marko13
01.08.08,09:46
Prajem pekný deň, kupil som 3-izbový čiastočne zrekonštruovaný byt, ktorého ďalšiu rekonsštrukciu postupne dokončujem. K úplnej spokojnosti mi ešte zostáva vykonať jednu dôležitú vec - zrekonštruovať (zreparovať), resp. vymeniť pôvodné drevené parkety - buk. Parkety sú vzhľadom na vek rozsušené, na miestach kde boli dynamicky zaťažované vrzgajú a na niektorých miestach sa vytvorili medzeri medzi jenotlivými parketami. Parkety sú lepené smolou na nejaký druh izolácie (lisovaný papier) a pod ním sa nachádza vrstva piesku. Neviem sa rozhodnúť či bude výhodnejšie pôvodne parkety rozobrať, upraviť podklad, vyčisťiť ich od smoly a následne ich nanovo nalepiť, vybrúsiť a nalakovať, alebo pôvodne parkety vyhodiť upraviť podklad a následne osadiť novú plávajúcu podlahu (laminátovú). Prosím o radu pri rozhodovaní ako aj pri pracovnom postupe v prvom prípade - repasovane pôvodných parkiet. Ďakujem
chandler
01.08.08,08:08
ak sa rozhodnes vyhodit parkety a dat tam laminat tak to hlavne nikomu nehovor, niekto by sa ti smial a niekto nadaval :)
stare parkety sa zbrusia a nalakuju ... na to brusenie treba stroj..
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10060/84079/Brusenie-drevenych-parkiet
z.j
01.08.08,08:11
Ja mám dilemu, čo so smolou a starými parketami. My sme ich rozobrali a ani ich nechceme použiť, no smola zostala. Prečítaj si diskúsiu, možno ti to pomôže pri rozhodovaní.
http://www.porada.sk/t83446-specialna-nivelizacna-vrstva.html

Keď máš priestor a možnosť, možno by bolo najjednoduchšie dať nové parkety na tie staré.
chandler
01.08.08,08:22
Ja mám dilemu, čo so smolou a starými parketami. My sme ich rozobrali a ani ich nechceme použiť, no smola zostala. Prečítaj si diskúsiu, možno ti to pomôže pri rozhodovaní.
http://www.porada.sk/t83446-specialna-nivelizacna-vrstva.html

Keď máš priestor a možnosť, možno by bolo najjednoduchšie dať nové parkety na tie staré.

a preco ste to vlastne rozoberali a davali prec? a co tam chcete dat?
z.j
01.08.08,10:05
Pôvodné parkety boli rozsušené, mali pošrkabaný povrh, atď., proste 30-40ročné, aktívne používané parkety. Neviem koľko pýtajú za brúsenie v iných lokalitách Slovenska, ale u nás to bolo (podľa mňa) nehorázne drahé, asi v cene nových laminátových parkiet. My sme zainvestovali trušku viac, a kúpili sme 14mm hrubú celodrevenú plávajúcu podlahu.
marko13
01.08.08,10:28
V podstate ide o to že chcem odstrániť vŕzganie parkiet a to sa nedá len prebrusením a lakovaním...
Lotarka
01.08.08,10:43
My sme kupovali byt pred dvoma rokmi. Tiež sme opravovali staré parkety. Povyberali sme ich, ja som ich od smoly očistila, pracne každú jednu od smoly dlátom a nožom a potom ich muž bol naformátovať na jednu dlžku, kedže boli niektoré poškodené. Na škváru sme dávali dosky, a na to manžel sám lepil parkety. Potom nám ich prišli brúsiť a pri tom tmeliť. A nakoniec ich mamžel sám nalakoval. Staré parkety boli z dvoch izieb, no mohli sme ich použil len do jednej menšej, lebo niektoré sa použiť už nedali. Do druhej sme kúpili nové, ale tie stáre sú hrubšie (viackrát ich vieme obrúsiť znova) a sú aj krajšie. Muža nahováram, aby sme z niekadial zohnali také staré ešte do jednej izby, ja by som ich očistila, ale on s tým už nechce mať toľko starostí.

Vyberať staré sme museli, lebo podlahu sme museli vyrovnávať - rozhodli sme sa doskami. Keď sme zháňali niekoho na brúsenie, tak za meter bola taká cena aj s lakovaním ako za meter nových parkiet, preto ich manžel lakoval sám. Určite sme viac do toho investovali ako keby sme si položili len plávajúcu podlahu.

Dúfam, že pomôžu naše skúsenosti pri rozhodovaní.

