M-Tinka
30.07.08,10:00
Ahojte poraďáci chcela by som sa opýtať či si titul Bc. môžem písať aj keď ho nemám ešte v občianskom, neplánujem si občiansky meniť kedže ešte študujem, zmením si ho keď budem Ing.
Chcem sa opýtať či si teda titul môžem uvádzať alebo je to právne postihnuteľné?
Ďakujem
Leila2006
30.07.08,08:01
S občianskym to nič nemá, ak máš diplom, to je podstatné. V občianskom titul nemusíš mať zapísaný vôbec.
M-Tinka
30.07.08,08:14
Ďakujem pekne..dúfam že nenastane problém keď budem mať na pošte zásielku a tá bude na Bc. a moje meno a ja budem mať v občianskom len meno....tie tetušky na poštách si vedia zgustnúť :)
Martin Mocko
30.07.08,08:15
Ahojte poraďáci chcela by som sa opýtať či si titul Bc. môžem písať aj keď ho nemám ešte v občianskom, neplánujem si občiansky meniť kedže ešte študujem, zmením si ho keď budem Ing.
Chcem sa opýtať či si teda titul môžem uvádzať alebo je to právne postihnuteľné?
Ďakujem

:D:D:D s Bc. sa nechváľ. Ja sa tiež nechválim. Titul nedáva patent na rozum. Mám kolegyňu, ktorá si začala Bc. vkladať pred meno na druhý deň po štátniciach a dobre sme sa na nej zabávali za to...
poisonkatka
30.07.08,08:17
ja som citala ten zakon, kde je o OP pisane..a netreba si ho dat do OP...ja osobne ho ani moc nevyuzivam, nikam si ho nepisem...iba do dokladov, ktore vypisujem v praci
Tweety
30.07.08,08:18
Ďakujem pekne..dúfam že nenastane problém keď budem mať na pošte zásielku a tá bude na Bc. a moje meno a ja budem mať v občianskom len meno....tie tetušky na poštách si vedia zgustnúť :) Ak chceš preberať zásielky..., bolo by teda lepšie, aby si ho mala aj v OP, aby nevznikali problémy aj inde, napr. v banke., alebo ho potom neuvádzať a počkať si až na ing. a potom si dať doklady do poriadku.
M-Tinka
30.07.08,08:27
:D:D:D s Bc. sa nechváľ. Ja sa tiež nechválim. Titul nedáva patent na rozum. Mám kolegyňu, ktorá si začala Bc. vkladať pred meno na druhý deň po štátniciach a dobre sme sa na nej zabávali za to...
Vôbec nejde o to či sa cchem chváliť alebo nie..Bc bola len povinná jazda po novom aby som sa dostala k titulu Ing, pointa bola v tom že som dostala list kde som mala uvedené Bc. tak aby som vedela či je to ok...raz mi niekto povedal že je to právne postihnuteľné ak sa niekto prezentuje titulom ktorý nemá uvedený v OP..ale ďakujem za vyvedenie z omylu.
Prejem pekný deň.
M-Tinka
30.07.08,08:28
Presne to som potrebovala vedieť.. :) díky moc. pekný deń
M-Tinka
30.07.08,08:28
Ak chceš preberať zásielky..., bolo by teda lepšie, aby si ho mala aj v OP, aby nevznikali problémy aj inde, napr. v banke., alebo ho potom neuvádzať a počkať si až na ing. a potom si dať doklady do poriadku.
Ďakujem
ivka70
30.07.08,08:30
:D:D:D s Bc. sa nechváľ. Ja sa tiež nechválim. Titul nedáva patent na rozum. Mám kolegyňu, ktorá si začala Bc. vkladať pred meno na druhý deň po štátniciach a dobre sme sa na nej zabávali za to...
nerozumiem, co na tom bolo take zabavne ...
uspesnym ukoncenim statnej skusky ma na ten tilul narok

a mam tilul iny, hodne vyssi, pouzivam ho velmi zriedka, ale aby bol niekto tercom posmechu kvoli pouzivaniu toho, co dosiahol svojim usilim a na co ma narok, tak to je hodne smutne ....
Gabi03
30.07.08,08:35
nerozumiem, co na tom bolo take zabavne ...
uspesnym ukoncenim statnej skusky ma na ten tilul narok

a mam tilul iny, hodne vyssi, pouzivam ho velmi zriedka, ale aby bol niekto tercom posmechu kvoli pouzivaniu toho, co dosiahol svojim usilim a na co ma narok, tak to je hodne smutne ....

mimotemy No niekto študuje pre titul, niekto pre vedomosti. :D
Martin Mocko
30.07.08,09:07
nerozumiem, co na tom bolo take zabavne ...
uspesnym ukoncenim statnej skusky ma na ten tilul narok

a mam tilul iny, hodne vyssi, pouzivam ho velmi zriedka, ale aby bol niekto tercom posmechu kvoli pouzivaniu toho, co dosiahol svojim usilim a na co ma narok, tak to je hodne smutne ....

