rondo
23.04.05,10:01
Má niekto skúsenosti s predajom podniku a DPH? V starom zákone o DPH to bolo uvedené ako oslobodené od DPH, je to aj v zmysle nového zákona o DPH ešte vždy oslobodené od DPH /podnik sa predáva ako celok - transformácia FO na Po/ Vďaka!
andrej_rv
23.04.05,09:13
V zmysle § 10 ods. 2 zákona o DPH v platnom znení predaj podniku nie je oslobodený od dane, ale ak platiteľ DPH predáva podnik alebo jeho samostatnú organizačnú zložku nadobúdateľovi, ktorý je platiteľom DPH (alebo sa stáva platiteľom odo dňa nadobudnutia podniku), tento predaj sa vôbec nepovažuje za zdaniteľné plnenie (dodanie tovaru alebo služby).
hupka
01.12.05,21:59
Andrej prosím, ak môžeš, vieš čo sa považuje za časť podniku ? Musí to byť niekde evidované, že podnik nie je len jedna firma, ale že je rozdenený na zložky? Ide mi o to, že naša firma chce predať majetok, ktorý je v inom mieste, ako sídlo spoločnosti a právnik im poradil, že aby to predali ako časť podniku a nemusia odviesť DPH. Ďakujem za odpoveď. Hupka
elPi
01.12.05,22:51
V Obchodnom zákonníku je podnik definovaný v § 5:
"Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť."

V § 4 ods 6 zákona o DPH je že:
(6) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa tvoriacu samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu,4)
Odkaz pod čiarou:
4) § 476 až 488 Obchodného zákonníka. - (to je Zmluva o predaji podniku)

Nižšie je presné znenie tých paragrafov z Obch.Z.. Dôležité je, že sa nepredáva len hmotný majetok, ale ako celok aj pohľadávky záväzky, zamestnanci, atď., Povedal by som urob si na tú časť podniku normálnu kompletnú súvahu so všetkými možnými aktívami aj pasívami, ktoré k príslušnej organizačnej zložke - časti podniku je možné priradiť.
Potom bude predaj od DPH oslobodený.

DIEL III

ZMLUVA O PREDAJI PODNIKU

§ 476

Základné ustanovenia

(1) Zmluvou o predaji podniku sa predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam, iné práva a iné majetkové hodnoty, ktoré slúžia prevádzkovaniu podniku, a kupujúci sa zaväzuje prevziať záväzky predávajúceho súvisiace s podnikom a zaplatiť kúpnu cenu.
(2) Zmluva vyžaduje písomnú formu a osvedčené podpisy predávajúceho a kupujúceho.

§ 477
(1) Na kupujúceho prechádzajú všetky práva a záväzky, na ktoré sa predaj vzťahuje.
(2) Prechod pohľadávok sa inak spravuje ustanoveniami o postúpení pohľadávok.
(3) Na prechod záväzku sa nevyžaduje súhlas veriteľa, predávajúci však ručí za splnenie prevedených záväzkov kupujúcim.
(4) Kupujúci je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť veriteľom prevzatie záväzkov a predávajúci dlžníkom prechod pohľadávok na kupujúceho.

§ 478
(1) Ak sa predajom podniku nepochybne zhorší vymožiteľnosť pohľadávky veriteľa, môže sa veriteľ domáhať podaním odporu na súde do 60 dní odo dňa, keď sa dozvedel o predaji podniku, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol predaj zapísaný do obchodného registra (§ 488 ods. 1), aby súd určil, že voči nemu je prevod záväzku predávajúceho na kupujúceho neúčinný.
(2) Ak predávajúci nie je zapísaný v obchodnom registri, môže byť podaný odpor na súde do 60 dní odo dňa, keď sa veriteľ dozvie o predaji podniku, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa uzavretia zmluvy.
(3) Ak veriteľ úspešne uplatní právo podľa odseku 1 alebo 2, je predávajúci povinný voči nemu splniť záväzok v dobe splatnosti a je oprávnený požadovať od kupujúceho poskytnuté plnenie s príslušenstvom.

