moncici121
02.08.08,09:08
Už som to tu raz spomínala v inom príspevku ale rozhodla som sa založiť na to samostatne tému.

Takže: Nahlásila sa k nám daňová kontrola na 4.8.2008 (teraz v pondelok). Zatiaľ sme prevzali iba doporučenú zásielku, kde je uvedené, že dňa 4.8. o 7.30 sa začne daňová kontrola. Doporučenú zásielku sme prebrali niekedy na začiatku júla. Medzitým sa však živnostník oženil a zmenil trvalý pobyt, čiže mu bol dňa 16.7.vydaný aj nový občiansky preukaz. Bol to oznámiť na daňovom úrade, keďže sa tým zmenila aj miestna príslušnosť daňového úradu.

V zákone sa uvádza, že ak už začala daňová kontrola a medzi tým sa zmení miestna príslušnosť, daňovú kontrolu vykoná ten DÚ, ktorý ju začal. Ja sa pýtam, či tým, že sme prevzali oznámenie, že sa bude u nás konať daň.kontrola, či už vlastne začala a ako bude daňový úrad postupovať.Živnostník, ktorý zmenil trvalý pobyt sa telefonicky informoval, ale bolo mu povedané, že nech zavolá toho 4.8. ráno a že mu povedia, že vôbec budú kontrolu vykonávať. Účtovníctvo mám na zodpovednosť ja, takže asi chápete, prečo ma to tak zaujíma, lebo teraz v sobotu sedím na papiermi a stále premýšľam, čo ešte treba pripraviť a tak...a som z toho dosť nervózna. Daňový by sme mali po prvý krát.

Aký je váš názor, budú konať? A ak áno, tak ktorý daň. úrad?
betka
02.08.08,10:22
SZČO má miestnu príslušnosť, kde je jeho TP, inak miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Oznámenie o výkone DK, bola doručené skôr, ako bola oznámovacia povinnoť danovníka o zmene miestnej príslušnosti. DK dokončí ten správca dane, kt. ju začal (3/12).
Par. 15/2-daňová kontrola sa začala na základe oznámenia o jej vykonaní.
Zmena TP SZČO nemá vplyv.

Hlavu hore. Čo budú pýtať, to im predložíte.
moncici121
02.08.08,10:37
Ale v oznámení sa píše..." Daňová kontrola sa začne dňa 4.8.2008 o 7.30 hod na Daňovom úrade....", takže podľa tohto sa ešte nezačala.

Alebo je niekde presne napísané, že daňová kontrola sa začína už doručením?
moncici121
02.08.08,10:38
Aha...už som si prečítala, daňová kontrola sa začína Par. 15/2...:cool:
moncici121
02.08.08,10:43
Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6; o tomto postupe je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok, pričom sa postupuje podľa odsekov 10, 12 a 13 a primerane podľa odseku 11; v takom prípade správca dane uvedie pomôcky, ktoré použil. Ak daňový subjekt v priebehu určenia dane správcom dane podľa pomôcok predloží účtovné doklady a iné doklady, správca dane ich môže využiť ako pomôcky. Tieto doklady daňový subjekt môže predkladať len do doručenia protokolu o určení dane podľa pomôcok (§ 15 ods. 10).



Ale aj tak....Podľa tohto sa daňová kontrola nezačína doručením oznámenia..
betka
02.08.08,11:15
Možno som prehliadla, o akú kontrolu sa jedná

(14) Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola oprávnenosti vrátenia dane, kontrola je začatá v deň spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly. Na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2, 7 a 13 štvrtej vety. Rovnako sa postupuje, ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola uplatnenia daňového bonusu podľa osobitného zákona.6ee) Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) kontrola je začatá tretí deň od doručenia upovedomenia o výkone daňovej kontroly. Na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2, 3, 7 a 13 štvrtej vety. O výsledku kontroly podľa prvej vety, tretej vety a štvrtej vety vydá správca dane rozhodnutie do desiatich dní odo dňa ukončenia kontroly.
moncici121
02.08.08,11:37
ide o daňovú kontrolu DPH za rok 2007