Bionda
22.04.05,13:16
Chcela by som vedieť aj názor ostatných.

Ak zamestnanca - údržbára vyšlete do našej pobočky na opačnom konci republiky, má nárok aj na preplatenie práce nadčas?
Som trochu na pochybách, nakoľko nikde v cestovných náhradách to nenajdete a ani v §57 sa nadčas nespomína.
Ja som za to že má cesťák a on tvrdí, že má aj nadčas? Kto ho skontroluje, že 10x nestál?
No čo vy ostatní na to?
Evaman
22.04.05,13:26
Ty ho síce nezkontroluješ, či 10 x nestál ale nadčas mu patrí ak "robil"(aj s cestou tam a späť)dlhšie ako je jeho denný pracovný čas a ak to nemal zakotvené v PZ, že prípadná práca nadčas bude zohľadnená v mzde. Nájdeš to v zákonníku práce § 121 : Mzda za prácu nadčas. Cesťákom mu len dáš diéty podľa rozsahu, prípadne preplatíš iné výdavky .
Bionda
22.04.05,13:50
No, ja som bola za to, že nech na druhý deň pos končení prac.cesty má náhradné voľno v dĺžke nadčasu, avšak trochu ma v práci utlmili, že niekde v cestovnom príkaze je nejaká časť o krátení a samotnom pracovnom čistom čase.
Som z toho trochu neistá, je to zamestnanec, ktorý to ,že stojí na dvore a vypráva sa s kolegom o súkromných vecia event. opravuje si auto a odíde o hodinu po skončení pd, považuje za nadčas (z čoho som ho jasne vyviedla), ale určite to poznáte každá, keď v novinách vyjde čosi čo nevedia ani oni poriadne čo, ale vám vysvetľujú ako oni poznajú zákon a § a vy nič neviete.
Evanka
22.04.05,18:31
Chcela by som vedieť aj názor ostatných.

Ak zamestnanca - údržbára vyšlete do našej pobočky na opačnom konci republiky, má nárok aj na preplatenie práce nadčas?
Som trochu na pochybách, nakoľko nikde v cestovných náhradách to nenajdete a ani v §57 sa nadčas nespomína.
Ja som za to že má cesťák a on tvrdí, že má aj nadčas? Kto ho skontroluje, že 10x nestál?
No čo vy ostatní na to? Zamestnávateľ koná pracovnú cestu podľa pokynov zamestnávateľa. Teda ak sa dohodne so zamestnávateľom, že bude pracovať aj nad stanovený pracovný čas, vyplatí mu podľa osobitných predpisov aj za túto prácu. Vo všeobecnosti platí, že čas, strávený na pracovnej ceste mimo stanovený pracovný čas, počas ktorého zamestnanec nevykonáva prácu, je osobným voľnom zamestnanca, za ktorý mu nepatrí odmena. Podľa zákona o cestovných náhradách môže zamestnávateľ poskytovať za tento čas určitú náhradu (napr. náhradu za stratu času) ako fakultqatívnu (nie nárokovú) za podmienok uvedených v §9 ZoCN. Ide napr. o čas, ktorý zamestnanec strávi na ceste mimo pracovného času. Toto môže byť zakotvené v internej smernici.
Chobot
25.04.05,08:03
Súhlasím s Evankou. Doba, ktorú strávil na prac. ceste mimo svojho prac času, je osobné voľno a nepatrí mu mzda. Na druhej strane čas, ktorý na prac. ceste spadá do prac. času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa považuje za výkon práce.

Iné by to bolo, keby ste ho vyslali do mesta vzdialeného 2 hodiny, bol by tam o 8:00 a vykladal by tovar do 20:00 a potom by sa vrátil, to by sa dalo posudzovať ako odpracovaných 12 hodín. Ale čas strávený cestovaním nie je čas práce.

Ak by vyrazil o 6:00, došiel by tam o 12:00, vykonával by prácu do 16:00 a potom by cestoval domov do 22:00, tak by jeho odpracovaný čas bol toľko hodín, koľko by normálne pracoval vo firme (pri pevnej dobe 8:00-16:00 by to bolo 8 hodín.)
Bionda
25.04.05,12:44
Zvažovala som, že nebolo by zlé aplikovať §121, písm2. čo? Vzhľadom k tomu, že mal by mať dopredu 1/2rok spravený prehľad údržieb je pracovník, ktorý prácu riadi hlavne svoju. ?
Chobot
25.04.05,13:40
?? Trochu som mimo, neviem čo si tým chcela povedať?

Ten pragraf asi nebude možné dohodnúť spätne (ja by som s tým určite nesúhlasil). Ale pre budúcnosť by to bolo riešenie. Musíte však spraviť dodatok k prac. zmluve.
Bionda
25.04.05,13:52
No veď na to som práve myslela, že zamestnávateľ sa dohodol so zamestnancom na tom § 121 pís.2, jasné že aplikácia okamžitá je nemožná, ale do budúcna je to lepšie. Keď to vedenie chce, myslím si, že aj tak to má vysoko zaplatené v pohyblivej položke.
Chobot
25.04.05,13:58
Pravda, pravda. U nás to má kazdý v prac. zmluve a basta.
Anubis3459
07.06.08,19:43
Súhlasím s Evankou. Doba, ktorú strávil na prac. ceste mimo svojho prac času, je osobné voľno a nepatrí mu mzda. Na druhej strane čas, ktorý na prac. ceste spadá do prac. času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa považuje za výkon práce.

Iné by to bolo, keby ste ho vyslali do mesta vzdialeného 2 hodiny, bol by tam o 8:00 a vykladal by tovar do 20:00 a potom by sa vrátil, to by sa dalo posudzovať ako odpracovaných 12 hodín. Ale čas strávený cestovaním nie je čas práce.

Ak by vyrazil o 6:00, došiel by tam o 12:00, vykonával by prácu do 16:00 a potom by cestoval domov do 22:00, tak by jeho odpracovaný čas bol toľko hodín, koľko by normálne pracoval vo firme (pri pevnej dobe 8:00-16:00 by to bolo 8 hodín.)

A čo tento paragraf? § 85 ods. 1 Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

Podľa mňa: Čo sa týka pracovných ciest a času stráveného cestovaním je zákonník diskriminujúci zamestnancov. Keď sú zamestnanci vyslaní na služobnú cestu a trávia cestovaním 10 hodín - dostanú iba smiešne diéty. :confused: Po druhé: v dnešnej modernej dobe, kedy už len cestujeme a sme vysielaní na služobné cesty každý týždeň v mesiaci a domov sa vraciame len na víkend je zákonník silne diskriminujúci zamestnancov ohľadom ich súkromného času a rodiny.

