liguere
01.08.08,12:26
chcem sa opytat, ako sa vlastne uplatnuje danovy bonus na dieta. pretoze som si svojim obycajnym rozumom myslel, ze kazdy mesiac mi z dani bude odratana dana suma. to sa nestava a nasa uctovnicka tvrdi, ze mi to potom po danovom priznani DU vrati...tych 500+ korun mesacne by sa mi hodilo, nemam chut cakat na danove priznanie a potom este x mesiacov kym mi vratia preplatok.
ma pravdu alebo je len leniva a nechce sa jej s tym bavit?

sorry,ak sa to tu uz riesilo,ale nepodarilo sa mi to najst
Tweety
01.08.08,10:27
chcem sa opytat, ako sa vlastne uplatnuje danovy bonus na dieta. pretoze som si svojim obycajnym rozumom myslel, ze kazdy mesiac mi z dani bude odratana dana suma. to sa nestava a nasa uctovnicka tvrdi, ze mi to potom po danovom priznani DU vrati...tych 500+ korun mesacne by sa mi hodilo, nemam chut cakat na danove priznanie a potom este x mesiacov kym mi vratia preplatok.
ma pravdu alebo je len leniva a nechce sa jej s tym bavit?

sorry,ak sa to tu uz riesilo,ale nepodarilo sa mi to najst
A máš vôbec vo Vyhláseni k zdaneniu uvedené, že si DB uplatňuješ? AK áno a doložil si ho potrebnými dokladmi, tak na DB máš nárok. ( samozrejme je dôležitá aj výška mes. príjmu) Ak nie, tak si uplatní, a obdobie(neuplatnenia) dozadu sa Ti zohľadní až pri RZD.
jankasm
01.08.08,10:33
Ak si jej to nahlásil, podpísal vo vyhlásení a doložil rodný list dieťaťa, tak ona vlastne porušuje zákon. Máš pravdu, že je to len v jej lenivosti. :o
Má pravdu v tom, že sa to dá uplatniť pri RZD, kde Ti sumu DB za celý rok DÚ vráti, avšak ako ty píšeš, že tie korunky by Ti mesačne pomohli, všetky povinnosti si si splnil a spĺňaš aj podmienku výšky príjmu /viac ako polovica minimálnej mzdy, čiže 4050,-/, tak Ti ho musí na tvoju žiadosť mesačne uplatňovať.
liguere
01.08.08,10:44
no ci to mam vo vyhlaseni, to ja neviem,ale ked som nastupoval do prace, hovoril som ze mam dieta, rodny list som ukazoval, a co vsetko okolo toho mi dali podpisat a co nie, no kto sa v tom ma vyznat

