regina.golierova
31.07.08,12:49
Prosím o radu, naša zamestnankyňa nastúpila do zamestnania dňa 15.8.2007 , dňa 10.7., 2008 požiadala na základe § 166 zákoníka práce o rodičovskú dovolenku. Dieťa má 5 rokov, dochádzka nenaznačuje , že by bola aspoň raz na OČR,PN, s dieťatom, som povinná jej dať súhlas na čerpanie rodičovskej dovolenky?:confused:
veronikasad
31.07.08,11:08
Prosím o radu, naša zamestnankyňa nastúpila do zamestnania dňa 15.8.2007 , dňa 10.7., 2008 požiadala na základe § 166 zákoníka práce o rodičovskú dovolenku. Dieťa má 5 rokov, dochádzka nenaznačuje , že by bola aspoň raz na OČR,PN, s dieťatom, som povinná jej dať súhlas na čerpanie rodičovskej dovolenky?:confused:
Pozri § 166 odst. 2 Zákonníka práce :

§ 166
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Myslím, že v tomto prípade nie je rozhodujúce, či matka čerpala OČR alebo nie /starostlivosť o dieťa počas nemoci mohla byť zabezpečovaná doteraz inou osobou/. Zdravotný stav dieťaťa posudzuje na to určená komisia, lebo matka v tomto prípade poberá aj rod. príspevok. Ak vám takéto potvrdenie predloží, ste povinní jej žiadosti vyhovieť
regina.golierova
31.07.08,13:08
ďakujem za odpoveď, ja viem, že nerozhoduje či čerpala OČR len som chcela načrtnúť, že dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav, doklad od príslušného orgánu t.j. úrad práce,sociálnych vecí a rodiny nepredložila.Tak ako to mám riešiť, veď v zákonníku práce sa hovorí, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť rodičovskú d. len ak ide o dlhodobo nepriaznivý stav
brčko
31.07.08,13:14
Kedže zamestnávatelovi nevie podložiť, že jej dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav, tak jej zamestnávatel "nemôže" poskytnúť rodičovskú dovolenku - ZP mu to neumožňuje. Ak by však zamestnávatel súhlasil, môže jej poskytnúť neplatené volno.
regina.golierova
31.07.08,15:06
zamestnáveteľ nesúhlasí, to znamená, že jej môžem dať neospravedlnenú absenciu. A ešte jedna otázočka, môžem sa oprieť na nejaký zákon ohľadne oznamovania čerpania dovoleniek zo strany zamestnanca, lebo napr. dňa 13.7.2008 poslala žiadosť že si hodlá čerpať rodičovskú dovolenku - doslovne tak napísala od 14.7.2008 , to je jeden deň?
regina.golierova
06.08.08,21:16
Pán Endrju ďakujem za názor, ale zamestnankyňa sa od 11.07.2008 neukázala v práci a asi nemá záujem o kontakt.To sú ľudia , ktorý sú presvedčený, že oni majú pravdu , ona je na dovolenke a basta. Zamestnávateľ to vyriešil listom, dal nesúhlas na nástup na dovolenku a od 14.07. jej evidujeme absenciu, o tom bola aj písomne vyrozumená. Ale po porade s právnikom, zamestnávateľ po dohode , môže dať súhlas na nástup tejto dovolenky od 3. rokov dieťaťa ,ale nie je to jeho povinnosť.
brčko
07.08.08,08:04
Pán Endrju ďakujem za názor, ale zamestnankyňa sa od 11.07.2008 neukázala v práci a asi nemá záujem o kontakt.To sú ľudia , ktorý sú presvedčený, že oni majú pravdu , ona je na dovolenke a basta. Zamestnávateľ to vyriešil listom, dal nesúhlas na nástup na dovolenku a od 14.07. jej evidujeme absenciu, o tom bola aj písomne vyrozumená. Ale po porade s právnikom, zamestnávateľ po dohode , môže dať súhlas na nástup tejto dovolenky od 3. rokov dieťaťa ,ale nie je to jeho povinnosť.

nuž, ludia sú rôzny.
Aj tak si myslím, že ak by jej poskytol rodič.dovolenku nad 3roky (akokolvek by sa to nazvalo, nemôže to byť v tomto konkrétnom prípade podla § 166 ods.2), v takomto prípade ide vlastne o neplatené volno a vlastne by musel za nu zamestnávatel odvádzať zdrav.poistenie z min.mzdy. Aj ked v ročnom zúčtovaní by sa toto zdrav.poistenie zamestnancovi aj zamestnávatelovi vrátilo (ak matka splna požiadavky na osobu celodenne osobne a riadne sa starajúcu o dieťa do 6 rokov podla zákona o zdrav.poistení a je teda poistencom štátu), takže výdaje na ZP by nevznikli, no kopec papierovačiek.

A pri tej absencii ešte pre istotu si pozrite § 144 ods.7 zákonníka práce. Ked už sa tak sebavedomo správa tá mamička, nech jej nedáte priestor a neurobíte zbytočnú chybu.
bezradná
07.08.08,19:28
Ja som takýto problém riešila tiež. Na všetkých školeniach som vytiahla otázku - ako riešiť problém, išlo hlavne o to platenie poistného do ZP.
Rada znela: dohodnúť sa so zamestnankyňou(zamestnancom) na rozviazaní pracovného pomeru, dohodou. Platiteľom poistného sa z titulu čerpania rodičovskej dovolenky stáva štát. Lenže v tomto prípade ide o DOHODU medzi zamestnávateľom a zamestnancom, či zamestnanec pristúpi na takýto spôsob riešenia.