Zákonník práce by mal lepšie popisovať pojem "pracovná cesta" a definovať aj nejaké časové obmedzenie v hod. strávených na pracovnej ceste mesačne. Lebo v tomto znení môže zamestnávateľ vyslať zamestnanca aj každý týždeň v mesiaci s návratom domov len na víkendy. :mad: V tomto momente si treba položiť otázky:
- koľko súkromného času pre seba zamestnanec mal? Veď podľa paragrafu § 85 ods. 1 bol k dispozícii zamestnávateľovi, teda bol to pracovný čas.
- nečudujme sa potom, že na Slovensku zaniká pojem rodina :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mee::mee::mee::mee: :mee::mee:
- ako zákonník práce chráni zamestnanca v tomto smere????????????
Chobot
07.06.08,20:28
A čo tento paragraf? § 85 ods. 1 Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

Podľa mňa: Čo sa týka pracovných ciest a času stráveného cestovaním je zákonník diskriminujúci zamestnancov. Keď sú zamestnanci vyslaní na služobnú cestu a trávia cestovaním 10 hodín - dostanú iba smiešne diéty. :confused: Po druhé: v dnešnej modernej dobe, kedy už len cestujeme a sme vysielaní na služobné cesty každý týždeň v mesiaci a domov sa vraciame len na víkend je zákonník silne diskriminujúci zamestnancov ohľadom ich súkromného času a rodiny.

Zákonník práce by mal lepšie popisovať pojem "pracovná cesta" a definovať aj nejaké časové obmedzenie v hod. strávených na pracovnej ceste mesačne. Lebo v tomto znení môže zamestnávateľ vyslať zamestnanca aj každý týždeň v mesiaci s návratom domov len na víkendy. :mad: V tomto momente si treba položiť otázky:
- koľko súkromného času pre seba zamestnanec mal? Veď podľa paragrafu § 85 ods. 1 bol k dispozícii zamestnávateľovi, teda bol to pracovný čas.
- nečudujme sa potom, že na Slovensku zaniká pojem rodina :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mee::mee::mee::mee: :mee::mee:
- ako zákonník práce chráni zamestnanca v tomto smere????????????

A prečo by mali dostávať plat za cestovanie počas pracovnej cesty, keď nevykonávajú žiadnu prácu? Ty, keby si bol zamestnávateľ, tak by si platil plat aj za čas strávený na pracovnej ceste?

A myslím, si, že ustanovenia o pracovnej ceste sú v ZP a zákone o CN dobre upravené.

Aj ZP hovorí jasne, kedy môže zamestnávateľ zamestnanca vyslať na PC - §57:

Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
majam
10.06.08,09:09
Dobrý den chcela by som sa poradiť zamestnanec je vyslaný na prac. cestu , ale pred tým príde na svoje pracovisko naloží materiál cca 1/2 hodiny potom 1 1/2 hod. cestuje a príde na pracovisko ktroré je vyslaný odpracuje 10 hodín a zasa 1 1/2 hodiny cestuje domov služobným autom ako mám brať cestovanie ako výkon práce zamestnanci sa hádaju a chu mať cestu platenú ako výkon práce poradí mi niekto?
Chobot
10.06.08,09:18
Dobrý den chcela by som sa poradiť zamestnanec je vyslaný na prac. cestu , ale pred tým príde na svoje pracovisko naloží materiál cca 1/2 hodiny potom 1 1/2 hod. cestuje a príde na pracovisko ktroré je vyslaný odpracuje 10 hodín a zasa 1 1/2 hodiny cestuje domov služobným autom ako mám brať cestovanie ako výkon práce zamestnanci sa hádaju a chu mať cestu platenú ako výkon práce poradí mi niekto?

Áno, poradím, prečítaj si túto tému, tam som to rozoberal sprava aj zľava:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

Dôležité je vedieť, či vedenie vozidla je pracovnou náplňou zamestnanca (teda či je zamestnaný aj ako vodič), alebo či je to len spôsob dopravy na pracovnú cestu - niečo ako referentské vozidlo.

Pokiaľ je to vodič - teda na pracovnú cestu nemohol použiť iný dopravný prostriedok (autobus), tak má nárok na náhradu, lebo vedením vozidla vykonáva prácu, čo je v jeho pracovnej náplni.

Pozri ešte aj tieto témy:

http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html
majam
10.06.08,09:29
Boli tam v aute traja jeden šoferoval tomu som pojala všetko aj šoferovanie do pracovného času , ale dvaja tam sedeli a viezli sa a tí chcú a vozenie započítať do výkonu práce
Chobot
10.06.08,09:41
Boli tam v aute traja jeden šoferoval tomu som pojala všetko aj šoferovanie do pracovného času , ale dvaja tam sedeli a viezli sa a tí chcú a vozenie započítať do výkonu práce

Tí dvaja to nemajú ako výkon práce, preto im za ten čas nepatrí mzda.
majam
10.06.08,10:28
Nevieš mi poradiť paragraf , lebo už ma to nebaví im to dookola vysvetlovať
Chobot
10.06.08,10:31
Nevieš mi poradiť paragraf , lebo už ma to nebaví im to dookola vysvetlovať

Bohužiaľ, takto v "paragrafe" to napísané nenájdeš. Treba im to vysvetliť tak, že pokiaľ na PC nevykonávali prácu, a pokiaľ im cesta nespadala do ich riadneho pracovného času, tak nemajú prečo dostať mzdu.

Pokiaľ by ich pracovný čas bol od 7:00 do 15:00 a na ceste by boli od 8:00 do 10:00,. tak majú nárok na mzdu.
majam
10.06.08,10:49
ďakujem za radu
martin.harbac
17.09.08,12:34
Ahojte,
respektujem zakon,ale myslim si,ze to nie je spravne.
Zamestnavatel ma poslal na skolenie do CR,ktore zacinalo pondelok a v nedelo o 2 poobede sme sli autobusom 7 hodin na sever CR. Ja som mohol travit nedelu aj inak ako sedenim v plnom a pomalom autobuse.
Existuje nieco take,ze by som to mohol odmietnut, lebo maj pracovny cas zacina v pondelok o 8,tak preco by som mal travit nedelu v autobuse ak mozem byt na kupalisku,alebo travit volny cas.
Denda
17.09.08,13:18
Ahojte,
respektujem zakon,ale myslim si,ze to nie je spravne.
Zamestnavatel ma poslal na skolenie do CR,ktore zacinalo pondelok a v nedelo o 2 poobede sme sli autobusom 7 hodin na sever CR. Ja som mohol travit nedelu aj inak ako sedenim v plnom a pomalom autobuse.
Existuje nieco take,ze by som to mohol odmietnut, lebo maj pracovny cas zacina v pondelok o 8,tak preco by som mal travit nedelu v autobuse ak mozem byt na kupalisku,alebo travit volny cas.
A čo nie je správne? Zamestnávateľ Vám nariadil výkon práce v ČR na pondelok. Vyslať na pracovnú cestu môže zamestnávateľ zamestnanca len s jeho súhlasom. Tento súhlas sa dáva buď v schválenom cestovnom príkaze alebo priamo v pracovnej zmluve. Aký dopravný prostriedok použijete na pracovnej ceste si musíte vzájomne dohodnúť.
Chobot
18.09.08,09:29
Ahojte,
respektujem zakon,ale myslim si,ze to nie je spravne.
Zamestnavatel ma poslal na skolenie do CR,ktore zacinalo pondelok a v nedelo o 2 poobede sme sli autobusom 7 hodin na sever CR. Ja som mohol travit nedelu aj inak ako sedenim v plnom a pomalom autobuse.
Existuje nieco take,ze by som to mohol odmietnut, lebo maj pracovny cas zacina v pondelok o 8,tak preco by som mal travit nedelu v autobuse ak mozem byt na kupalisku,alebo travit volny cas.

