Katarina
22.04.05,19:00
Od 1.4.2005 preberám účtovníctvo firmy, ktorá je mesačným platcom DPH.Táto firma v I.Q 2005 zakúpila staršie budovy a spostupne ich prerábala, výmena okien atď. s tým účelom, že priestory bude od mája prenajímať. Medzi nájomcami budú aj neplatitelia DPH. Z tohto vyplýva, že sa každý mesiac mal počítať koeficient. Keďže sa tak nestalo, bude si musieť dotyčný stanoviť koeficient a nechať ho schváliť na DÚ v mesiaci apríl. A mne nič nié nezostáva, než po kolaudácii a uzatvorení zmlúv urobiť zmenu účelu zaradenia HIM.
Uvažujem dobre?
Veľmi pekne prosím o radu,ak má s tým niekto skúsenosti . Srdečne privítam každý jeden názor. Ďakujem.

A ešte jedna otázka, dotyčný nemá v živnostenskom oprávnení uvedený prenájom nehnuteľností. Údajne volal na Živnostenský úrad, kde mu povedali, že ani netreba, lebo prenájom nie je služba. No môj názor je taký, že ak bude poskytovať služby, ktoré bude fakturovať, mal by mať oprávnenie na prenájom.
/upratovanie, stráženie, prefakturácia elektriny,plynu, vody/
Čo si o tom myslíte? Prosím vyjadrite sa. Ešte raz ďakujem.
Johanka
22.04.05,17:09
Pokial tomu dobre rozumiem oslobodene plnenia z titulu prenajmu neplatitelom DPH bude mat tato firma az v maji 2005. Teda az za maj budes prvy krat prepocitavat vstupy koeficientom. Zakon o DPH nehovorii nic o buducom ucele pouzitia cohokolvek. Ved vy to ani nemusite v dobe prestavby budovy tusit, ze raz budete prenajimat!
Katarina
27.04.05,15:16
Prosííííííííííííííííím , vyjadrite sa k tomu. Čas sa mi kráti a som bezradná.
Ďakujem.
gotka
28.04.05,08:17
uvazujes dobre - zmena pouzitia IM ta nuti prepocita spatne uz uplatnenu DPH v tvojom pripade koeficientom. Ten koeficient, ak ste doteraz nemali, musis dopredu odsuhlasit s DU. presne ako uvazujes.