maSabi
30.07.08,12:27
Milí poradníci,
už pár týždňov si neviem rady s vyúčtovaním náhrady za použitie súkromnej motorky na služobné účely.Sadzbu za jednostopové vozidlá poznám, aktuálne 1,50 Sk, ale v technickom nie je uvedená priemerná spotreba a ja raz neviem, ako to mám vypočítať. Služobná cesta bola zrealizovaná v zahraničí, tak neviem, či vôbec táto sadzba platí.
Ďakujem za každú radu, lebo neviem ani nájsť aktuálne platný zákon, ktorý by mi povedal viac.
Chobot
30.07.08,13:50
Milí poradníci,
už pár týždňov si neviem rady s vyúčtovaním náhrady za použitie súkromnej motorky na služobné účely.Sadzbu za jednostopové vozidlá poznám, aktuálne 1,50 Sk, ale v technickom nie je uvedená priemerná spotreba a ja raz neviem, ako to mám vypočítať. Služobná cesta bola zrealizovaná v zahraničí, tak neviem, či vôbec táto sadzba platí.
Ďakujem za každú radu, lebo neviem ani nájsť aktuálne platný zákon, ktorý by mi povedal viac.

Zákon o cest. náhradách § 7 ods. 6:

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

Sadzba základnej náhrady za km platí v tuzemsku aj v zahraničí. Len s náhradou spotrebovaných PHM je to v zahraničí iné, hovorí o tom § 15:

Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
maSabi
07.08.08,07:46
Vdaka, idem sa teda pustit do hladania podobnych parametrov ako ma Harley Davidson s objemom 1584.
jvp111
07.08.08,08:30
Prosím Vás, ak niekto kupuje motorku na podnikateľské účely, platí sa daň z motorových vozidiel a treba prihlasovať motorku na DÚ?
Chobot
07.08.08,09:39
Prosím Vás, ak niekto kupuje motorku na podnikateľské účely, platí sa daň z motorových vozidiel a treba prihlasovať motorku na DÚ?

Zákon o miestnych daniach § 84 ods. 1:

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

Následne zákon o podmienkach prevádzky motorových vozidiel príloha č. 1:

A) Základné kategórie vozidiel

Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky

Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb

Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov

Kategória O: prípojné vozidlá

Kategória T: kolesové traktory

Z horeuvedeného vyplýva, že za motorku sa daň neplatí.