Zákony sú v tomto ohľade dobre postavené. Keď nastupuješ do zamestnania, tak v pracovnej zmluve sa dohaduje, či ťa zamestnávateľ môže alebo nemôže vyslať na PC. Ak si s tým v PZ súhlasil, tak teraz sa nesťažuj. Nájdi si takú prácu, kde ťa nebudú vysielať na PC.

Pokiaľ máš vážne dôvody, tak odmietni nastúpiť na PC alebo ich povedz nadriadenému, možno ti zruší PC.
amco
25.09.08,12:53
Všetky ste mimo!
Vezmime do úvahy podstatný fakt. Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na výkom práce do pobočky mimo miesto sídla spoločnosti. Napr BA - KE. Zamestnanec sadne do firemného auta a cesta mu trvá 5 hod. Výkon práce je 5 hodín a cesta späť je 5 hodín. T.Z. že zamestnanec vykonal 5 hodínový pracovný výkon a 10 hodín cestoval. V zákonníku je určené že za prácu sa počíta aj čas strávený na pracovnej ceste. Týmto by ste museli zamestnancovi uhradiť mzdu vo výške 5 hodín ale zamestanec je 15 hodín v práci. Za to mu náleží mzda v plnej výške pacovného času 8 hod + 7 hod nadčasu. je potrebné si uvedomiť že na prácu ho vyslal zamestnávateľ. Prečo potom zamestnávateľ neurčil dopravný prostriedok "vrtulník" aby zamestnanec bol na mieste určenia výkonu práce skôr, keď nechce preplácať čas strávený na ceste. Je jednoduché sa na to pozerať len z jedného pohľadu. Skúste si to vyskúšať sama, aké to je byť 10x z mesiaca na takýchto pracovných cestách, skoro ráno vstávať, riskovať život či vás nejaký blbec nenabúra, sústrediť sa na prácu a prísť domov večer unavený z 10 hodinového šoferovania a vidieť deti už keď spia v posteli! Doprajem to každej jedne birokratičke čo sedí za stolom. """ Potom si bude nárokovať na preplatenie nadčasu alebo náhradné volno aby dobehla stratený čas, ktorý teraz má pre seba a svoju rodinu""""""
amco
25.09.08,13:06
Dodatok:::
Som zvedavý či sa budete pozastavovať nad týmto problémom, ak si ho bude nárokovať generálnay riaditeľ vašej spoločnosti, alebo iný zástupca TOP manažmentu?, ktorý až tak platovovo nie je závislý ako ten spomínaný údržbár s nižšou platovou tarifou.
Ten kto z vás cestuje po slovensku tak vie že cestovné (diety) nad 18 hod sú vo výške 208,- SKK čo je smiešne ak sa má ten údržbár počas toho dňa najesť obed a večera. Naďalej nezabúdajte že zamestnanec pri šoférovaní firemného res. referentského vozidla musí dodržiavať bezpečnostné prestávky, ktoré sú taktiež zahrnuté do doby pracovného času.

A teraz som zvdavý čo vy nato???????
Chobot
25.09.08,13:18
Všetky ste mimo!
Vezmime do úvahy podstatný fakt. Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na výkom práce do pobočky mimo miesto sídla spoločnosti. Napr BA - KE. Zamestnanec sadne do firemného auta a cesta mu trvá 5 hod. Výkon práce je 5 hodín a cesta späť je 5 hodín. T.Z. že zamestnanec vykonal 5 hodínový pracovný výkon a 10 hodín cestoval. V zákonníku je určené že za prácu sa počíta aj čas strávený na pracovnej ceste. Týmto by ste museli zamestnancovi uhradiť mzdu vo výške 5 hodín ale zamestanec je 15 hodín v práci. Za to mu náleží mzda v plnej výške pacovného času 8 hod + 7 hod nadčasu. je potrebné si uvedomiť že na prácu ho vyslal zamestnávateľ. Prečo potom zamestnávateľ neurčil dopravný prostriedok "vrtulník" aby zamestnanec bol na mieste určenia výkonu práce skôr, keď nechce preplácať čas strávený na ceste. Je jednoduché sa na to pozerať len z jedného pohľadu. Skúste si to vyskúšať sama, aké to je byť 10x z mesiaca na takýchto pracovných cestách, skoro ráno vstávať, riskovať život či vás nejaký blbec nenabúra, sústrediť sa na prácu a prísť domov večer unavený z 10 hodinového šoferovania a vidieť deti už keď spia v posteli! Doprajem to každej jedne birokratičke čo sedí za stolom. """ Potom si bude nárokovať na preplatenie nadčasu alebo náhradné volno aby dobehla stratený čas, ktorý teraz má pre seba a svoju rodinu""""""

:eek::eek:
A sakra. Ty si nám to teraz ale nandal! :confused::confused::confused:

Takto z čista jasna. My sa tu snažíme záležitosť rozanalyzovať, podložiť zákonnými ustanoveniami... a hľa, aké je to jednoduché. Stačí len napísať, že je to nadčas! Že nám to skôr nenapadlo?!?":rolleyes: :D:D:D

A neskúsiš to aj trochu podložiť paragrafmi? Alebo aspoň to vyložiť bližšie aj s odkazmi na príslušné zákony, z ktorých si k tomuto záveru došiel?
Chobot
25.09.08,13:29
Všetky ste mimo!
Vezmime do úvahy podstatný fakt. Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na výkom práce do pobočky mimo miesto sídla spoločnosti. Napr BA - KE. Zamestnanec sadne do firemného auta a cesta mu trvá 5 hod. Výkon práce je 5 hodín a cesta späť je 5 hodín. T.Z. že zamestnanec vykonal 5 hodínový pracovný výkon a 10 hodín cestoval. V zákonníku je určené že za prácu sa počíta aj čas strávený na pracovnej ceste.

Už hneď tu ťa môžem vyviesť z omylu, pretože svojimi tvrdeniami tu zavádzaš prípadných čitateľov. Ty si zo zákona (dokonca to nie je v Zákonníku práce, ako uvádzaš, ale v zákon o cest. náhradách) cituješ len to, čo tebe vyhovuje. To ustanovenie znie presne:

Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.

Takže nie celý čas strávený na pracovnej ceste.


