zuzanalenka
02.08.08,07:38
Nikde som to tu zatiaľ nenašla.
Ako SZčO budem zamestnávať svojho zodpovedného zástupcu na 1 hodinu mesačne, aj ked som sa tu dočítala, že niekde majú k tomu výhrady, vraj by malo byť aspon 2hod./týždenne, ale nieje to žiadnym zákonom podložené. Neviem si však vypočítať odvody zo sumy 46,60 Sk. A prečo to má byť vynásobené koeficientom II. až III.? čítala som aj zákonnik práce, ale tam som to nenašla vysvetlené, iba to že je to 1,2 až 1,4.
Od čoho závisí, ktorý koeficient sa použije? Bola som aj na stránke soc.poist. a strašne veľa je okolo toho info. Mám v tom chaos.
Prosím poradáci mzdári, pomožete mi, prípadene poradíte aký je v tomto prípade postup? dakujem
veronikasad
02.08.08,12:20
Stupne náročnosti prac.tried nájdeš na konci zákonníka práce tu :
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#257

Neviem aký názor majú na živnostenskom, ale ak je niekto zodpovedným zástupcom za nejakú prevádzku, mal by sa na nej asi zdržiavať viac ako jednu hodinu mesačne. To je môj názor ...
Johanka
02.08.08,12:31
Nikde som to tu zatiaľ nenašla.
Ako SZčO budem zamestnávať svojho zodpovedného zástupcu na 1 hodinu mesačne, aj ked som sa tu dočítala, že niekde majú k tomu výhrady, vraj by malo byť aspon 2hod./týždenne, ale nieje to žiadnym zákonom podložené. Neviem si však vypočítať odvody zo sumy 46,60 Sk. A prečo to má byť vynásobené koeficientom II. až III.? čítala som aj zákonnik práce, ale tam som to nenašla vysvetlené, iba to že je to 1,2 až 1,4.
Od čoho závisí, ktorý koeficient sa použije? Bola som aj na stránke soc.poist. a strašne veľa je okolo toho info. Mám v tom chaos.
Prosím poradáci mzdári, pomožete mi, prípadene poradíte aký je v tomto prípade postup? dakujem
Zákonník práce hovorí o týždennom pracovnom čase ....
§ 85
Pracovný čas

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
....
(8) Pracovný čas, ktorý zamestnávateľ určí podľa odsekov 1, 5 až 7, je ustanovený týždenný pracovný čas.

Zo zadania mi vychádza, že zamestnávateľ má ustanovený týždenný pracovný čas 15 minút :).
Petra29
02.08.08,12:39
Tu asi ide o zníženie odvodového zaťaženia na min.
Možno podnikateľ vykonáva činnosť bez prevádzky.

Odborný zástupca podľa § 11 živn.zákona
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti.

Ak to vie zvládnuť za 1 hodinu mesačne...;)
Johanka
02.08.08,12:45
pokr: " Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi"

... a pri pracovnom pomere treba dodržiavať Zákonník práce (si myslím :)).
Petra29
02.08.08,12:50
Asi zadávateľka mala na mysli kratší prac.čas podľa ZP alebo iné "dôvody", ktoré asi najlepšie priblíži sama.
zuzanalenka
03.08.08,08:21
dakujem všetkým za názory :o.

Vraj za prevádzkovanie živnosti ako takej zodpovedá živnostník. Zodpovedný zástupca by mal byť akási odborná pomoc alebo záruka za moje neodborné vedomosti, alebo chýbajúcu prax. V mojom prípade ide o realitnú činnosť. Takže si myslím, že niečo v zmysle hodinovej konzultácie so zodpovedným zástupcom raz za mesiac, sa jeho funkcia plní. Ale opravte ma ak sa mýlim.

Podľa ZP je možné mať pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, nieje obmedzená spodná hranica počtu odpracovaných hodín. S mojim zástupcom sme sa dohohodli na minimálnej hodinovej mzde, len preto, že podľa zákona musíme mať pracovný pomer, inak by mi pomáhal bezplatne. ;)

Ja si však nikde neviem nájsť ako na to, keďže všade sa uvádza minimálna mzda 8.100,-Sk a z nej platené odvody. Takže som narazila na problém, cez ktorý sa tak nejak neviem dostať.