§ 479
(1) Na kupujúceho prechádzajú všetky práva vyplývajúce z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva, ktoré sa týkajú podnikateľskej činnosti predávaného podniku. Ak je pre nadobudnutie alebo zachovanie týchto práv rozhodné uskutočňovanie určitej podnikateľskej činnosti, započítava sa do tejto činnosti nadobúdateľa uskutočnenej po predaji podniku aj činnosť uskutočnená pri prevádzke podniku pred jeho predajom.
(2) K prechodu práva podľa odseku 1 však nedochádza, ak by to odporovalo zmluve o poskytnutí výkonu práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva alebo povahe týchto práv.

§ 480
Práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov k zamestnancom podniku prechádzajú z predávajúceho na kupujúceho.

§ 481
(1) Ak zo zmluvy nevyplýva niečo iné, prechádza na kupujúceho aj oprávnenie používať obchodné meno spojené s predávaným podnikom, ibaže by to bolo v rozpore so zákonom alebo s právom tretej osoby. Tomuto prevodu nebráni zmena označenia právnej formy osoby oprávnenej podnikať.
(2) Ak sa podnik predáva medzi fyzickými osobami, môže kupujúci používať obchodné meno predávajúceho, ak to zmluva určuje, a to len s dodatkom označujúcim nástupníctvo v podnikaní.

§ 482
Predpokladá sa, že kúpna cena je určená na základe údajov o súhrne vecí, práv a záväzkov uvedených v účtovnej evidencii predávaného podniku ku dňu uzavretia zmluvy a na základe ďalších hodnôt uvedených v zmluve, pokiaľ nie sú zahrnuté do účtovnej evidencie. Ak má zmluva nadobudnúť účinnosť k neskoršiemu dátumu, mení sa výška kúpnej ceny s prihliadnutím na zvýšenie alebo zníženie imania, ku ktorému došlo v medziobdobí.

§ 483
(1) Ku dňu účinnosti zmluvy je povinný predávajúci odovzdať a kupujúci prevziať veci zahrnuté do predaja. O prevzatí sa spíše zápisnica podpísaná oboma stranami.
(2) Prevzatím vecí prechádza nebezpečenstvo škody na týchto veciach z predávajúceho na kupujúceho.
(3) Vlastnícke právo k veciam, ktoré sú zahrnuté do predaja, prechádza z predávajúceho na kupujúceho účinnosťou zmluvy. Vlastnícke právo k nehnuteľnostiam prechádza vkladom do katastra nehnuteľností. Ustanovenia § 444 až 446 platia obdobne.

§ 484
Predávajúci je povinný najneskôr v zápisnici spísanej podľa § 483 ods. 1 upozorniť kupujúceho na všetky vady prevádzaných vecí, práv alebo iných majetkových hodnôt, o ktorých vie alebo musí vedieť, inak zodpovedá za škody, ktorým bolo možné týmto upozornením zabrániť.

§ 485
V zápisnici o prevzatí vecí spísanej podľa § 483 ods. 1 sa uvedú chýbajúce veci a vadné veci. Za chýbajúce sa považujú veci, ktoré predávajúci neodovzdal kupujúcemu, hoci tieto veci podľa účtovnej evidencie a zmluvy majú byť súčasťou imania predávaného podniku. Pri posudzovaní vadnosti vecí sa prihliadne na ich schopnosť slúžiť prevádzke podniku a na dobu ich používania podľa účtovných záznamov.