Týmto by ste museli zamestnancovi uhradiť mzdu vo výške 5 hodín ale zamestanec je 15 hodín v práci. Za to mu náleží mzda v plnej výške pacovného času 8 hod + 7 hod nadčasu. je potrebné si uvedomiť že na prácu ho vyslal zamestnávateľ. Prečo potom zamestnávateľ neurčil dopravný prostriedok "vrtulník" aby zamestnanec bol na mieste určenia výkonu práce skôr, keď nechce preplácať čas strávený na ceste. Je jednoduché sa na to pozerať len z jedného pohľadu. Skúste si to vyskúšať sama, aké to je byť 10x z mesiaca na takýchto pracovných cestách, skoro ráno vstávať, riskovať život či vás nejaký blbec nenabúra, sústrediť sa na prácu a prísť domov večer unavený z 10 hodinového šoferovania a vidieť deti už keď spia v posteli! Doprajem to každej jedne birokratičke čo sedí za stolom. """ Potom si bude nárokovať na preplatenie nadčasu alebo náhradné volno aby dobehla stratený čas, ktorý teraz má pre seba a svoju rodinu""""""

Ostatné sú len populistické reči.
Chobot
25.09.08,13:41
Ten kto z vás cestuje po slovensku tak vie že cestovné (diety) nad 18 hod sú vo výške 208,- SKK čo je smiešne ...

A teraz som zvdavý čo vy nato???????

Tak ty asi necestuješ, pretože by si vedel, že od 1.6.2008 je sadzba stravného 230,- SKK.

Viem, že to nie je veľký rozdiel, ale mal by si to vedieť.:rolleyes:
amco
26.09.08,06:40
Asi si nepochopil podstatu!
Zák práce § 57 výklad: " Zákon o cestovných náhradách vymedzuje pracovnú cestu z časového a miestneho hľadiska. Z časového hľadiska je pracovná cesta ohraničená nástupom zamestnanca na cestu a časom ukončenia tejto cesty, a tiž dobou výkonu práce medzi časom nástupu a časom ukončenia. Z miestneho hľadiska sa pracovnou cestou rozumie skutonosť, že zamestnanec vakonáva prácu na inom mieste, ako je jeho pravidelné pracovisko." Týmto sa počíta že od nástupu do auta pred firmou alebo domom ako aj vystúpenie na tom istom mieste je pracovným časom. Tak mi potom povedz, že keď sa uplatňuje nárok na stravné ako sa uplatňuje nárok na preplatenie práce nad čas????
Chobot
26.09.08,07:35
Asi si nepochopil podstatu!
Zák práce § 57 výklad: " Zákon o cestovných náhradách vymedzuje pracovnú cestu z časového a miestneho hľadiska. Z časového hľadiska je pracovná cesta ohraničená nástupom zamestnanca na cestu a časom ukončenia tejto cesty, a tiž dobou výkonu práce medzi časom nástupu a časom ukončenia. Z miestneho hľadiska sa pracovnou cestou rozumie skutonosť, že zamestnanec vakonáva prácu na inom mieste, ako je jeho pravidelné pracovisko." Týmto sa počíta že od nástupu do auta pred firmou alebo domom ako aj vystúpenie na tom istom mieste je pracovným časom. Tak mi potom povedz, že keď sa uplatňuje nárok na stravné ako sa uplatňuje nárok na preplatenie práce nad čas????

Treba si uvedomiť, že "pracovná cesta" a "výkon práce" sú dva rozličné pojmy. Na oba pojmy sa vzťahujú iné pravidlá a iné náhrady. Pracovník nevykonáva prácu počas celej pracovnej cesty. Teda výkon práce bude kratší, nanajvýš rovnako dlhý, ako je pracovná cesta. To, ako dlho vykonáva prácu na pracovnej ceste, je dané samotným výkonom práce a prípadne ak nevykonáva prácu, tak závisí od toho, či ten čas spadá do jeho základného pracovného času alebo nie. Ak áno, tak sa to považuje ako výkon práce.

Ak nie, tak to nie je výkon práce. Pokiaľ zamestnanec v tomto čase cestuje, tak nevykonáva prácu a nepatrí mu náhrada mzdy za tento čas.

Pre určenie cest. náhrad je zase dôležité vedieť, ako dlho trvá samotná pracovná cesta. A pracovná cesta trvá od nástupu na PC až do jej skončenia, ako si ty napísal, od nástupu do auta. Doba, za ktorú dostáva cest. náhrady nie je totožná, za ktorú dostáva mzdu alebo náhradu mzdy.
amco
26.09.08,08:50
Ja si myslím že a takto ďálej nedostaneme, pretože nemáme stanovené či mzda pracovníka je stanovená hodinovo alebo úkolovo (od výkonu). Je niečo iné zamestnanec zaradený do pracovného procesu a jeho mzda je odvodená od počtu odpracovaných hodín ako napr. zdravotná sestra, ktorá je vyslaná na školenie viď prípad mojej ženy " bola jej vyplatená stravná náhrada + cestovné výlohy ako aj náhradné volno. alebosa budeme baviť o zamestnancovi, ktorý je platený od výkonu napr: servisný technik nejakého zariadenia, ktorý je motivovaný precentom z donesených peňazí pre zamestnávateľa. V tomto prípade súhlasím s tebou že servisák nemá nárok na náhradné voľno pretože čas strávený na ceste je adkvátne započítaný do cestovného a aj z tejto čiastky mu ide provízna časť. Ale u obyčajného zamestnanca zaradeného do hodinoveho paušálu je to iné on svoju výšku mzdy tým neovplivní. A argument že zamestnanec je k dispozícií zamestnávateľoi je tiež dikutabilný pretože zákonník práca jasne definuje " so súhlasom zamestnanca " .
Chobot
26.09.08,09:14
Ja si myslím že a takto ďálej nedostaneme, pretože nemáme stanovené či mzda pracovníka je stanovená hodinovo alebo úkolovo (od výkonu). Je niečo iné zamestnanec zaradený do pracovného procesu a jeho mzda je odvodená od počtu odpracovaných hodín ako napr. zdravotná sestra, ktorá je vyslaná na školenie viď prípad mojej ženy " bola jej vyplatená stravná náhrada + cestovné výlohy ako aj náhradné volno. alebosa budeme baviť o zamestnancovi, ktorý je platený od výkonu napr: servisný technik nejakého zariadenia, ktorý je motivovaný precentom z donesených peňazí pre zamestnávateľa. V tomto prípade súhlasím s tebou že servisák nemá nárok na náhradné voľno pretože čas strávený na ceste je adkvátne započítaný do cestovného a aj z tejto čiastky mu ide provízna časť. Ale u obyčajného zamestnanca zaradeného do hodinoveho paušálu je to iné on svoju výšku mzdy tým neovplivní. A argument že zamestnanec je k dispozícií zamestnávateľoi je tiež dikutabilný pretože zákonník práca jasne definuje " so súhlasom zamestnanca " .

