoločne s mamou mali podiel v bytovom družstve a tým pádom aj užívali byt, ktorý znalec ohodnotil na 800 000 Sk. Okrem tohto bytu mal otec aj dlhy, ktoré značne prevyšujú hodnotu bytu. Ak rozumiem správne celému tomu procesu dedičského konania, tak pri dedení môže dedič zdediť tento majetok aj spolu s dlhmi, ale dlhy len do výšky hodnoty majetku po zosnulom. Čiže ak mal otec dlh milión korún a hodnota majetku, čo po ňom ostala je 400 000 - polovica z bytu (ja a sestra sme sa zriekli dedičského podielu v prospech mamy), je potrebné uhradiť len tých 400 000? Môže mama prísť o svoju časť bytu, ak by to vymáhal exekútor?

Poraďte mi prosím niekto. Ďakujem veľmi pekne.
Stina
30.07.08,05:59
Mali rodičia byt v osobnom vlastníctve , alebo mali len nájomnú zmluvu ?
O hodnote bytu môže byť reč, len v prípade, že ho vlastnia.
soprano911
30.07.08,06:45
Byt nemali v osobnom vlastníctve, stále je bytového družstva. A dediť by sa mal len podiel v bytovom družstve.
Stina
30.07.08,07:36
Ak nie je byt v ich vlastníctve , nemôže byť predmetom dedičstva. Teda znalecký posudok je bezpredmetný.
Odporúčam poradiť sa s právnikom a prípadne sa vzdať dedičstva.
iriska
30.07.08,08:29
Neviem, či by bolo rozumné vzdať sa dedičstva, t.j. podielu v bytovom družstve. Skôr by bolo vhodné, ak si nejakí veritelia uplatnia pohľadávky v dedičskom konaní - tieto pohľadávky ako dedičia neuznáte a potom, ak by od vás chcel niekto niečo vymáhať - tak si treba ustriehnuť, aby to bolo len do výšky hodnoty zdedeného majetku a potom príp. konzultáciu s právnikom. Nie?