thalia13
31.07.08,12:58
Ahojte poprosila by som Vás o radu, máme regále v sklade na leasing, teraz sme dokupili nové nosníky na faktúru, mám to dať ako technické zhodnotenie alebo to môžem evidovať ako DHM od 5.000 do 30.000? hodnota nosníkov je 16.000,--, podľa mna by bolo lepšie ako technické zhodnotenie, ale čo ak tie nosníky už nebude potrebovať a budeme ich chcieť predať? Máte s tým niekto skúsenosť? Mata
Lenka1979
04.08.08,11:48
Ahojte poprosila by som Vás o radu, máme regále v sklade na leasing, teraz sme dokupili nové nosníky na faktúru, mám to dať ako technické zhodnotenie alebo to môžem evidovať ako DHM od 5.000 do 30.000? hodnota nosníkov je 16.000,--, podľa mna by bolo lepšie ako technické zhodnotenie, ale čo ak tie nosníky už nebude potrebovať a budeme ich chcieť predať? Máte s tým niekto skúsenosť? Mata
Nevieme v akej hodnote sú regále, ale pravdepodobne ich evidujete ako dlhodobý hmotný majetok, v tom prípade môžete dať ako TZ, pokiaľ nemáte v internej smernici uvedené inak, napr. že majetok do 5.000 Sk (alebo inej vami určenej sumy) budete evidovať na účte 501 ako drobný majetok. :)
thalia13
05.08.08,06:56
áno regále evidujeme na 022 hodnota 518.000, máme aj povolenie od leasingovej spoločnosti na technické zhodnotenie, ale radšej by som to dala na 022 - analytika ako drobný majetok od 5.000 do 30.000,-- môže to byť tak? neviem ako by to bolo potom ak by som to dala ako TZ a chceli by sme nosníky predať,
adato
06.08.08,11:46
Ak by ste odpredávali nosníky - oceníte ich bez ohľadu na to ako budú evidované- budete mať predajnú cenu, teda tržbu. Nosníky môžte zaúčtovať priamo do nákladov, alebo ako TZ. Ak budete účtovať TZ - pri predaji budete účtovať ako o čiastočnom odpredaji, teda vyradíte len hodnotu nosníkov a k tomu prislúchajúcich oprávok. Ako drobný majetok by som to neevidovala, nakoľko nosníky nemajú samostatné technicko-ekonomické určenie. Ak už teraz viete, že nosníky budete odpredávať, najjednoduchšie je zaúčtovať to do nákladov (ak to nie je v rozpore s Vašou internou smernicou)