Kičvárom
31.07.08,19:31
Takže ešte raz, moji rodičia majú po 72 rokov a chceli by mi darovať byt čo majú preto robiť?
monitor klavesnica
31.07.08,18:20
spisat darovaciu zmluvu
Kičvárom
31.07.08,18:55
v poriadku, mozes mi napisat postup, musim to mat spisané pred notarom, alebo staci pisomne medzi sebou a zo svedkami
Chobot
31.07.08,21:27
v poriadku, mozes mi napisat postup, musim to mat spisané pred notarom, alebo staci pisomne medzi sebou a zo svedkami

Ako vidím, veľmi sa v tom nevyznáš, preto radšej navštívte notára, ktorý vám pripraví darovaciu zmluvu. Darovacia zmluva musí mať určité predpísané náležitosti, aby ju prijali na katastri a zapísali prevod nehnuteľnosti. Pokiaľ nevieš, aké sú to náležitosti, tak sám tú zmluvu nespíšeš. Svedkov na to nepotrebuješ, ale podpis darcu musí byť úradne overený (notárom alebo matrikou).
Kičvárom
05.08.08,17:13
Fajn, a ty náhodou nevieš aké náležitosti by som asi potrebovala na katastrálny úrad??????????????,
Marína
05.08.08,17:39
Stačí trochu hľadať. Do okienka Akú informáciu hľadáte? zadáš darovacia zmluva a nájdeš napr. tento príspevok http://www.porada.sk/238164-post2.html
zalobaba
05.08.08,18:03
Takže ešte raz, moji rodičia majú po 72 rokov a chceli by mi darovať byt čo majú preto robiť?

Je potrebné vyhotoviť Darovaciu zmluvu a Návrh na vklad do katastra. Samotnú Darovaciu zmluvu nemusí vyhotovovať notár (zbytočne vysoké náklady), ale podpisy darcov musia byť na nej úradne overené. Samozrejme, ako tu už niekto spomínal, Darovacia zmluva a takisto Návrh na vklad do katastra musí spĺňať predpísané náležitosti, preto neodporúčam púšťať sa do toho bez skúseností. Nie vždy je dobré "šetriť" na nesprávnych miestach, v konečnom dôsledku to môže výjsť drahšie, ako keď si to dáš vyhotoviť od začiatku niekomu veci znalému.:rolleyes:
Zoltán Kovács
05.08.08,18:09
Pri prevode bytu nesmie sa zabudnúť na potvrdenie SVB alebo správcu o tom, že nie ste dlžníci.
Kičvárom
05.08.08,18:49
ak máš čas tak odpíš prosím,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Zoltán Kovács
05.08.08,18:56
ak máš čas tak odpíš prosím,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Klikni v príspevku od Maríny ( číslo 6) na to čo je napísané modrým. Je to odkaz na príspevok z inej témy, kde máš všetky potrebné písomnosti ako vzor, len treba si ich upraviť.
Celsus
05.08.08,19:07
Stačí trochu hľadať. Do okienka Akú informáciu hľadáte? zadáš darovacia zmluva a nájdeš napr. tento príspevok http://www.porada.sk/238164-post2.html

1. Vzor darovacej zmluvy, na ktorú sa odkazuje v tomto príspevku, nemožno bez ďalšieho aplikovať na darovanie bytu, pretože darovacia zmluva na byt musí mať aj ďalšie náležitosti a to tie, ktoré ustanovuje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (a práve tieto náležitosti v danom vzore chýbajú).

2. Na porade som si všimol viaceré príspevky, ktoré hovoria zmluve o prevode nehnuteľnosti (napr. darovacej či kúpnej), pričom navodzujú dojem, že ich možno použiť na akúkoľvek nehnuteľnosť. Pre zmluvy o prevode rôznych druhov nehnuteľností však zákon ustanovuje sčasti rozdielne náležitosti. Závisí na tom, či ide o byt/nebytový priestor, stavbu alebo pozemok.

3. Ďalším častým omylom je názor, že pre účastníkov zmluvy o prevode nehnuteľnosti je plne postačujúce, aby zmluva "prešla cez kataster", t.j. aby správa katastra na jej základe povolila vklad. Takýto prístup je (najmä pre nadobúdateľa nehnuteľnosti) značne rizikový. Cieľom zmluvy o prevode nehnuteľnosti nesmie (resp. by nemalo) byť len to, aby zmluva "prešla cez kataster", ale aj (a najmä) to, aby bola platná, nenapadnuteľná, aby jasne a zrozumiteľne upravovala práva a povinnosti zmluvných strán a poskytovala im dostatočnú právnu istotu.

Z vlastnej skúsenosti viem, že správy katastra veľmi často skúmajú zmluvy len povrchne a nie raz som sa stretol s tým, že povolili vklad aj v prípadoch, kedy ho rozhodne povoliť nemali, pretože zmluva mala viaceré zjavné vady. (A to samozrejme nehovorím o prípadoch, kedy zmluva má vážnu vadu, avšak táto sa zo samotnej zmluvy nedá zistiť. V takýchto prípadoch správy katastra samozrejme vklad povolia, keďže ani nemohli prísť na to, že zmluva nie je v poriadku.)