zuzula22
31.07.08,23:07
Prosiiim prosiiim som tu nova a neviem ako to tu bezi. potrebujem pomoct s otazkou predaja bytu.
Najprv som byvala v petrzalke(trv.pobyt) v 3i byte, ktori mali moji rodicia v uzivani. potom som sa odstahovala do mesta ku babke kde som si vybavila aj trvaly pobit. no neskor some si byty vymenili a znovu som byvala v petrzalke v tom istom byte(trv.pobyt) a odkupila som ho do os.vlastnictva. teraz ho mam skoro 4 roky a chcela by som ho predat, budem platit dan z prijmu????????

dakujem :confused:
Chobot
31.07.08,21:23
Prosiiim prosiiim som tu nova a neviem ako to tu bezi. potrebujem pomoct s otazkou predaja bytu.
Najprv som byvala v petrzalke(trv.pobyt) v 3i byte, ktori mali moji rodicia v uzivani. potom som sa odstahovala do mesta ku babke kde som si vybavila aj trvaly pobit. no neskor some si byty vymenili a znovu som byvala v petrzalke v tom istom byte(trv.pobyt) a odkupila som ho do os.vlastnictva. teraz ho mam skoro 4 roky a chcela by som ho predat, budem platit dan z prijmu????????

dakujem :confused:

Na oslobodenie od dane z príjmu je potrebné splniť jednu z týchto podmienok:
- mať v predávanej nehnuteľnosti trvalý pobyt aspoň 2 roky bezprostredne pred predajom alebo
- vlastniť nehnuteľnosť aspoň 5 rokov.
zuzula22
01.08.08,02:20
:rolleyes: :rolleyes: ;) ;) ;) ;)dakujem, cize aj ked to bolo na viac casti tych par rokov trv. pobytu pred odkupenim, netreba tu skaredu dan platit.
Chobot
01.08.08,06:17
:rolleyes: :rolleyes: ;) ;) ;) ;)dakujem, cize aj ked to bolo na viac casti tych par rokov trv. pobytu pred odkupenim, netreba tu skaredu dan platit.

Neviem, ako myslíš, že na viac častí, ale 2 roky súvisle pred predajom tam musí byť trvalý pobyt. Nie že pred 4 rokmi bol trvalý pobyt 1 rok a potom pred 2 rokmi zase 1 rok. 2 roky bezprostredne pred predajom, tak hovorí zákon § 9 ods. 1:

" (1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem.."
kdjarmilka
09.09.08,08:06
vlastnim nehnuneĺnost ktoru chcem vymeniť za inu v rovnakej hodnote zámennou zmluvou. budem musieť platit daň? ďakujem
Chobot
09.09.08,08:11
vlastnim nehnuneĺnost ktoru chcem vymeniť za inu v rovnakej hodnote zámennou zmluvou. budem musieť platit daň? ďakujem

Z uvedeného sa to nedá povedať. Aj v prípade zámeny ide vlastne o predaj nehnuteľnosti. Pokiaľ nevlastníš nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov alebo nemáš v nej trvalý pobyt aspoň 2 roky, tak sa to považuje za zdaniteľný prijem. TO, že zároveň "kúpiš" výmenou iný byt, je irelevantné.
kdjarmilka
09.09.08,08:19
cize mam prijem hodnotu nehnutelnosti ale vydavok ziadny?a z plnej ceny nehnutelnosti musim zaplatit dan 19 % ?
Chobot
09.09.08,08:26
cize mam prijem hodnotu nehnutelnosti ale vydavok ziadny?a z plnej ceny nehnutelnosti musim zaplatit dan 19 % ?

Tvojím výdavkom nie je kúpa toho nového bytu. Výdavkom je cena, ktorú si uhradila za ten byt, ktorý predávaš.

Ty si v minulosti kúpila byt, teraz ho predávaš. AK na tom máš zisk, je to zdaniteľný prijem. Príklad: kúpila si byt za 1.500.000. Teraz ho predávaš za 1.800.000, tak zdaňuješ len tých 300.000. To, že kupuješ teraz nový byt za 2.100.000 stým nemá nič spoločné. To bude aktuálne až keď bude predávať ten nový byt. Vtedy zase - tvoj náklad bude 2.100.000 a príjem napr. 2.200.000, potom zdaníš 100.000 (ak nebudeš od dane oslobodená).

