timit
30.07.08,12:58
nedavno som zacal podnikat ...
.... po dokonceni prace som vystavil fakturu s uvedenym dnom splatnosi ,
doteraz mi za pracu nezaplatily ,poradte mi prosim vas ako mam pokracovat aby som dostal svoje peniaze ...
vdaka :)
Tweety
30.07.08,10:58
nedavno som zacal podnikat ...
.... po dokonceni prace som vystavil fakturu s uvedenym dnom splatnosi ,
doteraz mi za pracu nezaplatily ,poradte mi prosim vas ako mam pokracovat aby som dostal svoje peniaze ...
vdaka :)
Napíš upomienku.
timit
30.07.08,11:03
to uz som urobil a coo dalej ???
Zoltán Kovács
30.07.08,11:04
Ďalšiu, a potom predžalobnú výzvu........
Vladenas
30.07.08,11:07
existujú aj spoločnosti na vymáhania pohľadávok
timit
30.07.08,11:10
existuje aj nejake percento z omeskania ???
Tweety
30.07.08,11:13
existuje aj nejake percento z omeskania ???
Obchodný zákonník §369:

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.
Celsus
30.07.08,16:47
Obchodný zákonník §369:

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Vyššie uvedené ustanovenie (§ 369 obchodného zákonníka) sa na daný prípad vzťahuje, len ak ide o pohľadávku vzniknutú z obchodného záväzkového vzťahu. V prípade, že nejde o obchodný záväzkový vzťah, výšku úroku z omeškania určuje občiansky zákonník ako dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS.

To znamená, že pred vyčíslením úroku z omeškania si najprv treba ujasniť, či ide o obchodnoprávny alebo občianskoprávny vzťah.
timit
30.07.08,17:21
dakujem za rady ...... ste super :)