nelly1810
31.07.08,14:23
chcela by som sa opýtať,
ide o to že vlastním byt po babke,na ktorom som vlastníkom ja a mamka ako spoluvlastník zdedila polku po babkinej smrti
mám jednu sestru ktorú som vyplatila z bytu a mamke som dala tie nejaké peniažky a byt má byť moj
to bolo pred 2,5 rokom a keďže je hnusná doba radšej by som to mala na papiery, nejde o sumy ale aj s nimi kvoli dani z predaja alebo vyplatenia
vlastne len by som potrebovala poradiť
-od mamky chcem aby previedla spoluvlastnícky podiel na mna
-od sestry že sa zrieka nároku na byt
Stačí ísť ku notárovi?s obomi alebo stačí ak podpíšu mi nejaký papier v nejakom takom znení a ja ten papier len dám podpisať u notára
existuje nejaký formulár?
nelly1810
31.07.08,12:24
a eštš čo je lepšie -
darovanie
prevod
odstúpenie ?
Chobot
31.07.08,12:53
chcela by som sa opýtať,
ide o to že vlastním byt po babke,na ktorom som vlastníkom ja a mamka ako spoluvlastník zdedila polku po babkinej smrti
mám jednu sestru ktorú som vyplatila z bytu a mamke som dala tie nejaké peniažky a byt má byť moj
to bolo pred 2,5 rokom a keďže je hnusná doba radšej by som to mala na papiery, nejde o sumy ale aj s nimi kvoli dani z predaja alebo vyplatenia
vlastne len by som potrebovala poradiť
-od mamky chcem aby previedla spoluvlastnícky podiel na mna
-od sestry že sa zrieka nároku na byt
Stačí ísť ku notárovi?s obomi alebo stačí ak podpíšu mi nejaký papier v nejakom takom znení a ja ten papier len dám podpisať u notára
existuje nejaký formulár?

Stačí, ak spíšeš s mamou kúpno-predajnú zmluvu na byt, kde uvedieš cenu ktorú si vyplatila mame. Po prepise bytu na teba sestra si nemá prečo nárokovať na byt. S ňou nemusíš spisovať žiadnu zmluvu, lebo ona nie je vlastníkom bytu.
nelly1810
31.07.08,13:05
áno ale ak mamka zomrie po dedičskom konaní nebude si mocť sestra nárokovať na byt?
A mamke som dala len pár tisíc ide o to že potrebovala a bola spokojná že vyplatím sestru z polovičky bytu tak ona nechce nič ,tak tá kupno-predajná zmluva nejde do úvahy
a platia sa dane z darovania?
a keby mamka urobila len prevod spluvlastníckeho podielu?
da sa nejaká táto možnosť?
Chobot
31.07.08,13:27
Vidím, že ti treba povysvetľovať pár vecí, lebo v tom máš nejasno. Takže postupne:


áno ale ak mamka zomrie po dedičskom konaní nebude si mocť sestra nárokovať na byt?

Po smrti matky už byt bude len v tvojom vlastníctve, preto nebude predmetom dedičského konania a sestra si preto nemá prečo nárokovať na byt. Nemôže chcieť niečo dediť, čo mama v čase smrti nevlastnila.


A mamke som dala len pár tisíc ide o to že potrebovala a bola spokojná že vyplatím sestru z polovičky bytu tak ona nechce nič ,tak tá kupno-predajná zmluva nejde do úvahy

BYt si kúpila - je jedno za akú cenu - preto doporučujem silno tú kúpno predajnú zmluvu. Radšej ako darovaciu zmluvu, hoci by sa dala aj darovacia, ale sú tam iné riziká (napr. keby mama mala ešte aj iný majetok, ktorý by sa dedil, tak na podnet sestry by sa tento darovaný podiel mohol započítať do hodnoty dedičstva a potom by si dedila menej).

Je jedno, akú cenu si uvediete do kúpnej zmluvy nemusí zodpovedať trhovej hodnote.


a platia sa dane z darovania?

Nie, daň z darovania a prevodu a prechodu nehnuteľností bola zrušená.

Ak mama vlastnila byt viac ako 5 rokov (alebo mala trvalý pobyt tam viac ako 2 roky), tak aj v prípade kúpy je príjem oslobodený od dane.


a keby mamka urobila len prevod spluvlastníckeho podielu?
da sa nejaká táto možnosť?

Prevod je pojem. Previesť nehnuteľnosť na inú osobu sa dá niekoľkými spôsobmi či úkonmi, napr. darovaním, či kúpou. Takže na prepis v katastri, na to aby sa nehnuteľnosť previedla na teba, treba nejakú zmluvu - darovaciu, kúpnu.

Existujú aj iné spôsoby prevodu, ale tie sa teba týkať nebudú - napr. exekúcia, vydraženie, uplatnenie záložného práva,...