Môj laický názor, vŕzganiu nepomôže prebrúsenie a lakovanie - počase sa objaví znovu - dôvod je podľa mňa v nerovnom podklade.
duves
01.08.08,11:07
Prajem pekný deň, kupil som 3-izbový čiastočne zrekonštruovaný byt, ktorého ďalšiu rekonsštrukciu postupne dokončujem. K úplnej spokojnosti mi ešte zostáva vykonať jednu dôležitú vec - zrekonštruovať (zreparovať), resp. vymeniť pôvodné drevené parkety - buk. Parkety sú vzhľadom na vek rozsušené, na miestach kde boli dynamicky zaťažované vrzgajú a na niektorých miestach sa vytvorili medzeri medzi jenotlivými parketami. Parkety sú lepené smolou na nejaký druh izolácie (lisovaný papier) a pod ním sa nachádza vrstva piesku. Neviem sa rozhodnúť či bude výhodnejšie pôvodne parkety rozobrať, upraviť podklad, vyčisťiť ich od smoly a následne ich nanovo nalepiť, vybrúsiť a nalakovať, alebo pôvodne parkety vyhodiť upraviť podklad a následne osadiť novú plávajúcu podlahu (laminátovú). Prosím o radu pri rozhodovaní ako aj pri pracovnom postupe v prvom prípade - repasovane pôvodných parkiet. Ďakujem
Pod smolou je lisovany papier? Smola sa davala na pevny betonovy poter. Inak mal som dost podobny problem. Akurat bez smoly. Podklad bol heraklit, vacsinou poprelamovany. Opravoval som to sam. Môžem napisat navod a dat sem nejake foto ak chces.
marko13
01.08.08,11:28
Pod smolou je lisovany papier? Smola sa davala na pevny betonovy poter. Inak mal som dost podobny problem. Akurat bez smoly. Podklad bol heraklit, vacsinou poprelamovany. Opravoval som to sam. Môžem napisat navod a dat sem nejake foto ak chces.

Ak by to bolo možné veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem
marko13
01.08.08,11:31
My sme kupovali byt pred dvoma rokmi. Tiež sme opravovali staré parkety. Povyberali sme ich, ja som ich od smoly očistila, pracne každú jednu od smoly dlátom a nožom a potom ich muž bol naformátovať na jednu dlžku, kedže boli niektoré poškodené. Na škváru sme dávali dosky, a na to manžel sám lepil parkety. Potom nám ich prišli brúsiť a pri tom tmeliť. A nakoniec ich mamžel sám nalakoval. Staré parkety boli z dvoch izieb, no mohli sme ich použil len do jednej menšej, lebo niektoré sa použiť už nedali. Do druhej sme kúpili nové, ale tie stáre sú hrubšie (viackrát ich vieme obrúsiť znova) a sú aj krajšie. Muža nahováram, aby sme z niekadial zohnali také staré ešte do jednej izby, ja by som ich očistila, ale on s tým už nechce mať toľko starostí.

Vyberať staré sme museli, lebo podlahu sme museli vyrovnávať - rozhodli sme sa doskami. Keď sme zháňali niekoho na brúsenie, tak za meter bola taká cena aj s lakovaním ako za meter nových parkiet, preto ich manžel lakoval sám. Určite sme viac do toho investovali ako keby sme si položili len plávajúcu podlahu.

Dúfam, že pomôžu naše skúsenosti pri rozhodovaní.