Veď práve to "so súhlasom zamestnanca" je alfou a omegou celých pracovných ciest. Pri začiatku pracovného pomeru si treba so zamestnávateľom ujasniť, či zamestnanec je ochotný byť vyslaný na pracovné cesty. Pokiaľ áno, tak sa to zakotví do pracovnej zmuvy a zamestnávateľ ho môže kedykoľvek vyslať (okrem osobitných prípadov, napr. tehotné). Pokiaľ to nie je v pracovnej zmluve a zamestnávateľ ho chce vyslať na prac. cestu, tak to môže urobiť jedine so súhlasom zamestnanca.
amco
26.09.08,13:35
ale my sa tu nebavím o tom či zamestnanec pôjde na služobku alebo nie. Tu ide o kompenzáciu času, ktorý strávil zamestnanec na ceste. Pochybujem že ty keď budeš na služobke v Aši a firmu máte v KE si za tých 10 hod cesty nebudeš nárokovať na mzdu? alebo áno? Z 28 hodinovej cesty 10 - tam 8 výkon a 10 späť čo sú 3 pracovné dnie ti zamestnávateľ preplatí len 8 hod? Tým pádom ako hovoríš nebudeš mať odrobených 160 hod a ak tvoja mzda je cca v hrubom 1000,- sk na deň tak sa necháš odrbkať o 2 litre??? Tak si u mňa iný kabrňák - 4 také cesty do mesiaca a žena ťa určite rada privíta s výplatou, aj keď jej budeš pod nosom mávať s dietami, z ktorých 3/4 minieš na stravu.
Chobot
26.09.08,14:05
ale my sa tu nebavím o tom či zamestnanec pôjde na služobku alebo nie. Tu ide o kompenzáciu času, ktorý strávil zamestnanec na ceste. Pochybujem že ty keď budeš na služobke v Aši a firmu máte v KE si za tých 10 hod cesty nebudeš nárokovať na mzdu? alebo áno? Z 28 hodinovej cesty 10 - tam 8 výkon a 10 späť čo sú 3 pracovné dnie ti zamestnávateľ preplatí len 8 hod? Tým pádom ako hovoríš nebudeš mať odrobených 160 hod a ak tvoja mzda je cca v hrubom 1000,- sk na deň tak sa necháš odrbkať o 2 litre??? Tak si u mňa iný kabrňák - 4 také cesty do mesiaca a žena ťa určite rada privíta s výplatou, aj keď jej budeš pod nosom mávať s dietami, z ktorých 3/4 minieš na stravu.

amco, asi na pracovné cesty nechodíš, preto si si vytvoril vlastné pravidlá, alebo si nepochopil, aké sú tie pravidlá v zmysle zákona. Bohužiaľ je to tak, ako si myslíš, že to nie je. Ak si na tej ceste 28 hodí, z ktorých cestuješ 10, pracuješ 8 a znovu cestuješ 10, tak skutočne máš zaplatených len 8 hodín. Tých 20 hodín je strávených na pracovnej ceste.

Neviem, v akom svete ty žiješ, keď tvrdíš, že nie sú takéto pravidlá. Nenapísal si z čoho vychádzaš. Chodím bežne na pracovné cesty, najmä do cudziny a u každého zamestnávateľa to funguje takto. Napíš mi, v ktorej firme to funguje tak, ako píšeš ty.

A keď niekto pôjde na 3 týždňovú pracovnú cestu (bol som na takej v zahraničí), tak podľa teba bude mať za ten mesiac odpracovaných 504 hodín??????:confused::confused::confused: Nemyslíš si, že je to somarina?

Je to pochopiteľné napr. u vodiča kamiónovej dopravy. Ten počas cesty pracuje, lebo jeho náplňou je vedenie vozidla. Takže počas cesty vykonáva prácu, preto u neho čas strávený na ceste sa bude rovnať počtu odpracovaných hodín. Ale ak niekde prenocuje, tak ten čas nebude považovaný za výkon práce.

Teba by som chcel mať ako zamestnávateľa a nechal by som sa vyslať na celý mesiac na pracovnú cestu. To by som mal nadčasov a výplatu..... :D:D
Chobot
26.09.08,14:11
Ale amco bol na PC tri dni, tak nie 8 hod., ale 24...

veronika, s amcom diskutujeme o čase strávenom mimo pracovného času cestovaním. Podľa neho by celý čas strávený na pracovnej ceste mal byť zaplatený ako odpracovaný.

Alebo som to ja zle pochopil?
Chobot
26.09.08,14:19
chce mať samozrejme zaplatený aj čas po pracovnej dobe, na čo samozrejme nárok nemá. Z predch.príspevku mi však vyplýva, že ak cestuje z KE do Ašu 3 prac. dni, nemôže mať zaplatené len 8 hod.

Teoreticky áno. Ak by nástup na cestu bol o 22:00, napr. spacím vlakom, v Aši by bol o 8:00, tam by pracoval do 16:00 a znovu by cestoval domov 10 hodín, tak by mal zaplatené len 8 hodín. On nepíše, že pracovná cesta trvala 3 dni. Písal, že PC by trvala 28 hodín.
Chobot
26.09.08,14:30
V tomto prípade ano, ja som vychádzala z tejto citácie :

Z 28 hodinovej cesty 10 - tam 8 výkon a 10 späť čo sú 3 pracovné dnie ti zamestnávateľ preplatí len 8 hod?

Ak cestoval tam aj späť mimo pracovného času, bohužiaľ ...

On myslel akože tých 28 hodín ako 3 pracovné dni po 8 hodín.
veronikasad
26.09.08,14:34
On myslel akože tých 28 hodín ako 3 pracovné dni po 8 hodín.
v tom prípade som to zle pochopila ja a mažem všetky príspevky v tejto téme, aby som nezavádzala. Nárok na preplatenie nadčasu stráveného inak ako výkonom práce, mimo pracovného času nemá. /Môže si so zamestnávatelom dohodnúť kompenzáciu napr. formou odmeny/
zvs-enco
25.11.08,07:27
Prosím o radu: náš zamestnanec išiel s tovarom do zahraničia 16.11.2008 do 18.11.2008. 16.11.08 bpla nedeľa a 17.11.08 bol sviatok. Zaplatím nedeľu a sviatok ako nadčas?
Vopred ďakujem a spozdravom Viki.
zvs-enco
25.11.08,07:28
Prosím o radu: náš zamestnanec išiel s tovarom do zahraničia 16.11.2008 do 18.11.2008. 16.11.08 bola nedeľa a 17.11.08 bol sviatok. Zaplatím nedeľu a sviatok ako nadčas?
Vopred ďakujem a s pozdravom Viki.
Chobot
25.11.08,08:55
Prosím o radu: náš zamestnanec išiel s tovarom do zahraničia 16.11.2008 do 18.11.2008. 16.11.08 bola nedeľa a 17.11.08 bol sviatok. Zaplatím nedeľu a sviatok ako nadčas?
Vopred ďakujem a s pozdravom Viki.

