miňuška
30.07.08,12:54
Na základe zmluvy o dielo nám bol namontovaný elektronický zabezpečovací systém, ktorý bude uhradený z kapitálových výdavkov vo výške vyše 30 tis. Sk. Sme rozpočtová organizácia a budovu, v ktorej sídlime máme v prenájme od mesta. Máme problém so zaradením EZS do majetku, správne je to ako samostatné hnuteľné veci alebo ako technické zhodnotenie prenajatého majetku? A do akej odpisovej skupiny sa to má zaradiť?
blazonko
31.07.08,18:34
Ja to mám zaradené ako samostatnú hnuteľnú vec.
kunkelovaa
01.08.08,11:15
Moja otázka k majetku. RO - ZŠ s MŠ zriadená obcou má vlastnú subjektivitu. Majetok ZŠ (prenesené kompetencie) má zverený RO do správy. Kto účtuje o majektu MŠ (originálne kompetencie) a kto má mať v evidencii drobný hmotný majetok MŠ? Obec alebo RO?
eva7
05.08.08,14:33
Podľa mňa záleží na tom, ako ste to dostali v preberacom protokole. Ak ste v delimitácii mali majetok a drobný majetok daný do správy MŠ, tak musí účtovať o ňom MŠ. My sme RO pod obcou (tiež MŠ) a majetok máme v správe a účtujeme o ňom my. S obcou len kontrolujeme odpisy a účet 355. Pekný deň.
kunkelovaa
07.08.08,03:33
Ďakujem, pozriem si delimitáciu. Pekný deň.
kunkelovaa
18.08.08,07:02
Pozrela som si delimitačný protokol a zriaďovaciu listinu RO. Podľa nich prebrala majetok ZŠ škola a majetok MŠ obec. Znamená to, že podľa toho tento majetok evidujeme - teda školu škola a mš obec? Moja predchodkyňa totiž niečo z MŠ zaradila do účtovníctva v ZŠ (nejaké prístroje), ale budovu nie.
eva7
24.08.08,13:34
Podľa toho asi áno. Majetok MŠ eviduje a účtuje obec. Ak by ste chceli preradiť nejaký majetok zo ZŠ na MŠ, treba sa kontaktovať s obcou a urobiť prevod majetku. Čo sa týka účtovania budovy, mali by ste asi pri každej oprave a údržbe žiadať financie od zriaďovateľa, alebo tieto úkony robiť cez neho, lebo ju nemáte v správe a nemali by ste mať ani rozpočet na veci týkajúce sa budov. Bolo by asi dobré sa o tomto stave informovať na obci. Zdravím a prajem príjemný deň.
kunkelovaa
27.08.08,03:32
Ak teda účtuje o majetku MŠ (podľa delimitácie a zriaď. listiny) obec, ako zaúčtujem nákup hračiek v cene cca 10.tis. SK pre MŠ, ktoré boli nakúpené zo školného? Malo by to ísť cez drobný hmotný majetok - ale v RO?? Faktúra za hračky bude uhrádzaná z výdavkového rozp.účtu RO (prostriedky školného boli prevedené zriaďovateľovi, ten ich vrátil späť na výdavkový účet).
eva7
27.08.08,10:12
Neviem, asi by ste sa mali dohodnúť s obcou. Možno by ste mohli tieto hračky viesť na podsúvahovej evidencii,aby sa nemuseli odpisovať, keďže je to suma do 30000, nemusíte to evidovať v majetku.Vy si dáte zaúčtovať úhradu faktúry 10000, obci dáte kópiu faktúry, aby si ich zaevidovali 771/799. Ak sú to však hračky, ktorých jednotková cena je nejaká nevýznamná suma do 1000,- nemusíte to vôbec účtovať, dáte si to len do materiálových zásob. Ja vediem OTE od 1000 do 30000, priraďujem im inv. čísla a zaúčtujem 771/799. Veci, ktoré majú jednotkovú hodnotu do 1000 v OTE neevidujem, na to máme zošit, kde sa to len zapíše (pre kontrolóra, ktorý tieto hračky nájde v triede ale v majetkových zostavách nie sú).
janasiv
06.11.08,19:21
Este nemam skusenost s uctovanim na podsuvahovych uctoch. Preto Vas prosim o objasnenie. Konkretne sa jedna o nakup DHM. Doteraz kolegyna predo mnou uctovala nakup DHM na podsuv. ucet 791/321 a zaradenie DHM na 751/791, pricom uplne obisla naklady, co pri RO urcite nie je spravne. Ak DHM uctujem na 501/321 s AE, ako ho mam potom dostat na podsuvahovy ucet, kvoli inventarizacii majetku? Treba na podsuvahovych uctoch dodrziavat podvojnost?
AntekaK
07.11.08,08:22
Ahoj, skusim napisat ako uctujem obstaranie a zaradenie drobneho majetku: napriklad na fakturu - doslu fakturu zaúctujem do nakladov napr.501/321.
Majetok zaevidujem do inventarnej knihy drobneho majetku (my mame stanovene nad 500,- do 30.000,-) a zaroven zaúčtujem na podsúvahové účty: 771/799
a úhradu faktúry napr.: 321/232 09121 633009.
janasiv
07.11.08,08:36
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa k tomu opýtam. Čísla účtov v podsúvahovej evidencii sú voliteľné? Účty podsúvahovej evidencie majú potom zostatok rovnaké číslo, jeden na str. D a druhý na MD, ktorý by mal byť totožný so stavom majetku v inventárnej knihe DHM?
sis
14.11.08,06:28
Ahoj mam prosbu
do ktorej odpisovej skupiny mam zaradiť škrabku na zemiaky
dala som ju do 2 ale chcem sa uistiť či je to správne ďakujem
Rubrika
14.11.08,09:11
Aj ja mám škrabku na zemiaky v skupine 2.
raduska184
09.12.08,08:16
ahoj....nema niekto skusenosti so zaradením konvektomatu a umývačky v skolskej jedálni....
Olice
09.12.08,08:42
ahoj....nema niekto skusenosti so zaradením konvektomatu a umývačky v skolskej jedálni....