pls help :)
liba2
03.08.08,12:49
Ak mu priznáš len 46,60 Sk/hod. , tak len deklaruješ formálnosť tohto pracovného vzťahu. Zodpovedný zástupca predsa berie na seba nejakú zodpovednosť, nemôže byť odmenený ako pomocný robotník.
V každom prípade musíš 46,60 zaokrúhliť na 47 Sk. Pri koef. 1,4 ide o sumu 47,25 sk/h., zaokr. 48 Sk, teda ide o rozdiel 1 sk (!) veď to nie je žiadny peniaz nad ktorým uvažuješ.
Priznala by som mu 100 sk/hod.
zuzanalenka
03.08.08,13:40
Zodpovedý zástupca neberie na seba žiadnu zodpovednosť. Ja neuvažujem nad tým že ktorý koeficient použiť, to ma len zaujímalo, že o čom to je. Ja len chcem vedieť aké odvody mám platiť v prípade tak nízkej mzdy. :confused: A suma ktorú uvádzam je minimálna mzda na hodinu, nemám problém zaplatiť mu aj viac, zaujímam sa o výpočet odvodov. Ok priznám mu dajme tomu 100,-Sk na hodinu, podla stupnov náročnosti, by som ho asi zaradila do 3, čiže 1,4 koeficient. Ako sa to prosím ráta ďalej? vdaka :)
ola
03.08.08,15:01
....a je nutné ho zamestnať na hlavný pracovný pomer? Existujú rôzne druhy dohôd a zmlúv, ktoré by sa dali lepšie "uplatniť" v tomto konkrétnom prípade, hm?
zuzanalenka
03.08.08,17:54
ano to je pravda, len na živnosťáku VRAJ neakceptujú dohody. Ide im hlavne o odvody. Tak sa obávam, že mi to asi neprejde. Ale ak máte inú skúsenosť, PROSíM sem s ňou, budem povďačná. :)
darask
05.08.08,19:14
Riešim ten istý problém, len ako tak pozeram do vzorov pracovnych zmluv, vsade sa pise tyzdenny pracovny cas.... pocet hodin...neviem, ci tam prepisat na mesacny pracovny cas 1 hod, alebo dat tyzdenny pracovny cas 15 min ... ??? Na zivnostenskom mi takisto povedali, ze dohoda byt nemoze, musi byt pracovna zmluva, ale v zakone som nenasla, aby to takto definoval....
darask
05.08.08,19:15
a dalsia vec, to 46.60 Sk je chapane ako hruba, alebo cista mzda ?
liba2
06.08.08,04:41
a dalsia vec, to 46.60 Sk je chapane ako hruba, alebo cista mzda ?Mzda sa vždy určuje ako brutto = hrubá mzda.
Petra29
06.08.08,05:13
Riešim ten istý problém, len ako tak pozeram do vzorov pracovnych zmluv, vsade sa pise tyzdenny pracovny cas.... pocet hodin...neviem, ci tam prepisat na mesacny pracovny cas 1 hod, alebo dat tyzdenny pracovny cas 15 min ... ??? Na zivnostenskom mi takisto povedali, ze dohoda byt nemoze, musi byt pracovna zmluva, ale v zakone som nenasla, aby to takto definoval....
Zákon to definuje:
§ 11 živn.zákon: ods.1: ...Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere...

Zákonník práce:
od § 223:
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Takže práca na dohodu je síce pracovnoprávnym vzťahom, nie však pracovným pomerom.
darask
06.08.08,07:53
a vieš mi poradit aj s týmto ? : Na pracovnu zmluvu musim napisat pocet hodin na týzden...neviem, ci tam prepisat na 1 hod/mesiac, alebo dat tyzdenny pracovny cas 15 min, cize 15min/tyzden, alebo to musi byt na týzden v presných hodinách ?
Petra29
06.08.08,16:15
a vieš mi poradit aj s týmto ? : Na pracovnu zmluvu musim napisat pocet hodin na týzden...neviem, ci tam prepisat na 1 hod/mesiac, alebo dat tyzdenny pracovny cas 15 min, cize 15min/tyzden, alebo to musi byt na týzden v presných hodinách ?
Zatiaľ som sa nestretla s pracovnoprávnym vzťahom, či na pracovný pomer alebo na niektorú z dohôd, ktorý by trval 1 hodinu mesačne.
Nevylučujem to, ale zdá sa mi to nereálne. /Myslím dĺžka tohoto prac.času./
Johanka
06.08.08,16:41
Zamestnávateľ má mať ustanovený týždenný pracovný čas, pre všetkých zamestnancov rovnaký. Z tohto týždenného pracovného času sa vychádza pri pracovných pomeroch s kratším pracovným časom, ktorý je zlomok z týždenného pracovného času....
pavol54
06.08.08,17:34
To sa vám niekto podpíše že nesie za úkon zodpovednosť za 46,60? A to ešte dúfam že príde za Vami do kancelárie na vlastné náklady. Zodpovedný zástupca je preto, že za Vaše úkony zodpovedá, respektíve nedovolí Vám ich vykonať z dôvodu Vášho nedostatočného vzdelania, v prípade niečoho on nesie zodpovednosť nie Vy. Napr máte stavebnú firmu, postavíte RD ten spadne bručať pôjde zodpovedný zástupca nie vy, lebo vás mal upozorniť na porušenie predpisu alebo sa nepodpísať pod dielo.