A prečítal si si celú tému aj odkazy, ktoré uvádzam vyššie v mojich príspevkoch. Asi nie, lebo tam by si odpoveď našiel. Bolo to popísané dosť podrobne aj s príkladmi, preto si myslím, že je zbytočné to znovu vysvetľovať. Navyše si neuviedol všetky skutočnosti, na základe ktorých by som ti mohol fundovane odpovedať, a to - koľko hodín ten zamestnanec vykonával prácu v zahraničí (okrem toho, že tam bol). Aké je pracovné zaradenie toho zamestnanca - je to šofér z povolania?
JOJ
22.02.09,21:20
Zdravim!
Prosim Vas potreboval by som poradit.
V pracovnej zmluve mam uvedene:
Miesto vykonu prace Zamestnanca je:Trnava
Pre ucely poskytovania cestovnych nahrad sa so zamestnancom dohodlo miesto trvaleho pobytu.
Pracovny cas je 37.5h cistych tyzdenne po-piat.Pracovna doba pondelok 11h-16h,ut,str,stvr. 6h-16h a piat.6h-11h.Mame prevadzky po Slovensku,na ktore chodim vlakom,autobusom,sluzobnym autom.
Chodim na pracovne cesty z miesta trv.bydliska, ktore zacinaju v pondelok o 5h.V mieste výkonu práce som o 8.00h a zostavam tu cely tyzden.Po dohode z veducim pracujeme v pondelok 8-18 pocita sa nam 9.5h, 0.5h prestavka na obed,ut,str. 6-18 pocita sa nam 11h, 1h prestavka na obed a vo stvrtok pracujeme 6-12.30 pocita sa 6h,0.5h prestavka na obed.Po 12.30h mam odpracovanych 37.5h a cestujem do miesta trvaleho bydliska,kde pracovnu cestu ukoncim.V piatok cerpam nahradne volno,ktore som nadpracoval za uvedene dni.
Chcem sa spytat ci musim v mieste vykonu prace odpracovat celych 37.5h,alebo na zaklade casu,kolko mi trval prichod na danu prevadzku,odist skor,napriklad vo stvrtok miesto 12.30h - 3h cesta skoncit o 9.30h a aplikovat § 37:
"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."
Dakujem za odpoved.
niik
08.05.09,06:39
Zdravím,

riešim ten istý problém s náhradami pre zamestnancov na služobných cestách. Našiel som nový Zákon o Cestovných náhradách č. 40/2009 a je tam veľa vysvetlené.
Chobot
08.05.09,19:57
Zdravím,

riešim ten istý problém s náhradami pre zamestnancov na služobných cestách. Našiel som nový Zákon o Cestovných náhradách č. 40/2009 a je tam veľa vysvetlené.

Niekomu si odpovedal? Alebo si sa chcel niečo spýtať?
Silvia S
01.07.09,07:00
Pravda, pravda. U nás to má kazdý v prac. zmluve a basta.
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.
mzdarka renca
01.07.09,07:25
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Ak zamestnanec zostáva na pracovisku bez dohody, alebo príkazu na prácu nadčas, tak sa o nadčas nejedná.
Chobot
01.07.09,09:54
Ak zamestnanec zostáva na pracovisku bez dohody, alebo príkazu na prácu nadčas, tak sa o nadčas nejedná.

Presne tak, ZP § 97 presne definuje, čo je to práca nadčas:

Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Pokiaľ to neprikázal, alebo s tým vyslovene nesúhlasil (zamestnanec zostane dobrovoľne na pracovisku dlhšie) tak sa nejedná o prácu nadčas.
Chobot
01.07.09,10:02
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Pozor, pracovné cesty a práca nadčas sú dve rozdielne veci.

V prípade prac. ciest stačí v PZ napísať, že zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli, že zamestnanec súhlasí s vyslaním na pracovnú cestu. Je to v § 57 ZP:
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.

Alebo chceš vedieť presnú formuláciu dohody? To sa musím pozrieť v mojej PZ, z hlavy to neviem.

ČO sa týka práce nadčas, tá sa môže zohľadniť v mzde. AK sa v PZ dohodne, že zamestnanec má v mzde zohľadnenú prípadnú prácu nadčas, tak za prácu nadčas (tú skutočnú, ktorú nariadi zamestnávateľ) nemá nárok na mzdu a príplatok. Dá sa to ale uplatniť len pri presne vymedzenom okruhu zametnancov, uvedených v § 121 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Silvia S
01.07.09,13:13
Ďakujem za Vaše názory, našťastie mám podobné v hlave. Vedela som, že som sa zle vyjadrila a popletiem Vás. Nevadí, aspoň som si ich oprášila. Jednalo sa mi o to, že u nás zamestnanci často zostávajú po svojej pracovnej dobe na pracovisku, ale nadčasy im neplatíme (podotýkam, že zostávajú bez príkazu nadriadeného) Nadriadení si ich ohodnotia v pohyblivých zložkách. Nikde však nefiguruje nadčas a bojím sa, aby raz niekto "nevykrikoval", že to nemá zaplatené. Ale asi ako ste mi poradili: nemáš príkaz, nemáš čo robiť nadčas.
Čo sa týka tej "formulky" do PZ, tak by som bola rada, keby to tam mali. Žiaľ kolektívnu zmluvu nemáme. Kde by som však zistila, kto konkrétny sa chápe pod zamestnancami, ktorí vykonávajú konc.,syst, tvorivé...činnosti? Aby sa zasa niekto nebránil, že tam nepatrí. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
Chobot
01.07.09,13:22
Ďakujem za Vaše názory, našťastie mám podobné v hlave. Vedela som, že sa zle vyjadrila a popletiem Vás. Nevadí, aspoň som si oprášila. Jednalo sa mi o to, že u nás zamestnanci často zostávajú po svojej pracovnej dobe na pracovisku, ale nadčasy im neplatíme (podotýkam, že zostávajú bez príkazu nadriadeného) Vyplývame my z toho aj skutočnosť, že nadriadení si ich ohodnotia v pohyblivých zložkách. Nikde však nefiguruje nadčas a bojím sa, aby raz niekto nevykrikoval, že to nemá zaplatené. Ale asi ako ste my poradili: nemáš príkaz, nemáš čo robiť nadčas.
Čo sa týka tej "formulky" do PZ, tak by som bola rada, keby to tam mali. Žiaľ kolektívnu zmluvu nemáme. Kde by som však zistila, kto konkrétny sa chápe pod zamestnancami, ktorí vykonávajú konc.,syst, tvorivé...činnosti? Aby sa zasa niekto nebránil, že tam nepatrí. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

Každý zamestnanec by podľa správnosti mal mať buď priamo v pracovnej zmluve, alebo na osobitnom dokumente (napr. popis pracovnej činnosti, či náplň práce, alebo inak pomenovanom) uvedené, čo presne má vo firme robiť. A ak tam je nejaký bod, ktorý hovorí, že je to napr. pracovník, ktorý tvorí metodické pokyny pre obchodnú sieť, alebo ak je v PZ uvedené, že je to vedúci oddelenia, alebo že je manažér logistiky skladu, tak je jasné, že do tejto kategórie patrí. Pokiaľ zamestnávateľ nevie preukázať, že je to metodický, či koncepčný alebo iný z toho zoznamu pracovník, tak nemôže dohodnúť nadčasovú prácu v mzde.