PS: dakujem za super rychlu odpoved, obom
Tweety
01.08.08,10:47
no ci to mam vo vyhlaseni, to ja neviem,ale ked som nastupoval do prace, hovoril som ze mam dieta, rodny list som ukazoval, a co vsetko okolo toho mi dali podpisat a co nie, no kto sa v tom ma vyznat
Tak zájdi za mzdárkou a zisti si to.
Ingrid Ondruskova
01.08.08,10:59
Ak žena pracuje od 1.1.2008 do 26.5.2008 na TPP a uplatňuje si za tých 5 mesiacov daň.bonus na 1 dieťa, potom 27.5.2008 nastupuje na materskú, 26.6.2008 sa jej narodí druhé dieťa...
Otázka: ak si bude robiť ročné zúčtovanie za rok 2008 v marci 2009 má nárok na doplatenie daň.bonusu na obe deti za mesiace
jún až december?
Tweety
01.08.08,11:01
Ak žena pracuje od 1.1.2008 do 26.5.2008 na TPP a uplatňuje si za tých 5 mesiacov daň.bonus na 1 dieťa, potom 27.5.2008 nastupuje na materskú, 26.6.2008 sa jej narodí druhé dieťa...
Otázka: ak si bude robiť ročné zúčtovanie za rok 2008 v marci 2009 má nárok na doplatenie daň.bonusu na obe deti za mesiace
jún až december?
Áno,samozrejme, ak bude splňať spomínanú výšku príjmu k nároku na DB.
Netka
01.08.08,12:52
Ešte doplním ... Áno, v prípade, že si daňový bonus na deti neuplatňuje v tomto období (jún až december) manžel.
veronikasad
02.08.08,12:42
Ak žena pracuje od 1.1.2008 do 26.5.2008 na TPP a uplatňuje si za tých 5 mesiacov daň.bonus na 1 dieťa, potom 27.5.2008 nastupuje na materskú, 26.6.2008 sa jej narodí druhé dieťa...
Otázka: ak si bude robiť ročné zúčtovanie za rok 2008 v marci 2009 má nárok na doplatenie daň.bonusu na obe deti za mesiace
jún až december?
Ak jej príjem za obdobie 1.1.-26.5.2008 presiahne 6-násobok minimálnej mzdy, môže požiadať zamestnávateľa o doplatenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní dane na obidve deti, alebo si podá daňové priznanie sama.
Maaaria
03.08.08,11:29
mam jednu otazocku,
ked zamestnanec neodpracoval cely mesiac (pracoval v juli do 17-teho), ma narok na daňovy bonus? predtym mesiace bral bonus na tri deti. aka je podmienka? odpracovane dni alebo prijem?
dakujem za odpoved
Petra29
03.08.08,19:15
mam jednu otazocku,
ked zamestnanec neodpracoval cely mesiac (pracoval v juli do 17-teho), ma narok na daňovy bonus? predtym mesiace bral bonus na tri deti. aka je podmienka? odpracovane dni alebo prijem?
dakujem za odpoved
Príjem - aspoň vo výške polovice min.mzdy za daný mesiac.
janasl
04.08.08,06:49
Zamestnankynin syn mal koncom mája 25. rokov, ale súčasne študuje stále na VŠ, štátnice má v auguste. Za jún sme mu ešte uplatnili daňový bonus, čo neviem, či sme neurobili chybu. Aký je v tomto prípade nárok na uplatnenie DB. Končí presne dovŕšením 25.-ho roku života, teda posledný DB za máj, alebo nárok končí až dokončením štúdia v roku v ktorom dosiahne 25. rokov, teda v tomto prípade v auguste?
V prípade, že sme neoprávnene uplatnili DB v júni, teraz by sme ho mali zamestnankyni v júlovej výplate strhnúť? ďakujem za odpoveď
veronikasad
04.08.08,07:17
Zamestnankynin syn mal koncom mája 25. rokov, ale súčasne študuje stále na VŠ, štátnice má v auguste. Za jún sme mu ešte uplatnili daňový bonus, čo neviem, či sme neurobili chybu. Aký je v tomto prípade nárok na uplatnenie DB. Končí presne dovŕšením 25.-ho roku života, teda posledný DB za máj, alebo nárok končí až dokončením štúdia v roku v ktorom dosiahne 25. rokov, teda v tomto prípade v auguste?
V prípade, že sme neoprávnene uplatnili DB v júni, teraz by sme ho mali zamestnankyni v júlovej výplate strhnúť? ďakujem za odpoveď
Nezaopatreným dieťaťom v zmysle § 3 Zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovršenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom...

Teda nárok na výplatu má naposledy za mesiac máj, za jún by ste mu ho mali stiahnuť, ale keďže chybu neurobil zamestnanec, mal by vám asi dať na to súhlas.
Maaaria
04.08.08,08:30
dakujem za odpoved, ale ked v tom mesiaci mal len vyplatenu
dovolenku v sume 4951 a nic viac. aj tak ma narok na vyplatenie
DB
veronikasad
04.08.08,08:32
dakujem za odpoved, ale ked v tom mesiaci mal len vyplatenu
dovolenku v sume 4951 a nic viac. aj tak ma narok na vyplatenie
DB
Náhrada mzdy za dovolenku je zdaniteľným príjmom zamestnanca. Keďže jej výška presiahla 1/2 min. mzdy, má nárok na daňový bonus
Tweety
04.08.08,08:32
dakujem za odpoved, ale ked v tom mesiaci mal len vyplatenu
dovolenku v sume 4951 a nic viac. aj tak ma narok na vyplatenie
DB
Áno, je to náhrada mzdy, a jej výška je viac, ako 1/2 MM, DB môžeš uplatniť.
Maaaria
04.08.08,08:34
dakujem za odpovede