Môj laický názor, vŕzganiu nepomôže prebrúsenie a lakovanie - počase sa objaví znovu - dôvod je podľa mňa v nerovnom podklade.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ta smola išla z tých parkiet dole? Ake dosky ste davali na škvaru? Mne odporučili v predajni s parketami OSB dosky.
feron
01.08.08,11:42
Tiež mám osobné skúsenosti s repasovaním starých parkiet, ono najefektívnejšie je všetko odtiaľ vyhádzať, urobiť nový poter a dať nové parkety (nemusí byť laminát, môže byť drevo), ale stojí to dosť peňazí a ak sa to robí v plnej prevádzke tak "božie dopustenie". Ak chceš ukladať späť pôvodné parkety, musíš si ich očíslovať a uložiť presne tak, ako boli predtým, aj tak sa ale vytvorí na konci špára, lebo pri novom uložení parkety budú tesnejšie pri sebe ako pôvodne. Ten podklad je hobra, čo je lisovaná celulóza, je to málo stabilné čo do roviny a piesok tomu už vôbec nepomôže, je to ale dobrý izolant. ja som podlakd (cementové dosky a piesok) vyhodil, urobil som poter dal som penovú podložku a poukladal pôvodné patkety ale nie v pôvodnom uložení (do V-čka), ale zlepil som ich vodorovne systémom plávajúcej podlahy, preto som šikmé prírezy musel vyhodiť a pri jednej stene tým vznikol priestor bez parkiet, ale pod vstavanou skriňou mi to nevadí. Nevýhodou je, že je tam veľa spojov a po 5 rokoch už niekotré lepené spoje púšťajú. Je to časovo náročné vyčistiť každú parkety, v izbe 3,4x4m ich bolo 780ks a potom ich ukladať späť, bez podlahárskych sťahovákov (pásy s napínacím mechanizmom) a náradím sa do toho ani nepúšťajte, náradie sa ale dá požičať. Tento spôsob je menej nákladný ako nové parkety, drevo má svoju výdrž, tak v tom problém nevidím a po kvalitnom vybrúsení - odporúčam stroj vo veľkosti kosačky a s kvalitným lakom to má svoj efekt. Ak nechceš robiť nový poter, tak kamarát to vyriešil tak, že na panel po vyhádzaní piesku dal konštrukciu z hranolov, na to veľkoplošné dosky (drevotriska) a na to parkety, buď sa dajú priamo nalepiť, alebo zlepiť na perodrážku ako plávajúca podlaha.
Lotarka
01.08.08,11:54
Na niektorých boli len také malé fiačiky smoly a pekne ľahko zišla, ale zopár sa nedalo očistiť vôbec- teda už aj ja tvrdohlavec žgrlavý som to ukladala nabok. Skorej som to dlátom očistila a potom pekne vyhladila širokým ostrým nožom, aby tam neboli nerovnosti a bolo to hladké. No nástroje mi brúsil muž každú chvíľku. Pamätám sa, ako som sa tešila z každých dokončených 100 ks.
Aj nám odporučili OSB dosky, no dali sme dve vrstvy obyčajných drevotrieskových dosiek - poprekladané, pošróbované dokopy.
duves
02.08.08,10:50
Ak by to bolo možné veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem
Ja som to robil na konstrukciu drevenych hranolo, tu rekonstrukciu. Drevene hranoly (asi 60x80) su vodorovne zafixovane a na ne som daval palubku. Na palubku povodne parketove vlysky. Leto 1998.
tu som sa spamätal a zacal fotit:rozoberanie povodnej podlahy
http://lh4.ggpht.com/duves1/SJRH30JoNPI/AAAAAAAADLo/7ZuT-VA10SI/01.jpg?imgmax=576
zaber na zafixovane hranoly:(bordel bol riadny, podrobnosti nižšie)
http://lh5.ggpht.com/duves1/SJRH30_pVDI/AAAAAAAADLw/-1ONJ3rk-lM/02.jpg?imgmax=512
Upevnovanie palubky:
http://lh6.ggpht.com/duves1/SJRH4CnV0uI/AAAAAAAADL4/a2XCg8BNF48/03.jpg?imgmax=512
Dokončene(upevnene povodne parketove vlysy - bukove, vybrusene a nalakovane)
http://lh5.ggpht.com/duves1/SJRH4Qt7MwI/AAAAAAAADMA/z4MxMA7DlM0/04.jpg?imgmax=512