Ak aj je taká dohoda, nikde nie je vylúčené, že aj takému zamestnancovi zamestnávateľ dobrovoľne nadčasy preplatí. AJ to je možné.
Drobcisko
23.07.11,13:20
Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,
Tweety
23.07.11,17:46
Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,
ÁNo, príkaz na cestu máš dostať od zamestnáv. pred jej začiatkom, ale nemusíš si ju vyúčtovávať, len v prípade, že si na ňu dostal zálohu.
Drobcisko
23.07.11,18:54
este raz, ziadna zaloha len mam za mesiac dve cesty a nemienim si ich uplatnit na preplatenie cestovnych nahrad, co som podla zakona v tomto pripade porusil?
Tweety
24.07.11,07:30
este raz, ziadna zaloha len mam za mesiac dve cesty a nemienim si ich uplatnit na preplatenie cestovnych nahrad, co som podla zakona v tomto pripade porusil?
Čo ešte raz? veď som napísala snáď jasne, či?
avalik
24.07.11,08:16
Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,

zakon o cestovnych nahradach to definuje jasne:

§36
(7) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa skočenia pracovnej cesty alebo inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad a vrátiť nevyúčtovaný preddavok, ak nie je v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa určená dlhšia doba, najdlhšie však do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na náhrady skončená.
Drobcisko
24.07.11,10:08
Ja si to vysvetlujem tak ze ak si uplatnujem narok na vyuctovanie pracovnej cesty tak musim do 10 dni odovzdat vyplneny cestovny prikaz,ak si narok neuplatnujem tak cestak neodovzdam a cestovne mi nebude vyplatene, v zakone neviem najst ani zmienku o tom co sa deje ak zamestnanec sluzobnu cestu absolvuje k spokojnosti zamestnavatela a vyuctovanie pracovnej cesty si neuplatni,
avalik
24.07.11,10:20
Ja si to vysvetlujem tak ze ak si uplatnujem narok na vyuctovanie pracovnej cesty tak musim do 10 dni odovzdat vyplneny cestovny prikaz,ak si narok neuplatnujem tak cestak neodovzdam a cestovne mi nebude vyplatene, v zakone neviem najst ani zmienku o tom co sa deje ak zamestnanec sluzobnu cestu absolvuje k spokojnosti zamestnavatela a vyuctovanie pracovnej cesty si neuplatni,

cestovny prikaz vratis vyplneny a dopises nan, ze sa vzdavas naroku na cestovne nahrady (ktore su podla skutocnosti vycislene). ja ako zamestnavatel by som ti aj napriek tomu tieto nahrady vyplatila. mohol by si neskor spekulativne tvrdit, ze si sa vzdal naroku pod natlakom.

nechapem co spekulujes, zakon hovori o povinnosti odovzdat vyuctovanie. vyuctovanie vypisujes v pracovnej dobe - ak mas problem vypisat tlacivo, poziadaj nejakeho kolegu/kolegynu o pomoc.
dana99
10.04.12,17:27
Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.
avalik
10.04.12,17:48
Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.

po skonceni pracovnej doby ma osobne volno, ziadna nahrada mu nepatri
je mozne vopred dohodnut navstevu rodiny

§4/1 ZCN
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

§ 12
Náhrada výdavkov za cesty na návštevu rodinyAk sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne na návšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu 3) alebo v dohodnutom mieste pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, do výšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. e) sa nevzťahuje na cesty na návštevu rodiny zamestnanca vyslaného na zahraničnú pracovnú cestu.
Chobot
11.04.12,07:57
Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.

Za ten čas patrí len náhrada cestovných náhrad (stravné, vreckové, vedľajšie výdavky), ale nie náhrady mzdy a nie je to ani práca nadčas.

Bolo to už viackrát popisované, treba si prečítať staršie témy (aj túto treba čítať celú a nie znovu sa pýtať na to isté):

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html
airin.nice
11.04.12,09:32
Dobry den, kde by som prosim Vas nasla tabulku stravneho pre tuzemsko a zahranicie aktualne pre rok 2012?
Dakujem..
avalik
11.04.12,09:39
tuzemsko opatrenie c. 533/2010
zahranicie opatrenie c. 472/2011


mimotemy preco davas tu istu otazku do viacerych tem?
airin.nice
11.04.12,11:10
Dala som to sem preto, lebo v inej teme som nemala moznost dat dopyt.
Davala som dopyt na tabulku v exceli.

bola som v teme od Chobot:
Stravné a vreckové pre tuzemské a zahraničné pracovné cesty + krátenie stravného
16:36

nie je tam moznost zadat dotaz, takze preto.
veronikasad
11.04.12,11:13
Dala som to sem preto, lebo v inej teme som nemala moznost dat dopyt.
Davala som dopyt na tabulku v exceli.
táto odpoveď nestačí ?

http://www.porada.sk/t5258-diety-zahranicne-cesty.html#post2037524
airin.nice
11.04.12,11:20
Dakujem, ale neviem kde je problem.
Potrebujem tu tabulku preposlat klientovi, aby si mohol vypracovat cestovne nahrady, tak ako som mu ju preposlala za rok 2010,2011.
O nic ine neslo.
Chobot
11.04.12,11:24
Dobry den, kde by som prosim Vas nasla tabulku stravneho pre tuzemsko a zahranicie aktualne pre rok 2012?
Dakujem..

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
avalik
11.04.12,11:31
tabulku v exceli mas v uvodnom prispevku v teme od Chobot
airin.nice
11.04.12,15:09
dakujem velmi pekne.....mam medzinarodnu kamionovu prepravu s 8 jazdnymi supravami, z toho kazda cesta ide cez 4 tranzity...preto som to tak surne potrebovala...dakujem..
day
19.09.12,15:05
chobot klobuk dole, perfektne odpovede.
zmenilo sa nieco od 2009, zmenili sa zakony, nariadenia? prave riesime nieco podobne u nas,
vsetko mi je jasne, len, napr.: sluzobna cesta od 4.00 - 20.00, sluzobne auto, traja zamestnanci, jeden sofer a dvaja "spaci",
ma narok na preplatenie nadcasov sofer alebo nie?

jeden citat:
Práca ma fascinuje! Celé hodiny sa vydržím pozerať, ako niekto pracuje.
Jerome Klapka Jerome
ivka70
19.09.12,15:12
chobot klobuk dole, perfektne odpovede.
zmenilo sa nieco od 2009, zmenili sa zakony, nariadenia? prave riesime nieco podobne u nas,
vsetko mi je jasne, len, napr.: sluzobna cesta od 4.00 - 20.00, sluzobne auto, traja zamestnanci, jeden sofer a dvaja "spaci",
ma narok na preplatenie nadcasov sofer alebo nie?

jeden citat:
Práca ma fascinuje! Celé hodiny sa vydržím pozerať, ako niekto pracuje.
Jerome Klapka Jerome

Staci si precitat predchadzajucu diskusiu,
V podstate ak to nie je sofer z povolania, teda ak soferovanie nie je jeho standardnou naplnou prace, tak nema.
day
19.09.12,15:17
dakujem, ja mam diskusiu precitanu, len mi dnes tvrdili aj ludia z BOZP,IP, ze sofer narok ma,

preto moja otazka
day
22.09.12,08:57
zamestnanec je vyslany na 4dnovu PC a z toho 3dni cestuje a ani nie 1/2dna pracuje,
ako riesite podobne PC?
avalik
22.09.12,09:13
zamestnanec je vyslany na 4dnovu PC a z toho 3dni cestuje a ani nie 1/2dna pracuje,
ako riesite podobne PC?