Pracoval som s vela titolovanymi ludmi..dokonca i ja ho mam. Ked som si urobil prieskum medzi nimi zistil som, ze ti, ktori si titul pisu uplne vsade toho vela v hlave nemaju. Skor uznavam skromnych ludi, ktori sa netvaria ako ze ja som Ing. XY..vsade som bol a vsetko som videl..a kto nema minimalne VS nie je u mna uplne nic.
A mozno preto, ze ten moj titul nikde neuvadzam, ani som si nezmenil doklady..tak nemam problem v dorucovani posty... :D
ALDA
30.07.08,09:16
Pracoval som s vela titolovanymi ludmi..dokonca i ja ho mam. Ked som si urobil prieskum medzi nimi zistil som, ze ti, ktori si titul pisu uplne vsade toho vela v hlave nemaju. Skor uznavam skromnych ludi, ktori sa netvaria ako ze ja som Ing. XY..vsade som bol a vsetko som videl..a kto nema minimalne VS nie je u mna uplne nic.
A mozno preto, ze ten moj titul nikde neuvadzam, ani som si nezmenil doklady..tak nemam problem v dorucovani posty... :D

Ale to je Tvoj problém. Preto sa nemusíš vysmievať tým, ktorí ho chcú používať.
citujem:... toho veľa v hlave nemajú...-hlavné je, že majú dobré miesta a veľké platy,tieto funkcie si vyžadujú titul!!!!
...uznávam skromných ľudí, ktorí sa netvária ako že ja som Ing...-vo funkcii akú zastupujú a berú nejaký plat, je zbytočne uvádzať titul

To čo som napísala, sa netýka podnikateľov v našej brandži, pretože nie je dôležitý titul, ale vedomosti, získanie si klientov prax a pod. Ale to neznamená, že ak majú titul a uvádzajú ho sa im budem vysmievať.;)
brčko
30.07.08,09:38
Podla mna ide o slušné správanie a prístup človeka. Či už s titulom alebo bez neho. Titul možno niečo napovie, no velakrát ani nie, skôr zostanete "sklamaný, zaskočený?" (neviem ako to trefne nazvať).

Stretla som sa viackrát s prístupom (a nebolo to na úradoch), že niekto ludí členil podla toho, či mal alebo nemal titul. K ludom, čo ho mali sa správal úplne inak ako ked ho nemali. Takí ludia si na titul potrpia a podla získaných skúseností, som "zväčša" s nimi titul aj použila.
Volám na súkromný byt, predstavím sa menom a ozve sa mi "ing. xxx" No dobre. Aj ked sa mi to zdá nepodstatné, nech sa predstavuje aj s titulom. Ale ked je niekto rozčúlený, že mu z úradu poslali list a nenapísali pred meno titul, to sa mi zdá prehnané. Pritom ten titul má napr. 2roky a ani ho nenapadne oznámiť dosiahnutie tohto titulu na daný úrad (asi to majú vedieť automaticky, že skončil školu), ak je to pre neho dôležité. A z takýchto ludí, priznávam, si viem urobiť srandu aj ja.
Sú potom, samozrejme, aj opačné prípady. No nie o tomto som chcela.
O čo vlastne ide?! :)

M-Tinka, tebe ale ide o také praktické problémy, ktoré by mohli vzniknúť s používaním/nepoužívaním titulu.
Po dosiahnutí titulu som si ho tiež niekolko rokov nedala zapísať do občianskeho preukazu (malo to niekolko výhod a nebolo to pre mna podstatné) aj ked som si OP menila. Nemala som s tým problémy ani na úradoch, napr. v banke. Ved ked som im titul neoznámila (nebol v OP uvedený pri založení účtu, karty, ...), tak ho ani nepoužívali a odo mna nevyžadovali.
Samozrejme, ak ho chceš používať a chceš aby ho používali aj iní, ako píše Tweety, tak si OP môžeš zmeniť. No mala by si zmenu OP potom oznámiť napr. tej banke. No o dva-tri roky to budeš robiť znovu. Ani na pošte mi problém nerobili, ked bola adresa na liste v poriadku (skôr robia problémy s požadovaním pečiatok od podnikatelov, ak je v adresátovi najprv názov firmy a až potom meno. Majú to v int.predpisoch). No na druhej strane ma tam poznali osobne.