Kapišto?:rolleyes::D
kdjarmilka
09.09.08,08:34
kapisto - zacinam mat jasno ale ked ide o zamennu zmluvu , nic som nedoplacala - povodny dom som kupila vlani za 1800 000,- na to mam kupnu zmluvu a vymenila som ho bez doplatku takze podla mna si dam do prijmu 1800 tis. aj do vydavku 1 800 tis. a dan. základ bude 0 - no tak by som si to predstavovla:)
Chobot
09.09.08,08:40
kapisto - zacinam mat jasno ale ked ide o zamennu zmluvu , nic som nedoplacala - povodny dom som kupila vlani za 1800 000,- na to mam kupnu zmluvu a vymenila som ho bez doplatku takze podla mna si dam do prijmu 1800 tis. aj do vydavku 1 800 tis. a dan. základ bude 0 - no tak by som si to predstavovla:)

Tak nejako. Dobré je uviesť v zmluve súčasnú hodnotu domu, aby to bolo evidentné, že na tom nezarábaš.
kdjarmilka
09.09.08,09:59
Dakujem velmi pekne za odpoved
jaja99
09.09.08,10:20
DAJ SI UROBIŤ ZNALECKÝ POSUDOK NA CENU BYTU, KTORÝ ZAMIEŇAŠ.

cit z usmernenia drsr.:

►zdaňovanie príjmov dosiahnutých zámenou nehnuteľností

Predmetom dane z príjmov fyzickej osoby je aj nepeňažné plnenie získané zámenou. Základný právny rámec zámeny veci za vec predstavuje zámenná zmluva, ktorú upravuje § 611 Občianskeho zákonníka. Zámennou zmluvou sa jeden účastník zaväzuje odovzdať druhému účastníkovi určitú vec do vlastníctva a ten sa zaväzuje výmenou odovzdať mu do vlastníctva inú vec. Na zámennú zmluvu platia primerane ustanovenia o kúpnej zmluve (§ 588 až 610 Občianskeho zákonníka), a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.

V praxi často dochádza k zámene bytov. Pri zámene bytu za byt dochádza k prevodu vlastníctva bytu a príjem získaný zámenou (ak nejde o byt zahrnutý do obchodného majetku) sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona. Pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov dosiahnutých zámenou bytu za byt sa uplatňuje ustanovenie § 8 ods. 2 zákona, t. j. do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie, pričom výdavky ktoré je možné pri príjmoch získaných zámenou bytu za byt uplatniť, sú vymedzené § 8 ods. 5 zákona (t. j. uplatňujú sa rovnaké výdavky, ako pri príjmoch z predaja bytu) .

Spôsob zdanenia príjmov dosiahnutých zámenou bytu za byt znázorňuje nasledovný príklad (príklad č. 25):
Pán Strmeň vlastní jednoizbový byt, ktorý nadobudol kúpou a zaplatil zaň kúpnu cenu 40 000 Sk. Pán Kováč vlastní štvorizbový byt, ktorý nadobudol kúpou za 100 000 Sk. Ani pán Strmeň a ani pán Kováč nemali uvedené byty zahrnuté do obchodného majetku. Pán Strmeň a pán Kováč sa na základe zámennej zmluvy dohodli, že si predmetné byty vymenia, t. j. pán Strmeň sa v zámennej zmluve zaviazal odovzdať pánovi Kováčovi do vlastníctva jednoizbový byt a pán Kováč sa zaviazal odovzdať pánovi Strmeňovi do vlastníctva štvorizbový byt. Okrem toho sa v predmetnej zmluve dohodli, že vzhľadom na to, že pán Strmeň za jednoizbový byt získa štvorizbový, je povinný pánovi Kováčovi doplatiť v hotovosti 200 000 Sk. V zámennej zmluve je uvedená cena vymieňaných bytov (určená podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov) tak, že cena jednoizbového bytu je 200 000 Sk a cena štvorizbového bytu predstavuje 500 000 Sk. Predmetom dane z príjmov fyzickej osoby je aj nepeňažný získaný zámenou, to znamená, že v dôsledku zámeny získal pán Strmeň nepeňažný príjem 500 000 Sk (čo je hodnota štvorizbového bytu, ktorý získal zámenou). Pán Kováč získal nepeňažný príjem 200 000 Sk (hodnota jednoizbového bytu, ktorý získal zámenou) a okrem tohto nepeňažného príjmu získal aj peňažný príjem 200 000 Sk (doplatok, ktorý mu na základe zámennej zmluvy zaplatil pán Strmeň), t. j. v úhrne dosiahol príjem v sume 400 000 Sk.
Príjem ( nepeňažný aj peňažný), ktorý daňovníci dosiahli na základe zámennej zmluvy sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona. Pri zistení základu dane z uvedeného príjmu musia obidvaja daňovníci postupovať podľa § 8 ods. 2 a 5 zákona. Pretože obidvaja nadobudli byty, ktoré dali na zámenu kúpou, bude u obidvoch výdavkom kúpna cena, ktorú za byt, ktorý dali na zámenu preukázateľne zaplatili. To znamená, že na účely zistenia základu dane (čiastkového základu dane) z prevodu bytu si môže pán Strmeň príjem získaný zámenou v sume 500 000 Sk znížiť o výdavok v sume 40 000 Sk (kúpna cenu bytu preukázateľne zaplatená za byt, ktorý dal na zámenu). Pán Kováč si môže dosiahnutý príjem 400 000 Sk znížiť o výdavok v sume 100 000 Sk (kúpna cena bytu preukázateľne zaplatená za byt, ktorý dal na zámenu).