vitekr
31.07.08,13:56
Ahojte vsetci,
potrebujem poradit s Excelom. Vie mi niekto poradit, ci je mozne nastavit Excel tak, aby pri vpisani cisla do bunky (ci uz len do urcenych, alebo do vsetkych, to nie je podstatne) sa automaticky ku vpisanemu cislu priratal konverzny kurz t.j. 30,126???? Pozeral som to cez vlastny format buniek, ale neviem tam nadefinovat vzorec...
Popripade sa to urcite da nadefinovat neako makrom, t.j. oznacit si bunky, na ktorych sa tato hodnota pripocita a makro sa spusti.
Problem bude asi aj v tom, aby sa pocitala bunka s cislom, aj ked je v nej neaky vzorec.
Vie mi niekto poradit????:confused:
velka vdaka
brčko
31.07.08,12:02
myslíš tak, že napr. do prvého stlpca A budeš písať sumu v Sk a v druhom stlpci B ti bude automaticky prerátavať sumu na EUR? príp. ti hned označí aj menu? Lebo nerozumiem, čo myslíš tým "prirátal sa kurz 30,126"
vitekr
31.07.08,12:07
nie, mam namysli to, ze ak dopisem do stlpca A1 hodnotu 12, aby mi v tom istom stlpci automaticky tu hodnotu vydelil konverznym kurzom a vysledok v stlpci A1 bude 0,398
Neviem ci je mozne takto nadefinovat format bunky, alebo by to slo neakym makrom.....
robin78
31.07.08,12:07
Podla vsetkeho chces asi prepocitavat koruny na eura. Uplne najjednoduchsie je do jedneho stlpca vpisovat koruny a na inom stlpci si dat vzorec, kde sa zobrazi prepocitana hodnota podla vzorca.

Ak by si chcel, aby sa prepocitana hodnota vlozila do tej istej bunky, ako si napisala hodnotu, tak to chce uz programovanie makrami, co je uz trochu zlozitejsie, ale realizovatelne.
robin78
31.07.08,12:09
nie, mam namysli to, ze ak dopisem do stlpca A1 hodnotu 12, aby mi v tom istom stlpci automaticky tu hodnotu vydelil konverznym kurzom a vysledok v stlpci A1 bude 0,398
Neviem ci je mozne takto nadefinovat format bunky, alebo by to slo neakym makrom.....

Formatom bunky nedosiahnes prepocet hodnoty.
vitekr
31.07.08,12:10
presne tak....
problem je v tom, ze uzivat je zvyknuty dopisovat do toho isteho pola, mame zlozity excel vytvoreny pre vykaznictvo, preto by som potreboval, aby v tej istej bunke sa mu automaticky prepocitala suma s kurzom.....
vitekr
31.07.08,12:11
navyse v tej istej bunke moze byt hodnota tahana z ineho listu a tu hodnotu takisto prepocitat kurzom.....
robin78
31.07.08,12:12
presne tak....
problem je v tom, ze uzivat je zvyknuty dopisovat do toho isteho pola, mame zlozity excel vytvoreny pre vykaznictvo, preto by som potreboval, aby v tej istej bunke sa mu automaticky prepocitala suma s kurzom.....

Tak potom uz len riesenie cez makra. V exceli je mozne vyvolat udalost v pripade ak pride k zmene hodnoty a v ramci obsluhy tejto udalosti je mozne zrealizovat prepocet.
Chobot
31.07.08,12:12
Ahojte vsetci,
potrebujem poradit s Excelom. Vie mi niekto poradit, ci je mozne nastavit Excel tak, aby pri vpisani cisla do bunky (ci uz len do urcenych, alebo do vsetkych, to nie je podstatne) sa automaticky ku vpisanemu cislu priratal konverzny kurz t.j. 30,126???? Pozeral som to cez vlastny format buniek, ale neviem tam nadefinovat vzorec...
Popripade sa to urcite da nadefinovat neako makrom, t.j. oznacit si bunky, na ktorych sa tato hodnota pripocita a makro sa spusti.
Problem bude asi aj v tom, aby sa pocitala bunka s cislom, aj ked je v nej neaky vzorec.
Vie mi niekto poradit????:confused:
velka vdaka

To, čo chceš, nebude možné tak, ako chceš. V jednej bunke nemôžeš mať dve rôzne čísla a zároveň s nimi pracovať ako s číslom. Môžu byť 2 čísla, ale ako text, potom však s týmito hodnotami nemôžeš pracovať ako s číslami.

