tamina
01.08.08,10:18
Ahojte, poradi mi niekto. Pred 3 tyzdnami sa mi v praci zatocila hlava, odvtedy mam zavraty, sprevadzane busenim srdca. Raz som bola na pohotovosti, dali mi magnezium, robili mi EKG a krvne testy, vsetko bolo OK. Vraj mam oddychovat. Dost ma to zatazuje, aj v praci. Poradi mi niekto co s tym?
Tweety
01.08.08,08:20
Ahojte, poradi mi niekto. Pred 3 tyzdnami sa mi v praci zatocila hlava, odvtedy mam zavraty, sprevadzane busenim srdca. Raz som bola na pohotovosti, dali mi magnezium, robili mi EKG a krvne testy, vsetko bolo OK. Vraj mam oddychovat. Dost ma to zatazuje, aj v praci. Poradi mi niekto co s tym?
Na príčine môže byť aj stres, takže nestresovať, dodržiavať pitný režim, samozrejme ak sú výsledky EKG v poriadku. Ak neboli, tak skús navšíviť internistu.
Barbara
01.08.08,08:25
nepíšeš koľko máš rokov, keď máš okolo 40-50 tak to môže byť klimaktérium. / točenie hlavy, bušenie srdca, návaly atď./
a krvný tlak je v poriadku?
tamina
01.08.08,08:26
Dakujem za odpoved.
EKG bolo ok. Mam po statniciach ale nezda sa mi to normalne, zo stresu - uz tri tyzdne... Nemoze mi chybat nejaky vitamin?
tamina
01.08.08,08:27
Aha pardon, mam 25.
tamina
01.08.08,08:28
A este - liecila som sa na vysoky krvny tlak, ale po vysadeni antikoncepcia je to uz rok OK.
Tweety
01.08.08,08:28
Dakujem za odpoved.
EKG bolo ok. Mam po statniciach ale nezda sa mi to normalne, zo stresu - uz tri tyzdne... Nemoze mi chybat nejaky vitamin?
Áno, vyzerá to, že je to len únava. Skús nejaké vítamíny, oddych.
Barbara
01.08.08,08:43
Aha pardon, mam 25.


aha, tak to asi klimaktérium nebude;). tak si myslím, že skôr to bude predsa nejaký ten stres, alebo ten krvný tlak.:rolleyes: skús vitamín /MAGNE+ B12/, stojí to okolo 200,-Sk, pomýlila som sa je to Magne B6
tamina
01.08.08,08:50
:)beriem sumive magnezium a magnezium v tabletkach. Len dufam, ze sa nepredavkujem:rolleyes: vsimla som si, ze ked vypijem viac ako dve kavy, je to horsie...
Tweety
01.08.08,08:51
:)beriem sumive magnezium a magnezium v tabletkach. Len dufam, ze sa nepredavkujem:rolleyes: vsimla som si, ze ked vypijem viac ako dve kavy, je to horsie...
Šumivé talblety si dobré, ale, ak si zistila, že dve kávy sú akurát, tak ostaň pri nich. :)
tamina
01.08.08,08:54
Myslim, ze skoncim s kavou vseobecne:) dakujem pekne, som z toho uz nervozna, ked to na mna pride, tak sa este aj vystrasim a tym je to este horsie...:mad:
motylik7
01.08.08,10:48
Možno máš v tele málo železa (alebo má telo problém ho využiť), tie stavy, ktoré popisuješ, môžu značiť anémiu. Nemusí to byť ešte také kritické, aby sa to zobrazilo v krvných testoch. Červené mäso, ak si vegetarián (alebo ak aj nie si) kúp si sušené marhule a daj si aj čierne ríbezle, žeruchu atď.
lepka
01.08.08,10:59
Možno máš ozaj málo železa,vysoký obsah železa je aj v kokose,stačí asi polievková lyžica sušeného kokosu strúhaného,aký dostať v obchode, denne.Môžeš to zjesť suché,do mlieka, do vody, s niečím ,bez niečoho, akokoľvek,ale minimálne 1 polievkovú lyžicu.Upozorňujem,že sa jedná o 2-3 mesiace, v kuse, takže ti to ide hore krkom,ale zaberá to ,po anémii ani stopy.:o
tamina
01.08.08,11:07
Dakujem pekne tak k tomu magneziu budem ribezle:) a kokos. To nebude problem...
betka
29.12.08,15:55
Súvisí prepracovanosť s točenicou hlavy?

Každý deň mám točky, omína ma asi žlčník, som nervozna, mám búšenie srdca.

(pozn.Radšej by som bola keby sa mi hlava krútila s niečoho iného: koňačik)
pasuliatko
29.12.08,21:04
treba navštíviť neurologickú ambulanciu
Orsz
29.12.08,21:21
Dakujem pekne tak k tomu magneziu budem ribezle:) a kokos. To nebude problem...

