torok
30.07.08,15:29
Dobry den.

zaujima ma kupa softwaru Adobe creative suite z USA. nakup nie je problem. skor neviem ci je mozne ho legalne pouzivat na podnikanie. Ci je platna licencia a podobne. Ide o usetrenia nemalej ciastky. a hlavne potrebujem legalny software.

Je potrebne mat na preukazanie povodu Lincencne cislo aj fakturu? V tomto pripade bude stacit PAYPAL vypis ?

vdaka za radu.
KEJKA
30.07.08,13:52
Ak kúpim akýkoľvek SW a zaregistrujem ho v súlade s licenčnými podmienkami, tak je jeho využívanie legálne.
m.majling
31.07.08,08:51
niesom si uplne isty ci ako danovy doklad postaci vypis z paypalu, pravdepodobne si chcete dat nakup Adobe packu do nakladov. Viem ze kolega grafik taktiez ako aj ja nakupuje pravidelne fotky, software, sluzby, cez internet a pri danovej kontrole stym mal velky problem ,, je to mozno pripad od pripadu. ked danova kontrola nechape ako funguje paypal, alebo ze google nechce od Vas fakturu ked vam posiela dolare za reklamu ktoru ma u vas na webe a pod...
m.majling
31.07.08,08:54
dodal by som ze si treba dat pozor pri pouzivaniu softwaru sireneho pod FREE / GPL licenciou , na slovensku by sma mali mat podla zakona pisomne povolenie od distributora softwaru aby to bolu uplne legalne pouztie.
KEJKA
31.07.08,15:21
niesom si uplne isty ci ako danovy doklad postaci vypis z paypalu, pravdepodobne si chcete dat nakup Adobe packu do nakladov. Viem ze kolega grafik taktiez ako aj ja nakupuje pravidelne fotky, software, sluzby, cez internet a pri danovej kontrole stym mal velky problem ,, je to mozno pripad od pripadu. ked danova kontrola nechape ako funguje paypal, alebo ze google nechce od Vas fakturu ked vam posiela dolare za reklamu ktoru ma u vas na webe a pod...
dala som súhlas, naozaj to môže robiť problémy pri kontrole. Závisí od schopnosti firmy obhájiť postup.
My sme tieto SW-nákupy dali do smenice o postupe účtovania špecifických prípadov.
Tiež si treba dávať pozor, či nie je možné niečo podobné faktúre získať kliknutím na správne okienko, prípadne treba skutočne vytlačiť všetky dostupné výstupy od objednávky po jej potvrdenie aj s uvedenými cenami včítane všeobecných obch.podmienok, kde bývy uvedené, že firma nevyhotovuje faktúry.
Tiež je možné vytlačiť výstup pri registrácii - na potvrdenie, že používate platnú licencovanú verziu - a nakoniec je potrebné vedieť obhájiť nákup z hľadiska jeho potrebnosti pre dosahovanie príjmov.....
Úplne nakoniec veľa trpezlivost pri komunikácii s "nechápavou" tetou z DU pri kontrole.:---
Keni
31.07.08,21:36
Kontakutuj Adobe a poziadaj ich o fakturu. Oni by ju mali zaslat, ci uz emailom. Minule som kupoval tusim Adobe Professional a prislo to vsetko cez DHL do par dni s prilozenou fakturou. Aspon co mam ja skusenosti, tak kazdy softver ktory ma licenciu by malo byt mozne vytrekovat a ziskat platny danovy doklad.
Charon
01.08.08,04:38
Ja používam firewall od jednej firmy so sídlom v USA. Vždy obdržím od nich faktúru (síce v PDF formáte so všetkými informáciami) a naviac na výpise z VISA karty je meno firmy ... Myslím, že je to na človeku ako to pred daňovým obháji. Inak legálnosť, nelegálnosť programu - je legálne zakúpený. Teda používať ho je možné. Ak nie je určený iba pre americký trh. A to ten Tvoj určite nieje.
Surehand
01.08.08,05:13
Každý software, samozrejme legálne zakúpený, má licenčnú zmluvu, ktorú väčšinou musíte potvrdiť pri inštalácii softvéru, aj keď na Slovensku licenčné zmluvy asi nikto nečíta. V licenčnej zmluve sú uvedené všetky podmienky, za dodržania ktorých je softvér možné legálne používať. Ak je konkrétny softvér určený len pre niektorú oblasť trhu, napr. pre USA, nie je legálne jeho používanie na Slovensku, aj keď je "legálne" zakúpený. Oblasť používania, aj je vymedzená, je vždy určená práve v licenčnej zmluve. "Odkliknutie" súhlasu s licenčnými podmienkami predpokladá, že užívateľ si licenčné podmienky prečítal, súhlasil s nimi a ak náhodou používa softvér určený trebárs pre čínsky trh na Slovensku, vedome-nevedome porušuje zákon a je za to právne postihnuteľný.
torok
04.08.08,20:16
Dakujem za vsetky cenne rady. : dostal som prehlad. A asi sa pokusim kontaktovat priamo Adobe. Obhajenie pri kontrole by nebol problem.
Este raz vdaka.