mirotn
30.07.08,22:29
Je možné pracovať načas nejakou brigádnou formou bez toho aby som poberal podporu v nezamestnanosti.neviem ako v takom prípade sa platí zdravotné poistenie a či by som si mohol platiť aj sociálne poistenia.V prípade ak by sa mi po brigádnej práci nepodarilo nájsť zamestnanie mám nárok na podporu v neza mestnanosti? Aký má názov brigádna zmluva?

Ďakujem za rady.
brčko
30.07.08,21:11
Si zaregistrovaný ako uchádzač o zamestnanie na UP? Alebo si dobrovolne nezamestnaný? Ak si zaregistrovaný, tak zdrav.poistenie za teba platí štát (okrem toho žiadne iné poistenie). V tomto prípade je obmedzená výška mesačného príjmu na dohodu.

Z dohody o vykonaní práce ani z dohody o pracov.činnosti (ani z dohody o brigádnickej činnosti študenta) sa odvody do sociál. poistovne nedovádzajú. Takže zo žiadnej dohody ti nevzniká poistenie v nezamestnanosti, ktoré je dôležité pre nárok na podporu v nezamestnanosti.

Na nárok na podporu v nezam. musíš splniť podmienku byť poistený v nezam. aspon 3 roky v posledných 4-och rokoch alebo ak si mal v období posl. 4-och rokov len PP na dobu určitú, príp.+dobrovolné poist.v nezam, žiadny PP na dobu neurčitú, tak ti stačí byť poistený v nezam. aspon 2roky v posl. 4-och.

Dobrovolne si môžeš platiť poistné do SP
1. dôchodkové (star+inval+rezer.fond)
2. nemocenské
3. poist.v nezamestnanosti

Zdravotné poistenie v prípade nezamestnaného, príp. dobrovolne nezamestnaného ponechám na druhých. Dobrovolne nezamestnaný si musí platiť ZP sám, ako je to však s výškou dosiahnutého príjmu na dohodu neviem.