Takže už chápeš vzťah v pojmoch - prevod, darovanie, kúpa?
rizko
31.07.08,13:32
Keď je polovica vlastníctva domu na mame tak po jej smrti by mala dediť aj tvoja sestra. Vyplatila z tvojej polovice alebo z celého bytu? Mali by ste to potom riešiť kým mama žije a to napr. darovacou zmluvou. Ale čo na to sestra?
nelly1810
01.08.08,06:28
vyplatila som sestru tak že moja polka a jej polka jej polku som jej zaplatila.takže potrebujem nejaké papiere od sestry či nie?
ďakujem
nelly1810
01.08.08,06:30
ďakujem za super vysvetlenie pojmov fakt ste mi dosť pomohli,ďakujem veľmi pekne
a ak sa spíše kupno-predajná zmluva treba potvrdiť notárom?
a musíme tam byť pri podpise obe ? ja a mamka?
robin78
01.08.08,06:53
ďakujem za super vysvetlenie pojmov fakt ste mi dosť pomohli,ďakujem veľmi pekne
a ak sa spíše kupno-predajná zmluva treba potvrdiť notárom?
a musíme tam byť pri podpise obe ? ja a mamka?

Pri kupno-predajnej zmluve je potrebne mat overeny podpis predavajuceho.
Chobot
01.08.08,06:56
ďakujem za super vysvetlenie pojmov fakt ste mi dosť pomohli,ďakujem veľmi pekne
a ak sa spíše kupno-predajná zmluva treba potvrdiť notárom?
a musíme tam byť pri podpise obe ? ja a mamka?

Kúpno predajnú zmluvu nemusí spísať notár, ak vieš, aké náležitosti musí obsahovať. Ak to nevieš, prenechaj to radšej na notára, lebo ak nebude mať všetky náležitosti, katastrálny úrad ti ju vráti - prevod nevykoná.

Na kúpno - predajnej zmluve musí byť v zmysle zákona overený len podpis predávajúceho, ale v praxi sa už vyskytli prípady, kedy kataster požadoval overiť podpisy oboch zmluvných strán. Dajte radšej overiť všetky podpisy, je to o nejakých 100-200 SKK navyše, nemá význam riskovať, že ti návrh vrátia.
nelly1810
01.08.08,09:05
ďakujem za pomoc
bohdal
01.08.08,09:51
Vrele odporúčam všetko sprav u notára jdnak Ti poradi a jednak to bude mat všetky právne náležitosti. Potom uz len prevod na katastri.
Ak by sestra aj dedila tak len polovicu z maminej polovice ale kedze nie je ani spoluvlastníčka jej sa to vôbec netýka.
nelly1810
04.08.08,12:59
ešte raz ďakujem za rady
lilife
20.08.08,10:54
Ahojte, prosím Vás o radu. Známej mama darovala byt pred 5 rokmi (v tom čase sa asi daň z darovania platila), samozrejme to tá známa nevedela, nezaplatila a teraz jej prišlo zaplatiť tú daň aj s úrokom z omeškania. Čo sa dá v takomto prípade robiť? Prosím poradte. VEĽKÁ VĎAKA!
ivka70
20.08.08,11:06
zaplatit, neznalost zakona neospravedlnuje

da sa poziadat o odpustenie penale z omeskania ..ale aky dovod tam chces uviest: ze nevedela?
Manual
25.09.08,04:59
Ako na to ?
Rodičia bývajú vo svojom byte a vlastnia ešte jeden byt v ktorom býva ich dcéra s manželom kde majú aj prechodné bydlisko, trvalé má každý u svojich rodičov.
Je možné darovať tento byt v ktorom bývajú "mladí" už 4 roky len na svoju dcéru ? Alebo existuje nejaký právny úkon ktorým by to šlo ?
Ďakujem :)
Manual
25.09.08,09:08
posúvam.....
Chobot
25.09.08,09:32
Ako na to ?
Rodičia bývajú vo svojom byte a vlastnia ešte jeden byt v ktorom býva ich dcéra s manželom kde majú aj prechodné bydlisko, trvalé má každý u svojich rodičov.
Je možné darovať tento byt v ktorom bývajú "mladí" už 4 roky len na svoju dcéru ? Alebo existuje nejaký právny úkon ktorým by to šlo ?
Ďakujem :)

Ak byt patrí rodičom, môžu ho darovať komukoľvek, ako uznajú za vhodné. Stačí na to obyčajná darovacia zmluva. Byt potom bude výlučným majetkom dcéry, manžel nemá nárok na byt.
Manual
25.09.08,09:38
Ak byt patrí rodičom, môžu ho darovať komukoľvek, ako uznajú za vhodné. Stačí na to obyčajná darovacia zmluva. Byt potom bude výlučným majetkom dcéry, manžel nemá nárok na byt.
To znamená v krajnom prípade napr. rozvodu tento byt nie je predmetom delenia ?
Chobot
25.09.08,09:48
To znamená v krajnom prípade napr. rozvodu tento byt nie je predmetom delenia ?

Presne tak, veci nadobudnuté počas trvania manželstva sú predmetom BSM, pokiaľ neboli nadobudnuté dedením alebo darovaním.
Manual
25.09.08,09:56
Presne tak, veci nadobudnuté počas trvania manželstva sú predmetom BSM, pokiaľ neboli nadobudnuté dedením alebo darovaním.
Tibor ďakujem...:)