Môžeš urobiť to, že vo vedľajšom stĺpci ti bude prepočítavať na konverzný kurz. Prípadne urobiť 3 stĺpce, kde v jednom budeš zadávať, jeden, kde sa bude prepočítavať, môže byť schovaný, a tretí bude zobrazovací. Vtedy všetky výpočty môžeš robiť z prvého stĺpca.
vitekr
31.07.08,12:14
ja nepotrebujem mat dve rozne cisla v jednej bunke....
len chcem, aby po zadani cisla sa mi ci uz automaticky, alebo makrom zadana hodnota prepocitala...... povodnu nepotrebujem hodnotu uz viac
Rozalka
31.07.08,14:22
Ale práveže chceš uvádzať v jednej bunke dve čísla, veď to by sa ti donekonečna delilo, delilo, delilo .... až by bol výsledok 0.
Poslúchni Chobota, takto je to najjednoduchšie, pred vytlačením stĺpec, kde čísla vpisuješ, označ, že sa majú vypisovať bielou farbou a nebudú viditeľné.
brčko
31.07.08,14:52
Nepíšeš konkrétne načo to potrebuješ, či len tú sumu, alebo to budeš tlačiť, či sa s tou sumou dalej počítať, či ju len opíšeš ... aký bude tvoj postup, či jednorázovo budeš prepisovať/prepočítavať vela položiek v zoznamoch (teda pod sebou), alebo máš nejaké tlačivá, kde máš len jednu budnku na to a preto nechceš viac stlpcov. :confused:

aj ked nie som tak zbehlá ako niektorý tu, tak skúsim :) teda aspon to snad posuniem

1.
ak jednorázovo, tak do bunky proste nápíš =suma,ktorú chceš zmeniť na EUR/30,126
napr. ak chceš vyrátať, kolko EUR je 12,-Sk tak =12/30,126

2.
ak v zoznamoch a budeš to robiť jednorázovo, alebo vždy viac položiek a napr. nejde ti o úpravu, teda napr. o Eur za sumou (aj ked aj to by sa dalo)

tak do stlpca A daj sumu v Sk
do stlpca B daj vzorec napr.v prvom riadku =A1/30,126 do ostatných skopíruješ

ked vyplníš všetky riadky v stlpci A
- prekopíruj stlpec B a
- vlož do stlpca C ako "vložit jinak" "hodnoty" a
- stlpce A a B môžeš vymazať (stlpce A,B zostanú čisté a v stlpci C budú tie hodnoty) resp. odstranit (stlpec C sa stane stlpcom A)

3.
dalo by sa cez dva listy. Na jednom liste by boli v stlpci A sumy v Sk a na druhom liste by bol v stlpci A vzorec na prepočet na EUR s odkazom na bunky A v prvom liste

ak by sa však s týmito bunkami dalej rátalo (násobili kusy a spočítavala sa suma), bolo by dobré ich vzorcom zaokrúhliť (aspon pri dalšom sčítaní by to mohlo priniesť nepresnosti)
vitekr
31.07.08,19:14
Dakujem za typy, ale radsej zhrniem moje pohnutky, ktore ma vedu k mojmu zameru:
1,tych buniek je asi 500, ktore treba prepocitavat cez konverzny kurz
2, zapisuje donho asi 10 ludi, ktory su uz zvyknuty kam maju presne zapisovat tieto udaje
3, v dokumente je 5 listov, ktore su medzi sebou dost zlozito prepojene a data sa tym padom aktualizuju automaticky, t.j. ja som donho vytvoril duplikat, ktory sa automaticky aktualizuje ako povodny a tento by som potreboval aby sa automacitky pocitak ako EURa. Ak mi chcete poradit, aby som tam pridal odkaz ako napriklad toto: =A1/30,126 tak zrovna tomuto sa chcem vyhnut, nakolko tych riadkov je 500, nie su pod sebov, ale su oznacene v dokumente (tento excel programovala firma, takze je to naozaj zozita vec, pocitaju sa tam vsetky hospodarske vysledky, odpisa a pod...

