metter
30.07.08,09:01
Potrebujem poradit.

Prislo k poskodeniu motoroveho vozidla, jedna pani narazila do nasho auta. Bola zadana oprava a nahrada skody sa uplatnila z poistenia zodpovednosti za skodu (zakonna positka) vinnicky dopravnej nehody.
Oprava stala cca 32 tisic Sk, avsak poistovna vypocitala vysku poistneho plnenia vo vyske 28 tisic Sk, z toho 4 tisic uviedli ako nesuvisiace polozky, vplyv opravy na TH - zhodnotenie, potom uviedli ako skutocnu vysku skody tych 28 tisic.
Avsak oprava stala 32 tisic.

Mozeme si tych 4 tisic uplatnit u vinnicky skody alebo uz nemame narok a tych 4 tisic je nasa skoda? ved sme havariu nezavinili a co mame z toho kvazi zhodnotenia ako uviedla poistovna?

Dakujem.
Martin Mocko
30.07.08,07:05
Potrebujem poradit.

Prislo k poskodeniu motoroveho vozidla, jedna pani narazila do nasho auta. Bola zadana oprava a nahrada skody sa uplatnila z poistenia zodpovednosti za skodu (zakonna positka) vinnicky dopravnej nehody.
Oprava stala cca 32 tisic Sk, avsak poistovna vypocitala vysku poistneho plnenia vo vyske 28 tisic Sk, z toho 4 tisic uviedli ako nesuvisiace polozky, vplyv opravy na TH - zhodnotenie, potom uviedli ako skutocnu vysku skody tych 28 tisic.
Avsak oprava stala 32 tisic.

Mozeme si tych 4 tisic uplatnit u vinnicky skody alebo uz nemame narok a tych 4 tisic je nasa skoda? ved sme havariu nezavinili a co mame z toho kvazi zhodnotenia ako uviedla poistovna?

Dakujem.

Mám v pamäti podobný prípad kamaráta. Tam bol rozdieľ medzi výškou škody a náhradou od poisťovne asi 40tis. Pýtal sa na to právnika - odpoveď bola, že skúsiť sa dohodnúť mimosúdnou cestou s vinníkom. Ak neuhradí škodu - tak ísť súdnou cestnou v občiansko-právnom konaní. Predpokladám, že toto je jediná cesta.
metter
30.07.08,07:48
Dakujem, tiez si to myslim. Len ma myli to zhodnotenie veci ako to nazvala poistovna.
Takze napiseme vyzvu tej vinnoke na uradu rozdielnej sumy a ak neuspejeme, tak dame navrh na vydanie platobneho rozkazu.
Dufam ze to tak moze byt.
maruška123
30.07.08,09:48
poisťovňa má právo Ti stiahnuť zhodnotenie auta - amortizáciu, pretože poškodený v zmysle Občoanskeho zákonníka má právo na skutočnú škodu, a keďže to auto už malo nejaký vek a nabehané kilometre, tak je potrebné odpočítať amortizáciu, advokáti radi ľuďom poradia, že vtakomto prípade je nutné dať žalobu na súd, veď je to ich zárobok aj keď súd nevhráte advokáta si zaplatiť musíte......, je však pravdou, že poisťovne nie vždy amortizáciu počítajú správne, poisťovne počítajú podľa programu ABACUS a súd berie do úvahy znalecký posudok, ktorý vychádza z iného výpočtu - tu môže byť ten rozdiel, ale nie vždy je to tak....

skús si pozrieť témy, ktoré sa týmto už zaoberali, a keď by si sa rozhodol predsa len s tým niečo robiť komunikuj vždy s poisťovňou nie s vinníkom - on je poistený preto by súd aj tak nakoniec zaviazal poisťovňu na doplatenie rozdielu, ak oslovíš vinníka len strácaš čas a nervy
metter
31.07.08,07:23
Dakujem za odpoved, zaujimava teoria.
Ale povedz mi co moze odpovedat poistovna, oni dali svoje vyjadrenie, kde urcili zhodnotenie na urcitu sumu, ale ta predstavuje rozdiel, ktory som musel zaplatit. Teda moja strata. Moje auto bolo predtym pojazdne v poriadku a zrazu do mna niekto narazi a po spojazdneni auta mam cistu stratu 4 tisicky apritom som nic nezavinil.
Ja vyzvem poistovnu na doplatenie a pripadne potom podam navrh na sud? Za to ze si urcili nejake zhodnotenie?
To zhodnotenie by potom mal uhradit vinnik nehody, ktoremu poistovna nepokryje celu vysku skody.
maruška123
01.08.08,11:11
podľa zákona je to tak, že škodca je krytý poistením, preto všetko za neho musí uhradiť poisťovňa, aj keby si zažaloval jeho, tak súd by do konania prizval poisťovňu, aj keby súd v konečnom dôsledku zaviazal škodcu, aj tak to musí zaplatiť poisťovňa, pretože škodca by ju mohol zažalovať, pretože on si platí poistku takže si splnil všetko podľa zákona čo mal,


čo sa týka zhodnotenia: podľa zákona poškodený má nárok na náhradu skutočnej škody: to znamená máš auto jazdíš s ním už nejaký rok napr. tie dvere na Tvojom aute už nemajú takú hodnotu ako keď s ho kupoval, niekto Ti do nich buchne a musia Ti ich vymeniť, v servise Ti ich vymenia za nové, t.j. máš nové dvere - takže Tvoje vozidlo sa zhodnotilo, aj keď Ty zato nemôžeš, preto Ti to poisťovňa musí odpočítať lebo máš nárok len na skutočnú škodu.