§ 486
(1) Kupujúci má právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny zodpovedajúcu chýbajúcim alebo vadným veciam. Ak chýbajúce veci alebo zistiteľné vady veci neboli zachytené v zápisnici podľa § 483 ods. 1, nemôže sa právo na zľavu priznať v súdnom konaní, ibaže predávajúci o nich vedel v čase odovzdania veci. Pri vadách zistiteľných až pri prevádzke podniku nastávajú tieto účinky, ak tieto vady kupujúci neoznámi predávajúcemu bez zbytočného odkladu po tom, čo ich zistil alebo pri odbornej starostlivosti mohol zistiť, najneskôr však po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa účinnosti zmluvy (§ 482). Ustanovenia § 428 ods. 2 a § 439 platia obdobne.
(2) Kupujúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy, ak podnik nie je spôsobilý na prevádzku určenú v zmluve a vady včas oznámené sú neodstrániteľné alebo ich predávajúci neodstráni v dodatočnej primeranej lehote, ktorú mu kupujúci určí. Ustanovenia § 441 platia primerane.
(3) Kupujúci môže uplatniť nárok na zľavu z kúpnej ceny ohľadne záväzkov, ktoré na neho prešli a neboli zachytené v účtovnej evidencii v dobe účinnosti zmluvy (§ 482), ibaže o nich kupujúci v čase uzavretia zmluvy vedel.
(4) Pre právne vady predávaného podniku platia obdobne § 433 až 435. Ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti tvoriacej súčasť podniku neprejde na kupujúceho a predávajúci neodstráni túto vadu v primeranej dodatočnej lehote, ktorú mu kupujúci určí, môže kupujúci od zmluvy odstúpiť.
(5) Práva podľa predchádzajúcich odsekov sa nedotýkajú nárokov na náhradu škody. Ustanovenia § 440 platia obdobne.

§ 487
Ustanovenia § 477 až 486 platia aj pre zmluvy, ktorými sa predáva časť podniku tvoriaca samostatnú organizačnú zložku.

§ 488
(1) Ak predá podnik osoba zapísaná v obchodnom registri, navrhne vykonanie zápisu o predaji podniku alebo jeho časti v tomto registri.
(2) Právnická osoba, ktorá predala podnik tvoriaci jej imanie, môže ukončiť svoju likvidáciu a byť vymazaná z obchodného registra až po uplynutí jedného roka po tomto predaji, ak sa v tejto dobe nezačalo súdne konanie podľa § 478, alebo neskôr, keď sa zabezpečili alebo uspokojili nároky, ktoré boli v tomto konaní úspešne uplatnené.
gjulia
16.11.06,12:07
Dodnes som bola presvedčená, že predaj podniku je oslobodný od DPH. Ale môj známy predal podnik (FO) novozaloženej vlastnej s.r.o. (bola platcom DPH) a daňový úrad mu spätne vyrubil DPH s tým, že fyzická osoba nie je podnik. Podotýkam, že nešlo len o majetok ale predal podnik ako celok /zamestnanci, pohľadávky, záväzky, .../. Má niekto s tým skúsenosti? Podľa definície z Obchodného zákonníka mi vyplýva, že aj Fyzická osoba - podnikateľ tvorí podnik. Aký je Váš názor? Zaujíma ma to, pretože tiež sa potrebujeme "transformovať" na s.r.o.
Danila
16.11.06,17:19
Dodnes som bola presvedčená, že predaj podniku je oslobodný od DPH. Ale môj známy predal podnik (FO) novozaloženej vlastnej s.r.o. (bola platcom DPH) a daňový úrad mu spätne vyrubil DPH s tým, že fyzická osoba nie je podnik. Podotýkam, že nešlo len o majetok ale predal podnik ako celok /zamestnanci, pohľadávky, záväzky, .../. Má niekto s tým skúsenosti? Podľa definície z Obchodného zákonníka mi vyplýva, že aj Fyzická osoba - podnikateľ tvorí podnik. Aký je Váš názor? Zaujíma ma to, pretože tiež sa potrebujeme "transformovať" na s.r.o.Predaj podniku FO právnickej osobe /s.r.o./ je jednou z možností pretransformovania podnikateľskej činnosti. Aj u fyzickej osoby ide o podnik v zmysle obchodného zákonníka. Uvediem Ti dva zdroje k preštudovaniu - 1000 rišení 2/2006 - str. 169 Ing. Anton Kolembus a a publikáciu od Ing. Dušana Dobšoviča - Daňové výdavky str.264.
gjulia
16.11.06,19:30
Ďakujem za odpoveď. Aj ja som toho názoru, ale pomýlil ma kamarát. Asi som mala neúplné informácie a bol tam iný "zádrhel" a preto daňový úrad dodatočne vyrúbil DPH.
Ešte raz vďaka.