Jana Bělohoubková
30.07.08,10:56
Dobrý deň,

nájde sa niekto, kto má bližšie praktické skúsenosti s pracovnými povoleniami pre cudzinov? Totiž bolo mi vydané pracovné povolenie pre Kórejčana, dostal povolenie na prechodný pobyt a po mesiaci mu konateľ spoločnosti oznámil v sobotu večer, že sa viac vo firme nemá ukázať. Podala som žalobu na súd na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru. Včera som sa dozvedela, že zamestnávateľ oznámil úradu práce, že odstupuje od pracovnej zmluvy a teda, že bude pracovné povolenie zrušené. Na úrade práce mi povedali, že nepotrebujú žiadny doklad, že im stačí oznámenie zamestnávateľa, že so zamestnancom končia... A na moju otázku, že čo ak súd skonštatuje, že skončenie PP je neplatné - tak čo s vízami a pracovným povolením - že to budem musieť vybavovať všetko znova (čo sú výdavky za viac ako 6000,--).

Nenašla som to v žiadnom zákone :confused:, či potrebuje úrad práce aj doklad o právoplatnom skončení pracovného pomeru alebo mu stačí len obyčajné oznámenie... však je to nemysliteľné...

Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Janka
robika
30.07.08,13:59
Dobry den,

asi Vam velmi neporadim, len viem, ze ked nahodou cudzinec strati zamestnanie pred uplynutim doby, na ktoru bol zamestnany, musi sa to ist oznamit na urad prace v mieste sidla zamestnavatela, najneskor do 7 dni.

Najlepsie by bolo, ak by si vedel rychlo zohnat inu pracu a poziadal o nove pracovne povolenie.
Jana Bělohoubková
30.07.08,17:02
:oTo hej,

a ani tú lehotu zamestnávateľ nedodržal, pretože oznámil skončenie pracovného pomeru na súkromnej večeri 23. júna... a oznámenie úradu práce o odstúpení od pracovnej zmluve bolo doručené 28. júla...

Problém je, že zákonník práce a najvyšší súd SR hovorí, že ak došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru a bola vznesená žaloba na určenie neplatnosti tohto skončenia, tak platí, že pracovný pomer trvá a zamestnanec trvá na zamestnávaní. Na druhej strane zákon o službách zamestnanosti hovorí, že ÚPSVaR odníme povolenie na prácu, ak sa zamestnanie skončilo pred dátumom uvedeným v povolení na prácu... Lenže v zmysle Zákonníka práce sa pracovný pomer neskončil... až kým súd nerozhodne...