Podla mna by "mohlo" byť postihnutelné, ked sa niekto prezentuje titulom = vzdelaním, ktoré nedosiahol a je to napr. podmienka prijatia do zamestnania atd. alebo by tým vznikol pre neho iný prospech, na ktorý nemá vlastne právo.
Martin Mocko
30.07.08,09:40
Ale to je Tvoj problém. Preto sa nemusíš vysmievať tým, ktorí ho chcú používať.
citujem:... toho veľa v hlave nemajú...-hlavné je, že majú dobré miesta a veľké platy,tieto funkcie si vyžadujú titul!!!!
...uznávam skromných ľudí, ktorí sa netvária ako že ja som Ing...-vo funkcii akú zastupujú a berú nejaký plat, je zbytočne uvádzať titul

To čo som napísala, sa netýka podnikateľov v našej brandži, pretože nie je dôležitý titul, ale vedomosti, získanie si klientov prax a pod. Ale to neznamená, že ak majú titul a uvádzajú ho sa im budem vysmievať.;)

Už to bolo skomentované. Nebavme sa o peniazoch. Titul peniaze neprinesie. Človek sa musí buď sám vypracovať alebo dobre narodiť... Niekto študuje pre vedomosti - niekto zase pre titul (a ten/ta si ho obvykle vyšije i na ponožky) :D
silviamb
31.07.08,18:08
Priznavam, tiez patrim k tym, ktori ked vidia, ze si niekto pise Bc. aj ked nemusi (pripadne sa s nim aj podpisuje) tak mi to pride smiesne. A to preto, ze povacsine sa tito ludia tvaria dolezitejsie ako ti, ktori maju omnoho vyssie vzdelanie, pripadne viac titulov pred menom aj za menom. Presne ako je to v prispevku od machinaka - titul nedava patent na rozum.
mariana11
04.08.08,11:47
Priznavam, tiez patrim k tym, ktori ked vidia, ze si niekto pise Bc. aj ked nemusi (pripadne sa s nim aj podpisuje) tak mi to pride smiesne. A to preto, ze povacsine sa tito ludia tvaria dolezitejsie ako ti, ktori maju omnoho vyssie vzdelanie, pripadne viac titulov pred menom aj za menom. Presne ako je to v prispevku od machinaka - titul nedava patent na rozum.

Mne to tiež niekedy príde trocha smiešne. Mali sme predavačku,ktorá na dodací list pri preberaní tovaru písala titul s podpisom.
Môj manžel si titul ING do OP dal zapísať až teraz po 20 rokoch. A myslim že mu ani nechýbal. Žiadny problém s tým nikdy nemal.
Maronni
05.08.08,19:34
Uz mam titul niekolko rokov, ale zatial iba na diplome. Nedal som si ho zatial zapisat. Myslim, ze som o nic neprisiel. Skor naopak.
M-Tinka
11.08.08,08:43
Bože ani som netušila akú horlivú debatu tou mojou správou vyvolám....vidím, že niekto je na titul hrdý a niekto priam alergický.
Možno to vyznie trápne ale najprv som začala študovat koli vedomostiam,ale dnes je to viac o získaní titulu, je tažké nájst si dobrý flek bez Vš. Prajem všetkým pekný deň.
tiny77
11.08.08,10:15
Mne sa velmi rata, ak si lekar pri informovani o zdravotnom stave o oddeleni siamskych dvojciat v TV nepotrpi na tom, aby mal pred menom a za menom uvedenych svojich opravnenych 5 titulov. Vtedy je to pre mna clovek a kapacita sama o sebe...
feron
11.08.08,11:57
Samotný titul neurobí z človeka odborníka ani lepšieho človeka ak jedným aj druhým v skutočnosti nie je. Z vlastnej skúsenosti však viem, že v niektorých inštitúciách je práve používanie titulu také zaužívané, že sa používa automaticky k menu (Vysoké školy, vedecké ústavy, nemocnice) a slušné je, aby človek vedel titul toho druhého. V bežných veciach sa mi vidí titulovanie zbytočné. Hoci niektoré situácie a ľudia to berú až malicherne (vlastná skúsenosť: pri prihlasovaní syna do škôlky riaditeľka odbila manželku vo dverách s tým, že je plné, keď som prišiel a predstavil sa, tak miesto bolo, lebo "pán doktor si k nám chce dať dieťa" - zámerne som zneužil svoj titul ;), čo bežne nerobím. Myslím si, že nemôže byť tresné, keď človek používa titul, aj keď ho nemá v OP, opak je "trestuhodný".
kofy
20.08.08,19:24
Bože ani som netušila akú horlivú debatu tou mojou správou vyvolám....vidím, že niekto je na titul hrdý a niekto priam alergický.
Možno to vyznie trápne ale najprv som začala študovat koli vedomostiam,ale dnes je to viac o získaní titulu, je tažké nájst si dobrý flek bez Vš. Prajem všetkým pekný deň.
a ovela lahsie ho nie je najist ani s VS... ked nevies co chces a kade chces... to, na akej skole clovek studuje, nehovorio tom, ze to vie... myslene skor seobecne, nez na teba ;-)
niko.presov
25.08.08,04:27
Ja si doktorsky titul pisem len na tlaciva, kde sa to vyzaduje, v beznom zivote ho nepouzivam iba v pripade, ze chcem nieco vybavit, funguje, ako carovne slovicko- vsetko ide lahsie. Moja zasada- VS, ani titul cloveku inteligenciu neda. Pre tych, ci su na titulovanych alergicki - brany VS su otvorene pre kazdeho, staci zajst a rigorozky si urobit, alergia rychlo pominie-))