este jeden zaber:
http://lh3.ggpht.com/duves1/SJRH4jawmTI/AAAAAAAADMI/qJ13WiQd3Jc/05.jpg?imgmax=512
Opravoval som takto 2 izby. V detskej bola vrchna podlaha ako palubka. Inak je to mäkky smrek a je to lahko poškoditelne. Asi o 3 roky tam bola položena laminatka.
Mam 2 izbovy byt. Jedna izba bola rekonštruovana a vždy sme s manželkou existovali v tej druhej, navyše polovička bola v druhom stave. Vsade prach. Vstaval som o 6 a siel spať o 22:00.
Parketove vlysky som dost odflakol. Hlavne, že som sa s tym narobil, každu jednu som umyl vo vani. Problem bol v tom, že to išlo strašne pomaly a ja som to začal ukladať v piatok a v pondelok mal prist parketar na brusenie. To si treba dohodnut, objednat si ho nejaky mesiac vopred. Jednoduchom som vlysky mal klinčekami upevnovat do palubky každy druhy rad. Kedze bolo malo, času, robil som to na 3. či až 4.rad. Parkety vrzgaju. Jedine co som ziskal je rovna podlaha.
branislavp
02.08.08,21:48
Naša skúsenosť s úpravou parkiet:
Tiež sme absolvovali úpravu podlahy - z parkiet viac ako 30-ročných, boli poukladané na tzv rybinu, ktoré už časom sa zoschli, takže boli značné medzery, ktoré nám chceli odborníci zatmeliť a potom vybrúsiť a nalakovať. To sme odmietli, už aj stroje mali v byte. Usúdili sme, že to by bolo riešenie nekvalitné, na krátky čas, zbytočná robota. A dobre sme spravili.Zavolali sme odborníka-parketára, vyhodil pôvodné parkety. POd nimi bola pôvodná hobra už opotrebovaná, jemný piesok bol nerovnomerne rozložený. Takže prvé čo bolo, bolo doplnenie jemného piesku veľmi suchého a tento bol rozložený na podlahu a položili na piesok novú hobru. Parkety si odborník pekne prehľadne poukladal tak, ako boli pôvodne poukladané a potom bez problémov naspäť kládol. Mal v tom systém. POtom sme dali urobiť aj nové lišty. Zvyšok parkiet takých istých rozmerov sme si dali dorobiť v jednej firme, kde to bolo cenove výhodné. Na jednu izbu to vychádzalo dorobiť asi 1 m2 parkiet. My sme nemali parkety lepené smolou. Vo Vašom prípade je nutné ich očistiť od smoly, a to sa dá.
Drevené parkety sú veľmi kvalitné, bola by veľká škoda ich zlikvidovať a nahradiť ich laminátom. Sú to kvalitné parkety, nemajú konkurenciu, brúsením a lakovaním ekologickým matným lakom prežíjú aj ďalšie generácie a sú krásne ako súčasť nábytku.
Je radosť sa na ne pozerať, v našom prípade išlo aj o veľmi precíznu robotu parketára, poriadne natesno ich poukladal, mal k tomu potrební náradie. Lak sme si určili taký, aby nebol lesklý, aby bol ekologický. Drevo je úžasné.
S úsmevom ide všetko ľahšie.
novacik55
11.01.10,08:58
ahojte,
viem ze vase prispevky su sice starsieho data, ale nemohli by ste poskytnut kontakt na toho precizneho parketara:) My prave planujeme kompletnu rekonstrukciu bytu, kt sucastou bude aj renovacia povodnych drevenych parkiet a potrebovali by sme referenciu na seriozneho majstra (ci firmu), ktory dokaze odviest kvalitnu pracu za rozumnu cenu.
Dakujem
marko13
24.01.10,20:45
ahoj, no ono to asi zalezi, ze v ake lokalite bude vykonavana rekonstrukcia bytu... ak by to bolo niekde v TT a BA kraji tak viem dat kontakt na 2 overene firmy, resp. na 1 firmu a na 1 majstra...
Marek Mracnik
22.02.10,09:28
Dobry Den. chcel by som sa opytat? Mam byt a chcem rekonstruovat podlahu. Byt mal stare parkety ale tie su uz v ubohom stave.Podpisali sa na nich roky:eek:.Takze uvazujem dat plavajucu podlahu,len potrebujem poradit co by bolo mozne dat ako podklad?Pod bytom su uz len pivnice tak by som chcel aj odteplit podlahu. Neviem ci dat polystyren a na to poter alebo pouzit polysteren a dat na to drevotriesku pripadne nieco ine?? Dakujem vopred za odpoved. Marek
marko13
23.02.10,06:38
Ahoj, obe navrhovane varianty su vhodnym riesenim, ja sam so to riesil polystyrenom s naslednym poterom, ale moj kolega v praci daval drevo (nevim presne ci to bola drevotrieska alebo OSB doska alebo nieco ine) a obaja sme spokojni. Pri tej drevotrieske by som asi daval pozor na to, ci nebude v konecnom dosledku casom opotrebovenie drevotriesky (lepene piliny) sposobovat problemy. Taktiez by som si dal pozor na podklad na ktory sa bude davat polystyren - nerovnosti - aspon ja som ich mal, a tak som musel najpr vyrovnat povodny beton :mad:
Podla toho, ake rady som dostal ja, tak najvhodnejsi podklad by mali byt OSB dosky.... Prajem vela stastia pri rozhodovani o vhodnom rieseni, ako aj samotnej realizacii rekonstrukcie...
Marek
220870
23.02.10,06:46
Marek Mracnik
23.02.10,21:33
Dakujem velmi pekne za radu. Som rad ze mi konecne niekto pomohol. Dakujem
katkup
23.11.11,13:27
ahoj, aj ked vidim, ze tieto prispevky su starsie, ale bola by som rada, ak by niekto poradil takehoto sikovneho parketara v Ba :) potrebujeme v byte zrekonstruovat staru drevene podlahu, nech konecne spraceme obrovske koberce a radujeme sa z krasneho dreva! dakujem
lujza.j
17.08.15,11:17