mato20
31.07.08,15:19
Zdravim,
neviem ci moja otazka patri do tejto temy. Ale zaujalo by ma ci si moze zivnostnik davat lieky do nakladov.

Bol som nedavno s kamaratom, ktory mi povedal,ze on si dava lieky do nakladov. Vykonava fyzicku pracu a tiez uz ma svoj vek. Jeho slova boli "Lieky potrebujem na to aby som mohol robit a fungovat. ak stat chce aby som zarabal a platil dane namiesto toho aby som bol PN, tak je to opodstatneny naklad."

Myslite ,ze by toto danova kontrola zozrala?
Zoltán Kovács
31.07.08,13:45
Zdravim,
neviem ci moja otazka patri do tejto temy. Ale zaujalo by ma ci si moze zivnostnik davat lieky do nakladov.

Bol som nedavno s kamaratom, ktory mi povedal,ze on si dava lieky do nakladov. Vykonava fyzicku pracu a tiez uz ma svoj vek. Jeho slova boli "Lieky potrebujem na to aby som mohol robit a fungovat. ak stat chce aby som zarabal a platil dane namiesto toho aby som bol PN, tak je to opodstatneny naklad."

Myslite ,ze by toto danova kontrola zozrala?

Určite nie. A chcel by som vidieť toho/tú účtovníka/účtovníčku, kto to zúčtuje do nákladov. V §19 ZoDP som nenašiel ani jeden ods. kam by sa to dalo zahrnúť.
durisovad
31.07.08,13:48
Ja by som certa nepokusala, este som nepocula, ze by lieky boli danovym nakladom. Ine je to u firmy, ktora nakupi bezne dostupne lieky do lekarnicky, ale aj to musi byt osetrene v internej smernici o starostlivosti o zamestnancov.
Zoltán Kovács
31.07.08,13:50
Ja by som certa nepokusala, este som nepocula, ze by lieky boli danovym nakladom. Ine je to u firmy, ktora nakupi bezne dostupne lieky do lekarnicky, ale aj to musi byt osetrene v internej smernici o starostlivosti o zamestnancov.

Keby sa dalo zúčtovať do nákladov lieky, tak by sa mi oplatilo podávať dodatočné priznanie za predchádzajúce roky, keď mesačne som platil za lieky cca. 2500,- Sk, ktoré som nevyhnutne potreboval. :D
durisovad
31.07.08,13:51
Argumentacia - ak stat chce, aby som zarabal a platil dane - neobstoji, potom by si kazdy mohol dat do nakladov napr. aj vsetko oblecenie a jedlo, pretoze nahy a hladny clovek pracovat velmi nemoze.
misomiso
31.07.08,14:16
Niektorym sa aj trasu ruky, kym si nevypiju - teda aj alkohol?
durisovad
31.07.08,14:19
A niektori sa nevedia sustredit bez cigarety.
ondrejvla
31.07.08,20:18
My si z toho robíme posmech, ale v Taliansku si dávajú do nákladov lekári aj lieky, ktoré potrebujú podľa diagnózy pre seba. Je to pre nich daňovo uznaný náklad. Ale či si to dávajú do nákladov aj iní - tak som teda nezistila...
A dá sa tam dať aj francúzska barla? Alebo liečebné náklady na liečbu svojej choroby v kúpeľoch?:rolleyes:
A mimochodom, čo "pozornosti", bez ktorých sa liečba nezaobíde...mimotemy
Zoltán Kovács
01.08.08,05:18
My si z toho robíme posmech, ale v Taliansku si dávajú do nákladov lekári aj lieky, ktoré potrebujú podľa diagnózy pre seba. Je to pre nich daňovo uznaný náklad. Ale či si to dávajú do nákladov aj iní - tak som teda nezistila...
A dá sa tam dať aj francúzska barla? Alebo liečebné náklady na liečbu svojej choroby v kúpeľoch?:rolleyes:
A mimochodom, čo "pozornosti", bez ktorých sa liečba nezaobíde...mimotemy

Na Slovensku si môžu lekári dať do nákladov napríklad očkovanie proti rôznym chorobám, ak majú rizikový odbor.

Napr. ak vykonávajú odbery krvy, tak očkovanie proti hepatitíde je uznaný náklad.
hanelie
01.08.08,09:57
potom by si kazdy mohol dat do nakladov napr. aj vsetko oblecenie a jedlo,
žeby pracovný odev, pracovná obuv, stravné lístky, diety :)
lenka_bodorova
08.08.12,12:51
Dobrý deň, kupovalla som ibalgin do firemnej lekárničky je to daňový náklad, môže sa odpočítať DPH? Ďakujem
pinta
08.08.12,13:02
Lenka, prečo nečítaš príspevky na prvej strane pred zadaním otázky ?
Stefan2005
08.08.12,13:31
Dobrý deň, kupovalla som ibalgin do firemnej lekárničky je to daňový náklad, môže sa odpočítať DPH? Ďakujem

... už tu bola podobná otázka...: http://www.porada.sk/t48517-dan-uznane-vydavky.html

ale treba si prečítať napr. toto: http://www.zdravotnickepomocky.sk/lekarnicky/naplne-do-lekarniciek/Co-ma-obsahovat-lekarnicka-na-pracovisku

a samozrejme vziať do úvahy aj názory odborníkov na BOZP:

"Súčasné právne úpravy direktívne neurčujú obsah lekárničiek prvej pomoci na pracovisku. V minulosti bola ministerstvom zdravotníctva vydaná oborová norma „ON 84 6635“, ktorá určovala obsah lekárničiek, avšak má iba informatívny a doporučujúci charakter.

Obsah lekárničky a počet lekárničiek so zdravotníckym materiálom by mal v zásade odrážať potreby organizácie a rizikovosť samotnej prevádzky. Lekárnička v práci má mať iba prvky na prvotný zásah pri poraneniach, popáleninách a iných úrazoch a žiadne analgetiká, antipyretiká a pod. Tieto lieky často pre ich prehnané užívanie majú na pracovisku opačný efekt ako je potrebné."

citované zo: http://www.bozpo.sk/konzultant/read.php?id=9191&id_answer=9192&view=single

... a ja ešte doplním - nie je prevádzka ako prevádza - zásadne treba rozlišovať medzi výrobnými priestormi, prípadne priestormi poskytujúcimi služby, resp. kancelárskymi priestormi....