Takze preto by som najradsej uvital, ak sa niekto rozumie trochu viac do programovania makier, aby som si mohol oznacit bunky a na tieto spustil prepocet.....

dufam ze som to tu trochu lepsie objasnil a dakujem kazdemu, kto sa zapojil do diskusie, ako vyriesit tento moj problem....

pekny vecer vsetkym
robin78
31.07.08,20:41
Takze ti ostavaju uz len 2 moznosti:

1. Prepocet ktory sa spusti na zaklade zmeny vo vybranych bunkach. Tento sposob je trochu narocnejsi, nakolko treba zistit, kde doslo k zmene. Zalezi ako mas ten dokument rieseny, t.j. ci ten vysledny pocet buniek je staticky, alebo sa rozsiruje.

2. Vytvorit prepinac, resp. tlacidlo, ktorym si budes prepinat, ci hodnoty v bunkach budu v korunach spocitane, alebo skonvertovane na EUR, takze bude moznost ist oboma smermi.

Druhe riesenie je by som povedal menej narocnejsie, aj viacej moznosti ti dava. Samozrejme obidve riesenie vyzaduju pouzitie makier, ale nie je tam nic zlozite.
Keni
31.07.08,21:58
tvoj problem by sa dal vyriesit tymto jednoduchym makrom, ktore mozes priradit napr. tlacitku. Pripadne sa to da doplnit este o overovanie, ci nie je nahodou bunka prazdna, ak ano tak nech prepocet nerobi, islo by o podmienku if.

Takto si mozes spravit makro na vsetkych 500 buniek :) Mozno sa to da este lahsie, toto ma napadlo hned a myslim, ze je to celkom jednoduche.

Sub prepocet()
Range("A1").Value = Range("A1").Value / 30.126
End Sub


BTW: firma, ktora vytvorila "super" spreadsheet by mohla vydat novy update na dualne zobrazovanie
vitekr
01.08.08,04:56
to Keni, dik za typ, nerobil som nikdy makra, takze to vyskusam neako dat dokopy, inak ostatny uzivatelia, ak mate typ, ako to vyriesit, nebolo by zle, ak by ste uviedli aj postup.....

vdaka
vitekr
01.08.08,06:08
Keni dik, uz mi to fici, este jedna otazka, nevies mi poradit pridat do makra aj zaokuhlenie na 3 desatinne miesta a este neako zvyraznit jednotlive bunky, ktore sa uz prepocitali t.j. po prepocitani oznac cisla cervenym napriklad, alebo vypln bunky neakou zvolenou farbou?

dik za info
robin78
01.08.08,06:32
Keni dik, uz mi to fici, este jedna otazka, nevies mi poradit pridat do makra aj zaokuhlenie na 3 desatinne miesta a este neako zvyraznit jednotlive bunky, ktore sa uz prepocitali t.j. po prepocitani oznac cisla cervenym napriklad, alebo vypln bunky neakou zvolenou farbou?

dik za info

Zaokruhlovanie mozes riesit podla vyssie uvedeneho prikladu nasledovnym sposobom:

Sub prepocet()
Range("A1").Value = Round(Range("A1").Value / 30.126, 3)
End Su
premiko
01.08.08,06:35
-no neviem, stale sa mi zda jednoduchsie pre ostatnich, co to tam maju dohadzovat, vytvorit druhy pomocny stlpec v ktorom by sa bez toho, aby museli kazdy jeden prepocet podla toho napisaneho makra ho potvrdzovat( ak teda tomu dobre rozumiem) rovno vykazal dany kurz... a tam nie je problem podmienenym formatovanim nastavit zmenu farby, zaokruhlenie a ine...