konvektomat je v 2. odp.skupine (2-34)

29.53.15 Pece pekárenské, neelektrické; sušiace stroje na sušenie poľnohospodárskych výrobkov, priemyselné stroje a prístroje na varenie alebo ohrievanie jedál, okrem prístrojov pre domácnosť

Z: Pece pekárenské a cukrárenské (neelektrické), potravinárske sušičky, zariadenia na pečenie a varenie - nie pre domácnosť
TZ: Vybavenie veľkokuchýň (reštaurácií) a kaviarní, sušiace stroje pre poľnohospodárske produkty

umývačka tiež v 2. odp.skupine,

buď

29.24.6 Umývačky riadu, priemyselného charakteru

alebo

29.71.12 Umývačky riadu pre domácnosť
fcelicka
10.12.08,05:21
Ahojte ja mam problem so zaradenim studne v hodnote 28 000,- .Ako postupujem?Tiez mam v internej smernici dane ze zaradujem majetok od 30 000, ostatny evidujeme len podsuvahovo.Ale ak sa jedna o stavbu?
fcelicka
11.12.08,06:16
Ako by ste postupovali vy? :-(
Olice
11.12.08,06:30
Ahojte ja mam problem so zaradenim studne v hodnote 28 000,- .Ako postupujem?Tiez mam v internej smernici dane ze zaradujem majetok od 30 000, ostatny evidujeme len podsuvahovo.Ale ak sa jedna o stavbu?
Použila som vyhľadávač a našla som toto:

http://www.porada.sk/125900-post3.html
http://www.porada.sk/801368-post8.html
anaka
11.12.08,16:24
Zdravím poraďákov, chcela by som sa spýtať keď sme dostali darom budovu s pozemkom a s darovacou zmluvou mám aj vyraďovacie protokoly k tomuto majetku v ktorých je napísaná aj zostatková hodnota tohto majetku u darcu. Môžem tento majetok účtovne zaradiť v tejto hodnote do majetku našej organizácie? Alebo je potrebný znalecký posudok?
Prosím o radu.
fcelicka
12.12.08,05:29
Jooj OLICE velmi pekne dakujem za radu...mam este jednu otazocku..teraz som zistila ze mam v drobnom hmotnom majetku vianocnu ozdobu za 45 000 kupenu este v roku 2005, ako postupovat?co myslite mozem to preradit do DHM ale ako s uctovnymi odpismi?
20lucka201
18.07.12,06:08
Ahojte poraďáci,

K umývaciemu stroju boli kúpené 2 prídavné stoly a sprcha s ramienkom, ktoré boli na faktúre dodávateľa zvlášť vyčíslené. Podľa môjho názoru sa jedná o technické zhodnotenie, keďže to patrí k myčke. TZ má hodnotu do 1200 eur. O túto sumu musím teda zvýšiť hodnotu myčky, však?!
Tweety
18.07.12,06:10
Ahojte poraďáci,

K umývaciemu stroju boli kúpené 2 prídavné stoly a sprcha s ramienkom, ktoré boli na faktúre dodávateľa zvlášť vyčíslené. Podľa môjho názoru sa jedná o technické zhodnotenie, keďže to patrí k myčke. TZ má hodnotu do 1200 eur. O túto sumu musím teda zvýšiť hodnotu myčky, však?!
Áno, tak.
20lucka201
18.07.12,06:11
Vďaka Tweety za hyperrýchlu odpoveď. Prajem pekný dník :)
moska
18.07.12,06:32
Ahojte poraďáci,

K umývaciemu stroju boli kúpené 2 prídavné stoly a sprcha s ramienkom, ktoré boli na faktúre dodávateľa zvlášť vyčíslené. Podľa môjho názoru sa jedná o technické zhodnotenie, keďže to patrí k myčke. TZ má hodnotu do 1200 eur. O túto sumu musím teda zvýšiť hodnotu myčky, však?!

A prečo technické zhodnotenie?
je to len 1200€ a nie nad 1700€ Za tech. zhodnotenie sa považujú výdavky nad 1700€ za zdaňovacie obdobie /rok/. Ako máte urobenú smernicu o majetku? Podľa toho sa treba riadiť. Ak je to inak, opravte ma, prosím.
KEJKA
18.07.12,08:47
A prečo technické zhodnotenie?
je to len 1200€ a nie nad 1700€ Za tech. zhodnotenie sa považujú výdavky nad 1700€ za zdaňovacie obdobie /rok/. Ako máte urobenú smernicu o majetku? Podľa toho sa treba riadiť. Ak je to inak, opravte ma, prosím.
ja to cháopem tak, že bola jedna faktúra a tam boli osobitne vyčíslené jednotlivké položky. V takom prípade by som to ani nenazývala t.z.
Alebo bola úplne iná faktúra na stoly a iná na stroj? Bol už ten stroj zaradený, ked sa kupovali stoly?
Slovíčko musíš by som nepoužila pre TZ pod 1700 EUR, všetko závisí od odpovedí na vyššie uvedené otázky.
A nakoniec - prídavné stoly - to mne napovedá, že musia a nemusia byť pri umývacom stroji, alebo musia? Môžu sa použiť aj na niečo iné? stôl je podľa mňa odkladací priestor a má samostatné T-E určenie, teda nemusím ho jednoznačne zaraďovať k myčke - ale môžem.
jediné isté je t..z. = sprcha s ramienkom
zo stolov by som možno jedno priradila k myčke ale druhé do nákladov......aj tak sa dá.
Podľa zadania neexistuje jednoznačná odpoved a ako citujem - závisí od internej smernice o majetku, drobnom majetku.....