wall112
01.08.08,09:18
Ahojte,
prosim o radu: nasa teta zije na samote v rodinnom dome, zdrziava sa tam len cez leto, ostatne mesiace zije pri detoch v meste. Pristup k elektromeru SSE ma ktokolvek, kedze visi na dome. Prisla jej pokuta od SSE na 41000 Sk. Vzhladom k tomu, ze je to dost velka suma, poziadala SSE o splatkovy kalendar. SSE jej poslali povolenie splatok a to vo vyske5156 Sk (cize 5156 x 8 mesiacov). Je mozne (podla zakona ..), aby jej poslali taku vysoku splatku ked jej prijem tvori iba dochodoch vo vyske 7500 Sk? Je na to nejaka ochrana zákona pre spotrebitela ze "obchodnik s elektrinou" jej nemoze vyrubit vyssiu splatku, kedze zivotne minimum je v súcasnosti 5390 Sk, to zn. ze 7500-5390=2110 Sk. Nemala by byt max. splatka 2110 Sk?
Prosim o radu ako ma dalej postupovat, kedze sumu 5156 Sk mesacne nemôze uhradit, z coho by zila, ked okrem inych vydavkov ma dost vysoke vydavky na lieky a pod.
Dakujem.
Chobot
01.08.08,07:25
Ahojte,
prosim o radu: nasa teta zije na samote v rodinnom dome, zdrziava sa tam len cez leto, ostatne mesiace zije pri detoch v meste. Pristup k elektromeru SSE ma ktokolvek, kedze visi na dome. Prisla jej pokuta od SSE na 41000 Sk. Vzhladom k tomu, ze je to dost velka suma, poziadala SSE o splatkovy kalendar. SSE jej poslali povolenie splatok a to vo vyske5156 Sk (cize 5156 x 8 mesiacov). Je mozne (podla zakona ..), aby jej poslali taku vysoku splatku ked jej prijem tvori iba dochodoch vo vyske 7500 Sk? Je na to nejaka ochrana zákona pre spotrebitela ze "obchodnik s elektrinou" jej nemoze vyrubit vyssiu splatku, kedze zivotne minimum je v súcasnosti 5390 Sk, to zn. ze 7500-5390=2110 Sk. Nemala by byt max. splatka 2110 Sk?
Prosim o radu ako ma dalej postupovat, kedze sumu 5156 Sk mesacne nemôze uhradit, z coho by zila, ked okrem inych vydavkov ma dost vysoke vydavky na lieky a pod.
Dakujem.

Za čo bola tá pokuta?
wall112
01.08.08,07:36
pokuta bola za neopravneny odber.. toto nemala sancu teta vyriesit, lebo nema dokazy.. pristup k elektromeru ma ktokolvek..elektrikari isli na istotu v zime, ked tam nikto nebol takze nemala sancu sa branit... tak aspon teraz vyriesit nejako tie splatky..dik
wall112
01.08.08,07:39
2x do roka tam chodia elektrikari odpisovat hodiny. My nevieme kto a kedy to spravil, len prisiel list o neopravnenom odbere..
wall112
01.08.08,10:22
nepomozete mi??
Barbara
01.08.08,11:08
nerozumiem tomu, čo to je , " pokuta za neoprávnený odber":rolleyes:. alebo sa spotrebovalo toľko elektriny a to musí zaplatiť? reklamáciou ste to riešili? žiadali ste o prešetrenie?
najlepšie to bude riešiť so SE.:---
wall112
04.08.08,04:26
Dakujem za odpoved. Mna teraz zaujima ci moze dat niekto splatky vo vyske 5000 sk ked prijem ma clovek zijuci sam 7500 Sk. Neodratava sa od prijmu zivotne minimum?
GABAZ
04.08.08,05:04
Veľmi sa do toho nerozumiem, ale asi si pletieš splátkový kalendár, napr. so zrážkami pri exekúcii. Aj je napríklad niekomu nariadená exekúciá zrážkou zo mzdy, účtovníčka musí zrážať podľa určitých pravidiel tak, aby dotyčnému zostala určitá suma na živobytie. Splátkový kalendár je však dohoda medzi dlžníkom a veriteľom o postupnom splácaní dlhu. Asi by bolo potrebné ešte raz písomne osloviť SSE, uviesť výšku príjmov a výdavkov tety a pokúsiť sa dojednať priaznivejší splátkový kalendár. Prípadne sa pokúsiť dojednať si osobné stretnutie s SSE a pokúsiť sa vyriešiť problém. Rozhodne by s tetou mal ísť niekto, kto rozumie trošku uvedenej problematike.
wall112
04.08.08,05:46
Ďakujem za odpoved. Ide o splatkovy kalendar nie zrazky pri exekucii. Splatkovy kalendar. Je aj nejaky zakon ktory hovori o tom, ze splatky nemôzu byt vyssie ako je prijem minus zivotne minimum? Dakujem :O)
wall112
04.08.08,08:42
Este Vas prosim o radu ci je nejaky zakon ktory hovori o tom, ze splatky nemôzu byt vyssie ako je prijem minus zivotne minimum? Dakujem :O)
Barbara
04.08.08,09:16
Na splátkový kalendár, aspoň si to myslím, neexistuje žiadny zákon. ide o dohodu medzi účastníkmi.
to ako keby si si zobrala z banky úver a dohodli by ste sa , že po koľko mesačne chceš, alebo vlastne si schopná splácať podľa tvojho príjmu. to je splátkový kalendár. zrejme si toto mala na mysli.
ale keď by si si prestala tie splátky splácať, vtedy nastupuje exekútor a vtedy ti môže exekútor nariadiť zrážky zo mzdy alebo aj z dôchodku , ale to už nie sú splátky, to je už exekúcia a to sa vyrátava tak ako si to napísala , tretinovo. - živ. minimum.