podla zakona o cestovnych nahradach

§ 2
(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283#f5940212) na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

§ 37
Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.
Mila123
22.09.12,09:15
v novom ZP (novelizácií) je nachystaná zmena pri takýchto situáciách.....
day
22.09.12,09:20
co znamena zmena?
musim sa priznat, po odpovedi od Dari nerozumiem uz vobec
avalik
22.09.12,09:37
co znamena zmena?
musim sa priznat, po odpovedi od Dari nerozumiem uz vobec

napriek tomu, ze zamestnanec pracuje na SC len 1/2 dna, vyplatu dostane za 4 dni (ak su pracovne)
cestovne nahrady dostane za 4 dni - od nastupu na SC po skoncenie CS


navrh zmeny ZP, ktoru spominala Mila123:



Za § 96a sa vkladá § 96b, ktorý vrátane nadpisu znie:

㤠96b
Náhrada za stratu času

Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve alebo so zástupcami zamestnancov dohodnúť, že za čas pracovnej cesty mimo rámca rozvrhu pracovnej zmeny, ktorý nie je prácou nadčas alebo pracovnou pohotovosťou, patrí zamestnancovi dohodnutá peňažná náhrada alebo náhradné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku.“.
day
22.09.12,09:57
podla predchadzajucich prispevok, ale cesta na vykon prace nie je pracovnym casom alebo ... ?
alebo je pracovnym casom osem hodin a zvysok je "volny"? jedna sa mi hlavne o nadcasy
avalik
22.09.12,11:00
podla predchadzajucich prispevok, ale cesta na vykon prace nie je pracovnym casom alebo ... ?
alebo je pracovnym casom osem hodin a zvysok je "volny"? jedna sa mi hlavne o nadcasy

Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, (napriklad cestuje, caka na lietadlo, ... ) sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.

ak pocas pracovnej cesty v case mimo pracovnej doby nepracuje, nie je to nadcas - je to cas straveny na PC a je narok len na stravne

po novom sa navrhuje moznost "nahrady za stratu casu"
Llívia
22.09.12,11:10
podla predchadzajucich prispevok, ale cesta na vykon prace nie je pracovnym casom alebo ... ?
alebo je pracovnym casom osem hodin a zvysok je "volny"? jedna sa mi hlavne o nadcasy
Príklad: zamestnancova pracovná zmena trvá od 7.00 do 15.30. Bol vyslaný na pracovnú cestu, ktorá začala o 6.00. Na určené miesto dorazil o 10.00. Pracoval do 16.30 a domov prišiel o 20.30.
Čas od 6.00 - 7.00 sa mu neráta ako odpracovaný čas = žiadna mzda.
Čas od 7.00 - 16:30 sa mu ráta ako odpracovaný čas s tým, že má nárok na príplatok za 1 hod. práce nadčas.
Čas od 16.30 - 20.30 sa mu neráta ako odpracovaný čas = žiadna mzda.
Pracovná cesta trvala od 6.00 do 20.30, t.j. 14,5 hod. Zamestnanec má nárok na stravné vo výške 6 EUR.
day
22.09.12,11:22
dakujem :)

este by som opytal k nadcasom, zamestnanec moze odpracovat 150hod/rok, kolko moze max odpracovat mesacne, tyzdenne, kolko mesiacov po sebe.

zatial som nasiel, len zakladne INFO, pripadne prosim o link, kde su nadcasy detailnejsie popisane

dakujem

uz som nasiel, dakujem
Anicka79
01.10.12,12:09
Ja by som mala tiež k tejto téme otázočku: obecný policajt sa zúčastnil školenia - ku konci mesiaca,kde už mal odpracovaný mesačný pracovný fond - vykázal 25 hodín nadčasu - mimo pracovného fondu. Keďže má odpracovaný celý mesačný pracovný fond, patria mu lístky na stravu. Čo s pracovnou cestou - školenie - nadčas???ak má vypísaný CP, účtuje si diéty???
Ďakujem za odpovede.
Tweety
01.10.12,12:11
Ja by som mala tiež k tejto téme otázočku: obecný policajt sa zúčastnil školenia - ku konci mesiaca,kde už mal odpracovaný mesačný pracovný fond - vykázal 25 hodín nadčasu - mimo pracovného fondu. Keďže má odpracovaný celý mesačný pracovný fond, patria mu lístky na stravu. Čo s pracovnou cestou - školenie - nadčas???ak má vypísaný CP, účtuje si diéty???
Ďakujem za odpovede.
Ak mu nadriadený schválil cesťák, tak áno, má nárok na stravné podľa zákona o CN.
Anicka79
01.10.12,12:13
tweety, ďakujem, moja predchodkyňa -mzdárka tvrdí, že nemôže mať zamestnanec dve výhody - t.j. aj stravné lístky, aj stravné....tak neviem, som z toho zmatená...
Tweety
01.10.12,12:15
tweety, ďakujem, moja predchodkyňa -mzdárka tvrdí, že nemôže mať zamestnanec dve výhody - t.j. aj stravné lístky, aj stravné....tak neviem, som z toho zmatená...
No samozrejme, za rovnaký čas nemôže dostať aj preplatený cesťák, aj nárok na stravu, ale ak už SL dostal, odpočítaš ho z nároku v nasledujúcom mesiaci.
tomasz
26.03.13,08:24
Dobrý den,

Traja zamestnanci odchádzajú na SC v nedelu poobede do Českej republiky, tam robia od pondelka ranná 6:00-14:00 ; poobdedná 14:00-22:00 a nočná zmena 22:00 - 6:00. Na slovensko sa vracajú v sobotu po nočnej zmene, prichod cca 12-14 hod.
Za túto služobnú cestu majú nárok na stravné od nedele 14:00 až do soboty 14:00.

Pre "diety" platí čas prechodu hranicami alebo celé trvanie SC ??
Majú riadne nárok na všetky prípaltky čo by dostali "doma" za tú istú prácu v tých istých pracovných zmenách?? (nočný príplatok, príplatok za sobotu)
Môžu byť tí istí zamestnanci vyslaný 2-3 týždne za sebou na tú istú SC?

Ďakujem za odpovede.
Lubinka01
29.05.13,09:31
Dobrý deň. Zamestnanec bol vyslaný na pracovnú cestu do Turecka. Cestoval 1/5/2013 - vo sviatok a späť sa vracal v nedeľu 5/5/2013. Prácu vykonával vo štvrtok, piatok, sobotu a v nedeľu sa vracal späť. Na aké príplatky má nárok? Aj na príplatok za prácu vo sviatok a v SO,NE (v KZ máme aj tento príplatok). Alebo nie? A čo s nadčasom? Ďakujem
avalik
29.05.13,09:46
nove otazky sa do starych odbornych debat nezakladaju - zaloz novu otazku, ak si odpoved ani pomocou vyhladavania nenasla