A dôležitá je aj psychika. Môžeš si strachom z toho navodzovať ten pocit, že sa ti točí hlava a búši Ti srdce...netvrdím, že to nemáš, ale strach tento pocit zvyšuje. Snaž sa aj trošku odreagovať, a nebáť sa. Dôležitý je pitný režim, veľa piť, samozrejme vody:). No a tie kávy? Ak si mala problémy s vysokým tlakom obmedzila by som ich na max.1, resp. kofeín si radšej nahraď zeleným čajom. Magnézium šumivé je OK.... pôsobí veľmi ukludňujúco. Takéto stavy po štátniciach bývajú. Snaž sa hlavne si to nepripúšťať -a snažiť sa po psychickej stránke s tým vysporiadať.
branislavp
29.12.08,21:47
Ahojte, poradi mi niekto. Pred 3 tyzdnami sa mi v praci zatocila hlava, odvtedy mam zavraty, sprevadzane busenim srdca. Raz som bola na pohotovosti, dali mi magnezium, robili mi EKG a krvne testy, vsetko bolo OK. Vraj mam oddychovat. Dost ma to zatazuje, aj v praci. Poradi mi niekto co s tym?
Aj keď máš výsledky OK, stále máš problémy, ktoré opisuješ, nehanbi sa, zajdi aj k inému lekárovi, nehazarduj so svojim zdravím. Neprepínaj svoje sily, jedz viac orechov, špenát, kávu by som na chvíľu vylúčila. Uprednostňuj bylinkové čaje, trezalkový čaj ukľudňuje. Dbaj na životosprávu, žiadne diety. To je moja rada.
danushka
29.12.08,21:57
Závrať hlavy môže mať aj neurologický pôvod. Môže to byť ochorenie krčnej chrbtice, porucha stabilizácie - vertigo - spôsobená porušeným stabilizátorom v strednom uchu, príčin môže byť viac, jednou z príčin vertiga /závrate/ môže byť aj dlhodobý stres.
syrik
03.01.09,10:56
Môže to byť neurologický problém, anémia,diabetes...čokoľvek...treba absolvovať kompletné vyšetrenia...ja som mala podobné problémy asi od mája minulého roka a až v októbri mi prišli na to,že mám nefunkčnú štítnu žľazu....aj to boli netypické príznaky pre toto ochorenie,ale všetky ostatné vyšetrenia dopadli vynikajúco...aj kardiológ mi povedal,že som musela prekonať zápal štítnej žľazy,takže tie príznaky s tým súvisieť môžu....doteraz beriem denne magnézium v tabletkach...držím palce
ludmilla
03.01.09,13:14
Veľmi záleží i o aký druh závratu sa jedná, pretože je ich niekoľko a od nich sa odvíja príčina, pokusím sa len o zhrnutie niektorých možných príčin.
Závrat rotačného charakteru býva pri ochoreniach orgánu rovnováhy:
- Menierovom syndróme, jeho príznakom je šumenie v ušiach a tu sa robia vyšetrenia sluchu - audiometria atď a vyšetrenia rovnováhy.
- vestibulárna neuronitída čiže zápal nervu rovnováhy pravdepodobne spôsobený vírusovou infekciou diagnostika je vyšetrenie rovnováhy.
- tzv. benígny polohový závrat vznikajúci pri rýchlych pohyboch hlavou, zmenou polohy v posteli, niekedy len pri pohľade nahor, hovorí sa mu nezhubný preto, pretože ho nespôsobuje závažné ochorenie, dôležité vyšetrenie rovnováhy.
- zlomenina skalnej kosti, kde je uložený sluchovo-rovnovážny receptor tu je potrebný röntgen a CT vyšetrenie.
Pri ochoreniach sluchového nervu:
- neurinóm sluchového nervu, je to vlastne nádor sluchového a rovnovážneho nervu diagnostikuje sa vyšetrením MR.
- zlomenina lebečnej spodiny - vyšetrenia röntgen, CT a vyšetrenie krvi.
- zápaly - vyšetrenie krvi.
Ochorenia mozgu:
- mozgová príhoda, TIA = tranzitórny ischemický atak = prechodný pokles prietoku krvi v mozgu - vyšetrenia: neurologické CT a doppler sonografia ciev
- encefalitída=zápal mozgu - vyšetrenia: neurologické, krvné testy, lumbálna punkcia a EEG.
- SM=skleróza multiplex - vyšetrenia: neurologické, krvné testy, EEG a lumbálna punkcia.
- epilepsia - vyšetrenia EEG a MR
- opotrebovanie krčných stavcov - vyšetrenie: röntgen
- migréna
Závrat s pocitom straty stability.
- ochorenia miechy - vyšetrenia: neurologické a MR
- verterobazilárna insuficiencia kedy degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici a cievach môžu spôsobiť znížený prietok krvi - vyšetrenia: neurologické, CT a doppler sonografia ciev
- tzv. Subclavian steal-Syndrom = ramenná tepna je vo výške kľúčnej kosti zablokovaná a krv prúdi nesprávnym smerom - vyšetrenia: neurologické, doppler sonografia ciev a angiografia.
- polyneuropatie=postihnutie periférnych nervov - vyšetrenia: neurologické, krvné a elektroneurografia ENG.
- diabetes, nadmerné požívanie alkoholu, nedostatok vitamínu B12, otrava a v neposlednej rade aj vedľajšie účinky liekov.
Závraty s pocitom neistoty.
- arterioskleróza - vápenatenie tepien v mozgu - vyšetrenie: CT
- panické ataky
Závrate spôsobené krvným obehom.
- nízky krvný tlak - vyšetrenia: meranie krvného tlaku, TK-Holter a Schellongov ortostatický test= meranie tlaku v polohe ležmo a v stoji.
- anémia=chudokrvnosť - vyšetrenie krvi.
- poruchy srdcového rytmu - vyšetrenia: EKG a Holter EKG
- slabosť srdca - vyšetrenia: EKG a röntgen
- vysoký tlak krvi - vyšetrenie: meranie TK a TK-Holter.
- syndróm karotického sínusu=rozšírenie ciev cervikálnej tepny - vyšetrenie: zatlačenie na krčnici
- hypoglykémia - vyšetrenie krvi
- tehotenstvo, vedľajšie účinky liekov, otrava
P.s. vyšetrenie rovnováhy jesúbor rôznych vyšetrení, ktorými sa zisťuje, či je orgán rovnováhy porušený.