... to ozaj treba kazde jedno prepocitanie potvrdit tlacitkom? ... kolko ich tam mas ? ...
vitekr
01.08.08,06:39
to: Premiko, jasne ze nie pre kazdu bunku zvlast, urobim to nasledovne, makra nazvem podla mesiacov a zadefinujem vsetky bunky, ktore sa maju prepocitat. Cize jednym makrom prepocitaju jeden mesiac. Naslede vytvorim makra pre kazdy mesiac zvlast a ak to budu mat vyplnene, poverena osoba spusti makro za konkretny mesiac.....
vitekr
01.08.08,06:40
Zaokruhlovanie mozes riesit podla vyssie uvedeneho prikladu nasledovnym sposobom:

Sub prepocet()
Range("A1").Value = Round(Range("A1").Value / 30.126, 3)
End Su

Dik za info, a nahodou nevies mi poradit aj to vyfarbenie?
premiko
01.08.08,06:41
:D

- uz som si to odskusal sam, staci jedno ... :D:D:D

- tak ma napadlo, ako bude osetrene, aby sa nahodou niekto nepomylil a tie prepocitane hodnoty, nahodnym kliknutim opat neprepocital s tych uz raz prepocitanych ??? ... ;)
robin78
01.08.08,07:11
:D

- uz som si to odskusal sam, staci jedno ... :D:D:D

- tak ma napadlo, ako bude osetrene, aby sa nahodou niekto nepomylil a tie prepocitane hodnoty, nahodnym kliknutim opat neprepocital s tych uz raz prepocitanych ??? ... ;)

Da sa urobit kontrola, aby sa prepocet urobil vzdy len na eura alebo naopak a pripadne tuto informaciu premietat do nazvu tlacitka, t.j. ktorym smerom sa robi prepocet, takto nemoze dojst k pripadu, ze sa nieco prepocita 2x ;)
robin78
01.08.08,07:16
Dik za info, a nahodou nevies mi poradit aj to vyfarbenie?

Tesne za riadok s prepoctom mozes doplnit tento kod:

With Range("A1").Font
.Color = -16776961
.TintAndShade = 0
End With

Tento kod napriklad ofarbi pismo cervenou farbou.
Keni
01.08.08,09:39
-no neviem, stale sa mi zda jednoduchsie pre ostatnich, co to tam maju dohadzovat, vytvorit druhy pomocny stlpec v ktorom by sa bez toho, aby museli kazdy jeden prepocet podla toho napisaneho makra ho potvrdzovat( ak teda tomu dobre rozumiem) rovno vykazal dany kurz... a tam nie je problem podmienenym formatovanim nastavit zmenu farby, zaokruhlenie a ine...

... to ozaj treba kazde jedno prepocitanie potvrdit tlacitkom? ... kolko ich tam mas ? ...

vidim, ze ti uz ostatny poradili, este chcem doplnit. Sprav iba jedno tlacitko a do makra ktore je pridatene k nemu daj vsetky zmeny.

sub makro
Range("A1")....
Range("B2")...
....
Range("Sheet2!B34")....
end sub

Takto to spravis raz a mas to navzdy. Este by sa to dalo zjednodusit, kedby si mal napr data v stlpcoch Range("A1:A25"), atd.
vitekr
04.08.08,08:33
diky, podarilo sa mi to celkom dobre zvladnut, dik za rady.
marjankaj
12.09.08,21:21
poprípade to skús s týmto. Do makra si môžeš pridať farbu alebo podfarbenie písma.
PaloPa
10.12.08,16:39
ja nepotrebujem mat dve rozne cisla v jednej bunke....
len chcem, aby po zadani cisla sa mi ci uz automaticky, alebo makrom zadana hodnota prepocitala...... povodnu nepotrebujem hodnotu uz viac

Hej, niečo podobné som už viac krát robil.
Pripájam jednoduchý príklad, len ako ilustráciu, že to ide.
Jeho aplikácia vyžaduje trochu znalostí s VBA kódom (makrami)

- pomenovaná oblasť
a) označiť požadované bunky - klik na viaceré bunky pri stlačenom CTRL (napr. "C2", "C5")
b) pomenovať - do priestoru nad záhlavím riadkov a stĺpcov zadať meno (napr. "Kalk_na_Euro")

- vložiť kód pre príslušný list
a) ALT+F11 - VBA editor
b) skopírovať z tohoto príkladu kód z listu "Sheet2 (DajNaEuro)" do svojho listu
c) pridať modul a do neho globálnu premennú
Global xNotCheckEditValid As Boolean

- umožniť spúšťanie makier (ak už nie je)
- Tool / Macros / Security

Ak je to zložité a vo firme nie je niekto "makro positive :-)", pošli mi to priamo na mail (mrk na pc-prog.sk) a ja ti to prehodím.

Palo