ja aj tak Vám radím, aby ste išli do SE a dohodli sa s nimi na nižších splátkách, nakoľko teta poberá len dôchodok. alebo by stačilo hádam im napísať list.
Určite sa s nimi dohodnete.;) len a len SE povie posledné slovo.
Chobot
04.08.08,09:44
Este Vas prosim o radu ci je nejaky zakon ktory hovori o tom, ze splatky nemôzu byt vyssie ako je prijem minus zivotne minimum? Dakujem :O)

Nie, nie je. Firmu, ktorá ti ponúkne splátkový kalendár nezaujíma tvoj príjem, ona si splátkovým kalendárom rieši svoje záujmy - teda aby sa čo najskôr splatil dlh. Niekedy je možné sa dohodnúť, ale nečakaj, že budú čakať 10 rokov, kým po 400 SKK mesačne splatíš dlh.
feron
04.08.08,11:22
Nerozumiem, prečo sa má niekto vôbec dohadovať na splátkovom kalendári za pokutu za niečo, čo nezavinil (aspoň prepokladám). Ak ide o neoprávnený odber, tak tam niečo nie je v poriadku zmluvne alebo technicky, a to by elektrárne, keď chcú uložiť pokutu, musia dokázať. Sú tu aj také inštitúcie ako Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá môže preveriť opodstatnenosť pokutty (aspoň myslím) alebo polícia a trestné oznámenie na neznámeho páchateľa - zlodeja elektriky. pokutu by som platil až potom, čo by mi dokázali, že ja som im spôsobil škodu. Predpokladám, že teta neminula elektriku nejakým pusteným spotrebičom, vtedy by sa to nevolalo pokuta ale faktúra.
Rosch
04.08.08,14:09
Nuž ono veľmi záleží aj od toho, či nebol odplombovaný elektromer a pred neho nebolo zapojené napr. el. vykurovanie domčeka cez zimu. Ak tam také niečo bolo zapojené pred elektromerom, tak si asi veľmi nepomôžete. SSE Vám na základe nejakých dôkazov "naparilo" pokutu a po dohode aj určili splátkový kalendár.... Ťažko niečo radiť - príliš málo informácií...
misomiso
04.08.08,14:21
Tiez si myslim. Ak by boa iba strhnuta plobma z elektromera, to mohol spravit asi naozaj kazdy. Ale ak by bol elektromer nejako fyzicky obideny kablami - taku robotu by si nedal asi nikto, okrem samotneho majitela nehnutelnosti (alebo niekho, koho on poveril). Kazdopadne - ak by som si bol ja isty tym, ze som do elektroinstalacie nezasahoval, a ani som nikoho nepoveril, tak by som tu pokutu neplatil.